..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaam ksa, sanat uzun, frsat aceleci, deney aldatcdr. -Hippokrates
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > likiler > Aysel AKSMER

27 Eyll 2011
Duygu Komuluu  
Aysel AKSMER
Baz gnler, dn akam ne yemitik, bugn gnlerden neydi, ayn kayd hatta biz hangi aydaydk yahu! gibi utanas sorular soran bizler, nedense i dnyamzn gnln tutmaya gelince hafza profesr kesiliriz. Hele canmz yakan olaylar mumyalamakta stmze yok. yle arada bir de deil sk sk gemie dner bizi rahatsz eden neyse o karede taklr kalrz. Sebep olan da talarz, halarz sonra balarz dvnmeye, svmeye. Aslnda ne ok ihtiyac vardr ruhumuzun sevmeye ve sevilmeye.

:BJEF:
Duygularnz bugne kadar hi kt komu edindi mi? Cevabn dnyorsunuz belki ama ben yine de izninizle araya gireceim. yle altnzda, stnzde oturan veya ayn kat paylatnz komularnz aklnza gelmesin hemen. st kapal gibi grnse de aslnda sorum gayet ak.

Belki de soru cmleme yle bir giri yapmalydm: Tembih etmenize, telkinlerde bulunmanza ramen duygularnz tasvip etmediiniz bir duyguya gz gre gre kat ya da karld m? "

Baz gnler, dn akam ne yemitik, bugn gnlerden neydi, ayn kayd hatta biz hangi aydaydk yahu! gibi utanas sorular soran bizler, nedense i dnyamzn gnln tutmaya gelince hafza profesr kesiliriz. Hele canmz yakan olaylar mumyalamakta stmze yok. yle arada bir de deil sk sk gemie dner bizi rahatsz eden neyse o karede taklr kalrz. Sebep olan da talarz, halarz sonra balarz dvnmeye, svmeye. Aslnda ne ok ihtiyac vardr ruhumuzun sevmeye ve sevilmeye.

Hayatmzn gnlk akn ynlendirmeye yardmc Park Etmek Yasaktr, Yksek Gerilim Hatt gibi pek ok uyar levhas varken duygularmzn ynetiminde ne kadar da yalnzz. stelik iyi veya kt diye snflandrlan duygular ayran herhangi bir iaret, yol ayrm da mevcut deil maalesef. Kontrol kardmz anda kar tarafa gemek an meselesi.

dnyamzn kap kolu da tamamen ieriden. Yani; biz istemezsek o kap ne ieriden ne de dardan alyor. Bazen de kilitleyiveriyoruz kendimizi ieriye k kabilirsen.

Kin, nefret, iddet, fke, kskanlk, haset gibi duygularn evresi; kale surlar gibi byk talarla rl ya da ular sivri demir parmaklklarla evrili mi olsayd acaba ne dersiniz. Hatta mayn demek daha etkili bir zm olabilirdi. Kt duygularn evreye zarar vermeden imha edilmesi fikri ne kadar da ho geliyor insana. Belki o zaman medyada izlediimiz cinnet, cinayet, iddet, tecavz, terr, savalar vs. hi olmazd. Dnya nasl da skunet iinde olurdu.

imdi asl zor ksma geldim. yle soruyu ortaya atp kenara kamak olmaz. Drste bir itirafta bulunaym size. Biz drt kz kardetik ve ben en kkleriydim. El bebek gl bebek durumlar yani. Derken en byk ablamn dnya tatls bir olu oldu. stelik benden iki ya kk. Bendeniz kck yata teyze oluverdim. Sonrasn tahmin edersiniz tabi. Rahmetli annem, sevgili babam, dier ablamlarm btn ilgi ve alakay yienime evirince dnn halimi. te ilk kt duygu komuluum kskanlk oldu. Ama ocukluktu geldi geti. Genlik yllarm hep yienimle beraber geti. Canm kadar da severim kendisini. Hayatmda ilk ve son kskanlm bu olmutur.

Duygularmzn kontrol tamamen bizim elimizde. Mutluluun forml belki de yaptmz doru seimlerde. "Kt komu insan mal sahibi yapar" ataszn kt duygulara evirirsek eer Kt duygular insan insanlktan karrm diyebilir miyiz acaba ne dersiniz!

Szlerime Montaignenin Denemeler Kitabnn Kendimizi Tanmak balkl blmnden bir alnt yaparak tamamlamak istiyorum.

Pliniusun dedii gibi, herkes kendisi iin bir derstir, elverir ki insan kendini yakndan grmesini bilsin. Benim yaptm, bildiklerimi sylemek deil, kendimi renmektir; bakasna deil kendime ders veriyorum.

Aysel AKSMER

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn likiler kmesinde bulunan dier yazlar...
teleme
Yine Ne Oldu?
Durgun Saatler
Gzyalarm Nerede?
Gnl Kaps
Duygusal Zeka
Zaman Tneli
Merhaba - Elveda
Nasihat ve Tavsiye
imizdeki Yangn Merdiveni

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kendini Sev
Gece Hayat
dealler
Sevgili Hayat
Yldzlarmz
Elimde Deil
Ulaamama
lhan rem
Kendinize Yaknlan
En Kt htimalle

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Global Yalnzlk [iir]
Deliksiz Suskunluk [iir]
Gelii Gzel [iir]
Krk Bir Ak [iir]
Yrekten Dklen Dostluk Tanesi [iir]
Doaya Karmak stiyorum [iir]
stanbul D [iir]
Erik Aalar [iir]
Bohadaki Szler [iir]
Geceler [iir]

Aysel AKSMER kimdir?

Halkla likiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendii Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reat Nuri GLTEKN, Anton ehov

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Aysel AKSMER , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.