..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir zaman karakterlerimin hüzünlü olduklarýný düþünmedim. Tersine yaþam dolular. Trajediyi seçmediler, trajedi onlarý seçti. -Juliette Binoche
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
ÝzEdebiyat - Yazar Portresi - Cahit KILIÇ
Cahit KILIÇ - Adýmýn üstü çizildi
Site Ýçi Arama:

Eleþtiri
  Mevzular Derin!.. (Cahit KILIÇ) 16 Kasým 2022 Politik Olaylar ve Görüþler 

“Terör, bumerangdýr. Gün gelir bizi de vurur” diye yazdýðýmýz yazýlar arþivlerde duruyor…

Kerbela ve Hüseyni Dava (Cahit KILIÇ) 16 Aralýk 2010 Dinler, Ýnançlar ve Ateizm 

Sadece Müslümanlarýn, Þiilerin, Alevilerin, Sünnilerin, Türklerin, Kürtlerin, Araplarýn, Acemlerin deðil; yeryüzünde her türlü zulme, baskýya, kýtala, zillete, alçaklýða karþý çýkan herkesin dâvâsýnýn adýdýr Hüseynî dâvâ.

Pkk'nýn Ortalýktaki Kara Propaganda Aydýncýklarý (Cahit KILIÇ) 20 Temmuz 2011 Günlük Olaylar 

Biz, millet olarak: Azýnlýklarýn hakkýný savunacaðýz diye (el hak savunmalyýz) bu ülkenin aslî unsurunu ölüme mi mahkûm edeceðiz?

Daldan Dala! (Cahit KILIÇ) 14 Haziran 2007 Günlük Olaylar 

Aklýma ya da akýllara takýlanlara benim penceremden bakýþ....

Gandi Ya da Tovorish Kemal (Cahit KILIÇ) 24 Mayýs 2010 Sevgi ve Nefret 

CHP Kurultayýnda konuþan Kemal Kýlýçdaroðlu; süslü sözlerle slogan atmaktan öteye gidemeyince tekrar bunlarý düþündüm.

Gündemdeki Köy Ýsimleri Deðiþimi! (Cahit KILIÇ) 15 Mayýs 2009 Günlük Olaylar 

Deðiþtirilen köylerin adlarý geri verilsin tartýþmasý var... Biz de aklýmýza gelenleri yazdýk iþte...

1 Mayýs ve Muhatabýna Göre Sorular (Cahit KILIÇ) 1 Mayýs 2010 Politik Olaylar ve Görüþler 

Yoldaþlara kýsa kýsa sorular...

Dünden ve Gündem (Cahit KILIÇ) 22 Mayýs 2010 Günlük Olaylar 

Mahatma Gandhi’ye benzetilen Kemal Kýlýçdaroðlu’nun Mahatma Gandhi gibi bir pasifist ve ayný zamanda bir düþünür, bir filozof olduðu söylenemez.

Cehl-i Mürekkep (Cahit KILIÇ) 14 Haziran 2010 Güven ve Güvensizlik 

Baþlýktaki cehl-i mürekkep: Osmanlýca bir deyimdir; aslýnda bir çeþit insan tarifidir. Bir sonraki aþamasýný da cehl-i basit diye tarif etmiþler...

Ýhanet ve Riyakârlýk (Cahit KILIÇ) 23 Haziran 2010 Günlük Olaylar 

Ýhanetin ve alçaklýðýn boyutu gittikçe büyüyor… Devletin ve milletin bekasýný hedef alan hýyanet çemberi gittikçe geniþlik kazanýyor…

Seyyid M. Hüseyin Fadlallah Hakk"a Kavuþtu (Cahit KILIÇ) 5 Temmuz 2010 Toplum ve Birey 

"Ölür ise ten ölür; canlar ölesi deðil"

Bu Yazýnýn Adý Yok (Cahit KILIÇ) 16 Temmuz 2010 Politik Olaylar ve Görüþler 

Çoðunluðu Anadolu’nun dört biryanýndan okuyup yetiþmek isteyen köy çocuklarýydýlar. Kayýtsýz þartsýz devlet otoritesinin hâkim kýlýndýðý bir coðrafyada, fakir köylerinde kendi yaðýyla kavrulmaya çalýþan, bir dilim ekmek ile bir kaþýk un çorbasýna kanaat eden, üstündeki kýrk yamalý urbasýyla, çoluk çocuðunu kimseye muhtaç etmemek için yaþam kavgasý veren köylü babalarýn çocuklarýydýlar.

Chp ve Demokrasiye Dair (Cahit KILIÇ) 18 Ekim 2010 Politik Olaylar ve Görüþler 

Bu ülkede ne vakit özgürlükçü hareketler azýcýk filizlenmeye baþlasa, sesler az biraz özgürlük için yükselse; yasakçý ve dayatmacý zihniyet ayaða kalkmakta ve “Bölünüyoruz, parçalýyorlar bizi, vataný satýyorlar! Ayaða kalk ey ehl-i vatan!” feryatlarý ile korku pompalayýp, ortalýðý velveleye veriyorlar.

Wikileaks Bombalarý (!) ve Aliyev ve de Araplar (Cahit KILIÇ) 30 Kasým 2010 Politik Olaylar ve Görüþler 

Baþlýktaki parantez içinde ünlem iþaretinden de anlayacaðýnýz gibi aslýnda ortada bomba momba yok! En azýndan þimdiye kadar yayýmlananlarýn içinde yok... Amma velâkin gündemi de Wikileaks oluþturuyor. Birkaç kelâm da ben etmezsem içimde ukde kalýr. Bugüne kadar ortaya çýkanlarýn içindeki leblebi çekirdek tadýnda dedikodularý ve ývýr zývýr yazýþmalarý bir kenara koyarsak; diþe dokunur bir iki konu ele alýnabilir.

Tunus Devrimi Domino Etkisi Yapar mý? (Cahit KILIÇ) 19 Ocak 2011 Politik Olaylar ve Görüþler 

Demek ki hiç de öyle deðilmiþ. Ýçin için birtakým sýkýntýlar varmýþ ki, gösteriler bir aydan fazladýr sürüyormuþ. Olgun ve mazbut görünen Tunus halkýndan bu denli büyük ve þiddetli bir hareket beklemeyen uluslar arasý siyâset analistleri ve dünya medyasý da pek uyanamamýþlar ki, olaylarý nerdeyse son günde gündemlerine aldýlar. Onlar, haberleri gündemlerine aldýklarý günün akþamý da Tunus halký neticeyi aldý; despotu uçurdular...

Arap Halklarýnýn Özgürlük Þahlanýþý (Cahit KILIÇ) 22 Þubat 2011 Özgürlük ve Eþitlik 

Özgürlük rüzgârlarý bir kere esmeye görsün. Esince önünde hiçbir diktatör, hiçbir güç ayakta duramýyor, kapalý kapýlar ardýnda kurulan hiçbir sinsi plan tutmuyor... Zaman, Arap halklarýnýn estirdiði özgürlük rüzgârý zamanýdýr. Despotlar birer ikiþir gidiyorlar; halkýn hürriyet arzusunun önünde dikiþ tutturamýyorlar. Gidiyorlar, gidecekler, gitmeliler...

28 Þubat, Hukuk ve Erbakan (Cahit KILIÇ) 4 Mart 2011 Politik Olaylar ve Görüþler 

Eðer hukuk, hukukun üstünlüðünü egemen kýlsaydý: Hiç ama hiç kimse 27 Mayýs darbesini gerçekleþtirmeye cüret edemez, milletin hür iradesini yok sayamaz, milletin seçtiklerini deviremez, özel mâhkemeler kurup devletin 10 yýl baþbakanlýðýný yapan Menderes’i ve arkadaþlarýný emirle yargýlatamaz ve emirle idâm kararý verdirip dâraðacýnda sallandýramazdý... Bu ülkede, herkesten önce hukukçular, hukukun üstünlüðünün egemen kýlmaya çalýþsaydýlar: 27 Mayýs’ý gerçekleþtiren bir avuç çapulcunun tetikçileri olmaz, tam tersine darbeye teþebbüs edenleri yargýlar, onlarý kodese týkarlardý...

Karayý Seçen Köþe Yazýyor (Cahit KILIÇ) 15 Mayýs 2011 Yazarlar ve Yapýtlar 

Yazarlar ve Yapýtlarý seçtiðime bakmayýnýz. Yazamayan yazarlardýr konumuz... Sadece haber sitelerindeki köþelerde deðil, edebiyat sitelerinde de boy boy, çeþit çeþit arz-ý endam ediyor bunlar...

Ýlle de "Bal - Kaþar Heykeli" (Cahit KILIÇ) 8 Haziran 2011 Politik Olaylar ve Görüþler 

Önce "ucube" heykel, aylarca sanat düþmanýymýþ gibi takdim edilen bir þehir... Þimdilerde de bal ve kaþar heykeli çýkýþýyla üstünde milletin geyik yapacaðý bir þehir durumuna düþürüldü benim bahtsýz Kars'ým... Gerçeklerle ironiyi harmanlamaya çalýþtým...

Srebrenitsa Katliamýnýn Gölgesinde Unutulan Hocalý Katliamý (Cahit KILIÇ) 14 Temmuz 2011 Savaþ ve Afetler 

Karabað’ýn iþgali ve Hocalý soykýrýmý bütün Türk milletinin kalbindeki yaradýr... Hocalý soykýrýmý, sadece Türk milletinin deðil, insanlýðýn kalbinde yara olmalýdýr. Soykýrýmlar insanlýk suçudur çünkü...

Adettir Bidattýr Da! (Cahit KILIÇ) 12 Aðustos 2011 Günlük Olaylar 

Gün boyunca on yedi rekâtlýk Allah emri farzýn tek rekâtýný ifâ etme... Sonra da git sýrf “bu ne yaman cevval bir müm’indir yahu” desinler diye gecenin bir vaktine kadar yirmi rekât bidat namaz kýl...

Pkk, Millî Kimlik ve Güney Azerbaycan Türkleri (Cahit KILIÇ) 25 Aðustos 2011 Günlük Olaylar 

“Silahlar sussun! Savaþ dursun! Kan akmasýn” Bu sesler en çok ne zaman yükseldi? TSK’nýn Kandil’e baþlattýðý hava harekâtýndan sonra... Hatta hava harekâtýndan da üç gün sonra... Zira, TSK bu defa daha öncekiler gibi gidip daðý taþý bombalamadý. Yüz civarýnda militan, onlarca barýnak, maðaralar, silah ve mühimmatlar berhava edildi. Yüze yakýn da yaralý terör örgütü mensubu olduðu açýklandý...

Pkk Kudurmuþluðu! (Cahit KILIÇ) 28 Eylül 2011 Politik Olaylar ve Görüþler 

Daðdaki ininde saltanat kurmuþ eþkýyabaþý, bundan sonra barýþ imzalayýp Türkiye’de ya da bir baþka ülkede sýradan bir insan gibi yaþamayý kabul eder mi sanýyorsunuz?

Manzarayý Umumiyeden Kesitler! (Cahit KILIÇ) 28 Kasým 2011 Politik Olaylar ve Görüþler 

Bedelli askerlik, Dersim meselesi ve Suriye-Azerbaycan benzeþmesine deðinme!

Zor Zamanlar! (Cahit KILIÇ) 2 Ocak 2012 Politik Olaylar ve Görüþler 

Haktan yana olup, tam ortada durarak kendi doðrularýný yazamazsýn bu ülkede. Anýnda infaz ederler seni; derhâl kelimelerden diktikleri dâraðacýna asarlar...

Suriye, Rusya, Güçlü Türkiye ve Oyunlar! (Cahit KILIÇ) 13 Þubat 2012 Politik Olaylar ve Görüþler 

Orta Doðu, Rusya ve Kafkaslardaki mevcut olaylar ve muhtemel geliþmeler üzerine kýsa düþünceler...

Bu Milletin Baþýný Önüne Eðdirmeyecek Bir Barýþ!.. (Cahit KILIÇ) 23 Þubat 2013 Politik Olaylar ve Görüþler 

Ya millet olmaya devam edeceðiz ya da koyun sürüsü olacaðýz!

Hasta Þark!.. (Cahit KILIÇ) 3 Mayýs 2015 Toplum ve Birey 

Akif merhum, Garp için “Medeniyet dediðin tek diþi kalmýþ canavar” derken, “Þark’ýn bütün keskin diþleri yerli yerindedir, önce etrafýndakileri tike tike doðrar” mý demek istedi acep!

Zor Zamanlarda Dik Durabilmek! (Cahit KILIÇ) 25 Mayýs 2015 Politik Olaylar ve Görüþler 

Özellikle model ülke diye pazarlanan Türkiye’nin, son beþ yýl içinde bir muhterisin hükmetme hýrsýna nasýl kurban edildiði bütün dünyanýn dikkatini celp etmektedir…

Zir - Zibil Medyasý!.. (Cahit KILIÇ) 16 Mayýs 2015 Politik Olaylar ve Görüþler 

Havuz medyasý özgür bir medya deðildir. Velinimetlerinin emriyle tetikçilik yapan sözde gazetecilerin hem savcý, hem yargýç, hem de infaz memuru olduðu ve namuslu insanlarý linç etmek maksadýyla kullandýklarý bir atýþ poligonudur…

Bu Kadar Riyâ Bu Ülkeye Bol Geliyor! (12 Eylül ve K. Evren) (Cahit KILIÇ) 12 Mayýs 2015 Politik Olaylar ve Görüþler 

Sadece mescidde deðil artýk; riyâ her yerde… En baþta siyasette… Bürokraside, üniversitede, yazýlý ve görsel medyada, ticarette, sanayide, sporda, çarþýda, pazarda…

Suudi Despotizmi Neden Kudurdu?.. (Cahit KILIÇ) 21 Mayýs 2015 Politik Olaylar ve Görüþler 

Arap Baharý diye baþlayan süreç, Tunus, Mýsýr ve Libya diktatörlerini götürdü ama Suriye’de ters tepti ve iki yüz bin kadar insan öldü…

Rusya ve Biz Derken… (Cahit KILIÇ) 13 Aralýk 2015 Türkiye 

Son dört yýldýr uluslararasý sularda yara üstüne yara alan gemimiz, yalpalaya yalpalaya gitmekten bitap düþtü, batmak üzeredir.

Ýktidarýn Gerdiþi... (Cahit KILIÇ) 22 Aralýk 2015 Politik Olaylar ve Görüþler 

“Ahmakça yaþayýþ insaný cahilleþtirir. Öylesinin daðarcýðýný boþ sanma, rüzgârla doludur!” diyor Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî…

Sapkýnlýða Bir Bakýþ!.. (Cahit KILIÇ) 28 Þubat 2016 Toplum ve Birey 

Ezelden beri süre gelen sapkýnlýklarýn her türlüsünden faydalanan devrin sapkýnlarý, yaþadýklarý devre ve/veya zemine göre yeni sapmalarýn/sapkýnlýklarýn da bizzat müellifi ve icracýsýdýrlar…

Girânserliðe Devam!.. (Cahit KILIÇ) 7 Mayýs 2016 Politik Olaylar ve Görüþler 

Baþbakanlýk baþdanýþmaný, dýþiþleri bakaný ve baþbakan olarak emrinde çalýþtýðý asrýn lideriyle birlikte, son 5 yýlda 65 yýllýk demokrasimizin boynuna ip geçirip dâra çektiler…

Hukuk ve Çürümüþlük!.. (Cahit KILIÇ) 20 Nisan 2016 Politik Olaylar ve Görüþler 

Toplumdaki çürümüþlük hukuka da sirayet ederse, (ki mukadderdir, eder) toplum tamamen çamur deryasý içinde debelenir ve kendi kendini yönetmekten aciz duruma düþer...

"Bayramýz Olsun da Mübarek!" (Cahit KILIÇ) 5 Temmuz 2016 Politik Olaylar ve Görüþler 

Bu, bir bayram yazýsýdýr. Meþrebi hafif olmasa da, maksadý hafiften bir küçük tebessümdür.

Her Devrin Putperestleri Var! (Cahit KILIÇ) 1 Aralýk 2016 Politik Olaylar ve Görüþler 

Menfaat saðlayan kiþi, hele hele devlet katýndaysa; çok kýsa bir sürede putperestlik marazýna yakalanmýþ bedbahtlar tarafýndan putlaþtýrýlmaya mahkûmdur…

Hamakat! (Cahit KILIÇ) 26 Ocak 2017 Politik Olaylar ve Görüþler 

Yozgat’ýn Sarýkaya ilçesindeki bekçi Memed’i biliyoruz da… Fransa’nýn köylüðünden Parisli Jean-Paul Sartr’ý bilmiyoruz… Ali Þeriatî denildiðinde tüylerimiz diken diken oluyor. Zira adamcaðýzý bizzat “þeriat” zannediyoruz…

Sözün Özü!.. (Cahit KILIÇ) 4 Þubat 2017 Toplum ve Birey 

Bugün, Þark’ýn fikir sultanlarýndan Þeyh Sâdî-i Þirazî’yi konuk edeceðim köþeme… Gülistan’dan kýsa kýssalar aktaracaðým sizlere… Hisseler de bizden olsun…

Osmanlý Kim, Siz Kim?! (Cahit KILIÇ) 29 Temmuz 2017 Politik Olaylar ve Görüþler 

Hani meþhur sözdür ya: “En tehlikeli cahil, yarý okumuþ cahildir” diye… Bizde her cenahtan mebzul miktarda var bunlardan, ibadullah…

Hukuk ve Adalet!.. (Cahit KILIÇ) 8 Temmuz 2020 Özgürlük ve Eþitlik 

Binlerce yýlýn tecrübesinden süzülerek vücut bulan evrensel hukuk, yine binlerce yýlý kapsayarak süregelen tek Allahlý dinlerle de çeliþmez.

Güney Kafkasya’daki Kazanda Türkiye Kaynatýlmak Ýsteniyor!.. (Cahit KILIÇ) 26 Temmuz 2020 Politik Olaylar ve Görüþler 

Aklý bu iþlere eren herkes çok iyi biliyor ki, Karabað ve etraftaki yedi rayonu iþgal altýnda tutan Ermenistan’ýn arkasýnda duran ve bu iþgalin sürdürülmesini saðlayan ülke olan Rusya’nýn bilgisi dýþýnda; Ermenilerin bir çatýþma baþlatmasý mümkün deðildir.

Fikir Vadisinin Çölleþmesi! (Cahit KILIÇ) 6 Ekim 2020 Özgürlük ve Eþitlik 

Mensubiyetini taþýdýðýmýz Ýslâm âleminde ve yaþadýðýmýz coðrafyada adeta “çöl ortasýnda bir vaha idi bizim fikir dünyamýz”…

Baþý Dik Adamýn Ölümü! (Cahit KILIÇ) 21 Ekim 2020 Özgürlük ve Eþitlik 

Her ne kadar geçmiþiniz geleceðinizin aynasý olsa da; yazmanýn cazibesine kapýlýp havalara girmeyeceksiniz… Hayatýn her evresinde olduðu gibi tevazu buranýn da anahtarýdýr…

Bireysel ve Toplumsal Cehalet! (Cahit KILIÇ) 13 Þubat 2021 Toplum ve Birey 

Tarihte birçok filozof, bütün kötülüklerin anasýnýn cehalet olduðunun altýný çiziyorlar. Ferdî cehalet, kiþinin kendisini ve yakýn çevresini felâkete sürükler. Toplumsal cehalet ise askerî savaþlara, yýkýmlara ve on binlerin ölümüne sebep olur.

Ar Damarý Meselesi… (Cahit KILIÇ) 7 Haziran 2021 Özgürlük ve Eþitlik 

Yayýnevleri de, eleþtirel kitaplarý yayýnlamaktan korkuyorlar. Onlarca avukat dava açmak için fýrsat kolluyor diyorlar…

Makûs Talih… (Cahit KILIÇ) 28 Aðustos 2021 Politik Olaylar ve Görüþler 

Emperyal güçlerin postallarý altýnda inleyen topraklardan ancak Taliban fýþkýrýyor…

Ýhtiras ve Kara Propaganda! (Cahit KILIÇ) 21 Aralýk 2021 Politik Olaylar ve Görüþler 

Aslýnda her meslek erbabý gibi politikacýlar da “iyi niyetle” baþlangýç yaparlar. Politik arenada zaman, iyi niyeti törpüleme aracý olarak bir müddet sonra “kazanma veya kazanýlan noktada kazanýmý koruma ve sürdürme” arzusu, iyi niyet çarkýnýn diþlilerini kýrmaya baþlar.

Dersimiz Demokrasi Olsun! (Cahit KILIÇ) 9 Ocak 2022 Özgürlük ve Eþitlik 

Hiçbir zümrenin veya dinî kisve altýnda teþekkül edilmiþ kurum veya kuruluþun herhangi bir þekilde üstünlük kurmasýna, daha doðrusu; imtiyazlý bir kesimin diðer halk kesimleri üstünde tahakküm kurmasýna müsaade edilmeyeceði, sosyal paylaþýmýn adil olarak ve hakça yapýlmasýna veya benzeri argümanlarla ortak yaþama verilen bir yönetim biçimi olarak görüyoruz…

Yakýn Tarihin Despotlarý (Cahit KILIÇ) 29 Mart 2022 Savaþ ve Afetler 

Günümüzde de, özellikle bize yakýn coðrafyalarda irili ufaklý baþka diktatörler de var. Despotizmi marifetmiþ gibi halkýn gözüne sokuyorlar. Yalana ve talana dayalý farklý propagandalarla halký uyutmaya çalýþýyorlar.

Çökülen Matbuat! (Cahit KILIÇ) 23 Temmuz 2022 Politik Olaylar ve Görüþler 

Hak, hukuk, adalet gibi ulvî kavramlar ayaða düþmüþ… Kanunlar güçlülere çalýþýyor. Nalýncý keseri gibi; her kanun güce tapýnanlara yontuluyor! Nasýl denir: Karýþmýþ ortalýk; kör, tuttuðunu öpüyor!

Aydýn Kaypaklýðý!.. (Cahit KILIÇ) 23 Aðustos 2022 Politik Olaylar ve Görüþler 

Benim dâvâm, aydýnmýþ gibi geçinen “ayak takýmýyla” deðil. Bilim, kültür ve insanlýk adýna bir ömür harcamýþ, vicdan sahibi adamlarladýr. Ülke, göz göre göre cehlin karanlýðýna sürüklenirken, susan, susmayý, kendisini kurtarmak adýna bir çýkýþ yolu olarak gören aydýnlarladýr.

Despotizmin Hâlleri… (Cahit KILIÇ) 25 Aralýk 2022 Politik Olaylar ve Görüþler 

Hukukun ve insan haklarýnýn her þeyin fevkinde olduðu, adaletin bihakkýn tesis edildiði, ülke gelirlerinin hakça ve her bir bireye eþit þekilde daðýtýldýðý bir ülkenin özlemiyle…

Örgütlenmiþ Cehalet! (Cahit KILIÇ) 23 Þubat 2023 Politik Olaylar ve Görüþler 

Evet… Yaþadýðýmýz bu felâketin bize gösterdiklerinden biri de bu “örgütlenmiþ cehaletin” varlýðý…

Dil Meselesi… (Cahit KILIÇ) 4 Mayýs 2023 Türkiye 

Ve çok acýdýr ki, konuþma dili ile köþe yazýsý yazan insanlar var bu ülkede… Hem de ulusal medyada!

Aydýnlarýmýz ve Biz! (Cahit KILIÇ) 23 Haziran 2023 Özgürlük ve Eþitlik 

Artýk fikir adamlarýný mumla arýyoruz. Ortalýk, baðýrýp çaðýran, slogan atan bir sürü lümpene kaldý! Fikir deðil, slogan üreten olduk.

Monolog... (Cahit KILIÇ) 16 Eylül 2023 Dinler, Ýnançlar ve Ateizm 

Sonuç olarak: Seküler yaþamasam da, kendime özgü bir yaþam biçimi olan biriyimdir. Kimse bana karýþmadýðý müddetçe ben de kimsenin yaþam tarzýna karýþmam…

Savaþ Cinayettir! (Cahit KILIÇ) 11 Ekim 2023 Günlük Olaylar 

Hamas teröristtir derseniz ya Ýsrail nedir? Kin ve nefret üzerine kurulmuþ bir “terörist devlet”tir… Hristiyan Batýlý emperyalistler, kestikleri Yahudiler karþýsýnda düþtükleri aþaðýlýk kompleksiyle devlet olarak kurduklarý ve þýmarttýklarý Ýsrail, yýllardýr “savunma refleksi” adý altýnda cinayet iþliyor…

Devrimler ve Ýlkeler! (Cahit KILIÇ) 16 Kasým 2023 Özgürlük ve Eþitlik 

Özgürlük (Hürriyet) Kardeþlik (Uhuvvet) Eþitlik (Müsavat) Adalet

Boðanlar ve Boðulanlar… (Cahit KILIÇ) 23 Ocak 2024 Politik Olaylar ve Görüþler 

Saftiriklik de bir kimliktir. Sadece ben olsam, kahreder, kendimden utanýrým. Ama… Etrafýnýza bir nazar kýlýn, göreceksiniz ki nice nice iyi ve saf niyetli milyonlar; enva-i çeþit entrikanýn, hilenin, ahlâksýzlýðýn, gaddarlýðýn, zulmün ve baskýnýn burgacýnda boðuluyor...

BÝR BENÝM GECELERÝM

“Yatmýþ hamý, bir Allah oyagdý, dahi bir men
Menden aþaðý kimse yoh, ondan da yuharý”

----------------------------------------- Þehriyar

Geceler hep karanlýk, zindanlarýn yoldaþý
Geceler subha çýkar, benim ile atbaþý

Geceler benim dostum, sýrdaþým oldular
Geceler açan çiçek, güneþ ile soldular

Geceler ilham perim, hislerimi dürterler
Geceler esvabýmdýr, ayýbýmý örterler

Geceler iman baðým, sersem seccadeleri
Geceler beni anlar, bir de ben geceleri

Geceler aþinamdýr, beni bir onlar tanýr
Geceler dost kulaðý, her sözüme inanýr

Gecelerle oturur, paylaþýrým aþýmý
Gecelere dökerim, silerler göz yaþýmý

Geceler hüzün dolu, cilve, iþve bilmezler
Geceler kahpe deðil, sýrrým yada vermezler

Geceler benim aþkým, benim dert ortaklarým
Geceler sýðýnaðým, gündüzlerden korkarým

Gecelere son verir, bir müezzinin sesi
Geceler musikisi: bu meyusun nefesi

Geceler zikrim, virdim, dilimde hecelerim
Açýlmayan bir bahtým, bir benim gecelerim.

Cahit KILIÇ

26 Ocak 2009 / Ýstanbul

08.04.2011 20:23:22 Adýmýn üstü çizildi 

Aklýma Þaþýyorum (2)

Ne saným var ne de adým
Ne arzum ne de muradým
Duyulmaz sesim, feryadým
Yad oldu yaran ahfadým
Sattým savdým bütün deðerlerimi
“ Bir hiç” olmaktan yorulmadým
Dik yokuþta koþuyorum

Ne zýndýðým ne de veli
Ta ezelden dedim beli
Ne sonu ne de evveli
Derc ettim hali ahvali
Yaz gününde “ Es bre deli rüzgar yiðidin göðsüne”
Kýþ gününde çýplak çingene misali
Yel estikçe üþüyorum

Ne akilim ne deliyim
Hudutlarýn derbendiyim
Þehriyar’ýn Sehend’iyim
Yunus’dan kinaye çiðim
Yarým asýrdýr kaynýyorum amma
Kocamýþ manda etiyim
Elli yýldýr piþiyorum

Ýstanbul, 03.09.2006

Cahit Kýlýç

03.09.2006 17:44:03 Adýmýn üstü çizildi 

AF DÝLENCÝSÝ

Ellerim semada
Yalvarýrým Yaradana
Gözlerim baygýn,þuurum kayýp
Dilimden heceler
Tek tek sýyrýlýp
Sizi diliyorum Yüce Mevlamdan
Ne yaman özledim
Özledim sizi
Doldursam kum ile
Çizmelerimi
Assam boynumdan
Gelsem kapýnýza bir sail gibi
Affedin EY CANLAR
Affedin beni

Cahit KILIÇ

Ýstambul,18.06.2006

03.09.2006 17:40:20 Adýmýn üstü çizildi 

Vedalaþýlmayan Vedalar!

Zamansýz vedalar
Belki alýn yazgýsý
Dinmez yürek sýzýsý
Kavuþmak arzusu
Az biraz oyalar

Vedalaþýlmayan vedalar
Bu bir ateþ çýngýsý
Sönmez yürek yangýsý
Kim bilir ki hangisi
Yanlýþlýk yanýlgýsý

Yüreðimi pareler
Açýldýkça
Açýlýyor aralar
Belki bir gün kubbede
Feryadýmý duyarlar

Mahþere mi kaldý
Vedalaþýlmayan vedalar

Ýstanbul,29.07.2006

Cahit KILIÇ

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Cahit KILIÇ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.

Bu dosyanýn son güncelleme tarihi: 19.03.2024 07:21:54