..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Kt bir bar, iyi bir savatan daha iyidir. -Pukin
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Bilimsel > Subilim > Ahmet Zeytinci

21 Mart 2018
Silahn Oyunca Bile Bir e Yaramaz  
Ahmet Zeytinci
ocuklar, bizim ocuklarmz... Gnmzde her trl iddetin zirve yapt bir dnemde, onlar bu iddetten ne kadar uzak tutar, ne kadar soyutlayabilir isek ne mutlu biz ana babalara... Yukarda anlatlan uygulamay grnce, ''Helal olsun bu retmenimize.'' dedim iimden... Byle duyarl retmenlerimizde var demek ki...

:AAGC:

''Okullarda iddetin artt konuulurken, Hatay'da rnek bir proje hayata geirildi. Antakya ilesindeki Hatay Fenerbahe lkokulu'nun minikleri oyuncak silahlarn okula getiriyor, ardndan krarak pe atyor. retmenleri ise bu davranlarn kitap ve eitli oyuncaklarla dllendiriyor. Fikrin mimar snf retmeni zgr Cihan Tahirolu, 'Ama silahm yeni' diyenlerin bile zamanla projeye katldn sylyor. Hatta kendi oyuncak silah kalmaynca akrabalarndan, komularndan, arkadalarndan alp gelenler bile var.'' BASINDAN

ocuklar, bizim ocuklarmz... Gnmzde her trl iddetin zirve yapt bir dnemde, onlar bu iddetten ne kadar uzak tutar, ne kadar soyutlayabilir isek ne mutlu biz ana babalara... Yukarda anlatlan uygulamay grnce, ''Helal olsun bu retmenimize.'' dedim iimden... Byle duyarl retmenlerimizde var demek ki...

Gnmzde bir ok corafyada, zellikle de Orta Dou Corafyasnda savalar hi bitmiyor. Gn gemiyor ki bir lm, bir katliam, vahi cinayetler yaanmasn. Orta Dou alt st olmu durumda... Haliyle ocuklar da, o masum yavrucaklar da bu olaylardan olumsuz etkileniyorlar... Bakyorsunuz zaman zaman gazetelere, elinde bir Kalanikov silah ile bir ocuk poz veriyor. Onu grdm zaman benim iim burkuluyor, yreim titriyor alabildiine...

Siz bykler, siz doymak bilmez vahiler, siz insanlktan km yaratklar, ocuklarn ellerine siz silah vermezseniz, nereden bilecek ocuk ldrmeyi ya da lmeyi? Onlarn, ocuklarn yapaca yegane i nce okumak, sonra da oyun oynamak... lm hi bir ocua imdiye kadar yakmad, bundan sonrada yakmayacak...

Duyarl anneler ve babalar, yukarda ki haberde anlatlan retmenimiz gibi sizler de ltfen ocuklarnzn eline ne oyuncak ne de sahici silah vermeyin hi bir yata... Bilhassa oyuncak silah erkek ocuklara alnyor, alnmasn. Bunun yerine ocuklarnza araba aln, zeka oyunlar aln. lla ki alacak daha deiik ve yararl bir oyuncak bulursunuz...

nternet de ki iddet ieren oyunlardan da uzak tutmaya aln ocuklarnz... Bunlara da bir ekilde kar kmak ve yasaklanmasn salamak iin bir ok kurulu nezdinde giriimlerde bulunmak ayrca bir insanlk grevidir... Bilinaltna srekli iddet pompalanan ocuklar daha sonra bunlarn bir ekilde bilin dzeyine kmas ile nce topluma sonra da kendilerine byk zararlar verecek duruma geleceklerdir unutmayalm ki...

Tekrar baa dnecek olursak, ben bu duyarl ve kymetli retmenim zgr Cihan Tahirolu'nu can gnlden kutluyorum. retmenliin sadece snfa girip de yarm saat ya da bir iki saat ocuklara ders anlatmaktan, tahtaya bir eyler karalamaktan ibaret olmadn herkese gstermi ve ald parann da anasnn ak st gibi helal bir para olduunu kantlamtr...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn subilim kmesinde bulunan dier yazlar...
iddeti Krkleyin Bakalm
Terrn Zarar Kime Faydas Kime
Beinci Kol da ok Uzun Yahu
Biliim Sular

Yazarn bilimsel ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bende Seimin ve Siyasilerin Nabzn Tuttum
Seim Vaatleri
Uyku Problemi Olanlar
Emperyalizmin Oyunlar
Bazen Kafay Yer nsan
Marsa Bir ki
Holywood Neden Hep Felaket Tellall Yapar
Filmlerde Dnyay Kurtaranlar Gerekte Dnyann ine Edenlerdir
Virs Sonras nsan Tipleri
Doaya Kar Bu Kadar Acmasz Olmayalm

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Biz Nerede Yanl Yaptk [iir]
ocuktuk Severdik Birbirimizi [iir]
lm Kolay Be Olum [iir]
Ben Filistin [iir]
Unutmayn Beni Dalarm [iir]
Sen Benim Vatanmn Doulu retmeni [iir]
Sabahn 6. 30'un da [iir]
Buras Karadeniz [iir]
- Kar - [iir]
Yine de Kt Saylmaz Gnlerimiz [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ahmet Zeytinci, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.