..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Bilimsel > Ruhbilim > Ahmet Odabaþ

22 Mart 2013
Belki de Ms  
Ahmet Odabaþ
Tekrar yazayým... týb ile ilgim hasta olmaktan ibaret... MS denilen rahatsýzlýkla mücadele halindeyim... Þu anda tekerlekli sandalyedeyim...

:AJEE:
BELKÝ DE MS

Tekrar yazayým... týb ile ilgim hasta olmaktan ibaret... MS denilen rahatsýzlýkla mücadele halindeyim... Þu anda tekerlekli sandalyedeyim...

Yalnýz baþýma yaþamam mümkün deðil...

Avukatým... 5 yýldýr adliyeye gitmedim... Personel beni tanýmaz...ben de onlarý tanýmýyorum...

Küçük bir yerleþimde olmanýn, eþimin avukat olmasýnýn avantajlarýný kullanýyorum..

Evde yalnýz kalmam gerektiðinde, cep telefonu ve kablosuz ev telefonu hep yanýmda... acil ihtiyaç halinde, yangýnda ilk kirtarýlacaklar gibi hazýrým...

Tuvalete gitmekte zorluk çekebiliyorum... Ev ve odalar engelleye göre yapýlmýþ olmalý... Bu anlamda yapýsal eksiklikler çok... Basit ama önemli...

Bu ayrýntýyý fazla irdelemeden, kendi rahatsýzlýðým ile ilgili gözlemlerimi yazayým...

Torbalý Kipa’da, kafeterya anýmý daha önce anlatmýþtým... Ayný þeyi tekrar etmek anlatana da, denleyene de sýkýcý gelebilir...

Torbalý Kipa’da bir çay söyledim... birlikte geldiðimiz arkadaþlar market geziyorlar... çay geldi ve bardaðýn yanýnda iki poþet þeker...

Çay içebilmek için poþetleri yýrtmam gerektiðni düþünüyorum... Ellerim poþetleri yýrtamayacak durumda... aslýnda çayýn þekerini bile karýþtýracak durumda deðilim...

O an gözümden kaçan ayrýntý ise, ben çayý zaten þekersiz içiyorum... Poþeti yýrtmak veya çayý karýþtýrmak gibi bir gereklilik yok... Komik bir durumdu tabi... Biraz da düþündürücü...

Adamýn biri kendini mýsýr sanýyormuþ.. .en büyük korkusu da tavuklar... psikiatriste gitmiþ... terapi...terapi... sonunda mýsýr olmadýðýný ve tavuklarýn onu yiyemeyeceðini öðrenmiþ.. Son olarak dotorla görüþmüþler... mýsýr olmadýðýný bildiðini söylemi ve teþekkür edip çýkmýþ...

Az sonra koþturarak doktora gelmiþ ve bahçede tavuklar var... diye heyecanla konuþmuþ... iyi de evladým sana ne zararý var...sen mýsýr deðilsin ki...

Ýyi doktorum da...ben öðrendim mýsýr olmadýðýmý da, tavuklar da öðrendi mi....

Deðiþik kaynaklardan, öðrenilmiþ çaresizliði öðrenmeye çalýþtým... Seligman ve arkadaþlarý ile, deneylerle tanýþtým...

Nedeni açýklanamayan sorunlar ve düzelmelerin psikolojik kökenli olabileceðini düþünmek insaný gülümsetiyor....

SAYILARIN DÝLÝ (MS DEPRESYON ÝLÝÞKÝSÝ)

MS                              Dört hastadan biri erkek üçü kadýn
Depresyon                         Üç hastadan ikisi kadýn biri erkek
Orgazm olamama                    % 50 ) kadýnlarda (Boþanma üzerindeki etkisi
                              Düþünülmeli)
Depresyon ve MS en çok görüldüðü yaþlar     25-45 (paralel)
Hastalýðýmýz tercihan üniversiteli arýyor...
Oranlar mutlak doðrular deðildir elbette... ancak bazý ipuçlarýný içerdiðini düþünebiliriz. Kadýn ve erkeklerde MS ve depresyon oranlarý nerdeyse çakýþýyor.

Bir diðer seçenek de orgazm olamayan kadýnlarda, depresyon ve MS oranlarýnýn yüksekliði... Aslýnda cinsellik ile MS ve depresyon arasýndaki baðlantýya iliþkin bir tespit yok...

Orgazm olamayan kadýnlarda, depresyon ve MS rahatsýzlýðýnýn yüksek olduðu düþünülebilir.

MS nin depresyon sonucu olduðunu veya ayný þey olduðunu düþünülebilir.

Depresyonun , arkasýnda cinsel sorunlarýn aðýrlýkta olduðunu düþünülebilir. . Orgazm olamayan kadýn depresyona adaydýr. Ayný anlamda MS adayýdýr.

Depresyon nedenleri, psikolojik mi, organik nedenler mi... sonuç psikolojiktir ancak organik nedenler, psikolojik sorunlarla birleþirse, aðýr seyredebilir.

Orgazm olamayan kadýn, potansiyel depresyon adayýdýr.. Toplumsal baskýlar, öðrenilmiþ yanlýþlar, kiþinin kendisine ve doktoruna karþý dürüst olmasýný engelleyebilir. Sorunlar farklý noktalarda aranarak, kiþiler yorgun düþebilir...
Sayýsal tespitler, orgazm olamayan kadýnlarýn % 50 civarýnda olduðunu söylüyor....Uçuk ve sinyal veren bir sayý...Neden kadýnlarda daha çok depresyon görülüyor, daha çok MS görülüyor.. Bilemem...

CÝNSELLÝK ÝLE MS’NÝN ÝLGÝSÝ

MS nin cinsellikle ilgisi doðrudan yok... O baþka þey, bu baþka þey...

Cinsellik insan psikolojisini ciddi oranda etkiler...yerine göre mutluluk nedeni olabileceði gibi, yerine göre ,stres ve hatta depresyon nedeni olabilir...

Depresyon sonucu geliþen organik rahatsýzlýklarý, MS olarak tanýmlýyor olabiliriz... Sorun depresyona dayanýrsa, tedavi þekli deðiþebilir.

Peki geliþtirilen pahallý ilaçlar, MS yi durdurabilir mi... Sorunun kökeni bulunmadýkça, kobay bile olunmaz... Kobay olunur da, boþa kürek çekmekle yetinilir... Pahallý ilaçlarý, araþtýran, bulan ve pazarlayanlarý iyi çözümlemek gerek...

Hastalýðýn görüldüðü yaþ aralýðý, cinnsiyet ve depresyonla olan sayýsal paralellik, bizi problemli cinsel yaþama götürebilir. Bu kadar basit mi.... hayýr, bu kadar karmaþýk...

Depresyonun nedenini cinselliðe baðlamak yanýltýcý olabilir... Ýlk cinsel deneyiminde bazý sorunlar yaþayan erkek ilginç bir deneydir. Gerçek bir sorunu olmadýðý halde, cinsel organý sertleþmeyip, iliþkiye giremeyebilir... Sorun, usta ellerin desteði ile , kolayca çözülebilir.

Þöyle bir senaryo düþünün... iliþkiye gireceði kiþi, bu kritik anda... sen de erkek misin...deyip, iliþkiyi baþlamadan bitirse ne olur... Ciddi bir deprem olmaz mý...

Olaya erkek açýsýndan baktýk.... peki iliþkiye giremeyen bir kadýn hangi süreci yaþar... Söylediklerim beni aþan konular... Fakat, psikolojik sorunlar olabileceði gibi, organik sorunlar da olabilir...

Cinsel sorunlar, psikolojikkökenli olabileceði gibi, organik nedenlerle de olabilir.... Olumsuzluklar birleþip, depresyona neden olabilir.

Ýleri derecede, MS görüntüsünde karþýmýza çýkabilir...

Cinsel açýdan hiçbir sorunu olmayan insan da, cinsellik nedeniyle depresyona girebilir mi... Neden olmasýn.... Seligman’ýn öðrenilmiþ çaresizliðine bakalým... Bir köpekbalýðýnýn, bir filin çaresizliðine bakalým... Kral çýplak diyen çocuk da aklýmýza gelsin...

Yapamadýðým gözlem ve deney þu... Hastalarýn yaþamýndaki önemli olaylar ve psikiatrik ve yapýsal birsorun olmadýðýna dair raporlar... Hasta ile birlikte partnerinin de raporunu görmem gerekir...

Konu cinsellik olunca, yanlýþ veya yanýltýcý yanýtlara hazýrlýklý olmak gerekir...

Beni aþan konulardan söz ederken...Bayýndýr’ýn Kýzýlcaova Köyündeki tapýnak veya doðal güzellik aklýma geldi... O kadar büyük ki, yanýndan geçerken bile göremiyorsunuz... Ancak ve ancak uydu haritasý....16 Þubat 2013 Cumartesi

EL NETÝCE

Yürümedeki küçük aksamalar, bizi bir þekilde nörolojiye gitmemizi saðladý...

Teþhis, alalelerde sertlik var... alýn size kas gevþetici... Yýllarca kullandým...

Yanlýþ teþhis ve yanlýþ tedavi zamanla güçsüz düþmeme neden oldu...

Bir aþamada baston kullanmaya baþladým... kas gevþeticiye devam... sözde alternatif tedaviler... Selçuk macenasý...

Nöroloji ayný kas sertliði, vs üzerine bina kurdu... Gerçekten bir sertlik var mý...incelenmedi.

Ýki defa hastanede yattým...kortizon ve kortizon... teorik olarak kaslarda sertlik var...

Rahatsýzlýðýn psikolojik kökenli olduðunu rastlantý sonucu öðrendim... Olmaz böyle þey... dedirtecek bir durum... Adamýn kendini mýsýr sanmasý fýkrasýna neden güldüðümün fotoðrafý...

Düzelme neden hýzlý olmuyor... hýzýný bilemem...ancak benim dýþýmdaki olaylara hükmüm geçmiyor... Duygusal çocuk iþte...

Hastanede yattýklarým nereye gitti...Atta gitti...

Sen mýsýr deðilsin ahmet.... tavuklardan ve seksi þempanzeden çekinmen gerekmez...Bunu tam olarak benimsediðinde ayaktasn...

Garip ama gerçek...

Peki neden yürüme güçlüðü ve tekerlekli sandalye...neden MS taklidi...

Bunu söyleyecek cesaretin varsa... söyle... kendine ve benzer konumdaki hastalara yararýn olabilir...

SONUÇ BÖLÜMÜ

Teknik olarak sonu gelmez bir kavganýn içindeyim... Þu anda yürüyemiyorum...ancak yürümemi engelleyen ciddi bir sorun olduðuna inanmýyorum... Çeliþki açýkça görünüyor...
Yavaþ seyreden bir düzelma süreci yaþýyorum... Akþam, çatal ve býçak kullanarak balýk yemekten mutlu oldum... Uzun süre ellerimi kullanamadým... yaþamayan bilmez... taným ve ahlatýmlar eksik veya yanlýþ anlamaya neden olabilir...
Bilgisayarda yazý yazarken, hýzlandýðýmý tesbit eden ve bunu söyleyen bir baþka arkadaþ...

Çay bardaðýna tam olarak hakim olabiliyorum. Bunun bir mutluluk olduðunu anlamak için öncesini ve sonrasýný bilmek gerek..

Bir bilgiye ulaþmam gerekiyor... mutlu olmak için hem bilmekten yana hem de ayný veya benzer sorunlarý yaþayan insanlara yardýmcý olabilmek oüþüncesi...

Düþünün ki, bir firma adýna ve hesabýna çalýþmýyorum... Benim dostlarým var, yapýlacak bir þey varsa mutlaka yapýlmalý... Doðaya, insanlýða karþý sorumluyuz...
Mutluluk karþýlýk aramadan yaþanýr... Karþýlýklarý yoklarsanýz, onun adý ticaret olur..

Gidilen yol yanlýþ ise, doðru sonuca ulaþamayýz. Bilimde ön yargý olmaz... Gözlem ve deney... en doðru yol gösterici bilimdir, fendir...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn ruhbilim kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Beynimizin Çaresizlik Oyunu
Kendini Baþkasýnýn Yerine Koymak
Doða Düzeni ve Ýnsan
Ms ile Söyleþi
Duygusal Þiddet Nedir?
Hastalýðýn Ýlerlemesi Nasýl Durur
Yanlýþ Anlama Sanatý
Güvendiðim Dallar Elime Geldi
Kaygý ve Zihin Kaydý
Ms Sanýlan Rahatsýzlýk Örnekleri

Yazarýn bilimsel ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Türkiye ve Komþuluk
Bayýndýr
Baþlarken
Neymiþ Biliyor Musun
Atatürk ve Türkiye
Bilirkiþi Raporu
Seçim Barajý
Madem ki Biliyorsun, Neden Öðretmiyorsun
Dna ve Evrim
1982 Anayasasý ve Tutukluluðun Devamý Kararý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kukla [Þiir]
1001 Gece Masallarý [Þiir]
Odabaþ Tüm Þiirler [Þiir]
Buluþalým [Þiir]
Kuklacý Amca [Þiir]
Çay Koy Ortak [Þiir]
Çay Koy Ortak [Þiir]
Geliyorum Ortak [Þiir]
Zamanýn Yaptýklarý [Þiir]
Akrabalar [Þiir]

Ahmet Odabaþ kimdir?

1963 Çarþamba/Samsun doðumluyum. Serbest avukat olarak çalýþýyorum. (Ýzmir'de)

Etkilendiði Yazarlar:
Karacaoðlan, Pir Sultan Abdal, Hayyam, O Veli, Aziz Nesin,

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Odabaþ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.