..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsan kendini bilmeli. Gerei kefetmeye yaramasa da, yaamay retiyor. Ve bundan daha gzel birey yok. -Pascal
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Fantastik Roman > Osman Altnba

2 Mays 2015
Cypraqual Kolye: 13. Blm 1. Ksm  
Osman Altnba
Nerdeyse krelerinden grdklerinin aknlyla karanlk byc decekti.Hep bir azdan u cmle sanki biri boazlanyormuasna kt. Dacassyre ye haber vermeliyiz.

:AIDC:
Sabah aydnlk yznden Valbritma ehrinin ikinci blgesindeki sokaklara glckler brakrken Marjuarane ve arkadalar hann kapsndan kp caddelere admlayarak bunlardan nasibini almaya balamt.

Demircinin bize sylediine gre bulunduumuz yerde geni bir alanda bir ejderha heykeli grmeliymiiz.Onu getiimizde nc blgeye ayak basm olacakmz. Dedi Marjuarane esefle

Bir ehri blgeye niye ayrma gerei duyuyorlar ki? dedi casus prensesin eli onun elinde dier ikisinin yannda yrken.

Adamn dediine gre dou ana blgeye ayrlp insann ynetimine verilmi ejderha tarafndan.Bahsettiim burann hakimi olarak kendini gren Dacassyre deil onun emrindeki dier ejderhalar tarafndan onun onayyla bu seimler gerekletirilmi.Onlar da kendi ynetimindeki blgeleri idare etmeleri iin baka birilerini grevlendirmi.Bu ehrin bir nevi denetmeni bal olduu Moorchalt blgesinin yneticisi Lord Thalmane adndaki insann oluymu.O ahsiyette e blm falan filan. Dedi Laphlan demirciden Marjuarane ile beraber duyduunu iki elfe sunarken

t ite brakm it de kuyruuna.

u una vermi bu bundan alm boverin. Tam olarak neredeymi bu kr yapan sezgisel yetenek sahibi? dedi prenses inceliinden bir tutam bahederek sesinden.

ncelikle nc blgeye gei yaptktan sonra dzenlenme aamasnda bulunan bir tapnak grecek miiz.Ana kapsndan dz bir ekilde ilerleyerek bir sokan kesine kacak mz.Oray dnp ilerleyince bir yalakla merref olacak mz.Onu da geip ayn yolda ilerlemeye devam ettike bir ara sokaa rast gelecek miiz.Orann sonuna vardmzda kr yapan kiinin mekanyla karlaacak mz.

Daha ksa yolu yok mu bunun.Ne biliyim ejderha heykeli getikten sonra rast gelemez miydik u dkkana.

Yapacak bir ey yok. Demircinin tarifi bu.

Anlamadm bir tapnan ad ktye km bir ehirde ne ii var?Ayrca yzyllardr grnmeyen hangi tanrya adanm?Niye her taraf sessiz bu arada?Ne biim kanunsuz ehir buras ya.

Th bu dndklerini sormay unutmuuz elf.Nasl aklmza gelmedi bu nemli sorular Laphlan ,tapna duyduumuzda.

Tamam dalga geme sadece aklmdakileri dile getirdim.Neyse

Bir ejderha greceime bu kadar sevinmezdim. Dedi Laphlan yanndakilerle beraber heykeli grdnde.nc blgeye gemiler ve yrdkleri bu yerde de kesif sessizlik dolanyordu etraflarnda.Geni ve bo alann sonundan sonra gelen dar sokaa adm attklar anda lklar kulaklarna bir bebein alktan alamas misali bask yapt. Terk ettikleri bo alan o blgedeki dier taraftan hzla gelen lmllerle dolmaya balad aniden.Arkalarn dnp baktklarnda onlarn yrdkleri dahil alana kan her sokaktan geceleyin handa grdkleri yaratklar grl grl alayan pnar misali dklmeye balad.Drtlnn girdii dar sokan sonlarnda da bu ucubelerden vard.Marjuarane gndz vakti lmllere saldran bu yaratklardan tiksinerek nce klcndaki kaplan figrn bir nevi uyandrrken silahna ate gcn vermesi iin bir anda syleyecei kelimeyi unuttu.O hatrlamaya alrken dier saldrlara hazrlk adna silahlarn arz endam ettiler.Drt kristal yaprak ekilli kolyedeki nc kristalin iinde hapsolan yar tanrsal varlk savann zihnine fsldad Mia Rander szn.Marjuarane ardndan Animres diyerek kabzadaki kaplan figrn alev renginde hareketlendirdi.Kl ate samak iin kolyenin verdii gle hazrd.

Metamorfozdan nce
Tanrlarn Boyutu

Ktlk Tanrs Asdachen tek bir dnyaya hkmetmekten hi de memnun deildi.Sadece ejderhalarn ve doas kt yaratklarn bulunduu boyuttan sorumlu olmak istemiyordu.Dier tanrnn (nsanlarn,Elflerin ve Ccelerin bulunduu boyuttan sorumlu olan) hakimiyet alanlarn da iddetle lmllerin ifadesiyle arzuluyordu.Bunun iin bir plan yapmaya karar verdi.ncelikle drt dnyay tek bir dnya haline getirmeliydi.lk aamas iin drt yar tanrsal varl ard.Asdachen tarafndan kendilerine farkl farkl gler bahedilen bu varlklar huzuruna karld.Yce Tanrnn dier drd arasndaki yaptrd antlamaya gre her hangi bir tanr dierinin alanna lmllerin tabiriyle burnunu sokmayacakt.Bundan dolay Asdachen yar tanrsal varlklarn glerini tekrar geri alktan sonra ayr ayr ald drt gc insanlarn yaad boyuta sokabilmek iin birer birer maddeye evirdi.Ve bunlarn iine tek tek glerini ald yar tanrsal varlklar koydu daha dorusu hapsetti. Kendisinden daha dk iki tanrnn -boyutlar aras geii salayacak olan- yardmyla drt materyalin insanlarn bulunduu boyuta atlmasn salad.lmllerin dnyalarndan birine giren maddeler kristal yapda iinde yaratklarn hapsolduu yaprak ekline dnerek dald.Asdachen kendi glerinin iine hapsetmiti onlar.nsanlarn boyutundan Ansomal adndaki bir byc yanndaki amanla (Tanrnn tezahr) tek tek yapraklar toplayp drt kristalin birleiminden oluan bir kolye kmt ortaya.O yar tanrsal varlklarn kendi gc olan kristalin dyken iinde de sahipleri vard lmllerin boyutunda zaman gelinceye kadar da darya kamayacaklard.Onlar kolyeyi tayana glerini daha ok sadece lmllerin gremedii uzantlarla ynlendirerek bahediyorlard.Bu saf habisten yaratlm varlklarn savay lmden kurtarmak iin glerini uzantlarla bu boyuta aktararak Cypraqual n gemiine,daha nceden drt boyut olmas haline ya da geleceine gtrmesinin ve yaad dnyada kendisinin bir tezahrn brakmasnn ve gittii zamanda kalabilmesinin onun iin bir bedeli olacakt.

Asdachenin plannn ilk aamas baarl olmu ve Cypraqual adndaki tek dnya olumutu.Sra ikinci aamadayd.

Hadi Marjuarane, ar u hayvanlar.Tepemize binecekler birazdan bu ucubeler!

Marjuarane drt hayvan armadan nce Mia Rander diyerek kolyedeki drt kristaldeki yar tanrsallarn gc sayesinde stndeki grnmez elbise boyutlar aras gei kaps ekline dnerek ve bu kelimeyle alarak kaplan iin Sermina, puma iin Valadius,vaak iin Puchander ve ita iin Leipa diyerek onlarn kendi yaad bu boyuta giriini salamt.

Byl hayvanlar olaya tabiri caizse el koymutu.Prenses Desurun achianlara zehirli oklarn saplamasna ramen onlar isabet ettii zaman ok ksa bir sre aldklar darbeyle duraksayp gelmeye devam ediyorlard.

Bunlar yaayanlarn kanlarn emdike dntryorlar.Kendilerine benzetiyorlar.Onlardan olmak istemiyorum. Dedi korkuyla Laphlan

Byl yaratklar drtlnn etrafnda dnyor ve achianlar yaklatrmamaya alyorlard.Kolyedeki nc kristaldeki yar tanrsal Marjuarane e daha nce handa fsldad gibi achianlarn boaz kesildikleri zaman ldklerini syledi.Sava, arkadalarna onlarn boazlarn kesmelerini kendinden rnek vererek iaret etti.Drtl iyice embere girmiti.Byl hayvanlar ucubeleri bertaraf etse de uzadka bu boyutta kalma zamanlar ksalyordu.Achianlardan elf olan hayvanlardan kurtulup Swaclonun zerine atlad.Casus yere dt.Tam elfin boynundaki lm noktasyla onun dileri buluacanda Marjuarane ate saan klcyla yaratn kafasn kesti.Elf ayaa kalkarken ona saldran achian tpk handaki gibi patlad.Dier ucubeler bunu grd zaman aknla dt.Onlarla partinin sonunda konuan liderleri Gilantirre byle bir eyden bahsetmemiti.
Drtl tpk daha nce handa yaadklar sahneyle kar karya gelmilerdi.Byl hayvanlar ise koparmaya paralamaya devam ediyordu ama yerine yenileri geliyordu.Btn alana dalan beden paralar tek tek hareket edip havann bir yerinde toplanmaya balad.

Bence bu frsattan yararlanp kaalm.Hi iyi grmyorum burada kalrsak akbetimizi.

Sen mi ben mi?

Achianlarn bazlar ne olacan bekliyor bazlar da kayordu.Gillantirre Valbritma ehrinin baka bir yerinde ve kendi trnden bazlar dier yerlerde ziyafet eke dursun nc blgede mende sorun vard.Paralar havada birbirlerine uzantlar gnderip yerde yatanlarn birisinden l derisini ekip yeni bir beden olutura dursun yol arkadalar oktan tymlerdi.Byl yaratklar ise ayn yntemle elbiseye dnmt.

Alanda kalan achianlar ve byl krelerinden ehri izleyen Dacassyre nin gl kara bycs aknla dt.Paralanan elf tekrar olumutu.Achianlar bir anda sevinmeye balad.Yok olmayp tekrar var olduklarn dndler ama topran zerinde l yatan bir cesedin derisini parmaklarndan kan ufak uzantlarla ekmeye balaynca yz deiti yaratn.Hemen yanna bir insan geldi ki o da handaki paralanan achiann dntyd.O da baka elflerin birinin kann emdii ,artk lnn derisini ekti.Achianlarn bir ou bu ikisine saldrmak iin hareketlendi ancak onlarn azlarndan kan az nce vakumladklar derinin birka paras ndeki ikisine yapt.Orada oalarak btn bedenlerini kaplayarak onlar bir koza misali iine ald.Achianlar yok etmemilerdi nk onlarn kannda kendilerinin g paralar vard ama onlar kozann iinde paralanp minik bceklere dnecekti.Nitekim bcekler bir sre sonra kozay delip alandan ayrlan bir elf ve bir insan suretindeki yaratklarn peinden gitti.Onlara yetiip tek tek ayak ksmlarndan vcutlarna girip d taraflarnda dolamaya balad ve bir sre sonra da derinin iine yapp kald.Bu yaratklar bu dnyada daha nce grlmemiti ancak Marjuarane nin kolyeyi kullanp maara knda krmz ejderhadan kurtulmak iin yok olduunda Cypraqual a boyut kaps alm ve karanlk yani Asdachen in hayaletimsi eli Allinord adndaki bir elf,Kaimeld adndaki bir insan byc ve Sawnhall isimli maceracya dokunup onlar kara zrhlya dntrmeden nce ormanda karlatklar elf grnml sarmak yarata dnecekti.Nitekim ktlk Tanrs ara boyutta lmly kara zrhllara dntrmek iin kullanmt onu.Kara zrhllarn bu kadar gl olmasnda Ormanda savatklar ve o esnada bilmeden tanrnn gcyle ldrdkleri bu yaratn,troln,ork kafal emicinin,zindanda onlar ldren yaratklarn gcnn zrha ilenmi olmasndand ve de tanrnn zahiri eli.nk hepsi lmllerin dnyasndaki ilki hari onlarn suretinde tanr tarafndan yaratlp ormana koyulmutu.Bylelikle macerac kendi dnyalarnda bulunduklarn sanacakt ve dnmleri daha kolay olacakt.

Nerdeyse krelerinden grdklerinin aknlyla karanlk byc decekti.Hep bir azdan u cmle sanki biri boazlanyormuasna kt. Dacassyre ye haber vermeliyiz.

Ejderha u anda nerede biliyor musun Enpheiram?

Muhtemelen Thalmane nin blgesindeki Orioca ehrindeki u riteli sergiledii ininde dinleniyordur.O zaman krede grdmz baka bir grnty de ona syleyelim.

u daha nce hi grmediimiz siyah ejderhann belasn arad Krmznn topraklarnda bulunduu sahne mi?

Evet onu.ardm dorusu siyahn haberi yok herhalde Efendimizden habersiz topraklarnda bulunulmayacandan.

Ejderhaya yeni bir kurban olduunu haber verelim.

Nerede u an siyah?

Lasmendia nn zerinde uuyor.

byc kuleden ayrlp kendi yntemleriyle Orioca ehrindeki dounun en geni ormannda bulunan bataklk gibi grnen yerin yanndayd.Oradaki yaratklar bycleri grnce bir anda aknla uradlar.

Yeni bir misafirimiz geliyor. Batakl hazrlayn!

Marjuarane ve arkadalar hi arkalarna bakmadan bir an bile duraksamadan Demircinin tarifindeki tapna buldular.Yala geip ara sokan sonundaki krler yapan kiinin dkkann nndelerdi.eri girdiler ama kimse yoktu.Tam Laphlan konuaca srada bir diinin sesini duydular geliyorum diye.Sesin sahibi yanndaki iki kiiye geldiler diyerek yukarya kmak iin hareketlendi.Drtl karlarnda bir bayan grmeyi umuyordu ama altml yalarna merdiven dayam,kr sal,sert yzl aksayarak yanlarna gelen birini karlarnda buldular.

Hogeldiniz! Nasl yardmc olabilirim.Kusura bakmayn oturmak zorundaym.Ayam skntl biraz da. Dedi yzn buruturarak duyduu acyla

Acelemiz var! Bize bir konuda yardmc olabileceiniz sylendi.

Nasl bir yardm? Hangi tedaviye uygun bir bitki kr istiyorsunuz?"

Yok yok yle deil.Bizi buraya Lasmendia ehrindeki bir mleki gnderdi.Sizin bu ehirdeki Demirci de altnz sylemiti ama yanlm.Demircideki, sorunumuz konusunda yardm edebileceinizi syledi.

Benim olduumu nereden kardnz.Baka kr yapanlar da var.

Tarif ettii yer buras. D grnmz de aynen uyuyor.

kisini de tanyorum da size yardm edebileceime dair fikir nereden olutu kafanzda?

Ama daha ne istediimizi sylemedik ki.Hem tandklarnz Zandarel ismini duyduunuzda sorunumuzu giderebileceinizi syledi.

Haklym. Benim iin kendisi nemli birdir.Peki dkn bakalm eteinizdeki talar.

Prenses Desurun darya kmak iin hareketlendi.Marjuarane , Swaclona bakt. Buradaki bitkilerin kokusu rahatsz etmi.Hava alacakm. Dedi elf

lden Laphlan balad konumaya.

Biz Krmz Ejderha Dacassyre nin inini aryoruz.Kardeimi kardlar.Ben ve arkadalarm onu kurtarmak iin sizden yardm istiyoruz. Zira inin yerini biliyor musunuz.

Krmznn bir sr ini var.Benim gtrldm yerde kardeinin olaca nereden belli?

Yani yle bir umudum var.En ok kulland inde tutuluyor olabilir.ansmz denemeliyiz.

Gzlerim balyd ama benim sahip olduum sezgisel yeteneim sayesinde in kafamda. Bu ehrin kuzeyindeki Orioca adndaki yere gideceksiniz.Orada Pherionda adnda silahlar tamir eden biri var.Onu bulacaksnz ve birazdan size syleyeceim yerleri tarif edecek.Orioca dounun en geni ormann barndryor.Balangcnda Yksek aalarn sard bir kule var.Nasl bulacanz o size anlatacak.Yapnn kapsna srtnz vererek ilerleyince kayn aalarna rast geleceksiniz.Ormann ortalarna doru yrynce bir bataklk greceksiniz.te oras giri ancak bir giri daha var ayn yerde.Yanllkla oradan girmeyin kendinizi ejderhann byl havuzunda bulursunuz.

ok gl sezgileriniz varm.Hi duraksamadan anlattnz.

Yetenek ite.Herkez de bulunmuyor.

Sen ne diyorsun elf! rendik yerini ite. Pherionday nasl bulacaz peki? Marjuarane ok heyecanlanmt.

ncelikle baz duyumlar aldm.ok garip ve tehlikeli yaratklar dolanyormu.Size bu ehirden kolay kmanz iin bir yol nereceim.Biliyorsunuz buras yksek duvarlarla evrili bir yer.Bu ehirde bir tapnak var buraya gelirken grmsnzdr.Oraya gidip benim adm syleyin bu arada ismim Azantley.Size birka tane malzeme verecekler ve onlar kullanacaz yeri syleyecekler.Bu yksek duvarlarn bir yerinde zayflk var.Oras ka noktanz.Malzemelerle o noktay duvardan ayrp kabilirsiniz.

Peki elimizdekiler ne olacak?

Siz de kalsn geriye dnerseniz kullanrsnz.

Artk biz gidelim.Yeterince oyalandk zaten!

Son olarakta size unu syleyeyim.Silah tamircisi size drt tane sa band verecek .Onlar taktnzda sadece orklara onlarn tr gibi grneceksiniz.Madem olmuken tam anlamyla yardmc olaym.

Marjuarane ve iki arkada prensesi de dardan alarak dkkandan ayrldlar.

Savann aklna byl bandanalar iki arkadayla yolculua balarken elflerin verdii bileklikleri getirdi.Manilla ve Soriolu anmsamak hznlendirdi.

Niye bu kadar uzattn? dedi aadaki iki kiiden biri olan mleki

Daha inandrc olsun diye.Kolyeyi tayann anlattklarm duyunca ki heyecann grnce glesim geldi. Dedi narin bir ses.

Ne anlyorsun elf klna girmekten, iki de bir insan suretine brnmekten.Birazdan Beyaz burada olacak.Sanrm mzn ve onun plan baarya ulaacak, dedi artk bu ekilden sklm biimde demirci

Bekledikleri gelince saygyla eildiler.Beyaz;

Yolcu son aamaya geti mi plan da?

Evet efendim, istediiniz gibi gnderdik Orioca ehrine.

Benim iin nemli olan kolyeyi tayan insan.Bir tala ku vuracam.Siz nz onlar takip edip ardndan ine girin.nsann krmznn ejderha ruhlarn barndrd ta almasn salayn.Dier nemli deil benim iin.nsan inin dna ksn gerisini ben hallederim.Ben hibir ejderhaya benzemem, beceriksiz krmz gibi onu karmayacam.stediklerimi aldktan sonra hem Dacassyre yi hem de korkak siyah halledeceim.Kuzeyi de btn dnyay da tekelime alacam.

Antlama efendim?

Peh! Onu bozan ben olmayacam. Dacassyre plan baarl olursa onu bozacak.Birebir krmzyla u anda karlaamam o yzden bu insan benim iin ok nemli.Ufak yaratklar fark edilmez. Diye kahkaha att insan formu Beyazn

Ejderhann inde olduunu nereden biliyorsunuz?

Kesinlikle o ehirde.Buraya gelmeden nce fark ettim ki siyah ejderhann biri buralarda uuyor.Krmz kesinlikle onu bataklna ekecektir.O yzden plan baarl olmal!

Kuzeydeki sava nasl gidiyor biliyor musunuz?

Antlamaya gre kuzeye giriimiz yasak olduu iin duyduklarm syleyeyim.Hepsi birbirine girmi.Kimin kazand belli deil ancak cceler ve elflerin kayb bykm.Kazanan her ekilde orklar olacaktr!

Drtl Orioca ehrindeki sz edilen silah tamircisini bulmu ve verdiklerini alm kule kapsna srtlarna vermi kayn aalarna doru yryorlard.stlerine bir glge kt.Siyah bir ejderha yksekte uuyordu.Hemen bir yere saklandlar.Yukarya tekrar baktklarnda Dacassyrenin siyahla mcadelesini grdler.Ve yaknlardan gelen baz sesler duydular.

Hey! Sizi hizmetkar bozuntular,koun!
Ne oldu,ne baryorsun,kan grm emici gibi!
Efendimiz siyah bir ejderhayla savayor,yukarya bakn.

MAYIS 2015

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Cypraqual Kolye: 14. Blm 2. Ksm
Cypraqual Kolye: 14. Blm 1. Ksm
Cypraqual Kolye: 13. Blm 2. Ksm
Cypraqual Kolye: 12. Blm 2. Ksm
Cypraqual Kolye: 11. Blm
Cypraqual Kolye: 12. Blm 1. Ksm
Cypraqual: Kolye 10. Blm
Cypraqual: Kolye 6. Blm
Cypraqual: Kolye 9. Blm
Cypraqual: Kolye 3. Blm

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Skk: 3 [iir]
Btn Dillerime Aykrsn Sen [iir]
Yamal Boha [iir]
Bana Bir Sen Ismarlarsn [iir]
Sensin Yar [iir]
Alasn Gz [iir]
Kaygan Yol [iir]
Perde [iir]
Gzya Krklar [iir]
Ba Bozumu [iir]

Osman Altnba kimdir?

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Osman Altnba, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.