..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
En güzel özgürlük düþü, hapishanede görülür. -Schiller
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Mehmet Önder

6 Nisan 2015
Yukardaki Bilir  
Mehmet Önder
Anasýný sattýðýmýn Bayýndýr'ý, Paris'i geçtin; yaþanmaz gari burda!

:AHIB:
YUKARDAKÝ BÝLÝR

Bayýndýr’da hâlâ ayný yerinde olan büromuzda tapu dairesiyle komþuyduk. Daha doðrusu onlar bir üst kattaydý.
Bir gün bir vatandaþ çýktý geldi. Ayaküstü, kardeþinden, tapulardan bir þeyler anlattý; sýra soruda:
- Þimdi kardeþim bana dava açar mý?
Artýk açar mý, açmaz mý kendi bileceði bir iþ. “Açarsa konuþuruz” dedim. Yok, ýsrar ediyor. Kafasýnda avukat/üfürükçü türünden bir saplantý oluþmuþ; baktým kurtuluþ yok:
- Arkadaþ, onu bilse bilse yukardaki bilir, dedim.
Bunun faydasý oldu. Adam sürpriz bir biçimde “Ýyi” dedi çýktý gitti.

…

Ama on dakika sonra yine geldi. Bu kez sapsarý, bir þeylere kýzmýþ:
- O da bilmiyormuþ iþte!
- Bilmiyormuþ mu?
- Bilmiyormuþ tabi, bir de “Ýþim baþýmdan aþkýn, defol git!” dedi.
O kadar da yüzgöz olmaz benim bildiðim yaradan ama, hayýrlýsý:
- Sen kiminle konuþtun geldin ?
- Tapu müdürüyle, o bilir dedin ya.

KAT MÜLKÝYETÝ

Ýzmir’deki avukatlýk yýllarýmdan: Bir gün öfkeli biri çýkageldi. Hatta öfkeli hafif kalýr, adeta burnundan soluyor.
Ýki katlý bir binanýn alt katýnda oturuyormuþ. Üst kattaki komþu çatýya çýkmalarýndan, özellikle de televizyon anteni ayarlamalarýndan rahatsýz oluyormuþ.
Bunlar ýsrarla çatýya çýkmaya devam edince, çýkmýþ anten manten hepsini söküp aþaðýya atmýþ. Bizimki boþ durur mu “Sen de benim kapýmýn önünden geçmeyeceksin, yasakladým.” demiþ. Ama, adamýn evine girip çýkacak baþka geçit yok, haklý olarak bizimkilerin kapýsýnýn önünden geçecek. Zorunlu olarak, bizimkilere görünmeden hýrsýz kedi gibi gizli girip çýkmaya baþlamýþ.
Bizimki de inatçý, bir gün pusuya yatmýþ, adam tam evine çýkacak ensesinden yakalamýþ:
- Nereye?
- Eve çýkýcam.
- Buradan geçemezsin!
Adam çaresiz, evine çýkmak için oradan geçmek zorunda.
Geçerdim geçemezdin, derken bizimki iyice sinirlenmiþ artýk:
- Geçemezsin arkadaþ, demiþ; hem al götür evini evimin üstünden. Zaten aðýrlýk yapýyor.

BAYINDIR PARÝS’Ý GEÇTÝ

Yaþanmýþ olayý mesleki büyüðümüz rahmetli Ahmet abi, (Avukat Ahmet Paytar) anlatmýþtý: Bayýndýr’a ilk otomobilin geldiði günler; siz deyin seksen yýl önce ben diyeyim doksan. Hani o farlarý yanlarda, kornasý avuçla bastýrýlarak öttürülen; bugün müzelerde sergilenen otomobillerin ortalýkta yeni yeni dolanmaya baþladýðý günler.
Bayýndýr o zamanlar, çevrenin en büyük ilçelerinden. Meraklý varsýlýn (zenginin) biri de gitmiþ bu otomobillerden bir tane almýþ; baþlamýþ Bayýndýr sokaklarýnda dolanmaya.
Bir gün de yurttaþýn biri eþeðine yük sarmýþ, çilbirinden çeke çeke evine götürüyor; bizim varsýl da tam yanýndan geçerken kornaya basývermiþ. Eþeðin otomobilden kornadan haberi mi var, ükmüþ tabi. O hengamede semer bir yana savrulmuþ yük bir yana.
Caný yanan, eþek sahibi arkadan kalayý basmýþ:
-Anasýný sattýðýmýn Bayýndýr'ý Paris’i geçtin; yaþanmaz gari burda!

av.mehmetonder@hotmail.com

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

Mehmet Önder kimdir?

30. 11. 1959'da Ýzmir'in Bayýndýr ilçesine baðlý Furunlu Köyü'nde doðdum. Ýlkokulu köyde, lortaokulu Çýrpý Mustafa Adanýr Ortaokulu'da okudum. Bayýndýr Lisesi'nde bir dönem okuduysam da devam edemedim. Sonra radyo tamirciliði baþta olmak üzere birçok iþte çalýþtým. Ege Týp Fakültesi'nde memur olarak iþe baþladým. Buradaki on bir yýla yakýn çalýþmam süresinde önce Ýzmir Namýk Kemal Akþam Lisesi'ni, ardýndan Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. Ýlk Beþ yýlýný Ýzmr merkezde, kalanýný Bayýndýr'da olmak üzere yirmi iki yýla yakýn bir süredir serbest avukatlýk yapmaktayým. Evliyim, Alp Deniz adýnda sekizinci sýnýf öðrencisi bir oðlum var.

Etkilendiði Yazarlar:
Aziz Nesin, Rýfat Ilgaz, Muzaffer Ýzgü

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Mehmet Önder, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.