..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Mermere sýkýþmýþ bir melek gördüm ve onu özgürlüðüne kavuþtuncaya dek mermeri oydum -Mikelanjelo
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam > Ahmet Sökmen

2 Ekim 2015
Gülsek mi Aðlasak mý, Ne Dersiniz?  
ciðere cennet demek isterken, cennete mundar diyoruz farkýnda olmadan..

Ahmet Sökmen

ciðere cennet demek isterken, cennete mundar diyoruz farkýnda olmadan..

:AABD:
   Herkesin hayalleri vardýr. Müzisyen olmak, futbolcu olmak, yazar olmak, çok zengin olmak mesela, yazlarý üç ay amerikada palm beach'te tatil yapmak, norveçte akþamlarý fyorklarýn arasýnda gün batýmýný izleyebilmek, en iyi arabaya binip, bodrumda havuzlu bir villada yaþamak ve daha sayamadýðým onlarca þey..

evet bunlar benim de hayallerim arasýnda belki de. Þuan bunlarýn hiçbirine sahip deðilim ve çoðumuz da deðiliz, belki hiç sahip de olamayacaðýz, ne kadar istesek de bunlarýn olmasý çok zor. Ama yine de bunlar imkansýz deðil. Anlatmak istediðim hayallerinizin peþinden koþun temasý deðil, baþka bir þey anlatacaðým. Tamam, þuan bunlardan çok uzakta orta gelirli bir ailenin üniversite okuyan gençleriyiz sadece.

Anlatmak istediðim þey ney biliyor musunuz? þuan suriyede yaþýyor olabilirdik, þuan ve tüm dünyadaki her gece yataða aç yatan bir milyar insandan biri olabilirdik, þuan afrikada açlýktan ölmek üzere, susuzluktan bir damla çamurlu su arýyor olabilirdik, annemiz ve babamýz olmayabilirdi mesela, yetim olabilirdik, en büyük destekçilerimiz diye bir þey olmayabilirdi belki de, ya da nasýl desem, doðuþtan bir organýmýz olmayabilirdi, bir ömür boyu kör kalabilirdik mesela, yeþili hiç göremeyebilirdik, denizin mavisini izleyemeyebilirdik, daha da korkutucu olan aynada kendimizi bile göremeyebilirdik, saðýr kalýp hiç kimseyle bir ömür boyu tek kelime edemeden ölebilirdik mesela, ya da tekerlekli sandalyeye mahkum olabilirdik hiç yürüyemeyebilirdik belki de, hayallerin arasýnda futbolcu olmak da vardý deðil mi ? Ama önce yürüyebildiðimizi görmemiz gerekir, yürüyemeyenlerin yerine koymak kendini, ya da akþam gideceðimiz bir evimiz de olmayabilirdi, televizyonun karþýsýna geçip kanepede uzanýrken, sýcacýk çayýmýzý içip o huzuru yaþayamayabilirdik klimanýn karþýsýnda, üniversite okuyacak zekaya sahip olamayýp bir ömür boyu ayda sekiz yüz elli liraya ev geçindirmek zorunda kalabilirdik, ya da konyada soðuktan ölen ayaz bebek olabilirdik mesela, daha kötüsü onun gibi soðuktan ölmeyip bir ömür boyu üþümeye mahkum kalabilirdik hepimiz, ailemiz ýrakta amerika tarafýndan katledilebilirdi, vandaki depremde sakat kalabilirdik belki de, tüm bunlarý yaþýyor olabilirdik, daha pek çok sýkýntýlarýmýz olabilirdi ömür boyu...

Beni anladýnýz deðil mi ? Aslýnda ne kadar çok þeye sahibiz. Sahip olamadýklarýmýzýn hýrsýyla sahip olduklarýmýzý görmüyoruz çoðu zaman. Palm beachte yaþamayý deli gibi isteyip, þuan afrikada yaþýyor olma ihtimalini unutuyoruz hepimiz.
Sahip olduklarýmýzýn kýymetini bilmeliyiz, kendimizi üzmeye hakkýmýz yok. Bu kadar imkan içinde kendimizi üzmeye hakkýmýz var mý sahiden, bence yok..
Kendinizi sevin ve hayatýnýzýn kýymetini bilin, bir arkadaþ tavsiyesi demeyelim de ricasý diyelim; hatta bir arkadaþ minneti..

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yaþam kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Genç Adam

Ahmet Sökmen kimdir?

Genç adam, edebiyat aþýðý. Sadece içimden geldiði için yazýyorum. Yazmak bir ihtiyaç olsa gerek. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Nazým Hikmet Ran, Cahit Sýtký Tarancý, Ahmet Haþim ve daha niceleri

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Sökmen, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.