..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir þey yaþam kadar tatlý deðildir. -Euripides
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Düþler > Eylem Yurtsever

14 Aralýk 2011
Körler Rüya Görür Mü?  
Eylem Yurtsever
Bir kör olarak bana sorulan sorular ýþýðýnda böyle bir deneme yazmaya karar verdim...

:DHDJ:
Görmeyenler Rüyayý Nasýl Görürler:
Rüya görmek eyleminin bize otomatik olarak düþündürdüðü þeyin ne olduðu bariz.
Görmek dendiðinde gözle gerçekleþtirilen bir eylem olduðunu düþündürüyor insanlara ve doðal olarak soruluyor: "Ya görmeyenler? Onlar rüya görebiliyorlar mý?"
Böylece her görmeyenin hayatýnda en az bir defa karþýlaþtýðý soru ortaya çýkmýþ oluyor.
Bu arada Ýngilizce'de "dream" fiili rüya görmek anlamýnda ya, birisine sormuþtum size de rüya görüp görmediðinizi soruyorlar mý diye, sormadýklarýný söylemiþti bana; ama tam bir fikrim yok bu konuda. Bu soruyu her görmeyenin nasýl cevaplandýrdýðý ya da soruyu ne kadar önemseyerek cevapladýðý hakkýnda pek fikrim olmasa da, ben bu konuda hiç de az olmayan deneyimlerimden yararlanarak bu soruyu cevaplandýracaðým.
Rüya görmek ve rüyalarý hatýrlamak hayatýmda önemli bir yer tutmuþtur hep; zira bilinçaltýmýn biriktirdiði bir sürü þey olduuðundan mýdýr bilinmez, bir sürü ve capcanlý rüyalar görebiliyorum.
Böylece bir görmeyenin rüya görüp görmediðine iliþkin belli bir cevabýmýz oldu: "Görebiliyoruz...."
Ama bu cevapla yetinmeyerek bu eylemi nasýl yaptýðýmýz hakkýnda birkaç cümle yazmak istiyorum.
En azýndan hiç görmeyen birisi olan ben aþaðýda yazacaðým þekilde görüyorum rüyalarýmý.
Bir at düþünün. Onun at olduðunu bir gören nasýl anlar? Bunu kesin olarak bilemem; ama gören birisinin rüyasýnda gördüðü bir þeyin at olduðunu anlamasýný saðlayan ilk veri görsel bir veri olacaktýr muhtemelen.
Sonra hafýzasýna ve canlandýrma yeteneðine göre diðer verileri canlandýracaktýr zihninde. Kokusu, kiþnemesinin ya da ayaklarýnýn çýkardýðý ses, tüylerinin dokussu yani yumuþak ya da sert oluþu...
Hiç görmeyen biri de aþaðý yukarý böyle bir sistemle rüya görür. Tek farkla ki, görsel verileri canlandýrmadan, sadece diðer veriler ve tabii ki atýn þekli þemalini de elleriyle incelemiþse deri hafýzasý da bu sürece dahil olacaktýr.
Çok basit bir þekilde bir körün nasýl rüya gördüðünü anlatmaya çalýþtým...
Ama þu soruyu kendime hep sormuþumdur:
Acaba RAM uykusunda gözleri oynar mý bir körün?

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn düþler kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Telmih Kafe

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Deligöz Moody'nin Sandýðý ve Biz Ýnsanlar:
Saðýr Duymaz Uydurur
Eleþtirmek Ýçin Eleþtirenler
Dinlenilmeme Fobisi
Dostoyevski Kadar Yalnýz Olmak
Nedir Gerçek
Üstü Kapalý Dertleþme
Küfür ve Beddua
Yalnýzlýk Üzerine Bir Ýnceleme
Afrika

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Doðmadan Ölen Bir Bebeðe Aðýt [Þiir]
Tavþan Daðý Sevmiþ, Dað Bilmemiþ: [Þiir]
O Kokuyu Ýstiyorum [Þiir]
Bihaber: [Þiir]
Bir Denizbörülcesi [Þiir]
Kendime Bakmak [Þiir]
Orhan Veli'nin Son Þiirine Bir Nazire [Þiir]
Sürünüyorum [Þiir]
Onlar [Þiir]
Kanlý Bir Güneþ Doðacak [Þiir]

Eylem Yurtsever kimdir?

Evrende, bir toz zerresi kadar küçük, ve bir temel taþý kadar önemli ve vazgeçilmezim ben. Sizler de öyle.

Etkilendiði Yazarlar:
Ýhsan Oktay Anar, R.a.Salvatore, Robert Jordan. Yaþar Kemal, J.R.R Tolkien, Homeros, Jack London, Elif Þafak, Michael Ende, Jose Marura De Vasconcelos, Cengiz Aytmatov, J. K. Rowling, Stephen King, David Eddings, Kanat Gürün, bir yazar olmamasýna raðmen A

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Eylem Yurtsever, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.