..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir öğretmen değil, bir uyandırıcıyım. -Robert Frost
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Mahsun YİĞİT
27 Mart 2020
Covid - 19 Günleri - 1  
Mahsun YİĞİT
Amacınız; daha çok para alabilmek için, Covid-19 daha çok yayılması ve daha çok insanların hayatını kayıp etmekse, o ayrı.


:HGC:
COVİD-19 GÜNLERİ-1

Sosyal devlet geleneği olmayan veya sosyal devlet anlayışı olmayan yönetimler, bencillikleri onlara iyi bir miras bırakamıyor. Bencillikleri onları ileri bir topluma taşıma şansı ellerinden alıyor.
Ahmet Altan’ı saygıyla anarak, sözde çözüm süreci için yazdığı bir makalesinde “Devlet Kürtlerden 30 yıl geridedir” diye başlıyordu. Gerekçeleri sıralıyordu, hak vermemek elde değildi.
Günümüzde Convid-19 Salgın virüsüyle dünya çalkalanırken, ülkeler arası sınırların bir önemi olmadığı gibi, dünya halkları da kendi kişisel ve ülke olarak tedbirler alırken, aynı zamanda dayanışma içinde oluyorlar. Olması gereken de budur. Anca gel gör ki yerli siyasi İslamcılar, din tüccarlığını yaparak elde ettikleri mevkileri sadece hırsız yapmak, hakları gasp etmek ve kutsal olan insan yaşamı kendisi kişisel zevkleri uğruna tehlikeye atmakla kalmayıp ölüme mahkum etmekle uğraşıyorlar.
Belirli çevrelerce yazılıp, söyleyip sözde sağlık bakanı olan zatın başarılı olduğunu söyleyenlere söyleyecek sözüm yok. Çünkü insan sağlığından, çevreye duyarlılıklarından ve alınması gereken tedbirlerden bilgi sahibi değiller.
Kişisel fikrim; hiç de başarılı değildir. Aldığı önlemler de insan hayatını daha çok tehlikeye atmaktan başka bir şey değildir. Başarısızlıkları ne yazık ki insanların hayatına mal oluyor.
Önce yapılması gerekli olan, ama yapmadığı şeyleri sıralayalım.
1) Covid-19 dünyaya yayıldığında, hastalığın merkezi olan Çin’den insan tahliyesini yapmayacaktınız. Çin’den sadece insan getirmediniz. Covid-19 de getirdiniz. Milyonlarca insanın hayatını birkaç kişinin hayatına karşılık tehlikeye attınız. Ama sizin için insan hayatı değil, reklam önemliydi.
2)Uluslar arası gelen yolcular ile ilgili hiçbir şey yapmadınız. Sınır kapıları kapatmadınız, binlerce mülteci insanı Yunan sınırına taşıdınız ve hastalığın ülkeye gelmesi için davetiye verdiniz.
3) Ülkede var olmasına rağmen hiçbir tedbir almadığınız gibi, halktan da gizlediniz. Çin halktan Covid-19 gizleyen yerel yöneticileri görevden aldı. Siz ise kendi başarısızlığınızı HDP’ye saldırarak telafi etmeye çalışıyorsunuz.
4) Ekonomik, sosyolojik ve haklar arası dayanışma bir planınızın olmadığını iyi biliyoruz. Aslında planda yapmak istemiyorsunuz. Yaptığınız tedbirler daha çok hastalığın yaymasına neden oluyor.
5) Eğer IMF ve Dünya Merkez bankası kredi vereceğiz açıklaması yapmasaydı. Siz asla Covid-19 ülkede olduğunu açıklamayacaktınız. Ama para kokusu aldığınızda hemen çözülmeye başladınız. Sizin aç gözlülüğünüz, bencilliğiniz, cahilliğiniz, üstün kibriniz bir çok insanın hayatına mal olduğunu, olacağını iyi biliyoruz.
6) İnsanlar can derdine düşmüşken, siz IMF ve Dünya Merkez bankasından gelecek olan kredileri düşünüyorsunuz. İnsanlar can derdine düşmüşken siz HDP belediyelerini gasp etmeye gayreti içine girdiniz. İnsanlar can derdine düşmüşken siz koruma altındaki alanları bir birine peşkeş çektiniz. İnsanlar can derdine düşmüşken siz daha ne kadar çalacağınızı, mevkilerini, üstün kibirlerinizi düşünüyorsunuz. İnsanlar can derdine düşmüşken, siz hırsızları, Kadın katilleri, mafyaları, çocuk tecavüzcüleri serbest bırakma derdine düşmüşsünüz.
Hırsızlığınız, gasp ettiğiniz haklar, insan yaşamına vermediğiniz değer, üstün kibirlerinizi görmezden gelerek sizi uyarıyorum. Hemen sokağa çıkma yasağını uygulayın, 20 günlük sokağa çıkma yasağı ülkeyi bu hastalıktan kurtaracaktır. Ahmet Altan’ın sözlerini hatırlatarak size söylüyorum. Siz hastalıktan 2 Ay geridesiniz. Bir ay sonra sokağa çıkma yasağı ilan etmek zorunda kalacaksınız. Ama o zamanda ülke için felaket olacaktır.
Amacınız; daha çok para alabilmek için, Covid-19 daha çok yayılması ve daha çok insanların hayatını kayıp etmekse, o ayrı.
27.03.2020
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Her Şey Güzel Olacak mı?
Her Şey Güzel Olacak mı? - 2

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Geceye Sordum Seni [Şiir]
Bekledim [Şiir]
Yapraklar Sarardı (Sen Yoksun) [Şiir]
Medet Sevdiğim [Öykü]
Bir Tanem [Deneme]


Mahsun YİĞİT kimdir?

Bazen çok duygusal, bazende katı olabiliyorum. Her şeyden önce Edebiyat'le yaşamayı seviyorum. Tabi ki, yaşadığım şartlar gereği; siyasettende uzak duramıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Yılmaz Güney. Marquez. Ahmet Altan.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Mahsun YİĞİT, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.