..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Sevginin ls lsz sevmektir. -Spinoza
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Sevgi ve Arkadalk > Ya Irmak

16 Kasm 2019
Bir Canm Benim  
Bir Canm Benim

Ya Irmak

ster Kimya-y Saadete, ister Fussul-hikeme, istersen Futuht-i Fethiyeye, istersen Kitbl-Menmtda ki padiah iirine bak! Kenz-i mahf! Levhi aslnda mahfuz eden yerde: Kalem Ustas ne yazdysa onu kraat edip yaayacaz.

:ABGC:
ster Kimya-y Saadete, ister Fussul-hikeme, istersen Futuht-i Fethiyeye, istersen Kitbl-Menmtda ki padiah iirine bak! Kenz-i mahf! Levhi aslnda mahfuz eden yerde: Kalem Ustas ne yazdysa onu kraat edip yaayacaz.

nsan gnl ki iki lemin cmisidir, kapsdr! Kimilerine gre de u gnl bir Kabedir. Yklmamaldr, krlmamaldr. Kimilerine gre, Ebreheler gelip yksn diye vardr Ey Bir can! Gah, celalin malubunda eytan, gah cemalin zaferinde adem olunur bilirsin! Ben yreimde medd-i cezir dansn yaayanlara sz geirip sesimi iittiremedim yokluunda! Sesim gelmi olsa da kalbim bouk, cierim delik, benliim yedi cihan irkik! Yandm! Yamalandm! Yedi ocak azaplardaym Ne senin cemalinde ne de eytann celalinde, ne yerin stnde, ne de gn altnda! Yedi bucak gnlmde bir azap var! Biz ne arklar syledik, neler dedik, neler dillendirdik, neler konutuk, nereye gittik, hi belli deil

Sen sitem edip durursun! Bu halin nedir diye! Gel madem yleyse benimle! Sana bir hikaye anlataym da dinle! Yreklere b- hayat serpen, gnle bg-i (R)iyd gelen bir hikaye Duyan yolcuyu secdelere kapatyordu. Ta toprak sanki Ona bakyordu endam bakana can veren gnl ehli kabe misal insanlara dost eyliyordu. Bir adm, bir adma daha biliyordum bu yollar bakayd ve bakalamaya da balad. Sanki kalbim yerinde deil, onun avucunda atyordu. Herkes bu manzaraya bakyorduYrelenmi gnlm sana hayflanyordu! Gecem yollarda azaplanyordu! Ve zerrelerim Allahhu Ekber diyordu!

Orada Can vermek! Ah orada ki trbede kan vermek! Orada hidayete ermek! eytan dalalete zincirlemek! Her ne ise ite o cennet mekan hdrlkta Geleni keke sende grseydin.. Keke sende onu dinleseydin.. Keke sende onu bilseydin. Sanki gnl mirac! Sanki kadir tac! Sanki muhabbetti ihtiyac! Ama Al(l)imeydi hitab

yle candand ki kelam yle yoldan idi ki selam unutmutum eyyam! Unutmutum hayym! O saatlerde kalbim vurmutu secdeye! O dakikalarda ruhum kurtulmutu Yceye! Ben kalam da! Ruhum ua! Ben lem de! Ruhum dirile! Ben gidem de! Ruhum gele! Gece gecehece hecebir bilmece! Krlacakt hafzalmn zengi yenice! Serilecekti gnlmn beklentisi gelince! Ne can! Ne canan! Bildirilecekti ki her ey fnice!

O gelenden gzlerini almt! O gelendendir ki gnlm kazanmt! O gelenle ruhum semaya/ kyama kalkmt! O gelende, damarlarm atlamt! Nasl bir lem idi ki matem iinde htem brakyor? Nasl bir varlktr ki fniyi ardndan kle ediyor? Orada ne lehe tahamml eder nede dilce mahmul eder! Orada gnlce makul eder! Nasl bir yer?! Keke bilenlerden olsaydm

Bilen mi? Yaayan m? Kazanan m? Kaybeden mi? Yaralayan m? Yaralanan m? Darlnan m? Aldanan m? Ah hevm! Ah cefm! Ah belm! Ah cezm! ek git bamdan da kurtulam! Beni benden almadan ek git artk! Yeryz Hvvallah diye lemin Halikine secde ederken ben neden gerideyim? Ben neden lemin sancsn gereince duyamyorum artk?

Ben duyamyorum dedim de sen ne yapyorsun? Sen neye aldanyorsun? Sen neye kanyorsun? Sen kendini Rabia sultan m sanyorsun? Ne sen iltifata kan! Nede ben tezahrata aldanaym! Ne ben susaym ne sen konuasn! Ne ben yaayaym nede sen lesin! Ne ben gleyim nede sen alayasn! Ne ben, ne sen! Ne varlk! Nede yokluk !

O tarihi unuttum demitim ama bugn ki hlide unuttum! Neredeyim? Gene hangi indeyim? hangi cinnetteyim tarifini yapamyorum..

Akam st pencere azna biri ban uzatmt.. ieri girse bir lemdi! Dar ksa bir matemdi .. Dedim benim canmn elemi seni yedi bucak srgne gnderir Ne sen dayanrsn! Nede devletin ahlanr! Ancak dudaklarn kilitlenir! Ve gzlerin sklr! Kulaklarn kesilir! Acaba burada ne denilir?! Diye diye eleme duar edilir! Elem padiah edilir! Hemen ligh kesilir! Ama ne gelir! Ne sezilir! Kelam bir tr srgne gnderilir!

Akam stnde ki yolcu szlerimi belki idrakten ok uzak devirlerde yayordu! ltifat istemedim! Dilencilik etmedim! Ama bu kadar hakszlk greceimi bilemedim! Nasl olurda edasyla, sezasyla beni aclara duar etmiti!

Gnl damn atei gnl ban yakp ykacaksa ekilip gitmek isterimama beni dinle ne iltifatta ileriye git! ne de hakarette beni benden et! bu anlalmas g gibi gzken yolu gel istersen benimle yaa! Benimle bu yolda ihvn-i vef! Yazdm ister sakla! stersen akla! Ne edersen et! Ancak anlattklarm gnl danda yak! Yak ki seni seven parlasn! ualar alsn!

Sen ki ey muhatabm bazen seni yakaladm.. bazense yolda geeni sen sandm her an olmasa bile o anlardan uzun anda yolumu ardm muhatabm kim? Ben neredeyim? Muhatabm ki bilmemekteyim ilmik ilmik rg ki bir anda grlemekteyim inlemekteyim.. o saatlerde ay yzlmn illerine karlar der! stanbul gemiime grler! Marmara denizimi ier gibi.. bir baka gibi biri ki belimi bkt gibi! Biri ki geleceimi gmd gibi! Sanki ama kim? Nerede? Hangi ifrede?! Hangi irede? nan bana aklm krlmak zre

Neler gelip gemi u dnyadan.. hem yalnzm hem hazanm.. hem alayanm.. hem yaanm ama haraptr bari ghim ahm! Cahm! Mahkemtm, muhkemtm hesap gnne kalsn ama Allah beni iki lemde sen yapsn

Ben derken seni kastettim.. sen derken beni kastettim.. ne seni fark ettim nede kendimi katlettim.. sadece O avluda Hudmla birletim orada duanla grletim..

Allah yrimiz olsun.

Merhametimin kebalarnda ac ac alan tomurcuk duygularm alp gtrm olsalar bile benim ezel ve ebed sevdam Bir Can olsun, Reyhan olsun Leyli olsun, Hannan olsun, Mennan olsun, Aman! Olsun!

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sevgi ve arkadalk kmesinde bulunan dier yazlar...
Balatl Deli Behram Kaybettik
Gzeller ah, Pervanene Selam Ver (!) Sen

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Aldanyor Muyuz? Aldatyor Muyuz?
Ehram Yokuu, Beikta
Drtnala
Bir ey
Esre n, Hr n
Mavi Deniz Marmara ve Sen
Bir Ziyafet
Kim Bilir?
Tarziye / تَرْضِيَه
oka Pnarn Bandaym

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gzbebei Turusu [iir]
Szn iei [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Ayrln Bitii [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Kehribar Gzlm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.