İsrail ve Hamas

İsrail – Hamas çatışmasından çok fazla istediğim kadar bilgi ve görüntü alamıyorum… Niye? Çünkü İsrail öyle uygun görüyor, paylaşmak istediği kadar paylaşıyor, haliyle yorum yapmak güçleşiyor.

Yine de İsrail’de kaç aydan beri Netanyahu’ya karşı bu kadar ayaklanma, tepki ve direniş varken Hamas için söylenebilecek iki seçenek var. Ya İsrail tarafından fonlanan ve sözde düşmanmış gibi görünen bir terör örgütü ya da Hamas bu kadar salak. Öyle ya… Kafası çalışan bir düşman; savaşı kazanmanın farklı yolları olduğunu bilir. Özellikle düşmanı da bu kadar inceden iç savaş halindeyken onları tekrar birleştirmez, aksine iç savaşı gizlice körükler… Nitekim bakıyoruz… Hamas; tüm İsrail’i Netanyahu çatısı altında birleştirmeyi başardı.

İşin en kötü yanı; yüzyıllar önce sahipleri puta tapın diye puta tapan cahil cühela çöl faresi tadındaki Arap milleti, şimdi kalkıyor ağızlarına Allah’ın adını almaya kalkıp, Allah-u ekber – Tanrı uludur -diyebilme cesaretinde bulunup beraberinde masumları katlediliyor… Bu salaklıklarıyla da İslamiyet tarihine zarar veriyorlar.

Ey salak… Allah uludur da… Senin O’nun uğruna yaptığın davranış bu mu? Yaratan’ın cidden senden beklediği bu mu? Öyle ya sen adam gibi düşman askerleriyle göğüs göğüse çarpışama… Sonrasında anası babası Yahudi diye Yahudi olmuş, 8-5 işte çalışan kadın, erkek ve de çocuk demeden masumları öldür… Bu Müslümanlığa ve İslamiyet’e sığar mı? Kuran’ın hangi suresinde masumları öldürmek geçiyor?

Kaldı ki Yahudiler dediğin de tıpkı senin gibi tek yaratana, Allah’a inanan bir millet.

Yine de… Yüzyıllar önce, şimdi ki bazı imamlar gibi onların da hahamları yozlaşmış, o zamanki Yahudi halkını Hakk yolundan çıkarmış, şahsi emelleriyle yönetmeye kalkmış… Beraberinde şunları yapmışlardır bunlar olmuştur falan, filan…

Fakat son din, son peygamber Hz Muhammed’in yolu bu mu? Nerede ahlak? Nerede erdemlik? Ulan Ay’ı ikiye yaran peygamber, Ebu Cehil’i niye tokatlamadı diye sormuyorsun da niye masum canı alınca kendini bir şey sanıyorsun? Artık Müslümanlık eline silah alıp kah masumları kah senin gibi düşünmeyen ya da öğretilmeyenleri öldürmek mi? Değil tabi… Savaş dediğin şey; yozlaşan güç sahiplerinin şahsi istekleri için toplumlarını kandırmalarına engel olmak, kafa tutmak ve de beraberinde o toplumu özgürleştirmektir.

Bu yüzden sözde Filistin’i savunan Hamas’ın derdi Netanyahu değil de İsrail halkı olduğu için Hamas bu savaşı çoktan kaybetti, İsrail’e de sınırlarını genişletme şansını altın tepside sundu… Niye? Mağdur olan İsrail halkı… Haliyle Dünya’nın gözünde ‘’kendini savunma hakkı’’ var, gerçekte ise ‘’Vaat edilen toprakları işgal etme’’ şansı da var.

Haliyle… Şahsen ben vatanımın toprağında gözü olan İsrail’i asla savunmuyor, dost olarak dahi görmüyorum… Fakat masumları katleden Hamas’ı da Müslüman olarak dahi görmüyorum… Bu yüzdendir de İsmet Paşa tadında olanları uzaktan izliyor ama İsrail’in kazanacağını da içten içe biliyorum.


Alp Şahin hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  Alp Şahin kimdir?
Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.