..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsan bir kk dnyadr. (Mibres Kosmos) -Demokritos
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Yeralt > enol Durmu

28 Ekim 2012
1453.  
enol Durmu
smet abi dnceme gre sanrm evrimin en byk ktl bir erkein iftleme arzusu ile bir kadna ve ondan retilen ocuklara bakma zorunluluu olmutur. Bu yzden yine sabahn krnde yola koyulmutum. Bu yzden yine o taksi durana gitmitim. te bu yzden o taksinin ofr koltuuna oturmutum. ehrin insanlarn tamak zorundaydm. Onlarn pis kokularn ekecektim. Dertlerini dinleyecektim. stanbulun vahi ormannda o canllarn arasnda sokak sokak dolaacaktm.

:AHCA:
inde yaadmz cehennem, ehirlerimizin cehennemine karlk geliyor.ehirlerimiz zihniyetlerimizin ls, lm istenci yaama cokusuna nclk ediyor ve hangisinin bize esin kayna olduunu ayrt edemiyoruz. Tekrarlanp duran ilere koturuyor ve doruklara ykselmekle vnyoruz. lszln elinde esiriz ve dnp tanmadan srekli binalar ina ediyoruz. Dnya bir sre sonra yalnzca bir antiye olacak.

Albert Caraco

"smet abi dnceme gre sanrm evrimin en byk ktl bir erkein iftleme arzusu ile bir kadna ve ondan retilen ocuklara bakma zorunluluu olmutur. Bu yzden yine sabahn krnde yola koyulmutum. Bu yzden yine o taksi durana gitmitim. te bu yzden o taksinin ofr koltuuna oturmutum. ehrin insanlarn tamak zorundaydm. Onlarn pis kokularn ekecektim. Dertlerini dinleyecektim. stanbulun vahi ormannda o canllarn arasnda sokak sokak dolaacaktm. Sonra eve dndmde bana sulu gzlerle bakan o acmasz kadnn ve ondan daha beter olan ocuklarn sorgulayan gzleriyle hesaplaacaktm. Sorulacakt. Baba bugn ne kadar kazandn? diye. Yorgunlukla perian bir halde bir ie biray dahi glkle adeta kusarcasna itikten sonra yast bama koyduktan sonra da gzlerim yine kapanacakt. Beynimdeki panayr yine harekete geecekti. Dnme dolaplar, salncaklar, seyyar satclar, kamyonlar, otobsler, korna sesleri, kfrler, feryatlar kafamn iinde dolaacakt.

Turistlerin taksimetreye pheli baklar yetmezmi gibi beni bir hrsz gibi sulamalar, sakall, kll baz trlerin srekli ayn gzergaha gitmeleri. Sr garda Baclara "Sr hemerim Esenlere" demeleri benim kaderim olmalyd. Galata kprs, Eminn tmarhanesi, Kasmpaa, Dolapdere, Tarlaba dilenciler, travestiler, yankesiciler, Hemerim kerhane nerede? diye soranlar sanki alnma yazlmt. Arap turistlerin bir deveye biner gibi oluk ocuk binmesi. Haydi yallah demesi. Etilerden binen o sarn kyl sosyetesinin ofr bey Allah akna siz ne yapyorsunuz? Siz kesinlikle araba kullanmasn bilmiyorsunuz. demesi benim suum olmalyd. Bu insanlar tamak, stanbulun o korkun trafiini doya doya yaamak zorundaydm. stanbulda domak, yaamak suumuz mu smet abi?

Kapa eneni diyene kadar srekli konutum. arap smet beni dinlerken lafm birden kesti. Galata kprsnn altndaki bir meyhanede bir sorunu tartyorduk. Son yllarda stanbulda neler oluyordu? Konuma sras ona gelmiti. Bu adam kendini ve neler olduunu anlatmaya balamt:

ehrin en eski yerlilerinde biri olarak kabul edilen arap smet bu ehir iin mrn harcam en eski, en sefil bir stanbul beyefendisi saylrd. O imdiki bitik hayatn bir metrobs yolculuu gibi grmt. Metrobse Etiler durandan bindiinde smet bey olarak sayg gryordu. Klasik bir trk filmi gibi zengin bir ailenin mark ocuu olarak bym, Avrupalar grm, sonra yemi imi, sonra da nne geleni becermiti. Yllar boyu sren bu uursuz yaants onu bedenen olmasa da maddi anlamda ypratyordu. Metrobs Beikta durana geldiinde ise ona smet msaade edersen yan koltuuna oturabilir miyim diye seslenilmiti. Az yemek az imek zorunda kalyordu. nk buras Beiktat. Becerme konusunda ise pek sknt ekmedi. Ona gre her durakta mutlaka becerilecek biri olacakt. Sorun sadece kalite meselesiydi. Fatih Karagmrk durana geldiinde ise bu zorlu yolculuun farkna anca varmt. Hey smet kenara ekil de oturalm lan diye uyarlmt. Villadan apartman dairesi derken imdi de mstakil kagir bir binann bodrum katndayd. O anda iyice farkna vard. Zaman hzla geiyordu. Metrobs acmasz bir ekilde yoluna devam ederken smet gibileri ait olduklar duraklara frlatp atyordu.

Eitimli olmas haliyle altyapsnn salam olmas nedeniyle bu yolculuklar ve dleri olgunlukla karlamt. O bir aristokrat ruhuna sahipti. Son nefesinde bile lm olgunlukla, glerek karlayacakt. Unkapan tabelasn grdnde ise inmek zorunda olduunu fark etti. Biliyordu ki bu onun iin son durakt. Kpr alt sakinleri onu hogryle karlyordu. Hey smet biz de seni bekliyorduk, hadi anlat bakalm, bu Allahn belas stanbulda yine neler oluyor? diye soruluyordu. smet dierleri gibi kaderci deildi. Kahpe Bizans bizi bu hale getirdi diyemezdi. Robert Koleji mezunu iin bu basit yaklama snmas olanaksz bir durumdu. Eer yolculuk onu bu son duraa getirmise mutlaka bir nedeni vard. Tabiatta her eyin bir balang noktas ve sonu vard. Evrim ve felsefe bir yol haritas deil miydi? Babas zamannda Sirkecide bir esnaft. imdiler de ise kendisi on dakikalk bir mesafede oraya bakyordu. Arada sadece Eminn vard. Acaba stanbulda byk patlamann olduu yer Eminn semti miydi? stanbulda ticaret hayat bu blgede balamt. irket merkezleri, bankalar, gazeteler, stanbul adliyesi, sebze hali, genelevler stanbulun borsasyd. Ona gre de esnaflar, iadamlar, iiler, hamallar, aylar, pezevenkler, hayat kadnlar ticaret hayatnn figranlar olmutu. Bu problemi zmek iin illaki kpr altnda yirmi yllk bir zaman dilimi geirmek zorunda myd? Babas buradan Etilere sramt. O Etilerden buraya geri dnmt. Bu srece Platon acaba ne derdi? Her doum bir lmn habercisi midir derdi? stanbulun muhtelif kylerinden insanlar aralarla bu kpr altndan vzr vzr geerken smet de ieleri pe pee deviriyordu. Btn insanlarn, aralarn tek hedef noktasyd Eminn. Fotelli k takm elbiseli, ehirli insanlarn arasnda, kasketli, poturlu kyller de yer almt. Kimi kamyonla kimi halk otobsyle kimi de taksiyle bir geit seremonisinde boy gsteriyordu. Demek ki babasnn ileri zamannda o yzden tkrndayd. Dardan gelen yabanclarn dahi acaba ilk sorduu soru hangisiydi?

Ayasofya m Eminn m?

Hristiyanlar Ayasofya derken Trkler, Araplar Eminn diyordu. Yoksa stanbulun igali 1453ten bu yana hzn kesmemi miydi? ddia edildii gibi silahl saldrnn yerini turizm, ticaret gibi eyler mi almt? Yoksa igal harekat klf m deitirmiti? smeti her gittii duraktan baka bir duraa teleyen grlmeyen bir saldr m vard? Bu ynlar, kalabalklar, Sirkeci, Eminn ne kadar kaldrabilirdi? Pers ordusu Atinay yerle bir etmiti. Ama Atinallar ne amn ekeri ne arabn paras diyerek onlar kovmutu. Yunanistann gnmzde ki ekonomik krizin asl nedeni Atinann onurlu direniiydi. Bizansn kaderi miydi srekli yamalanmak? imdiye kadar gelenler sadece nc kuvvetlerdi. Asl ana birlikler pe pee sradayd. Bizansta sanki yer mi kalmamt. Surlarn d ne gne duruyordu ki? Merter, Bahelievler, Baclar, Taltarla, Maslak, Eyp, Kathane, Seyrantepe, G.o.paa gibi ovalarda, tepelerde yer vard. stanbul adliyesi iin sanki yer mi yoktu? alayan oradayd. Sebze hali, cezaevi iin Bayrampaa uygundu. Gazete binalar iin kitelli yeterliydi. Tmarhane zaten Bakrkyde eski saylrd. imdilik idare ediyordu. Eminn artk bir mze ya da hatralk yer olarak kalabilirdi.

Yetmi yllk bir mr, ona gre sren bir metrobs yolculuundan sonra bu kpr alt gzlemleri smet iin neden sonu ilikisi iin yine de kesin olarak yeterli olmuyordu. O sabaha kadar. Bir sabah kalktnda karton kutular dzeltirken o koku tandk gelmiti. Burnuna inanamyordu. ehrin birok yerinde olduu gibi logar kapaklar patlamt. kan o pis kokuyu ok iyi hatrlyordu. Yllar ncesine dnd. Robert kolejinin tuvaletindeki o koku deil miydi? Bu kokunun burada ne ii vard? Sonradan renecekti. Donald Trump gkdelenin basks nedeniyle ehrin kanallar patlamt. Trump dier gkdelenlerle beraber stanbulu eziyordu.

Sessiz bir ekilde onu dinlemitim. Saygmdan dolay artk kendi derdimi unutmak zorundaydm. Sigarasn sndrrken glmsedi. Bir noktada ok haklsn. stanbulda domak, yaamak bizim ortak suumuz gibi. Her neyse hesab de de kaalm. Bu gnlerde kpr altnda da fazla yer kalmad. Yerimi kapmasnlar, ben gidiyorum." derken biraz fkeliydi.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yeralt kmesinde bulunan dier yazlar...
Hrszlar Kral
Kpeklerin Ak
Topal Hayri
Pavlovun Kpekleri
Cafer Kalfann syan
Pavlovun Kpekleri 2
Cafer Kalfa
Cafer Kalfa Konstantinopoliste
Gerzekler
Bizim Mahalle

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kurtarn Beni
Gzel stanbul
Sargl Roman Mahallesi 2
Pavyon Sokaklar
dam steriz
Dilenciler Ky
Gel Abi...
Emret Bakanm
Cafer Kalfann syan 2
Dttr Dttt

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kurtlar Srs [iir]
Ego - [iir]
ingeneler Zaman [iir]
Am Ben [iir]
Olmal [iir]
Zaman Gesin [iir]
Hani [iir]
Konstantin Alyor... [iir]
Kuyu [iir]
Sen Gidersen [iir]

enol Durmu kimdir?

Etkilendii Yazarlar:
CERVANTES

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | enol Durmu, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.