..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Olgunluða eriþmemiþ þairler ödünç alýr, olgunluða eriþenler çalar. -George Eliot
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Anýlar > ESRA BAYKAL

11 Temmuz 2014
Sana Kalsýn Bu Kelimeler...  
ESRA BAYKAL
35 mi? Sensiz mi? Olmaz!

:AGAH:
Kardo, bin yýl geçmiþ buraya girmeyeli, yazmayalý... Düðün, derneðe yazarýz diyordum, ölüme denkledik yazýyý...

Senli yýllardý buraya yazmaya baþladýðýmda... Delinin tekiydim, hoþ hala çok bir deðiþiklik yok. Ayný ruh ayný deðiþmez kýrmýzýlýk. Ben yine normal olmayan ben!

Sonra bir sabah, büyümüþ gibi yapmaya baþladým. Senle konuþurken hep yine ayný bendim de, dýþarda bir baþka büyümüþlük halindeydim.

Kardo, bilirsin ben büyüyemem. Büyürsem ölürüm. Sana da ölüm denmez bugün ama... Ama, ölürüm iþte bilirsin.

Bak, 35 oluyormuþum. Zaman akýyormuþ da ben inanmýyorum iþte olan bitene... Evlendiðime, oðlum olduðuna, içip, sýçýp, daðýtýp, sabahladýðýmýz günlerin geride kaldýðýna, bir de senin öldüðüne be kardo!

O son patatesi yemeyecektin be kardo! Ýþin pis yaný, biz o patatesleri senle keþfetmiþtik sene '98... Benle baþlanan benle biter be kardo!

Sen gittin býrakýp beni...

Þimdi bir sabah uyanýp, kahkahayý kimle atacaðým. Kim kollayacak iyi miyim diye? Kim esip gürleyecek?

Bir de veda edemedik ya en çok o koydu kardo! Vedasýz gidilir mi? Bir baþ ucunda konuþamadan, bir birlikte anamadan, bir küfredip olana bitene, bir içimizi rahatlatýp, çok özleyeceðimizi, çok ama çok sevdiðimizi söylemeden gidilir mi?

Kýrmýzým, pembeye dönüyor be kardo! Pembeyi sevmem, kýz rengidir iþte. Ben hiç öyle pembe bir kýz olamadým ki hiç. Kýrmýzýydý benim rengim. Rengim soluyor kardo! Rengi toparlamak için lazýmdýn be kardo!

4 gün oldu, hala toparlanamadým kardo! Çok üzülme diyorlar, nasýl üzülmeyeyim!? Sensiz uzun yýllar var, her 1 Nisan, her doðum günüm, her yaz, her tatil, sensiz olacak artýk!

Bencilce özlüyorum seni. Bana karþý olan sonsuz hoþgörünü... Sonsuz güvenini, sonsuz dostluðunu...

Uyuyamýyorum...

Gülermiþ gibi yapmak istemiyorum...

Ýyiymiþ gibi yapmak istemiyorum...

Daha oðlaný büyütüp, itliklerimizi anlatacaktýk kardo!

Ben tek baþýma anlatamam ki ona, o kadar komik. Senin kadar komik hiçbir þeyi anlatamam, senin gibi kahkaha atamam, senin gibi kahkaha ataný da tanýmadým zaten bu saate.

En çok güldüðüm günler de annem "Okan'la mý konuþuyorsun?" derdi...

son telefonda sadece çýðlýk attým. Sadece çýðlýk! Öldü dediler, kalbi durmuþ. Durur mu o kalp kardo, sendekinden büyüðünü hiç görmedim ki...

Oraya gelecektim, düðüne derneðe, kara topraða mý geleceðim þimdi?

Tatilde, nerde diye sorduklarýnda aðlamadan yanýt verebilecek miyim?

Bir penguen olarak anýlmaktan artýk zevk alacak mýyým?

Her bikini deðiþtirdiðimde kim benle dalga geçecek?

Kim DJ'le anlaþacak o senenin en sevdiðim þarkýsýný çalmasý için?

Kimin yanýnda yine ben olacaðým kardo?

Ve bu bencilliðimle, seni çok özlerken, sen rahat uyuyor olacak mýsýn?

Rahat mý orasý kardo? Burdan iyi mi? Sessizlik mi?

Baþ ucuna geldiðimde aðýr konuþacaðým haberin olsun! Çünkü, artýk aðlayamýyorum, göz yaþlarým bitti... Geriye, en iyi bildiðim þey kaldý, küfretmek! Bana çok yakýþan delikanlý kýz hali!

O son patatesi yemeyecektin be kardo!

Seni seviyorum...

Ne olur kahkahan kulaðýmdan hiç silinmesin...

Ayakta kalmam için, dünyaya dönmem için bir þey yap ordan...

Rüyama gir, bir þey de! Bir þey de ne olur...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Size Aþýk Olabilir Miyim?
Bugün Seni Her Zamankinden Çok Özledim
Nefesimi keseceksin biliyorum!
Korkak Erkeklerden Sýkýldým
Aþk, askerlik, erkekler...
Her Sabah Ayný Adamla Uyanmak...
Kadýn Olmanýn En Güzel Tarafý Erkeklerdir
Red Kid
Korkak Erkeklerden Sýkýldým - 2
Bir gün size ahlak-sýz bir teklifle geleceðim...

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Gelme Bu Gece [Þiir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [Þiir]
Aþký Küstürdük! [Þiir]
Bir Islýk [Þiir]
Aþktan Korkan Adam [Roman]
Kurtlar Vadisi [Eleþtiri]
Ýlk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranýyor [Eleþtiri]
Sevmedende Olur Diyorlar! [Eleþtiri]
Benim Kocam Ab"ye Karþý [Eleþtiri]
Reklamcýlar ve Topluma Ettikleri [Eleþtiri]

ESRA BAYKAL kimdir?

Arýza hallerin dýþa vurumu

Etkilendiði Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © ESRA BAYKAL , 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.