..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Her devrim yokolup gidiyor ve peþinden yalnýzca yeni bir bürokrasinin artýklarýný býrakýyor. -Kafka
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Ýtiraflar > Ömer Faruk Hüsmüllü

4 Temmuz 2013
Aforizmalar - 2 Deneme - 13  
Ömer Faruk Hüsmüllü
** Aþk acýsýný anlatýyor, ama hiç âþýk olmamýþ.** Okurun hoþuna gitmek için yazýyorsan, deðeri tartýþmalý bir eser verirsin.** Yoksulluða baþkaldýran sadece yoksullarsa, zafer de þüphelidir.

:GIE:

** Sýð dereye bile köprü yapmak zorundasýn; yoksa her geçiþinde ayaklarýn ýslanýr. Karþýndaki sýð insanla olan iliþkini de bu gerçeðe göre ayarla.
** Katý, deðiþmez kurallarýn kral olduðu toplumlar ilkel, geri kalmýþ toplumlardýr.
** Þefkat doðurgandýr, birçok duygu ondan çýkar. O nedenle de analarda çokça görülür.
** Melek aramýyorum, Pamuk Prenses olsun da istemiyorum; sadece kadýn olsun, ama benim olsun.
** Ben yaptým, ben beðendim, ben seçtim, ben kaçtým, ben nefret ettim, ben aldattým, ben günah iþledim; var mý ötesi?
** Aklýmýn mezarlýðýnda yatan o kadar çok kiþi var ki…
** “Telefonun dinleniyor.” Dediler. Çok sevindiðimi söyleyince hayret ettiler. Gerçekti söylediðim, çünkü artýk hiç olmazsa bir dinleyenim vardý.
** Özgürlükleri kýsýtlayan demokratik bir rejim, faþizmin ikiz kardeþidir.
** Her insanýn nazarýnda sizin istekleriniz daima ikinci plandadýr. Þayet sizin arzu ve isteklerinizi kendisininkinden daha öne çýkaran biri varsa, onu kaybetmemeye bakýnýz; hatta baþýnýzýn tacý yapýnýz.
** Meclisteki yasalarla yaz-boz gibi oynayan vekiller bir gün doða yasalarýný da deðiþtirmeye kalkarlarsa hiç þaþýrmam.
** Bedenini esir alýp zindana attýlar; ruhu buna aldýrýþ etmeden özgürlük dünyasýnda yaþamýný sürdürmeye devam etti.
** Sahte insanlarýn sayýsý sahte paralardan daha çoktur.
** Canýmý sýkan her þeyin önce canýný sýkacaðým; olmazsa canýný çýkaracaðým.
** Ýnsanlarý yoksullukta ya da çaresizlikte eþit kýlmak gerçek eþitlik deðildir.
** Baþkalarýnýn düþüncelerini yönetemeyenler, düþünmelerini engellemeye çalýþýrlar. Ama ne yapsalar nafile…
** Bozan baþkalarý da olsa, yaþamaný düzeltecek olan gene sensin.
** Baþkalarýna iyilik yapacaðým derken kendine kötülük yapabilirsin.
** Zenginin zinasý bile aþk sayýlýrken, fakirin aþký bile suçtur.
** Bir kere sev, tam sev, diyorlar. Dünyada sevilecek þey bu kadar az mý, ya da biz sevmeyi mi bilmiyoruz?
** Bir kadýnýn ilk aþký olman, onun ilk kocasý olacaksýn demek deðildir.
** Kendimize benzeyenler en iyi dostumuzdur, kendimize benzeyenleri çok severiz, kendimize benzeyenlerle bir arada olmak isteriz; yani kýsacasý biz kendimizi çok severiz.
** Balcý arýdan korksaydý, bal alamazdý.
** Balýk oltayý sevdiðinden mi ona yapýþýyor?
** Sana senin gözünle bakýyorum; daha ne yapayým?
** Nankörün ihanetine üzülecek kadar aptal deðilim. Çünkü olay çok basit: Nankör nankörlüðünü göstermiþtir.
** Kötü þans diye tanýmladýðýmýz, aslýnda uygun olmayan zamandýr.
** Aklýmý alma da neyimi alýrsan al. Çünkü aklým kalýrsa benden alýnanlarýn hepsini tekrar elde edebilirim. Ama aklým giderse bu mümkün olmaz.
** Bazý durumlarda iz býrakmadan yürümek sanki büyük bir marifetmiþ gibi övülür. Oysa ben þartlar ne olursa olsun iz býrakarak yürümek istiyorum.
** Gurur, benliði koruyan bir zýrh görevi yapar.
** Ayrýlýk, aþk ateþinin körüðüdür. Peki, vuslat nedir?
** Geçmiþle avunuyorsan þimdide mutsuzsun, gelecekte de feryat edeceksin demektir.
** Aþk acýsýný anlatýyor, ama hiç âþýk olmamýþ.
** Okurun hoþuna gitmek için yazýyorsan, deðeri tartýþmalý bir eser verirsin.
** Yoksulluða baþkaldýran sadece yoksullarsa, zafer de þüphelidir.
** Þöhret ve mevki düþkünü, þatafat içinde yaþamayý seviyor; mutluluðunu, huzurunu hatta saðlýðýný bu uðurda harcamýþ. Bu kim mi? Kýlýk kýyafeti, yaptýðý iþ ve oturduðu ev sizi yanýltmasýn; çünkü o bir çaðdaþ köledir…
** Sevgi nerede? Sevgi her yerde; yeter ki bakmasýný ve ondan da daha önemlisi görmesini bil!
** Güzel, kendiliðinden mi güzeldir? Hayýr. Sana göre, bana göre, ona göre güzeldir. Çünkü sen, ben ve o olmasak, güzelliðin farkýna kim varacak?
** Ýnsanî deðerlerinden vazgeçmedi isen, zengin olmanýn yollarýndan birine girmeyi de deneme.
** Düþünmeyi engelleyen insan adil deðildir; düþünmeyi bilmeyen insan da özgür deðildir.
** Talep sevginin kurdudur. Ýçin için ve yavaþ yavaþ sevgi aðacýný yer, bitirir.
**
Sevgili okur, geçen sene yayýmlanan Oruç Baba'dan Aforizmalar'ýn ikinci kitap hazýrlýðýný yapýyorum. Her zaman olduðu gibi þimdi de deðerli öneri ve görüþlerinizi almak üzere bu çalýþmayý da internet ortamýnda sizlerle paylaþmak istiyorum. Katký saðlayacak yorum ve eleþtirileriniz için þimdiden teþekkürler... (ÖFH)

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýtiraflar kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Daire Ýçinde Bir Nokta Mýsýnýz,yoksa Sadece Bir Nokta Mýsýnýz?
Oruç Baba Ýle Bir Damla Sohbetleri - 2
Sen Gittikten Sonra
Oruç Baba Ýle Bir Damla Sohbetleri - 1
Oruç Baba"dan Aforizmalar - 16
Düþündüren Sözler - 98
Düþündüren Sözler - 97
Düþündüren Sözler - 96
Oruç Baba’dan Aforizmalar - 43
Oruç Baba"dan Aforizmalar - 18

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Bir Meczup Yakarýþý
Bu Dünyaya Veysel Olarak Geldi Âþýk Veysel Olarak da Gitti
Sevgili Ölüm Dost Muyuz?
Nasreddin Hoca Fýkralarýna Güler Misiniz?
Gidenlerden Son Kareler
Gülerken Göbek Çatlatan Çok Komik Temel Fýkralarý
Aþk Üzerine Kýkýr Kýkýr Fýkralar
Varoluþ ve Ölüm
Yüreðin Ýlâcý: Sevgi
Düþünen Kafalardan Düþündürücü Cevaplar

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Siyasi Taþlama: Neþezâde - 2 [Þiir]
Siyasi Taþlama: Karamsarzâde [Þiir]
Kusurî"den Týrtýklama [Þiir]
Zam Zam Zam... [Þiir]
Týrtýklama (Kazak Abdal'dan) [Þiir]
Yoklar ve Varlar [Þiir]
Ýstanbul,sana Âþýk Bu Kul [Þiir]
Âþýk Dertli"den Týrtýklama [Þiir]
Namuslu Karaborsacý [Þiir]
Dostlarým [Þiir]

Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yýldýrým adýný kullanarak çeþitli forumlara yazý yazdým. Ýddiasýz iki romaným var. Çok sayýda siyasi içerikli yazýya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öðretmeniyim. Yazmaya çalýþan her kiþiye büyük bir saygým var. Çünkü yazýlan her satýr ömürden verilen bir parçadýr.

Etkilendiði Yazarlar:
Az veya çok okuduðum tüm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.