..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Güzel birşeyin fazlası harika olabilir -Mae West
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kendinize Yakınlaşın
Aysel AKSÜMER
Deneme > İtiraflar

"Neden böyleyim ben?" diye sorar mısınız kendinize. Cevabınız sıklıkla evetse, sessizce bir köşeye çekilin ve boşaltın içinizdekileri. Sağlam sır tutuyorsanız anlattıklarınız zaten sonsuza dek sizde kalacaktır. Aslında hissettiklerinde (konusu her ne ise) kimse yalnız değil. Herkes hatalarını, kusurlarını, eksikliklerini bilir de evladına, en sevdiklerine toz konduramadığı gibi şahsına da laf ettirmeyi şiddetle ya da nazikçe reddeder. Gerçek

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
 Ailelerimizin Temeline Dinamit Koyuluyor  (Ahmet Zeytinci)

Bu mu Türk Toplumu? Bu tipler bizim toplumumuzun insanları olabilir mi? Hiç normal evlerde ya da gecekondularda geçen dizilere, fakirliği, yoksulları anlatan dizilere rastladınız mı? Rastlamadınız, bundan sonrada rastlayamazsınız. Olaylar mutlaka bir holdingin ya da büyük bir şirketin çevresinde, havuzlu lüks villalarda geçiyor...
 Riyakat  (GAYE DİLEK GEZER)

İnsanın şereflisi bünyesinde liyakat taşıyandır. Kelamın değerlisi ise bünyesinde liyakat barındırandır.
 Evli Çiftler Nasıl Piknik Yapar  (Kâmuran Esen)

Sıradan bir pikniğin öyküsü.
 Küçük Kızlarımızı Biz Öldürüyoruz  (Yûşa Irmak)

On bir katlı, her katında 4 dairenin olduğu A ve B ismiyle iki bloklu, toplam 88 çekirdek ailenin yaşam sürdüğü sitemizin otoparkı dahil, her tarafında küçük ceylan yavruları gibi seken, yeni icat ettikleri oyunları oynayan küçük kızların neşesi tüm dünyayı aydınlatacak, gökyüzüne attıkları kahkahaları buz tutmuş yürekleri elbet bir gün ısıtacaktır…
 Özgüven Geliştirme Teknikleri  (furkan dede)

Yaptığımız en büyük hatalardan birisi içimizdeki eleştirel sesi çok fazla dinlemek ve dostumuz gibi kabul etmemizdir.
 Cari Açık  (Ahmet Zeytinci)

Cari Açığa karşı gardınızı alıp açık vermemeniz lazım. Hele de aile bütçesinde açık oldu mu, aileyi yerle bir eder. O zaman ne yapıyoruz, maymunlar gibi yiyeceğimiz maddeleri mabadımızda ölçüp, çıkartabilir miyiz bunu, diye tespitini yapıp, sonra yiyoruz. Ödeyemeyeceğimiz borçların altına girmiyoruz.
 Dünya Kadınlar Günü  (Kâmuran Esen)

Ağrısız çocuk Doğurmadım. Hazır sofraya Oturmadım.
 Esnaflığı Ticareti Çeklerden Senetlerden Rakamlardan İbaret Sananlar  (Ahmet Zeytinci)

Eskiden mahallemizin bakkalları, manavları, kasapları, terzileri, yufkacıları, yorgancıları, olurdu... Biz hep gidip de onlardan alış veriş yapardık. Veresiye Defteri diye bir kavram vardı... ''Oğlum şuradan iki ekmek, bir sigara bir kalıp da beyaz peynir al Ali Amcana da yazdır.'' dendi mi akan sular dururdu... Ali Amca yazar, ay sonunda da tahsil ederdi azar azar...
 Baron Kılıklı Bey  (Alp Şahin)

Bazı marjinal işyerlerinde genel müdür yardımcısı pozisyonlarında baron kılıklı bir bey vardır. Hem orta seviyedeki çalışanlarla arası iyidir, hem de müdür ya da patronun en sevdiği adamlardan biridir. Hep ilginç ama abartılı anıları vardır ve her kendince komik bir şey anlattığında çalışanlar ‘’Hahaha ay Baron kılıklı Bey çok komiksiniz’’ der. Tanıdın mı o tipi?
10 
 Yoksa Aklımız Firarda mı?  (Emine Pişiren)

“Anneanne biliyor musun ?” “ Neyi yavrum?” “İclal hamileymiş…” “ İclal de kim?” “Yiğit’in karısı…” “Yavrum ben ne İclal’i ne Yiğit’i tanırım. Kim onlar?”
11 
 Kum Torbası  (Ömer Akşahan)

Nerden bilebilirdim ki, İstanbul denen 15 milyon insancığın yaşadığı bir yeryüzü efsanesinde insanların kum torbası niyetine kullanılacağını.
12 
 Hantal Şirket Dinamik Şirket  (Ömer Akşahan)

Esasen derdim krize çare üretmek değil. İşin uzmanı hiç değilim. Ama aşağıda soracağım soruya vereceğimiz yanıtta bazı ipuçları yakalanabilir. Bu tür krizlerde gemisini sağ salim limana ulaştıran şirketlerin yapısı nasıldır?
13 
 Bir Çeşit İş Baş - Vuruşu  (bekir berk)

Büyük firmalara yapılan iş başvurularının, insanı nasıl çıldırtabileceğine dair bizzat tecrübe edilerek yazılmış bir deneme...
14 
 Dile Benden Ne Dilersen...  (Emine Pişiren)

"...60'li yaşlarındaki evli bir çift evliliklerinin 35inci yılını sakin, romantik bir restoranda kutlamaktadırlar. Aniden önlerinde zarif ve güzel bir peri belirir ve şunu söyler: - Bu kadar uzun bir süre örnek bir çift olmanız ve hep birbirinize sadık kalmanız nedeniyle birer dileğinizi yerine getireceğim..."
15 
 Sen Anca Kovaya Benzersin, Kadın Artıklarıyla Dolup Taşan  (osman demircan)

Bir yağmurun önce üzerimde ıslaklık olduğu, sonra üşüme bıraktığı bir an gibisin. Gözlerimde önce sevinç ışığı iken, sonra kör eden bir karanlık gibisin. Sen kumsala yazdığım sevgi sözcüklerimi silen dalgasın. Beni boğmasan da, gırtlağıma kadar bana dert yaşatansın. Bir hançersin, iki tarafı keskin. Sana ne yandan yaklaşsam, yüreğime saplanırsın. Bari öldür beni de, senin zevklerin ve hırsın için her gün kan kusmayayım.
16 
 Öğretmenler Odası  (osman demircan)

Ben bir öğretmenim... Öğretmenler odasında arkadaşlarla ne konuşacağımı bilememekteyim. Bir arkadaşla konuşayım dediğim anda, onun gözlerinin bayan öğretmenin bacaklarında olduğunu fark etmekteyim. İçime bir sıkıntı girmesiyle susmaktayım.
17 
 Mobil Terör  (Şevket Başıbüyük)

Serseri mayın gibi ortalıkta dolaşan şu genç bayanların elindeki cep telefonunu alacak kimse yok mu? Kimse yok mu cep telefonla gelen mahremiyetin tükenişine ‘dur!’ diyebilecek… Genç kızlarımızın elindeki o cep telefonlarını almadıkça; sokak köşelerinde, muhtelif izbe yerlerinde henüz çocuk denilecek yaştaki kızlarımızla vuku bulan gayrı meşru gizli buluşmalar, beraberinde gelen mahremiyetin tükenişi, ahlaki çöküntü ve “aile hayatı” diye bir kavram kalmayacaktır… Bu nedenle; serseri mayın gibi ortalıkta dolaşan şu bayanların elindeki cep telefonlarını almanın ve bu gidişata “DUUUR!..” demenin vakti gelmiştir, diye düşünüyorum….
18 
 Anneler Biraz da Kendinizi Düşünün!  (Cengiz Özder)

Anneler günü yaklaşırken, anneler için günün anlamına uygun bir yazı. Anneler biraz da kendinizi düşünün!
19 
 Domuz  (osman demircan)

Kış bir çocuğun elinden ve boşalan un çuvallarından anlaşılır. Üşüyorum anne. Kırağı düşmüş buğday başaklarıyım. Benden sıcacık ekmek olur mu anne? Kucak dolusu ekmekler dökmek istiyorum sana. Başka çocukları da sev diye anne. Güvercinleri besler gibi sev onları. Belki o çocuklar, benimle kardeş olurlar. Belki o çocuklar insan olmanın tokluğuna varırlar. Sen başka anneler gibi olma sakın. O anneler ki, kendi çocukları başka çocukları döverken, güzelleşirler. Kendi çocuklarına dokunulduğunda ise, çirkinleşirler.
20 
 Aile İçi "Şiddetli" Şefkat  (Fuat Türker)

Aile bireyleri için şefkat çok büyük bir nimettir, Allah’ın inananlara verdiği özel bir duygudur, iç enerjisidir. Allah’ın beğendiği ahlaktır. Şefkat, Allah’ın Rahman Rahim isminin tecellisidir.
son eklenenler
Ailelerimizin Temeline Dinamit Koyuluyor
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Riyakat
GAYE DİLEK GEZER
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Cari Açık
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Küçük Kızlarımızı Biz Öldürüyoruz
Yûşa Irmak
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Özgüven Geliştirme Teknikleri
furkan dede
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Baron Kılıklı Bey
Alp Şahin
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Yoksa Aklımız Firarda mı?
Emine Pişiren
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Liyakatli İnsanı Bulma Meselesi
hüseyin hilmi arslan
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
İşçi Bayramında Sosyal Açıklarımız!..
Semra Arslan
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Zenginliği Anlatalım
Mehmet BİNİCİ
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Sekiz Evlat Büyütmüş
tülay aslan polat
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Evlilik
osman demircan
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Evlerin En Dayanıksızı...
Fuat Türker
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Kur'an'da Erkek Üstün Mü?
Fuat Türker
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Aile İçi "Şiddetli" Şefkat
Fuat Türker
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Dile Benden Ne Dilersen...
Emine Pişiren
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Öğretmenler Odası
osman demircan
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Mobil Terör
Şevket Başıbüyük
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © , 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.