Bir Kedi Bir Fikir Meme

Bir kedi bir fikir meme

Domatesin de senin hakkında bir fikri var.
Bir patates, bir ot parçası, bir yağmur damlası, bir kedi miyavlaması…

İzmir'de sağlık memuru olarak görev yapan Seden Baş, 'Şans' isimli kedisinin sürekli sağ memesinin üzerine yatması veya atlaması nedeniyle oluştuğunu düşündüğü şişlik nedeniyle gittiği hastanede 3'üncü evre kanser olduğunu öğrendi. Hastalığı boyunca göğsünden ayrılmayan kedisinin tedavinin ardından normale döndüğünü söyleyen Baş, 'Şans oradaki tümörü bana haber verdi aslında. Şans benim gerçekten şansım oldu" ifadelerini kullandı.
İzmir'deki bir hastanede sağlık memuru olarak görev yapan 30 yaşındaki Seden Baş 6 yıl önce bir manav tezgahının altında bulduğu yavru kediyi sahiplendi. 'Şans' ismini verdiği kedisinin, bir yıl önce sürekli sağ memesinin üstüne yatması veya atlaması nedeniyle oluştuğunu düşündüğü şişlik nedeniyle hastaneye başvuran Baş, yapılan tetkikler sonrası meme kanseri olduğunu öğrendi.
Kemoterapi ve immünoterapi ile meme kanserini yenmeyi başaran Baş, kedisi Şans'ın ona ikinci bir yaşam şansı verdiğine inandığını söyledi.

'ŞANS, GERÇEKTEN ŞANSIM OLDU'
Şans'ın çok hırçın bir kedi olduğunu ve kimseye yaklaşmadığını anlatan Baş, "Anneleri ölmüş yavrulardan bir tanesini sahiplendim. Şu an 6 yaşında. Çok zor bir dönemden geçiyordum. Bana uğur getirmesini istediğim için ona Şans adını verdim. Bana böyle bir hayat şansı vereceğini asla bilmiyordum" dedi.
Kedisi Şans'ın sürekli, daha sonra tümör olduğu belirlenen sağ göğsüne yattığını dile getiren Baş, "Şans oradaki tümörü bana haber verdi aslında. Geçen sene ekim ayında başladı ağrılarım. Doktorlara gittiğim zaman bu öyküyü anlattığımda kedi tırmığı olarak nitelenen bir hastalık olabileceğini söylediler. 3 ay zaman kaybettim. Ocak ayında evre 3 C meme kanseri tanısı aldım. Şans benim gerçekten şansım oldu. Adının karşılığını verdi. Hikayem böyle başladı" diye konuştu.

'ŞANS, TÜMÖRDEN KURTULUNCA NORMALE DÖNDÜ'
Kemoterapinin mayıs ayında tamamlandığını radyoterapinin de son dönemlerinde olduğunu söyleyen Baş, sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu aktardı.
Seden Baş, hastalığı süresince Şans'ın hiç yanından ve göğsünden ayrılmadığını, tümörden kurtulunca kedisinin de normale döndüğünü ifade etti.
'KOLAY BİR KABULLENİŞ SÜRECİ DEĞİL'
Hastalığı öğrendiğinde büyük üzüntü yaşadığını vurgulayan Baş, "Benim 3 günlük bir yas sürecim oldu. Gerçekten kolay bir kabulleniş süreci değil aslında. Eskiden insanların başına geldiği zaman 'Nasıl kaldırıyorlar?' diyordum. Yani nasıl bunu atlatabiliyorlar? Böyle pozitif olabiliyorlar? Oluyormuş insan gerçekten. Üç gün çok ağladım. Dördüncü gün artık duyabileceğim her şeyi duyduktan sonra eski 'Seden' oldum. Gülmemle tanınan bir insandım ve yine gülmeye başladım" ifadelerini aktardı.

Tedavi sürecini sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaşarak farkındalık oluşturan Baş, insanların onu gördükçe motive olmaya başladıklarını aktardı.
UZMANINDAN MEME KANSERİ TARAMA ÇAĞRISI
Seden Baş'ın tedavi gördüğü Medicana Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülcan Bulut, halk arasında 'kedi tırmığı' olarak bilinen bir hastalık olan 'enfeksiyöz granülomatöz mastit' ile tümör belirtilerinin benzerlik gösterdiğini kaydetti.
Seden Baş için kanser tanısının biyopsiden sonra kesinleştiğini ifade eden Bulut, şöyle konuştu:
"Lenf bezleri pozitifti, lokal ileri dediğimiz bir aşamadaydı. Kemoterapi ve immünoterapi ile başladık tedavisine. Seden, güçlü bir kadın. Tedaviye de çok inandı. Gerçekten inanmak bu işin belki de en önemli kısımlarından biri. Bu hastalığı yenebileceğini, tedaviyle düzelebileceğine inandı. Kitlenin küçüldüğünü gördükçe daha da motive oldu açıkçası"
Gülcan Bulut, meme kanseri konusunda özellikle kadınların dikkatli olmasını ve tarama yaptırmasını istedi.

Domatesin de senin hakkında bir fikri var.
Bir patates, bir ot parçası, bir yağmur damlası, bir kedi miyavlaması…

Bir patatesin ya da bir kedinin de senin hakkında bir fikri var…04/10/2023 17:27KAYNAK: Anadolu Ajansı (AA)


İsa Kantarcı


İsa Kantarcı hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  İsa Kantarcı kimdir?
yazar

Etkilendiği Yazarlar:
jack london

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.