..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamak bir aa gibi tek ve hr / Ve bir orman gibi kardeesine...
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ronik > enol Durmu

30 Kasm 2016
dam steriz  
enol Durmu
Bu lklar duyduum da kulaklarma inanamamtm. Ulu Tanrm bu gerek miydi ? Bu sesler benim iin mi kyordu..

:AFHJ:

Bu lklar duyduum da kulaklarma inanamamtm. Ulu Tanrm bu gerek miydi ? Bu sesler benim iin mi kyordu.. Yok, yok sadece biraz fantastik sesler ya da bir bilgisayar oyunlarndan kan acayip seslendirmelerdi. Sadece oyuna biraz heyecan ve renk katmas iin yaplan lgnca bir dublajlamayd. Bu yzden hayal krklna urasam da bunun az da bir gereklii olmasna inanyordum. nk ocukluumda bu sesleri kulaklarmla duymutum. nk sevgili Kenan amca meydanlarda haykryordu. Hatrlayabildiim kadar yle diyordu. Asmayalm da besleyelim mi ? Syleyin vatandalar, ey kula kul olanlar, ey sefil insanlar, syleyin bana asmayalm da besleyelim mi ? diye soruyordu. En bata rahmetli dedem olmak zere btn ahali meydanlarda lgnca haykryordu As, as, as, as, as diye ona kranlarn ve isteklerini sunuyorlad.

Dedem en nde baryordu. Paam en nce beni asn. Grtlaa kadar borcum var. Yaptm, keleklerin, katlarn, haddi hesab yok. Bu pi kurusu torunuma bile mahup kaldm. Beni bu utantan anca sen kurtarrsn diyordu. 12 Eyl yeni olmutu ve Kenan paa amcamzn meydanlarda ki bu taleplerine hemen herkes destek veriyordu. Ama bir baavu yanmza geldiinde zavall dedemin sevinci kursanda kalmt. Dedemin yakasn tuttuktan sonra onun pamuk sakallarn okarken uyarmay da ihmal etmemiti. Ey sefil ihtiyar seni deil asmak aslnda sen madalyay hak ediyorsun. Sen tipik bir kyl vatandasn. Borcun, harcn var. Hrszn birisin. Dier insanlardan bir farkn yok. Bizim asacamz insanlar arasnda son sradasn. Ama merak etme bir gn sra sana da gelecek. mrn yetmezse eer bu ufakl gn geldiinde asarz demiti. Daha sonra benim bamda bir kedi gibi efkatle okamt.

te o gn o mukaddes szleri adeta geleceimi ve sonumu belirten o cmleleri bir baavu sylemiti. Bana hep dedeme ektiimi ve ileri de onun gibi sahtekar biri olacam sk sk akrabalar tarafndan ikaz edilmitim. Gerekten de yle oldu. Yllarca sren esnaflk ve ticaret hayatmdan sonra en son Taksimde alm olduum otel yznden iyice batma durumuna gelmitim. Turist yoktu. alanlarn maan deyemiyordum. Eim Safinazn masraflarn karlayamyordum. Bankalardan srekli haciz katlar geliyordu. O gece bir ie viski alp imeye baladm. Masamn alt kesinde ekmecemde duran silahm alp bir ka kez bama dayayp durdum. Ama dndm. Bu byle olmamalyd. Bu basit bir ka olurdu. Dedemin kemiklerini szlatmamalydm. Kendimi asmam gerekiyordu. Ac ekmeden bu i olamazd. br dnyaya dedemin yanna gittiimde ona ne derdim. Bunu dnyordum. Sonra otel mdrn ardm. Broma girdiinde mdrn surat askt. Benim yznden alt aydr ev kirasn veremiyordu. Severek evlendii hanm artk ondan nefret ediyordu. Alt aylk ocuu gdaszlktan Afrikallar gibi olmutu. Ona efkatle glmsedim. Ahmet bey dedim. Sraselvilerin ortasnda eski Alman hastanesin yannda bir nalbur var. Benim eski arkadamdr. Ona syle bana drt metrelik bir yal urgan versin. Hesaba yazsn. Selamm syle dedim.

Ahmet bey alamamak iin kendisini zor tutuyordu. Patron diyerek nmde diz kt. Bunu yapmann zaman oktan gelmiti, hatta gemiti bile. Eim ve ocuumda sizden bunu bekliyordu. Sizi ldrmekten de beni kurtarm oldunuz.Bylelikle benim bam daha fazla belaya sokmayacaksnz. Ama bu kadar bor har arasnda birde nalbura borlanmaynz. nsanlar daha ok madur etmeyiniz.nk sizin gibi insanlarn says oald. Artk herkes idam istiyor ve yalvaryor. Sizde onlara katln ve talebinizi iletin. Bylelikle toplu ekilde aslrsnz ve kurtulursunuz diyordu. nanamamtm. Ahmet bey ne diyorsunuz. Bu bir mucize mi? Var m byle bir ey diye sordum. Siz diyordu fazla haber izlemiyorsunuz. nsanlar meydanlara kyor ve bu ii yapacak olan adama haykryor. dam isteriz, idam isteriz diyor.

Evet yllardr ne gazete okuyordum ne de ekranlar da haber izliyordum. Ahmet bey beni bir anda unuttuum dnyann gerekleriyle yzletirmiti. Bunun iin ne yapmalym diye sordum. O da bana bykehir belediyesinin halk otobslerinin gnn belli saatlerinde meydanlara cretsiz ulam saladn bylelikle masrafsz bir ekilde bu isteimin gerekleeceini sylyordu. Ona teekkr etmitim. Belki Ahmet beyi son kez gryordum. O da zaten bana o gzle bakyordu. Ertesi gn zorlukla beklemitim.

Aksaray meydanna geldiimde saysz otobs grdm. dam isteyenler hnca hn bir kalabalk oluturmutu. alayan otobsnn ofr baryordu Kuruna dizilmek isteyenler, buraya gelsin diye haykryordu. Korkmutum. Mermilerle delik deik olmak istemiyordum. Sonra hoca beni ykadnda vcudumda bir szge gibi sularn akmasn istemiyordum. Sonra bir otobse bindim. p resmi vard. Otobsn n camnda parlyordu. Glkle yer bulmutum. Ayakta bile insanlar otobse dolmutu.Gzlerime inanamamtm. Bizlerin haricinde Araplar, Afrikallar, Asyallar bile vard. Hepside idam istiyordu. Panik halinde Ahmet beyi cepten aramak zorunda kaldm. Ahmet bey neler oluyor diye sordum. Ahmet beyde mutfakta kendini asmak iin abalyormu. Bana fkeyle haykryordu. Patron bunlarda eski otel mterilerimiz. Hepsi mlteci. Kalacak yerleri yok. Merak etmeyin srasyla aslacaksnz diyordu

.Eletiriler & Yorumlar

:: Merhaba...
Gnderen: Cahit KILI / , Trkiye
11 Temmuz 2017
enol'cuum, selam. cahitkilic@haberx.com mail adresimden bana ularsan memnun olurum.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ronik kmesinde bulunan dier yazlar...
Dilenciler Ky
Cafer Kalfann syan 2
Dttr Dttt
airler kmaz Soka
Eski stanbullu 2
M. 1 Yl
Yln Yalakas
Bir Yazarn Izdrab 2
Beni Kimse Sevmedi
Kurtarc

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kurtarn Beni
Hrszlar Kral
Gzel stanbul
Sargl Roman Mahallesi 2
Pavyon Sokaklar
Gel Abi...
Emret Bakanm
Aye Ak Aryor
Kpekler Soka
Kpeklerin Ak

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kurtlar Srs [iir]
Ego - [iir]
ingeneler Zaman [iir]
Am Ben [iir]
Olmal [iir]
Zaman Gesin [iir]
Hani [iir]
Konstantin Alyor... [iir]
Kuyu [iir]
Sen Gidersen [iir]

enol Durmu kimdir?

Etkilendii Yazarlar:
CERVANTES

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | enol Durmu, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.