..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Prensiplerden hoþlanmam. Önyargýlarý yeðlerim. Daha içtenler. -Oscar Wilde
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Bilimsel > Ruhbilim > Ahmet Odabaþ

8 Ekim 2012
Ankara Ankara (Ms Gözlemleri)  
Ahmet Odabaþ
Bayram’ýn cipi ile Samsun’a gidiyoruz... Ben kol destekli baston kullanýyorum... Ýzmir’den yola çýktýk... yolda cip arýza yaptý... Eskiþehir...(Sivrihisar. sanayiye girdik... Neyse tamir bitti... Ankara’ya doðru gidiyoruz...

:ACED:
Bayram’ýn cipi ile Samsun’a gidiyoruz... Ben kol destekli baston kullanýyorum... Ýzmir’den yola çýktýk... yolda cip arýza yaptý... Eskiþehir...(Sivrihisar. sanayiye girdik... Neyse tamir bitti... Ankara’ya doðru gidiyoruz...

Cip hem benzin hemde gaz kullanýyor... Ankara’da benzinliðe 50-60 metre kala, gaz bitti...benzine geçmek istedik...olmadý...

Benzinliðe gitmek gerekiyordu...Ýndim araçtan...deðneðimi cipte býraktým... cipi itmeye baþladým... biraz gittikten sonra, motor çalýþtý... Deðneksiz yürüyemeyen ben, cipin yanýnda yürüyorum...

Biraz sonra durumu farkettim... Eðer konu Ankara’nýn havasý ise, ben burda yaþarým arkadaþ... dedim

Aslýnda rahatsýzlýðýn, psikolojik kökenli olabileceðini düþündüm...

Bu olaydan belki 5-6 yýl sonra tekerlekli sandalyedeyim.

Torbalý Kip’da bir çay söyledim... birlikte geldiðimiz arkadaþlar market geziyorlar... çay geldi ve bardaðýn yanýnda iki poþet þeker...

Çay içebilmek için poþetleri yýrtmam gerektiðni düþünüyorum... Ellerim poþetlir yýrtamayacak durumda... aslýnda çayýn þekerini bile karýþtýracak durumda deðilim...

O an gözümden kaçan ayrýntý ise, ben çayý zaten þekersiz içiyorum... Poþeti yýrtmak veya çayý karýþtýrmak gibi bir gereklilik yok...Komik bir durumdu tabi...

Bilim-Teknik Dergisinden bir yazý okumuþtum...
Öðrenilmiþ çaresizlik....

Yoksa MS diye beni tekerlekli sandalyeye dost kýlan rahatsýzlýk, psikolojik kökenli olabilir mi...

Teori kimin...Seligman’ýn... Nevin’den, Seligman imzalý bütün kitaplarý almasýný istedim...Hedef öðrenilmiþ çaresizlik...

Yürüyüþümde, bacaklarýmdki ilk güç kaybý, ilk aksama, ilk çatal görme, ilk görme kaybý, ellerimdeki kaþýk ve bardak tutma sorunlarýný alt alta yazýp, psikolojik havanýn fotoðrafýný çekmeye karar verdim...

-köye çýkarken, gücüm sýfýrlanarak durmak zorunda kaldýðým zamanlar
-faküldedeki çok az düzeyli denge kaybý
-fakültede 8 dersten bütünleye kaldýðým son sýnýfta ders çalýþmamýn engellenmesi ve sonucu
-birinci genç adam dönemi...görme kaybý
.ikinci genç adam dönemi, deðnek kullanma
-Kuþadasý tatil köyü ve sandalye ile tanýþma
-Þimdiki durum
-gizli özne nerde

Alýntý
(Orgazm yaþayamamak, kiþinin kendinden þüphelenmesine ya da kendine olan güvenini yitirmesine neden olabilir. Þayet bir iliþki karþýlýklý sevgi ve güven temeline yatýyorsa, doðal cinsel arzuyu doyurmak için oral iliþki ya da karþýlýklý elle tatmin gibi diðer cinsel uygulamalara baþvurulabilir. )

Ne alakadan geliyoruz...

Adamýn biri kendini mýsýr sanýyormuþ...en büyük korkusu da tavuklar... psikiatriste gitmiþ... terapi...terapi... sonunda mýsýr olmadýðýný ve tavuklarýn onu yiyemeyeceðini öðrenmiþ.. Son olarak dotorla görüþmüþler... mýsýr olmadýðýný bildiðini söylemi ve teþekkür edip çýkmýþ...

Az sonra koþturarak doktora gelmiþ ve bahçede tavuklar var... diye heyecanla konuþmuþ... iyi de evladým sana ne zararý var...sen mýsýr deðilsin ki...

Ýyi doktorum da...ben öðrendim mýsýr olmadýðýmý da, tavuklar da öðrendi mi....

Sorun psikolojik....belki biraz ilaç, ama asýl terapi...

Sonuçta, sorun aþýlacak... fiziki sorun varsa o ne olacak... Tavuklarýn durumu diyecektim...

Problem çözümü ve zaman

Orta birde çözemediðim bir problemin çözümü, üniversite sýnavýna hazýrlanýrken aklýma geldi... Tatlý suda yaþayan balýklara iliþkin olarak, ilkokul üçüncü sonofta verdiðim ve yanlýþ kabul edilen yanýtýn, aslýnda doðru olduðunu, avukatlýk stajý yaparken öðrendim.

MS denilen rahatsýzlýðýn psikolojik kökenli olduðunu çözmek üzereyim...

Yýllar önce, tartýþmaya iliþkin yazýlar okumuþtum...

Tavuk mu yumurtadan, yumurta mý tavuktan benzeri, mantýk salatasý ile ilgilenirken, nörolojik rahatsýzlarýn psikolojik kökenli olup olmadýðý gibi mantýkklý bir tartýþmaya karýþtým...

Gözlem ve deney... baþka yolu yok...

MS nörolojik bir rahatsýzlýk... ama benim açýmdan psikolojik kökenli...

Anti depresan ilaç tedavisi mi, yoksa terapi...

Ýlaç tedavisi kesildiiðinde, rahatsýzlýðýn yeniden görülme olasýlýðý yüksek... terapiye devam...

Ýlaçtan daha etkili ve kalýcý olabilir.... yaþasýn muskacý amca....

Asýl konudan kaçtým galiba... yýllarca kafanda mý kaldý sorular... Buna kin ya da öfke, ya da yenilgiyi kabul etmeme mi ya da ne diyeceðiz... Merak olabilir mi... Hastalýk derecesinde merak...

Bu durumun tekerlekli sandalye ile iliþkisi var mý...

Yolumuz Freud’a mý düþecek, yoksa ...

Sorunun cinsel kökenli olmasý olasýlýðý, azýcýk komik... Haydar Dümen’e selam olsun... Freud’dan baþlayalým isterseniz...

Bilinçaltýna seyahat eden cinsel sorunlar...Bilinç düzeyine, yol, su elektrik olarak yansýyabilir...

Psikanaliz.... ciddiye alalým lütfen...

Cinsel sorunlarýn MS ile iliþkisi tartýþýlýrken, MS nin cinsel yaþama etkisi konusunda bir çok yorum okudum... Rahatsýzlýðýn nedeninin cinsel olup olmadýðý, MS nin cinsel kökenli bir rahatsýzlýk olup olmadýðý tartýþýlmamýþtýr.....

Kadýnlarda , depresyon ve MS oranlarýnýn paralelik göstermesi düþünülmesi gereken bir ayrýntý...

Cinsel açýdan temerrüde düþen erkek, elden-ayaktan kesilip, yürüyemez hale gelir mi.... (temerrüd hukuki bir terim...gülümsetmek için yazdým)

Bunu ispatlarsam, týp tarihine geçecek hukukçu olurum.... valla buna gülünür...

Sarý öküz sendromu...

Gerçekte Sarýöküz sendromu yok... fiili bir gerçek var...Sarýöküzün yumurtalarý cani bir þekilde çýkarýlmýþ ve cinsel yaþamý bitirilmiþti. Amaç zaten cinsel yaþamý bitirmek..

Yumurtalarý alýnan öküz, aslýnda boða, öküzlüðe terfi ediyor ve cinsel istek duymuyor...

Uysal ve güçlü olmasý gerek... yumurta varken güçlü olsa bile uysal deðil... Yeter ki bir inek görsün...

Sendrom insana özgü... öðrenilmiþ çaresizlik deneyleri hayvanlar üzerinde yapýlýyor, insanlarý çözümleketi kullanýlýyor.

Cinsel aktivitede baþarýsýz olan insan ne yapar...Cinsel gücünü artýrmak için akla gelen her þeyi yapar... beslenmesi, hapý vs....

Peki, partnerinin hoþnut olmamasý nedeniyle, kendi yumurtalarýna düþman olur mu... eðer sorun bunlar ise, ben bunlarý sökebilirim diye düþünür mü...

Sarýöküzden açýk bir fark... biri zorla iðdiþ ediliyor.... biri de bu iþlemi gönüllü olarak yapmaktan söz ediyor... Görünürde, aþýrý bir cinsellik isteðinin denetlenmesi isteði var...

Aþýrý istek var mý... yok aslýnda... herþey normal de... partner yan çiziyor.... Kaçak elektrik kullanma düþüncesi de yok....

Ýsteksiz, adeta görev olarak yapýlan iliþki, acý ve stresten baþka bir þey deðil... Ýliþki uzuyor, orgazm gerçekleþmiyor...

Hoþnutsuzluk açýk olarak ortada...

Sorunun kaynaðýnýn, partnerin vajinasý olabileciði olasýlýðý düþünülmüyor... Erkek baþarýsýz olduðu psikolojisi, ile, önce görme kaybý ve puslu görme ve tek gözün hiç görmemesi, sonra da düzelmesi sürecini yaþýyor... yaklaþýk 7-8 yýl sonra, ayný sorun devam ediyor... tek ayakta aksama ve baston kullanma süreci yaþanýyor...

Deðnekle yürüyen adamýmýz, tekerlekli sandalyeye terfi ediyor....

Teþhis MS. Sorunun kaynaðý bu kabul ediliyor....

Stres kaynaðý tek deðil ... yaþam biraz stresli olabilir..

Sorunun nörölojik kökenli deðil, psikolojik kökenli olabileceði, öðrenilmiþ çaresizliðin bir görüntüsü olabileceði sonucuna varýlýyor... Bknz. Ciddi görünümlü komik hastalýk...

Çözümü gereken bir sorun da, testislerden birinin yumuþamasý ve diðerine göre küçülmesi... Öðrenilmiþ çaresizliðin ilk yansýmasý testis ile baþlamýþ olabilir mi...

Liseden ayrýlmýþ, öðrenim yaþamý bitmiþ baþarýlý bir öðrenci nasýl bir depresyon yaþar... veya yaþar mý... faturasý olur mu bu iþin...

Peki geri dönüþ süreci yok mi....geçti 30 yýl...

Eðer bu teori ispatlanýrsa, týb tarihinee geçecek hukukçu olacaðým.. Mütevazilikten ve kendini beðenmiþlikten taviz vermek yok....(23 Aðustos 2012 Perþembe)

MS nin çözümü

Bu perdeyi
Aralar da
Arkasýnda
Çocukluðumu görürsem
Bir yanda gençliðim
Sevdiklerimi görürsem diðer yanda
Þaþýrýp kalacaðým
Senin pençende
Bir av olmak
Ýstemiyorum

Belirsizlik
Biraz merak
Biraz korku
Ne desem bilmem ki
10 Ocak 2012 Salý

Gerçek görünümlü hayal dünyasý

Gel vatandaþ gel
Týpkýsýnýn aynýsý
63 model
Hayal dünyasýna
Gerçek görünümlü
Sevdaya gel

Burada
Elle tutulur
Gözle görülür
Yürekler yok
Gerçek sevdalar ile aramýzda
Ümitsizlik var
Karamsarlýk var
Þunlar ve bunlar var

Gel vatandaþ
Gerçek görünümlü
Hayal dünyasýna gel
19 Ocak 2012 Perþembe

Þüpheden sanýk yararlanabilir... Yalnýzca gözlem ve deney... yaþasýn insan haklarý...24 Aðustos 2012 Cuma

Prezervatif vakasý

Adam eczaneye gitmiþ ve üstüme giyeceðim bir boyda prezervatif istiyorum... bu mümkün mü...demiþ.

Eczacý,... iyi de ne yapacaksýnýz bunu diye...sorunca,
-Maskeli balo var, giyip ortalýkta gezineceðim... demiþ.

Oran orantý

MS ile depresyonun cinsiyete göre daðýlýmý, 3-1 kadýnlar önde... Her iki rahatsýzlýkta da oran ayný gibi.... Bu durumu MS nin psikolojik kökenli olduðu þeklinde yorumlayabiliriz.

Erkek kendisindeki veya kadýndaki bir fizyolojik aksaklýk nedeniyle, depresyona giriyor... öðrenilmiþ güçsüzlük veya öðrenilmi çaresizlik yaþýyor...

Peki kadýnlarda depresyon veya MS neden fazla... Kendisinin veya partnerinin cinsel tutumu... veya baþka bir þey...

Orgazm olamayan kadýn, potansiyel depresyon veya MS adayý mý... Cinsel sorunlar konusunda ne bilebilirim...

Tahminen, vaginadaki iþlev aksaklýðý, kadýnýn da erkeðin de orgazm olmasýný engller...belki devenin kulaðý, belki de deðil...

Belkide kaçak elektrik kullanýmýnýn gizli gerekçesi olabilir... Etik bulmadýðýn bir eyleme, kýlýf uydurmaya mý çalýþýyorsun...

Ýki taraf da depresyona girebilir... iki taraf da, potansiyel MS adayý...

Olayý, yaný depresyonu cinsellik ile sýnýrlamak, yanlýþ ve yanýltýcý olabilir... Bir çocuðun rahatsýzlýðý açýklanamaz... ve fakat, rahatsýzlýðýn tipik görülme dönemi dikkate alýnmalýdýr.

Demek ki ne yapmayacaðýz...çizmeyi aþmak yok....

Saðlýklý cinsel iþlev

* Saðlýklý anatomik ve fizyolojik yapý
* Uygun fiziksel ve duygusal cinsel uyaran
* Uyaranýn algýlanmasýný önleyen etkenlerin olmamasý
* Cinselliði olumlu yönde etkileyen etkenler

Orgazm, vajinanýn alt bölümünün istemsiz kasýlmasý ile uterusun güçlü ve sürekli kasýlmalarý ile karakterizedir. Büyük kas gruplarýnda, dýþ ve iç anal sfinkterde kasýlmalar olur. Kan basýncý yükselir, kalp atýþý artar. Orgazm, üç-beþ saniye sürer ve bilincin hafif sislenmesi ile karakterizedir. Uretradan sývýnýn geçiþi erkeðe ejakülasyonun kaçýnýlmazlýðý dönemi adý verilen yaklaþan doruk duygusunu verir

Kendini eli kolu baðlý hissetmek

Yani depresyon.... çýkýþ, ilaç deðil... sivri ile mücadele gibi... bataklýðýn kurutulmasý kesin çözüm...

Sizi eli kolu baðlý hissettiren nedir... saðlýk sorunlarý, iþ sorunlarý, ekonomik kaygýlar,.... sorunu bulursak çözüm daha kolay olacak....

Saðlýklý bir insaný baston kullanmaya zorlayan nedir...

Organik bir arýza mý, yoksa psikolojik... suçu plaklara yüklerseniz, yanýltýcý olabilir... plak denilen oluþum, yerinde durmaz ki....
Peki cinsel sorunlarýnýz olabilir mi... ereksiyon sorunu, sair aksaklýklar... ataerkil toplumun en çok izzetinefsine dokunan konu, cinsel kapasite....

Þu sorularýn yanýtýný bilmek gerek....

MS lilerin cinsel tutumlarý gözlenmiþ midir. Haydar Dümensiz olmaz bu iþ...

Saðlýklý bir cinsel yaþamý olan MS li var mý...

Ýnce bir nokta....

Hangisi hangisinin sebebi...

Uykusuz gecenin düþündürdükleri

Aslanlar gibi uykum kaçtý... saat 03.00... televizyon seyredeceðim, sonraki gün rezil olabilir... Uyumak iyidir... de uyu baþarabilirsen..

Vücut dengesini bozan ne olabilir... Eski bir dava dosyasýndaki pazarlýklarý düþünüyor ve kendime eksik buluyorum... ama bu dosyayý kapatmýþtýk....

Üre düzeyi mi yükseliyor... depresyon mu var... olayý kafamdan çýkaramýyorum...

Burda gizli bir mesaj mý var... konuþ baken benim bilinçaltým... Evet, dürüst davrandýðýn için yanlýþ mý yaptýn... Hayýr yanlýþlýk falan yok... da diyelim ki yanlýþlýk yaptýn... oldu da bitti...

Demek ki konu bu kadar basit deðil...

Bunun altýnda da cinselliði ara, gülmekten bir hal olalým...
Eðer uyku kaçmasý depresyonla ilgili ise, biraz teknik desteðe gereksinmemiz var demektir... MS nin canýna okuyacaðýz ya.... okuyalým arkadaþ, daha ne bekliyoruz.
01 Eylül 2012 Cumartesi

Don ya da daha açýk anlatýmla kilot deðiþmsi gerek... Kýsa bir uyku... acil davranmak gerektiðini görüyorsin... komik iþte...

Abartma rahatsýzlýk mý, titizlik mi...bilinmez. Önce kendimizi norrmallere koyuyoruz... Bir ata sözü vardý... çimenler arasýnda seviþen kaplumbaðanýn umrunda mý duruþma listesi...

Sorunu yakaladýk... çözüm için ne yapacaðýz...To be ya da not to be gibi bir þey...

Tespit edilen MS ile Depresyonun cinsiyete göre daðýlýmý, kadýnlarý 3-1 öne geçiriyor...

Ýkisindeki oranýn da ayný olmasý, bir rastlantý mý...

MS lilerde mi depresyon yaygýn yoksa, depresyonun sonucu mu MS...

Depresyon, yoðun stres ve sonucu MS... herkeste mi... organik yatkýnlýk olmalý...

Stres herkeste olabilir....depresyon herkeste olabilir... MS de herkeste olabilir... uygun ortam...

Rahatsýzlýðýn kökeni, cinsel yaþamýn düzenli olmasý ve olmamasý ile ilgili olabilir...
Kendi notlarýmdan alýntý(15 Eylül 2012 Cumartesi)
Ýnsanýn kendini eli kolu baðlý olarak düþünmesi garip bir duygu. Hareket halinin kýsýtlanmasý, önceden hareketli bir varlýk olan Ahmet için zor bir durum. (28 Eylül 2005) Kendine acýma veya öyle bir görüntü verme. Biyolojik süreç kimsenin kendi kontrolünde deðil. Bir çok arkadaþ, küçüklüðünde geçirdiði çocuk felci yüzünden, aksak yürümek durumunda. Keyfi bir durum veya istemle düzelecek bir þey deðil

Öyleyse öðrenilmiþ acizlik psikolojisinden çýkmak için iyimserliðinizi harekete geçirin ve gereksiz yere karamsarlýða kapýlmayýn. Karamsarlýk depresyonu dopinglerken iyimserlik depresyonun ilacýdýr. Ýyimserlik ve karamsarlýk bir tercihtir. Kendi kendine gerçekleþtiren kehanet gibi hangisi tercih ederseniz yüksek olasýlýk gerçekleþen de o olur.

Üç kuruþluk kiþilere maskara olmak... bu da garip bir duygu... Kendini, köpekbalýðý gibi, fil gibi... çaresiz hissetmek... Onlardan biraz daha akýllýyým... bu durum bir serap... Ve ben hala yürüyemiyorum... Kendimi mýsýr sanmaktan kurtulmalýyým...15 Eylül 2012 Cumartesi

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn ruhbilim kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Beynimizin Çaresizlik Oyunu
Kendini Baþkasýnýn Yerine Koymak
Doða Düzeni ve Ýnsan
Ms ile Söyleþi
Duygusal Þiddet Nedir?
Hastalýðýn Ýlerlemesi Nasýl Durur
Yanlýþ Anlama Sanatý
Güvendiðim Dallar Elime Geldi
Kaygý ve Zihin Kaydý
Ms Sanýlan Rahatsýzlýk Örnekleri

Yazarýn bilimsel ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Türkiye ve Komþuluk
Bayýndýr
Baþlarken
Neymiþ Biliyor Musun
Atatürk ve Türkiye
Bilirkiþi Raporu
Seçim Barajý
Madem ki Biliyorsun, Neden Öðretmiyorsun
Dna ve Evrim
1982 Anayasasý ve Tutukluluðun Devamý Kararý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kukla [Þiir]
1001 Gece Masallarý [Þiir]
Odabaþ Tüm Þiirler [Þiir]
Buluþalým [Þiir]
Kuklacý Amca [Þiir]
Çay Koy Ortak [Þiir]
Çay Koy Ortak [Þiir]
Geliyorum Ortak [Þiir]
Zamanýn Yaptýklarý [Þiir]
Akrabalar [Þiir]

Ahmet Odabaþ kimdir?

1963 Çarþamba/Samsun doðumluyum. Serbest avukat olarak çalýþýyorum. (Ýzmir'de)

Etkilendiði Yazarlar:
Karacaoðlan, Pir Sultan Abdal, Hayyam, O Veli, Aziz Nesin,

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Odabaþ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.