..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Herkes ayný notayý söylediðinde uyum elde edilmiþ olunmuyor. -Doug Floyd
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
ÝzEdebiyat - Yazar Portresi - Ebru Ebruca
Ebru Ebruca - Ebru ile Ebruca
Site Ýçi Arama:

Ana Sayfa
  Kendi Masalýný Kendi Yazan Kadýnlar (1) (Ebru Ebruca) 3 Nisan 2010 Aþk Romaný 

Sabah olmuþ,günün peçesi kalkmýþ,güneþ yüzünü göstermeye baþlamýþtý.Þehir uyanýyordu,arabalar,insanlar yollarý doldurmaya baþlamýþtý.''Bizim güneþimiz ne zaman doðacak acaba'' diye düþündü Eda;''ne biçim bir iþ bu,güneþ istedikçe gece oluyor'' Sedef'in gözlerinden akan yaþlarý görmüþtü.Çok zordu çaresizlik çok...Seslerýn sözlerin kifayetsiz kaldýðý anlardý bunlar.Acý sesle ya da harfle anlatýlmýyordu,ancak yaþandýðý zaman tanýmlanabiliyor,''budur'' denilebiliyordu..Önce Sedef,sonra ben,þimdi de Yeþim.Kýsacýk bir süre içinde nasýl olmuþtu da bütün hayatlar bu derece birbirinin içine girmiþti.Kim kim için üzülecek,kim kim için aðlacak,kimin gözyaþýný kim kurulayacak artýk hiç ama hiç belli deðildi.En anlaþýlmaz olaný da,yýllardýr yolarý hiç ayrýlmayan bu üç arkadaþýn,adý ''ihanet'' soyadý ''cinayet'' olan bir isim altýnda,bir kez daha sýmsýký bir þekilde birbirine kenetlenmek zorunda kalmasýydý.''Allahým bari Zeynep bizim yaþadýklarýmýzý yaþamasýn,ne onu koru kolla,çocuklarýnýn yüzü hürmetine ocaðýný sobasýný söndürme,düzenin bozma'' diye dua etti.Allah küsmüþmüydü ona,acaba duymuyor olabilir miydi onu?Bir saniye sonrasýnda düþündükleri için kýzdý kendine,''Eda saçmalama ya,manyak mýsýn nesin,tövbe et çabuk!''

Koca Gibi Koca Nerede Bulunur? (Ebru Ebruca) 3 Nisan 2010 Ýliþkiler 

Gerçi hakkýmý da yemeyin lütfen,cidden çok araþtýrmacý ama malesef ''köþesiz'' bir yazar aday adayýyým ben!:)Arkadaþýmýn sorusunu aldýktan sonra,hemencecik''koca gibi koca nerede bulunur'' baþlýklý bir mail hazýrlayýp arkadaþlarýma yolladým .''Soru anket amaçlýdýr.Acele tarafýndan evlenmesi gereken bir sürü deðiþik yaþlarda kadýnýn ortak sýkýntýsý olan ''evlenmelik erkek'' sorununa çözüm bulmak için yapýlmaktadýr.Maile kesinlikle geri dönüþ beklenmektedir.Lütfen evli olanlar kocalarýný/hanýmlarýný nereden bulduklarýný ve memnuniyet durumlarýný,bekarlar ise kocayý/hanýmlarýný nerelerde aradýklarýný yazsýnlar.Maili okuyan bir erkekse,hele hele bir de evliyse,evlilik vasýflarýna sahip erkeklerin saklý tutulduðu adresi açýk ve net biçimde acilen bildirmesi rica olunur.Araþtýrýlmasý yapýlýp,adres/adreslerin doðrulu tespit edilecek olursa,adresi veren kiþi/kiþiler binlerce kadýnýn hayýr duasýyla ödüllendirelecektir''

Teklif Ediyorum;'benimle Evlenir Misin?' (Ebru Ebruca) 3 Nisan 2010 Sevgi ve Aþk 

Tam olumlamanýn ortasýnda,ben kendimi kaybetmiþ bir haldeyken çakýþtýk bir þekilde msn de:)Takýldým,''saatlerdir çekim yapýyorum,sizi çaðýrýyorum,nerdesiniz ya siz'' diye...Hala kararsýz tabii arkadaþ,benim de çenem durmaz ya,illa sulandýracam,''tekliff ediyorum,benim üstüm,yetkilim olurmusunuz'' dedim.''Sen edersen olurum tabii'' dedi...''Þarkýnýn aslý bu deðildi tabii'' dedim,hani devamýný anlatacam;''böyle böyle oldu,bir yazý okudum,çok eðlenceliydi,ordan takýldý bu þarký dilime'' diyecem;diyemedim...''Benimle evlenirmisin'' dedi!!!''Evlenirim'' dedim.''Ciddiyim ben'' dedi;''bende'' dedim.Aslýnda cidden de çok ciddiydim,gerçi ben teklif etme moduna girmiþtim bu gece,yani teklif benden gitmeliydi ama,olsun,ne farkeder ki,nasýlsa 2 kiþi evleniyor,kimin önce söylediðinin ne önemi var:)''Konuyu okudum'' dedi;''çekim konularý çok eðlenceli''...''Eðlenceli meðlenceli,nasýl iþe yarýyor,bakýn size evlenme teklifi ettirdim'' deyince,adam neye uðradýðýný þaþýrdý,resmen dumur oldu.''Sen mi yaptýrdýn gerçekten,nasýl yazdým ben onu'' dedi,''ay bir dakika,ne oluyor,ben birþey yapmadým,tabii siz özgür iradenizle evlenme teklif ettiniz,bana bakýn,kaçmak yok,laf aðýzdan bir kere çýkar'' demeye kalmadý;özür diledi,kaçtý gitti!

Kendi Masalýný Kendi Yazan Kadýnlar/giriþ (Ebru Ebruca) 14 Þubat 2010 Aþk Romaný 

''Hayat'' almýþtý eline kalemi,kimseye tek kelime etmeden yeni bir masal yazýyordu.Anlaþýlan o ki,bu sefer dinleyerek ya da okuyarak deðil,sadece ama sadece yaþayarak öðrenecektik ''yarýn'' ne olup biteceðini.Soru sorma hakkýmýz da alýnmýþtý elimizden.''Neden'' diye baþlayan her cümlemiz de,''kader'' diyordu birileri tüm bu yaþananlarýn adýna;''Allahýn taktiri''.Ekliyordu sonrasýnda;''sakýn isyan etme,tevekkül et''.''Peki'' dedik.Anlayacaðýnýz ne kadar büyürsek büyüyelim,yaþýmýzýn baþýna ikili ya da üçlü rakamlar gelse de,pek bir uslu çocuklar olduk biz.Hep söz dinledik;hep ''peki'' dedik. ''Masallarýn sonu hep iyi biter'' dedi birileri;inandýk ''peki'' dedik;ruhlarýmýzý uçuklatan kabuslara uyandýk en þýkýrtýlý,en güneþli günlerde... ''Ýnsanlara güven'' dedi birileri;''onlarý sev,onlara inan'';''peki'' dedik;en baþta hayatýmýzý ruhumuzu,bedenimizi paylaþtýðýmýz adamlar tarafýndan pek bir saðlam''ihanete'' uðradýk.... ''Kapýna kim gelirse gelsin doyurmadan,içirmeden geri döndürme dedi birileri'',gelen ''erendir'';peki ''dedik'';gelen ''hýrsýz'' çýktý,soyulup soðana çevrildik.... ''Yolda sokakta biri senden para isterse aman vermeden geçme yavrum;ermiþtir'' dedi birleri;peki dedik,yanýmýza gelen ''madde baðýmlýsý'' çýktý,ölümlerden döndük... ''Allahýný bilen insandan sakýn korkma dedi birileri;inanan insandan zarar gelmez'' dedi birileri;peki dedik;dili yobaz yüreði ateist ucubelerin elinde ''oyuncak'' olduk... ''Taþ yerinde aðýrdýr;aman sessiz ol,sus otur oturduðun yerde,kadýnlýðýný bil'' dedi birileri;peki dedik;''ezik,zavallý,çaresiz'' olduk... ''Hakkýna sahip çýk,aman ezdirme kendini,hayata nasýl baþlarsan öyle gider'' dedi birileri;peki dedik;''çaçaron,edepsiz,ukala'' olduk...

Gdo'lu Hýyarlar... (Ebru Ebruca) 13 Þubat 2010 Ýliþkiler 

Sonra geliyorsun eve,açýyorsun torbalarý,bir kesiyorsun;içi simsiyah çýkýyor patlýcanlarýn.Domateslerin içi bembeyaz; sanki elma olmak istiyormuþ ama sonradan domates yapmýþlar gibi kýtýr kýtýr.Biberler kanser olmuþ,kabaklar suya kesmiþ.Lahanalarýn dýþý çýtýr,içi kýtýr; haþla haþla piþmek bilmiyor.Hani gerçek hallerini bir kaç gün bekletince daha iyi anlýyor insan; domatesler yandan küfleniyor; biberlerin en önce uçlarý yumuþuyor.Gülmeye baþladýlar,''yeter'' dediler;''sus yoksa sebze yiyemeyeceðiz ya da nerede bir adm görsek aklýmýza gelecek; adamlara bakamayacaðýz''.''Durun'' dedim ''daha bitmedi''.''Sebze kalmadý'' dediler; ''daha ne durucaðýz?''. ''Olur mu ya'' dedim; ''daha hýyarlar var''. ''Hani bakýyorsun kalem gibi dümdüz,pýrýl pýrýl parlýyor,en ufak bir defosu yok.Alýyorsun atýyorsun dolaba.Üç gün sonra bir bakýyorsun mutasyona uðramýþ.Ne görüntü kalmýþ ne lezzet.Yaf benim aldýðým bu muydu diyorsun?Allah tüm sebzelikleri GDO 'lu hýyarlardan korusun!''.Hep bir aðýzdan ''Aminn'' dedi kýzlar.Bu arada nedendir bilinmez ama beni ''dördüncü'' olarak düþünen amcam da pek bir rahatsýz oldu sanýrým ''GDO lu hýyar'' muhabbetinden,çayý boðazýna kaçtý,az daha ölüyordu,zor kurtardý arkadaþlarý:)

Bana Bir Koca Lazým,o da Bu Gece Lazým (Ebru Ebruca) 12 Þubat 2010 Ýliþkiler 

-''Ebruu, bana bir koca gibi biþi lazým,ve o da bu gece lazým'' diye çýðlýðý bastý arkadaþým! (þimdi güler misin,aðlar mýsýn,telefon kulaðýmda öylece apýþýp kaldým!Tabir de dehþet,''koca gibi biþi'',yani kocaya benzese yetecek,fazla önemli deðil gerisi..) -''Kýzým sen kafayýmý yedin,saat sabahýn 6 sý,rüyanda koca mý gördün?'' -''Ya o düðün haftaya deðilmiþ,bugünmüþ,þimdi kahve yaparken gözüme iliþti davetiye,bir baktým panik oldum,napacaz,nerden bulacaz!!!'' (Ben koca ticareti yapýyorum ya,dükkaným var,sonra içi deðiþik renkte,yaþta,boyda posta adam dolu,bana soruyor nereden nasýl bulacaðýný!!!...Bana yani,hemde kimseye deðil de bana!Tövbe yarabim ya,kelin ilacý olsa kendi baþýna sürer! -Þekerim kusura bakma,bitti,elimizde hiç kalmadý,sen haftaya bir daha ara !!! dedim kapadým telefonu...(Bu arada da annem de içerden baðýrýyor,''dur,dur geliyorum,belki dolapta vardýr bakayým'' diye...''Ya anne ne vardýr,nereye kalkýyorsun,neye bakacaksýn,dolapta yedek koca var neden benim haberim yok?''O da garip garip suratýma bakýyor,''ne kocasý,sabah sabah ne yapacan kocayý'' diye cevap!...Tabii bu arada,sabahlarý koca lazým olmaz gibi bir düþünce varmýþ annemde,öðrenmiþ oldum,o da ayrý bir konu.Annem 3 oda öteden, ''koca'' yý ''kopça'' anlamýþ,saðýr duymaz uydurur durumu,o da ayrý konu...Kabus gibi ya!Herkes ayrý bir alem...Tabii uyku muyku hak getire oldu bu kadar þeyden sonra,o en sinir bozucu olan konu...

Ay bir dakika,pek bir zor geldi bu soru;heyecanda mý yaptým nedir;bilemedim ne yazacaðýmý...''Geçiniz'' deme ya da ''joker kullanma'' hakkým yok mu burada acaba?:)

Hani þaka bir yana da,sahi,konu ''kendi'' olunca,''kendi kaleminin reklamý'' olunca,ne yazar,ne anlatýr ya da nasýl tanýmlar ki acaba?

''Altý üstü insan iþte,insaný en iyi kendi anlatýr'' dese,geçse gitse kýsacasýndan,''kendine hakaret etmiþ'' olur mu acaba?

''En çok kendi hayatýma gülerim-aðlarým'' dese çok ''klasik'',''düþünürüm'',''yazarým-çizerim''dese çok mu ''iddialý'' olur acaba?

''Sevmekle baþlar herþey'' dese ''hümanist'',''öncelikle kendimi seviyorum''dese ''megolaman'',''küserim bazen seslere;harflere sarýlýrým'' dese ''kaprisli'',''hiç bitmez anlatýcaklarým''dese ''geveze'' ya da ''susmam gerektiði yerde susarým'' dese ''pek bir sessiz''mi olur acaba?

''Hayata dair her kapýnýn anahtarlýðýnda ''inanmak'' kelimesi yazýyordur''dese ''hayalperest'',''güzel düþün,güzelikleri yaþa'' dese ''demode bir pollyanna'' mý olur acaba?

''Deliyim ama ayný zamanda da doluyum'' dese ''marjinal'',''kalemim çok keyifliymiþ;öyle diyor okuyanlar'' dese ''kendine güvensiz'',hayatý anlatýrým kendi harflerimle''dese,çok mu ''sýradan'' bir taným olur acaba?

''Kadýným'' dese ''karmaþýk'',''þu erkekler yok mu þu erkekler!''dese ''feminist'',renklerden en çok pembeyi severim''dese çok mu ''çocuksu'' olur acaba?

Bilemedim ki nasýl anlatacaðýmý..
Hani diyorum;bu kadar kararsýz kaldýðýma göre,hepsinden bir tutam mý var ki acaba?

Okuyun görün,karar sizin:)

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ebru Ebruca, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.

Bu dosyanýn son güncelleme tarihi: 29.03.2024 01:47:30