..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Paranýz varsa toprak alýn. Artýk üretmiyorlar. -Mark Twain
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
ÝzEdebiyat - Yazar Portresi - onur çelik
onur çelik - ÖZÜMDEN KALEMÝME DOÐRU
Site Ýçi Arama:

Ana Sayfa
  Gökkuþaðý Gibi! ! ! (Gülay Zengingül) 13 Ocak 2006 Felsefe 

Hayat; acýmasýz ve istikrarsýz bir yol.. o yolda; edruli yumaðýna sarýlý bedenimiz.. çözüldükçe farklýlaþan farklýlaþtýkça düðümlenen bir realite býrakmaz peþimizi.. kafa karýþtýran bir yýðýn bilmece..

Karanlýðý Konuþturan Yalnýzlýðým (Gülay Zengingül) 6 Ocak 2006 Soyut 

Bu akþam rüzgar / kamçýlýyor sokakalarý.. / kör karanlýðýn içindeki / yalnýzlýðýmý süpürürcesine.. /

Ýzin Ver de Öleyim Gardiyan (Gülay Zengingül) 6 Ocak 2006 Soyut 

Karanlýkta; kaybolmamak için bu gece, sana sarýlýyorum sýmsýký.. limanýna sýðýnýyorum sevgili.. izin ver! ........... þimdi nemli gözlerene bakýyorum da delice, anýlarým akýp gidiyor göz pýnarlarýndan, acemi! kaldýrýmlar ýslanýyor, aðlýyor.. anýlar kan kýrmýzýsý, semaya varýyor çýlgýnca..

Gülümsüyorum (Gülay Zengingül) 3 Ocak 2006 Soyut 

Saçlarým omuzlarýma dökülmüþ. / Gözlerimde buðulu bir bakýþ / Seni düþünüyorum.. / Ay ýþýðýnda güneþleniyorum / Senin sýcaklýðýnla.. / Çayýmý yudumluyorum / Seni içime çeker gibi.. / Baktýðým her yerde seni görüyorum. / Gülümseyiþin her an aklýmda, / Sana gülümsüyorum. / Resmini yapýyorum hayalimde.. /

Kar Taneleri Gibi (Gülay Zengingül) 3 Ocak 2006 Aný 

O kadar yalnýz hissediyorum ki / Kendimi bazen, beni sevenler / Ve sevdiklerim de olmasa / Kaybolup gideceðim bu koca evrende. / Belki buhar olup uçarým semaya / Ve yaðmur damlalarý olarak / Geri dönerim sana.. / Kim bilebilir! / Þu anda tek dostum yasemenler. / Etrafa yaydýklarý mis kokularýyla / Bir hoþum doðrusu.. / Onlarý senin için ektim saksýya. /

Düþümün Filmi (Gülay Zengingül) 3 Ocak 2006 Lirik 

Rüyalarýmda siyah beyaz bir flim, / Adýný anýmsayamadýðým.. / Baþýný hatýrlayýp da / Sonunu hiç getiremediðim.. / Siyah beyaz bir film iþte.. / Baþka hayallerde kurgulanýp çekilen.. / Cýzýrtýlý ve renksiz, / Bir film iþte.. / Baþý bende saklý.. / Sonu ise meçhule giden bir gemi gibi.. / /

Duy Sevgili! Avuçlarıma Kanlı Gözyaşı Döküyorum (Gülay Zengingül) 29 Aralýk 2005 Özlem Þiirleri 

Derin özlemler içindeyim bu aralar. / derin ayrılıklar, derin kederler içinde: / yarımca kalımış sevdama dalıyorum / bir balık gibi.. / her dalış bir kayboluş, / her kayboluş sana varıştı / bu öksüz şehirde. / ............................. / Duy sevgili! / sancılı hüzünler akıtıyorum yollaraına, / avuçlarıma kanlı göz yaşı döküyorum.. / ve hala; /

Yüreðimin Depremi (Gülay Zengingül) 21 Aralýk 2005 Soyut 

Geleceðimde yoksun artýk, Dünlerime býraktým seni.. Sinsice akan zamanlara Kattým yaralarýmý.. Uçuk sevdamý, gülüþlerinde yitirdim. Anýlarým bir eylül sabahý yaðdý üzerime.. Yaðmur damlalarýnda Büyüyüp sel olan yalanlarýndý..

Sen ve Ben (Gülay Zengingül) 20 Aralýk 2005 Lirik 

Sen yelkovan ol ben akrep Zamaný dilediðimiz gibi Savurup rüzgara karýþsak. Toz olup uçsak gökyüzünde Kelebekler misali. Bedenimize hapsolmuþ Ruhumuzu özgürleþtirsek, Arzularýmýza yenik düþüp Karýþsak birbirimize.

Ýncitsen de Severim (Gülay Zengingül) 19 Aralýk 2005 Lirik 

Kaç yalancý bahar oldu gözlerinde.. Kaç ömür harcadýk, geri dönüþü olmayan.. Kaç sorgusuzca geçen yýl, sorgulanmadan.. Çoðu zaman sarýlamadým bile içimdeki çocuða.. Aðlayamadým; Gözyaþlarým buz tuttu gözlerimde.. Güneþ çaresiz ve mahçup þimdi.. Anlatamadým derdimi, kimsesizliðimi

Çöllere Varýyorum Sana Varmadan (Gülay Zengingül) 18 Aralýk 2005 Lirik 

Bir sabah kalktým ve kum tanelerinden ev yaptým sana, hiç üþenmeden.. kum tanelerini cýmbýzla toplayýp, göz yaþlarýmý da harcýma kattým mý rüzgar gelse de nafile.. üþümeyesin diye de yüreðimin alevli sýcaklýðýný verdim odalara.. gözlerimdeki umudu da al ýþýðýn olsun hanene.. ben, bendekiyle yatinmesini de bilirim.. sen yeterki kaybolup gitme karanlýkta..

Benim Gibi Aðladýn mý Sevgilim? (Gülay Zengingül) 18 Aralýk 2005 Özlem Þiirleri 

Deniz kokan, bir istanbul sabahýnda elimde gitarým, seni çalýyorum martýlara hüzünlü.. kanatlanýp uçarken özgürlüðüne martýlarýn gözlerine serpiþtirdim özlemimi.. sen gördün mü?

Acý Bir Gerçek Kýpýrdýyor Aðaç Yapraklarýnda (Gülay Zengingül) 18 Aralýk 2005 Özlem Þiirleri 

Avuçlarýmýn arasýna sýkýþtýrdýðýn buruþuk mendilini kokluyorum yokluðunda. arka bahçemdeki kýrmýzý güllere sarýlýyorum sen diye.. kafam kýzdý mý, adýný yazýp yazýp siliyorum buðulu camlara. türkülerde adýn geçiyor oturup bir güzel içiyorum ýþýksýz karanlýk odalarda.. vurdum duymazlýðýna kaldýrýyorum

Belki de Yalandý (Gülay Zengingül) 4 Kasým 2005 Soyut 

Meridyenler arasý otobüs / Duraklarýnda aðlaþamadýk. / Paraleller arasýnda yitirdiklerime / Bakýp bakýp aðlayacaðým. / / Yalanlarýný enlemlere dizerken / Bir inci gibi, boylamlar

Caným Öyle Yandý (Gülay Zengingül) 2 Kasým 2005 Soyut 

kaç kez söndürdün / yalnýzlýðýný cigaranýn külünde? / kaç kez yitirdin o adý / nargilenin dumanýnda? / kaç sevda harcadýn / kýrýk kaleminle dizelerde? / sen bastýrmadýn küle yalný..

Sevdamın Türküsü (Gülay Zengingül) 28 Ekim 2005 Aný 

Yüreðime dokudum sevdamý. / Maviyi semalardan, / Yeþili doðadan, / Sarýyý da çaldýk mý güneþten / Ýnce ince dokurum seni.. / Dudaklarýnda yarým kalan / Sevda sözcükleri, / Kaleminde dünlerine / Ýnat savaþ kýrýntýlarý, / Anýlarýn

Sancýlý Keman (Gülay Zengingül) 27 Ekim 2005 Öyküsel 

Enstrumanlar arasýnda kemanýn / Yerine koyuyorum seni.. / Baþtan aþaðýya hüzün kokuyorsun çünkü.. / Keman da týnýsýyla, kendisine özgü naðmeleriyle / Öyle deðil midir zaten? / Keman çalmak baþlý baþýna bir hüner.. / Kolay deðildir.. / Resme

Çeliþkili Gölgeler (Gülay Zengingül) 26 Ekim 2005 Felsefe 

Yaþamýn en engebeli kýyýsýnda Kök salmýþlýðýmýz, kendimize Olan inanancýmýzdandý. O köklerde dulduk dostça seviþmeyi, O köklerde var oldu, bedenimizin insan tarafý. Kimi zaman bize can veren Toprakla savaþmamýz, aslýnda kendi iç savaþýmýzdý. Ve b

Kimin Düþü (Gülay Zengingül) 25 Ekim 2005 Aný 

Dünlerimin yarým kalmýþlýðýyla / Yazýyorum bu satýrlarý.. / Garip bir hüzün var içimde.. / Bir yaným hep aðlamaklý.. / Bir burukluk, bir acý sokaklarda.. / Gitmiyor ayaklarým o caddelere.. / Bastýðým her yerde / Bir çýðlýk yükseliyor semalara / O

Þiir Gözlüm (Gülay Zengingül) 21 Ekim 2005 Özlem Þiirleri 

Þayet bir gün, / Kaybolursam þiir gözlerinde / Sakýn telaþa kapýlma emi? / O yosun gözlere / Dalýp dalýp çýkmaktýr niyetim. / Ki bir hazan vakti / Bozabilirim bu niyeti. / Ya da belki bir gün, / Bir seher vakti / Rastlaþýrsak o rýhtýmda

aklýmýz dünlerimizde kaldý..
ve geçmiþimizde..
zaman dilimlerinden parçalar koparýrken,
eksilen aslýnda,
bir yudumluk ömrümüzdü..
Ne Uðruna

Önce biz olmak, benlik duygusundan uzak.
Sonra var olmak, sonra da var etmek..
Bu zincirlenmiþ düþünceyle kaybolmak
Mümkün deðildir evrende..
Yeter ki bilelim yaþamasýný..
Kaçýnmayalým sorgulamaktan..
Sorularý zor olsa da týpký cevabý gibi..
Aslýnda cevabý da kolay..
Yeter ki arýndýralým beynimizi,
Yüreðimizi, bedenimizi..
O negatif elektirikten..

Yaþamý kendi ellerimizle zorlaþtýrmak,
Sonumuzu getirmek bile bile..
Soru çok ama her soruya mutlaka bir
Yanýt vardýr bu evrende..
Yeter ki yüreðimizi ve beynimizi
Doðru yönlendirelim..

Bu evren sýfýr kilometre sunuldu bize.
Yorumsuz ve katýksýz..
El deðmemiþ bakire bir kýz gibi..
Doða cömertti, kendi içinde ki
Olaðan üstü dengesiyle sarmaladý bizi..
Sonra da insanoðlu yorumladý bu evreni
Evren aslýnda yumuþak bir hamurdu..
El deðdikçe þekillendi, þekillendikçe
Uzaklaþtý özünden..

Sonu gelmeyen hýrslarýmýz,
Daha çok güç daha çok para
Zamanýnda yapýlan toprak kavgalarý,
Ki hala günümüzde mevcut..
Benlik duygusu, biz olmaktan uzak..
Çarpýk sistem anlayýþý,
Zengin, yoksul arasýnda ki tarifi
Zor uçurum..
Köle burjuva anlayýþý..
Ki günümüzde modernleþtirildi bu!

Bir karýþ toprak için kan akýtmak,
Topraðý doyuma ulaþtýrmak bu kanla..
Savaþmak kendimizle, topla, tüfekle..
Ne uðruna!
Çocuk getirmek dünyaya..
Hem de savaþýn tam ortasýnda..
Umutlarýný, hayallerini, gülümseyiþlerini..
Ellerinden almak, sorgusuzca..

Bombalarýn toprakla kucaklaþmasý;
Aslýnda topraðýn isyanýdýr,
Yýllar sonra bizi geri veremediði..
Ne acý! içler acýsý!

Gülay Zengingül

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © onur çelik, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.

Bu dosyanýn son güncelleme tarihi: 29.03.2024 12:31:07