..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
iir, duygularn dilidir. -W. Winter
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Varoluuluk > Ekrem Naif Tek

16 Kasm 2018
Acnn ars  
Ekrem Naif Tek
Kapy ekti ve son anda, anahtarlarnn ieride kaldn fark etti. Kapya bir tekme savurdu ancak kap daha hzlyd. Kapand. Kapnn hzna paralel olarak salam bir kfr savurdu.

:ADJC:
O gn kalktnda bugnn dier gnlerden farkl olmasn, olabilmesini umuyordu. Tpk daha nce de uyand ve gemiin sayfalarna karalanan dier gnlerde de olduu gibi. Biare bir eda ile banyonun yolunu tuttu. Hayatndaki tek dzenli olan ey belki de her sabah yapm olduu bu banyoydu. Duunu aldktan sonra siyah perdeli, siyah arafl, siyah hall ve gri duvarl buram buram kasvetin ezgileriyle uuldayan odasna geldi. Saat tam 10:00'da ofisinde olmas gerekiyordu nk olduka nemli bir dava alabilirdi bu sefer. Fakat kendini bir trl toparlayamyordu. Kahvalt yapmay bir sonraki gne erteledi. Kuruduktan sonra hzlca gardrobunu at. Ne giyeceini dnmesi gerekmiyordu. nk zaten kyafetleri iki renkten ibaretti. Nitekim bir pantolonu zar zor geirebildi bacandan. Tek ayak stnde durmaktan nefret ederdi ve bunu ilkokul sralarna borluydu. tl, gri gmleini de giydi, kravat takmad. Kravat takmay da hi sevmezdi. Bunu da ortaokul sralarna borluydu.Perdeyi at, gn bir hmla girdi ieri ve zaten snk lambasnn n glgede brakt. Bilakis bu savan kazanannn lamba olduunu da hi hatrlamyordu.

Kapy ekti ve son anda, anahtarlarnn ieride kaldn fark etti. Kapya bir tekme savurdu ancak kap daha hzlyd. Kapand. Kapnn hzna paralel olarak salam bir kfr savurdu.

Ofisine geldiinde saat dokuzu krk yedi geiyordu. Eviyle ofisi arasnda renklerden baka hibir ortak zellik yoktu. Bu iki yerde ayn insann yaadna inanmak olduka zordu. Ketl altrmak iin ilerlerken gz boy aynasna iliti. Karsnda duran adama bakmaya balad. Orta boylu, ince, enesini seyrek bir biimde kaplayan kirli sakall, yz hatlar sert, ene kemikleri belirgin, mat siyah gzl ve kumral sal bir adam. Sanki sorguladka bolua kayp giden bu orta yal erkek kendisi deildi. Mutlu grnyordu. Bu mutluluun sebebini merak ettiinden kendi gzlerine takld kald gzleri. Yine mi kendisiyle kavga etmeye balayacakt?
Saat ona be kala gelmiti mterisi. Sormadan bir kahve de ona koydu. Karsnda ufak tefek, kumral, surat bir bebeinki gibi yumuak ve gzel grnen bir kadn vard. Davasn almak istedii irketin sekreteri olduunu kadn sze balaynca anlad. Yarm saat sonra davay alm, elinde bir yn dosyayla ylece oturuyordu ofisinde. Karnnn acktn hissetti, her zamanki gittii bir yer olmad iin rastgele bir pastaneye girdi. Kahvaltsn yapt. Ardndan bir kahve daha syleyip sigarasn yaktnda uan dumana bakp, beraberce uup uamayacaklarn sormak istiyordu. Fakat bu ylece olmazd ki. Uzaklara uup gidebilmesi iin nce yanmas gerekiyordu. Yapt ocuka felsefeye iten ie gld ve eksik olan ey iin bir glmseme daha belirtti suratnda. Ac glmsemesiydi bu, kimileri yle derdi. Alamak ? Alamak acsn hafifletebilirdi fakat acsnn o yakc gnei oktan kurutmutu gzlerindeki okyanusu. Yalnzca yakc tuzlar kalmt ve gzlerini kzartyordu. Karadan ve tuzdan ibaretti artk. Onu grd. Glmsedi. Ac bir glmseyiti.

te bugn pazard. En sevdii ii yapmak iin can atyordu. Olta takmn toparlamad nk arabasnn bagajndan hi indirmiyordu. Duunu ald ve hzlca arabasna kotu. Saatine bakt, on birdi. Zamann greceli olduu teoremine bir kez daha hak verdi ve nihayet gelmiti. Kayn, sevgilisini okayan gen bir delikanlnn heyecanyla okad.Kayna bu zamana kadar neden bir ad koymam olduunu dnd, yan taraftaki kayklarn ismini grnce. Hemen sol taraftaki kayn ismi "k"t. O kadar da estetik olmayan bu kelime onda hemen hemen byk bir hayranlk uyandrd. Kendi kayna isim dnmeye balad. Nitekim "ses" isminde karar kld. nk kendini en iyi duyabildii yer burasyd.

Motoru altrmad. Krek ekmeyi seviyordu. Ald, ald. lene doru kovasn iyice doldurmutu. Scak bastrnca emsiyesini arand fakat kyda unuttuu geldi aklna. Arabasnn anahtarn kyya doru savurdu. Bana gelecekleri sana anahtarlarm anlatsn diye haykrd, emsiyesine. Yapt espirivari eye glmedi, onun yerine -sara nbeti geirir gibi- bir anda dncelere dald. Denize doru bakyordu. Dalm gibiydi. Ses'in iinde hibir ey duyamyordu. Donmu kalmt ylece. Onu gryordu, gnein suya arpt yerde. Ayaa kalkt. Atlayacakt. Fakat yzme bilmiyordu.

Atlamad. Kendine hayatn sesini duymak iin bir ans daha verdi. Bir mart seslendi kayn yan bandan. Glmseyerek cevap verdi. Atlad.

.Eletiriler & Yorumlar

:: -
Gnderen: Ekrem Naif Tek / , Trkiye
24 ubat 2019
Ses'e ses kattnz iin teekkr ederim.

:: ses
Gnderen: Glcan Aksoy / , Trkiye
16 ubat 2019
Ses veriyorum; ok beendim.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn varoluuluk kmesinde bulunan dier yazlar...
Difenbahya
Safsatalar - 8

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
"Gve"
Kedisini Kaybeden Adam
Parmak Greisi

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yeniden [iir]
Sergey Yesenin'e [iir]
En Son Bahar Kalr. [iir]
Gn Dnmnden Vazgeiler veya Yeni Bir Balang [iir]
Austos [iir]
Yumuak G [iir]
Mart' [iir]
Gk Mavi, Kuyu Derin [iir]
Ksr Dng [iir]
Kydeki Eski Ahap Evimizin Krlm Ahap Duvarlarna [iir]

Ekrem Naif Tek kimdir?

ben ekrem naif hayalimin hayal rn airlerin en airi kurunun yannda pilav ve marketinizden srarla isteyeceiniz bir poster deilim ben bir hayal rn deilim . . . pis bir inilti veya uruna can vermelik bir deer olarak sesleniyorum ba arn bana ver sana iir vereyim okursan okursun okumazsan eker giderim . . .

Etkilendii Yazarlar:
-

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ekrem Naif Tek, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.