..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Sevgi en azgn yrei uysallatrr, en uysal yrei azdrr. -Alexis Delp
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Ktphaneler - En iyiler

Mehmet Sinan Gr - En iyiler
Site i Arama:

- EN IYILER -

Burada, zedebiyat'n her dalnda, okuyup en iyi bulduklarm olacak.

Yeni Bir Trk Devrimine Doru (Hulki Can) Trkiye 

Kresel egemenlerin peinden srklenmek, baka bir ok olumsuz sonulara neden olmu, lkemizin sivil ve askeri yaps, siyasal partiler, devlet kurumlar yabanclar tarafndan tepeden trnaa kolayca maniple edilebilir hale gelmi, lkemiz d politika, diplomasi ve tarih bilgisi olmayan, beceriksiz, teslimiyeti, grgsz ve arabesk ellerde, tpk Osmanlnn son dnemlerinde olduu gibi, bir yama, ykm ve i sava tehdidi srecine girmitir.

skenderun'da Sosyal Aktiviteler (kemal dz) Unutulamayan Dnemler 

kltre sanata, okumaya yazmaya bu kadar ok nem veren, ancak kltrel aktivitelerin de az olduu kentlerden biriydi skenderun. son onbe ylda kltr sanat adna nemli bir adm atlmad... yerel seimler sonras kltr de sanatta gzle grlen bir canlanma bir hareketlenme ortaya kt. tiyatrolar, ses sanatlar, yazarlar akn ediyor iskenderun ve blgeye...

Kemal Tahir : Namuslu, zgn ve Gereki Bir Kafa (Salih Zeki avdarolu) Yazarlar zerine 

nl romanc Kemal Tahir' in dnya gr, romanlar zerine bir deneme...

Ka, Kar ve Kars (Hulki Can) Yazarlar ve Yaptlar 

Etik bir ilke olarak, eer bir roman hayal rn bir takm olaylar sanki gerekmi gibi anlatyorsa bu tr romanlarn bana “burada anlatlan olaylar ve kiiler tamamen hayal rn olup gerekle hibir ilgisi yoktur” gibisinden uyarlar konur. Byle bir uyar konulduu halde yine de okur bu hayallerin arkasndaki gerei grmeye alr veya buna ramen yazlanlar gerekmi gibi de kabul edebilir. “Kar”da byle bir uyar yaplmad gibi, tam tersi, romann ilk sayfasna konmu alntlar sanki bu olaylarn gerekten Kars’ta yaanm olduuna dair bir kannn domasna yol ayor:

Trban Balamnda Korunmasz Dinsel liki (mer krat) Dinler, nanlar ve Ateizm 

zgr olmamay isteme zgrl ve zgr olanlarn bunu isteyenleri istememe zgrl hakknda bir Z-GRLEME....

Akm ve Taksim Meydan (Ali Erasolu) stanbul 

Cumhuriyet dnemi mimarisinin iyi bir rnei olarak grdm Taksim Atatrk Kltr Merkezi binasnn rant hrsna kurban edilmek amacyla yklmak istenmesi konusundaki duygu ve dnceler

Kolarn Arabalar & Tanrlarn Sessizlii (mer krat) Dinbilim 

“ Kolarn Arabalar” derken Fiat-Trk marka otomobillerden bahsedeceimizi sanyorsanz yanlyorsunuz. “Tanrlarn Sessizlii” derken de yine Fiat marka otomobillerden bahsetmeyeceiz. Yani Fiat fark yok...

Yeraltndan Gelen lk Sesleri (!) (Orhan TURAN) Fizik 

2005 ylnn sonlarna doru internet ortamnda bir iddia herkesin tylerini diken diken etmeye yetti. ddiaya gre, bir gurup Rus bilim adam, fay hatlarnn krlma seslerini, yksek duyarlktaki kaydedicilerle kaytlamak amacyla sistemlerini yerin metrelerce altna yerletirdiklerinde, beklemedikleri bir eyle karlatlar. Yine iddiaya gre bu sesler cehennemden geliyordu. Aratrdm ve bilimsel olarak bunun mmkn olup olamayacan inceledim.

Tanry Sevmiyorum Artk!.. (Tayyibe Atay) 21. YZYIL 

emperyalizme kar koyan bu yrekli insanlar uzanp pmek istedim; ok safmm!..onlarn amac bakaym meer; nereden bilirdim ki!..

Gvercini Vurdular. (david durak arslan) Toplumcu 

Hrant Dink’in acsyla... ertesi gn yazlmtr.

Hibirimiz Karde Deiliz (ESRA BAYKAL ETNKAYA) Toplum 

Ben bir gn ocuum olduunda ona insanlar sevmeyi reteceim, rklar ve dinleri deil. Ben ocuuma “ NSAN” olmay reteceim. Ve kimse inanmasa da ona hepimizin karde olduunu reteceim.

Hrant Dink Ermeni Deildi (Demirhan Ocak) Trkiye 

Misal Hrant Dink’in katili gencin ortaokul mezunu olduu iin “bu ilerden anlamayanlar” kategorisine dahil etmek aptallktr. nk katil Ogn Samast devletin lkokulunda ald bu “tarih” dersinin temelinin stne yllarca...

Yarm Kalan Bir Mucize; Ky Enstitleri (Nigar zafacan) Toplumbilim 

Peki, ky enstitleri kapatlmasayd ve bu hayal devam ediyor olsayd, imdiki yaantmza ne tr yansmalar olabilirdi? lenilmemi toprak, kullanlmam su, okumayan ocuk ve gen, retim yapmayan fabrika kalr myd? zelletirme belas lkemizin drt bir yann kaplam olur muydu? Yeteneksiz siyasetiler elinde heba olmu bir ulus mu olurduk? “Babalar gibi satarm” zihniyeti mi alanrd halka, yoksa retim iinde eitim iar m? Varo kelimesini biliyor olur muyduk acaba? Ya da terr belasn? Gelimiliini, kalknmln salam kyler boaltlmak zorunda kalr myd? Ya da kyden kente g ihtiyac? Tre cinayetleri ya da berdelleri mi okurduk gazetelerin nc sayfalarnda? Yolsuzluk, hrszlk, gasp gibi toplumsal yaralar m alrd zihinlerde? Paral eitime gerek mi kalrd? Ya da eitimde uurum yaratan dershanelere? Ulusal kltrmze ve deerlerimize sahip kmalyz diye haykrmamza ne lzum kalrd? Zaten kltrmz yitirip yabanclamam olurduk.

Trkiye'de Ermeni Olmak... (Vahan SAOLU) Toplumsal Olaylar 

Deiik bir duygudur Trkiye’de ermeni olmak… Her ne kadar da Hrant Dink szde suikastinin ardndan binlerce kii. “Hepimiz Hrantz, hepimiz ermeniyiz” diye barsa da… Bir ok kesim, aslnda “hepimiz insanz” manasna gelen bu slogan anlamayp, ii baka boyutlara vursa da…

Cnn Trk'e Yakmad! (Nkhet Everi) Sinema ve Televizyon 

17 Ekim 2004 Pazar gnnden itibaren yllardr vazgeilmezler listemin en balarnda olan CNN TRK televizyon kanalna ekran kararttryor, CNN TRK radyosunu da kapatyorum. Artk ikisini de boykot ediyorum, bundan sonra ne izleyeceim ne de dinleyeceim

Trkiye Bu Mudur? (Nkhet Everi) Trkiye 

Sabah uyandnda hemen ‘aman bugn borsa ne olacak, hkmet der mi, akama bizim babakan hal babakan m, ie yetiebilecek miyim, eve vaktinde dnebilecek miyim, trafik tkanm mdr, benzin zam grecek mi bu hafta, maam beni ay sonuna kada

Gvercinime Gvercin Postas (Nkhet Everi) Trkiye 

Hrant, Beni vurdular. Sana isabet etmeyen o drdnc kurun geldi tam benim kalbimin orta yerine girdi ve parampara etti kalbimi, sonra da yoluna devam edip beynime sapland. Orada duruyor. Hi kmayacak.

Kaybedecek Hibireyi Olmayana / lm... (Kmuran Esen) Modernizm 

Bu dnyada / kaybedecek hibir eyi olmayana / Ayrlktan korkmayana / lm / olsa da olur / olmasa da.

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yaratc Yazarlk | Akademika Kitabevi

| Katlm | Okur yelii | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | Sahne Arkas |

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Eser sahipleri, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin ksa alnt ve tantmlar dnda herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr. Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.