Pes Yani

fakirleşelim mi, hı!..

olur diyenler parmak kaldırsın, olmaz diyenler sussun!..ben fakirleşelim diyenler tarafındayım, he valla!..çünkü, ömrüm boyunca alıştım bu fakirlik denen illete!..öyle hoppp deyince vazgeçemem!.. öyle hayalini falan da kurmuyorum zaten zengin olmanın!..çat kapı bir yerlerden paralar gelse, yığılsa önüme, say bakalım deseler; sayamam!..saymaya kalksam, matematiğim yetmez bu sefer!..biliyorsunuz, bu dersten nal toplayan bir milletiz ki; ben bu dersten sınıfta çakmış biriyim!..özellikle cebir denen simgesel matematiği hiç anlamam!..oysa neslimizin devam etmesi bile İKS YE kromozomlarının birleşim muzipliği!..kim İKS kromozomu taşır, kim YE kromozomu bilemem!..biliyorsunuz felsefe dersi kaldırıldı...yakında biyoloji dersi de kaldırılır, merak etmeyin!..kaldırılır çünkü; İKS ile YE meselesini öğrenmemiz ayıptan, günahtan sayılır!..

Of yaaa!..gene dilim dolandı!..gide gide gittim matematiğin, biyolojinin ortasına oturdum!.ne oturmak ama!.kimseler kaldıramaz beni oradan!.ister ayıp sayın, ister günah!..tınmam ben bunları!..meraksa merak işte; matematiğimi kuvvetlendirip, fakirleşmenin denklemini kuracağım!..kurduğum anda fakir olacağım!.fakirlik iyidir bence!.ne çok getirisi vardır bir bilseniz!..

mesela; sosyal yardım adı altında koli dolusu makarna, bulgur, şeker, pirinç,yağ,nohut, mercimek, un gelir!..pişirir pişirir yeriz!..

buyrun, oyum sanadır!..iyi vatandaşım yani!.

mesela; çuval çuval kömür yıkılır kapımızın önüne, yakarız!.

buyrun, oyum sanadır!..iyi vatandaşım yani!..kolay mı öyle iyi vatandaş olmak, değil!..fakirliğimiz sayesinde iyi vatandaş bile oluruz, işte böyle!..bir kaşık aş verene,canımızı bile veririz!..

mesela; fakirlerin çoluğu çocuğu çoktur!..sosyal ilişkilerimiz olmayınca birbirimize daha çok sarılır, birbirimizi daha çok sever, sevişiriz!..bir bakmışız, çocuk sayımız beş-on olmuş!..olsun tabii!..çocuk mutluluktur bence, sevinçtir!..bütün mutluluğumuz bu olunca; mutluluğu başka yerlerde aramayız!.tiyatroya, sinemaya, yazlığa gitme, dünya turuna çıkma gibi düşüncemiz hiç olmaz!..kapandıkça kapanırız!..kapanmak iyidir; böylece soğuğa sıcağa karşı korunmuş oluruz!.hem kapanmayalar cennete gidemez ya; cenneti de biz kapmış oluruz!.

fakirlik iyidir, he valla!..komşuluk ilişkilerimiz daha bir sağlamlaşır!..birbirimize tuz biber istemeye gideriz!..gide gele spor yapmış sayılırız!.

zenginlik de ne beh!..zenginlik kötüdür bir kere!..insanların burnunu büyütmekten başka hiç bir işe yaramaz zenginlik!..burnunu büyütenler ise, sadece burunlarını görürler!..burunlarını hangi yöne çevirirlerse, oraya doğru giderler!..plajlara gidip soyunurlar mesela,cennetlerinden olurlar!..dünyayı gezerler; fakire gidecek yer bırakmazlar; dünyayı kendilerinin sanırlar!..oysa dünya, fakirin de dünyasıdır; bunu bilmezler!..düpedüz cahilliktir bu!..onların cahillikleri, bizim işimize yarar!..

nasıl mı:

dünyada ve cennetteki bütün elmalar,armutlar, ballar, şekerler,yağlar,etler, saunalar,hamamlar,kurulacak sofralar,şelaleler, sular, ormanlar,çiçekler, böcekler fakirlere kalmış olur!..

işte bu kadar beh!..fakir olacağım işte!..kime ne!..

😀😀


Tayyibe Atay hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  Tayyibe Atay kimdir?
Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim.İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz.Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum.Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.