..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"ok sz hamal ykdr." -Yunus Emre
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Sevgi ve Arkadalk > Necmettin Yalcinkaya

9 Nisan 2016
Kmr Gzler  
firari hayat, foa, sait alm

Necmettin Yalcinkaya

sevgili sait alm'n firari hayat yk kitab kt. yolu ak, okuyucusu bol olsun

:BAAB:
Her aramba leden sonras gitmeyi alkanlk edindiim Sadk Ustann balk restoranndaym. Her zamanki gibi cami tarafndaki 1 numaral masaya oturdum. Gne sol yanmdaki ide aacnn dallar arasndan szlerek yzmde desenler iziyor. Tatl bir sonbahar serinlii var havada.

Yemek vakti deil henz. kindi ezan biraz nce okundu. Yemek iin gelmiyorum zaten buraya. Bu dingin atmosferde okumay, yazmay seviyorum. Mekn sahibi arkadam. Garsonlarla da ahbap oldum.

nmde bilgisayarm, bir kadeh arap ve yannda bir tabak kuru zm var. Yazmaya alyorum. Tek sorunum masamn zerine den, kokusuna doyamadm ideler. Elime alp kokluyorum. Doyamyorum. Kyyorum birka tanesine, parmaklarmn arasnda eziyorum. Srf bu koku yznden, azalan koku duyusunu tamamen kaybetmekten korkuyorum.

Yazmaya yle dalmm ki, mezemin bittiini ve Blentin yeni meze getirdiini bile fark etmemiim. Bir ara gzme vuran gne kayboldu. Bam kaldrdmda balksrt desenli bir perdeyle karlatm. Hlbuki oturduumda yoktu o perde. Yeniden yazya dndm. Gne sensrl gibi gelip gidiyordu. Bu kez gne varken kaldrdm bam. Perde kalkmt. imdi kmr karas iki gz vard karmda. Baklar gne na karp gzlerimin iine iliyordu. Uzun sre bakamadm. Bam edim.

O kara gzler beynime nakolmutu. Yazamaz oldum. Onlar tekrar grme arzusu ile ba edemiyordum. Dayanamadm, tekrar kaldrdm bam. Perde ordayd. Tam benimle kara gzler arasnda. Kmr gzler dnda her eyi grebiliyordum. Gneim perdenin arkasnda kalmt. Ykldm. Ne ii vard o perdenin orda! Restorann ortasna, iki masa arasna perde germeyi hangi geri zekl akl etmiti?

Yazy braktm. Baklarm sabitledim. ki kara gzn perdenin arkasndan kmasn beklemeye baladm. Bir ara perde uzun sreliine kalkt aramzdan. ri kara gzler tm hametiyle karmdayd. Gitmemilerdi. Gneim batmamt. ok srmedi perde yeniden dikildi karma. Yine kahroldum. Ama bu kez umutluydum. Biraz nce nasl kavutuysam, yine kavuabilirdim

Umudum bouna deilmi. Perde yine kalkt aramzdan. Bu kez sadece gzler deil, bir yz vard karmda. Gzlerin zerine ok gibi incecik kalar resmedilmiti. Onlar rten ksa kesilmi dz salar da kmr karasyd. Ksa bir an sadaki ka yukar kalkt. Ayn anda dier ka kapanan gzle yumak oldu. Bu arada az da yumaa elik etti, sola doru kayd. Gayr ihtiyari ben de ayn hareketi yaptm. Selamlam, birbirimizin hatrn sormu olduk bylelikle...

Gzlerim aralksz o yne bakyordu artk. Tatl bir ryaya dalm gibiydim. nmdeki perde izin verdii srece ryam kesik kesik devam ediyordu. O perde niin yok oluyorsa, onu yok eden g neyse, daha ska aramzdan kalkmaya balad. Gzlerle, szcksz konumay seven, daha dorusu susan bir insan olarak diyalogda hi zorlanmyordum.

Kmr karas gzler bazen glyor, bazen dier mimik kaslarnn yardmyla soru soruyordu. Muhabbetimiz koyulamt. Bir seferinde aznda gzleri gibi kara bir zm salkm ile grnd. Yine gz krpt. Ben de yant olarak kadehimi kaldrdm. zmn ya, kurusu ve sklm ile harman olmutuk.

Yeni yetmeler gibi oyun oynuyorduk. Oyunun en heyecanl yerinde, kara gzler n kaybetti. yice karard. Sessiz oyunun szsz replikleri, mimikler ve jestler kayboldu. Karmda sanki gzellik tanrasnn bst vard. Souk ve ifadesiz bir yz vard bstn. ster istemez benim yzm de dt.

Perde sanki canlanmt. Canlanmakla kalmam dile gelmi, kmr gzlerin ateini sndrmt. fke ve kskanlk dolu bir erkek sesine dnmt. Balksrt deseninden soyunup, kapkara bir gmlee brnmt.

Son grdmde, kmr gzler sessizce alyordu. Ama belli etmiyordu. Yanaklara szlen bir damla bile ya yoktu. fadesinde sadece pimanlk ve isyan gryordum. Oyun bitmiti. Bam son kez edim.

Boynum eik ne kadar kaldm bilmiyorum. Gne klar gzm kamatrnca doruldum. Kara gmlek yeniden balksrt desene sarlm, hareket saati gelmi bir tren gibi geti nmden. Karmdaki sandalye boalmt. Bam sola evirdiimde balksrt perdenin kollar arasndan bana bakan iki kara gz grdm. Kmr gzl oyun arkadam oyunun biti seremonisindeydi. Balksrt perdeye sarl minik elleriyle bana veda ediyordu. Bana ona uymak, seremoniye katlmak derdi. yle yaptm. El salladm. Gle gle dedim iimden

O gece uyuyamadm. Yaadklarma anlam veremiyordum. e gitmedim. le vaktini zor yaptm. Soluu ayn restoranda, ayn masada aldm. Ne bilgisayar, ne kitap aldm yanma. Uzun sre hareketsiz oturdum.

Bir sre sonra Blent geldi yanma. Sait Abi bir sorun mu var? dedi. Nerden kardn? dedim. Hi gitmediim bir gnde ve saatte oraya gitmem ve dalgnlm Blentin endielenmesine neden olmutu.

Blenti karma aldm. Dn karmda oturan kadn sordum. Blent ard. Dn karnda kimse yoktu, hatta restoranda kimse yoktu abi, dedi. arma sras bendeydi. Kendimden kukulanmaya baladm. Bu durumda halsinasyon grm oluyordum. Kendimi toparlamaya altm.

Blent ayakta kalmaktan yoruldu. Geip karma oturdu, beni izliyordu. Ayn imdiki gibi dalgndn abi, dedi. Birka kez yanma gelmi, bir isteim olup olmadn sormu, ama benden hi yant alamam. Hatta dedi Blent, denin byke bir dal gvdesinden ayrld, nn kapatmaya balad, dncelerin dalmasn diye ona bile dokunmadm.

aknlm bir kat daha artt. nme eilmi bir ide dal grnts yoktu belleimde. Hlbuki ne kadar ok zaman geirmitim dn orda. Sonra ne oldu? dedim Blente. Dayanamadm kesip aldm o krk dal. O zaman toparlandn. Ben dal srkleyip gtrrken; glmsedin, el sallar gibi yaptn ve kalktn gittin.

Olmas gerekeni yapm bir insan rahatl ile anlatt bunlar. O dalla birlikte epeydir gremediim firari ruhumla bam tekrar kesip attnn farknda deildi. Yeniden ssz vadime dnmeme neden olduunu bilmiyordu.

Keke kesmeseydin be Blent, o krk ide daln

Sait Alm/Firari Hayat

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sevgi ve arkadalk kmesinde bulunan dier yazlar...
Balik ve Melisa

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Zehra
Ksa Bot
Toprak Kokusu
Sahile Vuran Kelebek
Anamdan nciler/ Anamn Entarisi
Yeni Bir Gn, Yeni Bir Umuttu Onun in
Bir Gn Mutlaka!
Bcek
Anamdan nciler/ Topal Fayans
On ocuktuk

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Yanm Eksik Kalr [iir]
Alp Getirmeli Seni Bana [iir]
G Kucaklamak [iir]
nadm nad te... [iir]
Susturamam [iir]
Sana Koarken [iir]
Yapayalnz Bir Bama [iir]
Resmine Baktka [iir]
Bu Gece... [iir]
Sras Myd? [iir]

Necmettin Yalcinkaya kimdir?

1960Sarkam doumlu. 1977-78 zmir Namk Kemal Lisesi Edebiyat mezunu. Ozan Yaynclktan 12 Eyllde ok Gldk Netekim! Mendil Sen Kokuyordu ve Stres Bilezii ve On ocuktuk An/yk. eitli dergi ve sitelerde yk, iir yazarl. Ayrca Edebiyatbahcesi. net sitesinin kurucu emekisiyim. Yry, sinema, tiyatro ve olta balkl hobilerim var. Yazmay ve okumay seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Tolstoy,Ahmed Arif, Nazim hikmet, Cengiz aymatov,

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Necmettin Yalcinkaya, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.