..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Her devrim yokolup gidiyor ve peþinden yalnýzca yeni bir bürokrasinin artýklarýný býrakýyor. -Kafka
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Toplum ve Birey > Murat Tekneci

20 Ekim 2015
Ev Al Komþuyu Boþ Ver  
Murat Tekneci
Komþuluk kalmadý artýk.Millete günaydýn yada iyi akþamlar deyince cevap vermek bir yana insana kötü bir þey söylemiþsin gibi bakýyorlar.Atalarýmýz ne güzelde söylemiþ "Ev alma komþu al" diye Helede bir sitede oturuyorsanýz geçmiþ olsun.

:ABHH:
Komþumu ? Oda ne ?

Komþuluk kalmadý artýk.Millete günaydýn yada iyi akþamlar deyince cevap vermek bir yana insana kötü bir þey söylemiþsin gibi bakýyorlar.Atalarýmýz ne güzelde söylemiþ "Ev alma komþu al" diye .Helede bir sitede oturuyorsanýz geçmiþ olsun.Býrakýn komþu olmayý yan dairenizdeki ölse haberiniz olmaz.Yýllarca ayný katý paylaþýrsýnýz fakat diðer dairelerde kimler oturuyor bilmezsiniz.Ýnsanlar artýk bencil.Sadece kendini düþünüyor.Çevresindekiler,etrafýndakiler kimin umurunda? Bana bir þey olmasýn gerisi mühim deðil.Þimdinin insanlarý böyle.

Ben çocukluðumda komþuluðun güzelliklerini gördüm.Kapýnýz çalýnýr açarsýnýz küçük bir çocuk karþýnýzda "Ayþe teyze annem varsa bir kase þeker istiyor" diyebiliyordu.Yada kahvaltýya çaðrýlýrsýnýz.Bütün mahalle toplanýr akþam sohbetleri yapýlýrdý.Biri hasta olsa bütün mahalle geçmiþ olsuna giderdi.Mahallede yeni ev yapýlsa çocuklar yardýma koþardý.Yanýnýzdaki komþunun yedi sülalesini tanýrdýnýz.Acýda sevinçte beraber yaþanýrdý.Þimdi böyle mi ? Geçenlerde sitenin içinde birine "Ýyi akþamlar" dedim.Adam cevap bile vermedi.Yada bakýyorum elinde poþet olan biri arkamdan geliyor.Bekliyorum kapýyý tutuyorum kapanmasýn diye.Ýnsan en azýndan nezaketen teþekkür eder.Yok kardeþim nerede .Kadýn suratýma bile bakmadý. O da haklý ne yapsýn öcüyüm ben.

Herkes kendi kabuðunda yaþýyor.Eskide kaldý birbiriyle yokluðu paylaþan insanlar.Þimdi varlýðý gizler olduk.Elimizden gelse birbirimizi bir kaþýk suda boðacaðýz.Bende kalkmýþ komþuluktan bahsediyorum.Ama böyle olmamalý birbirimizden korkmamalýyýz.Ýletiþim kurmaktan çekinmemeliyiz.Yemeyiz birbirimizi.Teþekkür ederim,günaydýn demek zorumuza gitmemeli.

Blog Sitem : http://benyazicam.blogspot.com.tr/

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn toplum ve birey kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ayný Evin Birbirini Öldüren Sakinleri
Uzaylýlar Dünyaya Saldýrsýn

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Biz Ulu Çýnarýz [Þiir]
Batýyor Güneþimiz [Þiir]
Mehmet'im [Þiir]

Murat Tekneci kimdir?

Hepimizin her an durmaksýzýn yaptýðý gibi bende düþünüyorum. Düþüncelerimi önemsiyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
Empati sahibi insanlar beni çok etkiler.Çünkü günümüzde sayýmýz çok az.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Murat Tekneci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.