..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan gülümsemeyle gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır. -Byron
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Fizik > Ömer Faruk Hüsmüllü
8 Ocak 2019
Geleceğin Fiziği - Michio Kaku  
Ömer Faruk Hüsmüllü
Eser, birkaç yeri hariç hemen hemen herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış. Yani okuyup anlamak için illaki bilimsel birçok kavramı bilmeyi gerektirmiyor.


:GCC:
-Son okuduğum kitap bir Japon Fizik Profesörü olan Michio Kaku'ya ait: Geleceğin Fiziği
-En çok satanlar listesinde uzun süre kalmış bir eser.
-Kitap 524 sayfa, fiyatı 22.5 lira ile 30 TL arasında yani satış sitesine göre değişiyor.
-Fiyatı yüksek bulabilirsiniz ama böyle bir eserin değeri asla para cinsinden ifade edilemez.
-Yasemin Saraç Oymak ve Hüseyin Oymak tarafından Türkçeye çevrilmiş. Bu başarılı çeviriden dolayı onları da kutlamak gerekir.
-Ayrıca ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık ve İletişim A.Ş. Yayınlarına bu kitabı yayımladığı için teşekkür etmek isterim.

-Michio Kaku yüzlerce bilim insanı ile görüşüyor bu eseri yazmadan önce, ayrıca dünyadaki çok sayıda bilimsel araştırmada bulunuyor ve bilim üzerine konferanslar veriyor.
-Gelecek yüz yıl içerisinde bilimin alacağı mesafeyi bize gösteriyor, bu süre içerisinde dünyamızdaki ortaya çıkacak sorunlara ve çözüm yollarına işaret ediyor. Bilimin kaderimizi ve günlük yaşantımızı nasıl şekilendireceği konusunda bilimsel verilere dayanan öngörülerde bulunuyor.
- Tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda gelecekte kat edilebilecek ilerlemeleri anlatıyor.
-Eser, birkaç yeri hariç hemen hemen herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış. Yani okuyup anlamak için illaki bilimsel birçok kavramı bilmeyi gerektirmiyor.
-Kesinlikle ütopik, hayali bir eser değil. Bilim kurgu da değil, akıl-mantık çerçevesi içinde bilimin gelecekteki yerini ve önemini gösteriyor.
-Kitap 2011 yılında basılmış, o nedenle günümüzdeki bilimsel ilerlemelere bakarak kitapta bulunan bunlara dair öngürülerin gerçekleştiğine tanıklık etmiş oluyoruz.
-Bu kitabı okurken zaman zaman ürperdim, üzüldüm, hatta kalbim sıkıştı. Çünkü, uygar toplumların ve bizim bilimde nerede olduğumuzu gördüm, aradaki uçurumun derinliğini fark ettim.
-Biz poşetle, türbanla, kısır siyasi tartışmalarla uğraşırken uygar toplumlar yapay zeka, nanoteknoloji, yıldızlara yolculuk, Ay ve Mars'ta koloni kurma, genomik tıp, bilgisayar, makine, ölümsüzlük, enerji, uzay asansörü, yıldız gemileri, nükleer roket gibi... konuları ele almakta ve bilimsel araştırmalar yapmakta.
-Sayın okur! Bu kitabı okumasan bile al. Kütüphanene koy. Belki yarın çocuğun ya da torunun okur ve bu kitap sayesinde ufkunda değişmeler olur.
-Hatta Geleceğin Fiziği'ni en başta sayın Cumhurbaşkanı'na, danışmanlarına, bakanlara, milletvekillerine, siyasi parti yöneticilerine göndermeli. Belki okurlar ve bizim ülke olarak birçok konuda hala Ortaçağ'da kaldığımızı görüp toplumumuzu bilim alanında sıçratacak yollar arama gayreti içine girerler.
BİR EĞİTİMCİ OLARAK BİR DE ÖNERİM VAR:
-GELECEĞİN FİZİĞİ'NİN SEÇMELİ VEYA YARDIMCI LİSE FİZİK DERS KİTABI OLMASI...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Felsefe Kırıntıları - Skolastik
Varlık Üzerine Düşünce Kırıntıları
Yüz Bin Sene Sonraki Mesaj
Felsefe Kırıntıları - Şüphe
Felsefe Nedir?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Siyasi Taşlama: Neşezâde - 2 [Şiir]
Siyasi Taşlama: Karamsarzâde [Şiir]
Kusurî"den Tırtıklama [Şiir]
Zam Zam Zam... [Şiir]
Tırtıklama (Kazak Abdal'dan) [Şiir]
Yoklar ve Varlar [Şiir]
İstanbul,sana Âşık Bu Kul [Şiir]
Âşık Dertli"den Tırtıklama [Şiir]
Namuslu Karaborsacı [Şiir]
Dostlarım [Şiir]


Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yıldırım adını kullanarak çeşitli forumlara yazı yazdım. İddiasız iki romanım var. Çok sayıda siyasi içerikli yazıya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öğretmeniyim. Yazmaya çalışan her kişiye büyük bir saygım var. Çünkü yazılan her satır ömürden verilen bir parçadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Az veya çok okuduğum tüm yazarlardan etkilenirim.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.