..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ýnsanlýðýn hangi filizi köreltilmek istenmiþse, tersine o filiz daha gür büyümüþtür. -Freud
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam > Mustafa Yýldýrým

22 Aðustos 2014
Aðla Bülbülüm Aðla ki Tam Aðlanacak Ýþ...  
Mustafa Yýldýrým
Sýradan insan yaþamýný ziyan ediyor. Bunu yeni anladým. Yani sýradan olduðumu. Halbuki bir nebze olsa sýra dýþý olduðumu zannediyordum. Taki, o çýkana kadar.

:ACJJ:
Aðla bülbülüm aðla ki tam aðlanacak iþ...

Sýradan insan yaþamýný ziyan ediyor.

Bunu yeni anladým.

Yani sýradan olduðumu.

Halbuki bir nebze olsa sýra dýþý olduðumu zannediyordum.

Taki, o çýkana kadar.

Mikrofonu eline aldýðýnda hemen býrakmayacaðýný düþünüyordum ama hayatýmý altüst edeceðini tahmin bile edemezdim.

Samsun'da bir Federasyonun kuruluþ yýldönümüydü.

Gazi Sosyal Tesisleri'nde kutlama gecesi düzenlendi.

Gecenin sunumunu her zaman olduðu gibi 60 yaþýna yaklaþmýþ Bahri hoca üstlendi.

Herþey güzel gidiyordu.

Ta ki, eþine vecd ile yazdýðý aþk þiirini okuyana kadar.

Ýlk önce eþinin Ýstanbul'a torunlarýný görmeye gittiðini söyledi.

Torunlarýný býrakýp da bir türlü geri gelmemesini anlattý.

Gönülden yaralanmýþtý. Özlüyordu.

Gönlü yaralý aþýklarýn feryadý hoþ olur diyerek sarýlmýþtý þiire ve salonu dolduran yüzlerce kiþinin önünde doruklara çýkan özlemini yazdýðý þiirle dile getirmeye baþladý;

Sen gittin günlerim geçmek bilmiyor
Geceler bir yýl gibi sabah olmuyor
Hatýralar dað gibi üzerime geliyor
Gel ey Yar vakit vuslat vaktidir

Salon büyük bir ilgi ile dinliyordu. Bahri hocam ise coþuyordu:

Sen gittin, kapýmý çalan olmuyor
Þu garip halimi gören olmuyor
Yüzden gülüyorsam da içim kanýyor

Öyle þeyler var ki, bunlar yapýlýr ama söylenmez. Ama Bahri hocam aþkýný izhar ediyor, bülbülü haset ettiren sesi ile þiirini okuyordu:

Sen gittin libasým yuyan olmuyor
Önüme bir tas çorba koyan olmuyor
Hal ve hatýrýmý soran olmuyor

Mecnunun devri geçti, þimdi nöbet Bahri hocamýn. Aþk nöbetinin tekmilini alenen veriyor, salon ise yýkýlýyordu.

Çakýroðlu der bu ayrýlýk canýma yetti
Dayanacak güç kalmadý takatim bitti
Sen giderken ekilen ürünler bitti

Þiir bitmiþti. Alkýþ tufan olmuþ, aþk denizi dalga dalga sahile vurarak kýyýlarý dövüyordu.

Ýþte burada anladým sýradan insan yaþamýný ziyan ettiðini.

Bir gün olsun böyle bir alkýþ alamayacak olmanýn ýstýrabýný yaþarken, yaný baþýmda kolumu çekiþtiren bir sesin 'Bende istiyorum" demesi ile tansiyonumun düþmesi bir oldu.

Eþim kendisine þiir yazmamý istiyordu.

Patlýcandan kadeh oymak.. Dýrdýrýyla sofra kurmak.. dedikleri bu olsa gerek.

Ýlk püskürtme harekatýný o gece gerçekleþtirdim. Ne demek yazarýz hayatým.

Sabah oldu unutmuyor, akþam oldu unutmuyor. Günler geçiyor cýkk cýk cýk.

Unutacaðý filan yok.

Ne yaptýn Bahri hocam. Hani kemal sýfatlarýný aþýp pirimugan oldun, vecd ile yandýn da bu garipten ne istedin..

Aðla bülbülüm aðla ki tam aðlanacak iþ...

Her neyse baþladým hemen çalýþmaya.

Karalýyorum, karalýyorum, olmuyor.

Beni böyle bir þairin çaðdaþý yapan talihime ne diyeyim. Oysa hem beþer hafýzasýnda, hem de hanýmýn nazarýnda kendime küçük bir yer temin edebilirdim.

Halbuki þimdi yazdýðým þiirler ýþýklar saçan bir güneþin yanýnda pýr pýr eden florans gibi kalýyor.

Saçlarým kýþýn ladik daðý gibi bembeyaz oluncaya kadar yazsam benden böylesi þiir çýkacaða benzemiyor.

Anlaþýlan bu çölde kaynak yok.

Gerçi söylenebilen söz, aþk sözü olmaz ya oda ayrý bir konu...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yaþam kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Vaatlerle Gelen Cehennem...
ve Silkelenir Ýnsan
Kimi Bozgunlar Verimlidir
Anlamak Ýse Zordu
Aðlamak Ýçin Haklý Olmak Lazým...
Marifet Eþikten Ötesini Görebilmekmiþ...
O Gözlerimle Bakamaz Oldum
Bazen
Savaþan Ruh

Mustafa Yýldýrým kimdir?

1973 Tokat doðumluyum. Ýlk orta ve lise öðrenimimi Samsun'da tamamladým. 1995 yýlýnda Diyarbakýr'da askeri personel olarak göreve baþladým. 2005 yýlýnda malulen emekli oldum. 2005 - 2010 yýllarý arasýnda Samsun yerel gazetelerinde yazý iþleri müdürlüðü yaptým. 2010 yýlýnda basýn sektöründen ayrýlma kararý aldým. Halen özel bir þirkette yönetici olarak görev yapmaktayým.

Etkilendiði Yazarlar:
Krisnamurti, Erich Formm, Herman Hesse, Montaigne, Necip Fazýl Kýsakürek

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Mustafa Yýldýrým, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.