..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnzca hava, k ve arkadan varsa hi zlme. -Goethe
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Gerilim > Tuna M. Yaar

15 Austos 2020
Reptilian 4  
Yaratk

Tuna M. Yaar

Akam olmu dn melodileri balamt. nce saz bir giri yapt. Galiba Ankarann bklm bklm yollarn alyordu. Ekremin tahmini doru kt. Trk doruydu. Melodiye org aleti de elik etti.

:AAEG:
Ekrem kendine iyi davransalar da bu iki yaratktan ve bulunduu ortamdan rkyordu. Dlerinde bile yoktu bu yer, ruhuna yabancyd. ki yaratkla yrmeye balad.

Biri Benim adm Enmeenluanna. Seni toplant salonuna gtreceiz. Kralmzn ta giyme kutlamas treni var. Kralmz iki yldr iktidarda. Trenimiz elenceli ve bir o kadar ilgintir. Srprizi sen de greceksin. Dedi.

Ekrem dinliyordu sadece. Soru sormak aklna gelmiyordu, bilmiyordu ki bir ey. Az sonra Ekrem yannda ki iki yaratn benzerlerini grmeye balad. Yaratklar da ilgiyle ona bakyorlard.

Byk kesme tatan yaplm bir binann nne geldiler. Basamaktan ktlar, ieriye girdiler. Binann iinde odalar yoktu. Geni yuvarlak ekilde oturulacak ta basamaklar vard. erisi bir hayli kalabalkt, reptilian doluydu.

Ekremi bo bir basamaa oturttular. Enmeenluanna yanndayd. Dieri ayrlp gitmiti. Onca reptiliandan konuma sesleri geliyordu. Szlerinden sesli harfleri atmlar sessiz harflerle konuuyorlard.

Bir borazan ald. Ardndan ona elik eden be borazan daha. Trampet sesleri geldi. Tm reptilianlar ayaa kalkt. Kral olduu belli olan reptiliann iareti ile iki bine yakn ayaa kalkan reptilian kalabal oturdu. Ama kral tahtna oturmad. nnde duran ayna gibi eye dokundu.

Aynann iinden iki reptilian ve tadklar kadn olan bir insanla ktlar. Kadn korku ortamnda barmyordu ama belli belirsiz hareketler yapyordu. Ona uyuturucu vermi olmalydlar. Kadn uzun bbira yksek zemine yatrdlar.

Bir ka reptilian kraln yannda tuhaf sesler kard. Sessiz harflerden ve anlam bilinmeyen ve onlarn kutsal sayd szler.

Kral eline ald biraz uzun kamay kadnn tam gsne saplad. Ardndan cesedi yanndaki iki reptiliana brakt. ki reptilian kadn dakikalar iinde paralara ayrd.

Kral reptilian bamaya balad. Azag galra sagbi mu unna te. Namtar galra zibi mu unna te. Utuk sul gubi mu unna te. Ala sul gabi mu unna te. Gdm sul ibbi mu unna te. Galla sul kadbi mu unna te. Dngr sul girbi mu unna te. Szlerini syledi. Ardndan boazlanyormu gibi alama lklar atmaya balad.

Sonra eli ile Ekremin oturduu taraf gsterdi. Ekrem yanndaki iki reptilian tarafndan oturduu yerden kaldrld. Koluna girdiler.

Sadaki reptilian Korkma sana bir ey yapmayacaz. Kralmz kadnn kan ile seni kutsayacak. Dedi.

Korku ile ilerliyordu Ekrem. Reptilian kalabalnn arasndan geerken tezahrat benzeri naralar duyuyordu. Ekremin baca titremeye balad. Gz karard. Birden karanla dnt etraf.

ki reptilian Ekremi kurban edilen kadnn bulunduu ta ykseltiye koydular.

Kral Bu iki insan paralanma tamamlandktan sonra kutsallaacaklar ve evlenecekler. Cihazda paralar birletirirken nce diiyi sonra erkei birletirin. Bilinlerini kazanmadan dnya yzne velerine tayn. Kadnn ismi rem. Geride iz brakmayn. Zihinlerinden ldrllerini silin. Haydi imdi de erkei ldrp paralayn.

ki reptiliandan biri uzun kamay ald. Ekremin gsne batrd. Ardndan Ekremin kolunu ve bacaklarn kopardlar. Ardndan kafasn koparp vcudunu paralara ayrdlar. Ta giyme kutlamas bitmiti. Kral mahiyeti ile oradan ayrld.

Ekrem sana ve soluna dnp duruyordu. Kt bir rya grmt. Gzlerini atnda doruldu. Ben maaraya girmemi miydim. Evime nasl geldim. Diye sylendi. Hatrlamas gerektii hatrlyordu. Evet en son maaradaydm. Bir eyler oldu bana. Ama ne?

Ryasnda kendini kestiklerini ve paraladklarn grmt. Eline, koluna, bacaklarna bakt. Hi bir iz yoktu. Tabi ya arada ki kayp halka benim ile maara arasnda. Hi iz brakmadan beni tamann yolunu bulmular. nsan uyurken kendi ehrinden tayp gzn baka bir ehirde aarlarsa elbet kayp halka olacak. Dedi.

O an cep telefonuna mesaj gelmiti. Mesaja bakt. Bir kzdan geliyordu. Mesaj Pardon sizi tanyamyorum. Adm rem. Yanllkla mesaj gnderdim. Kusura bakmayn. Diyordu.

Ekrem de nemli deil. eklinde gnderdi cevabn. Ne anslym. niversite de kz arkadalarm var, kyde yok ama illaki tanmadm bir kz arkadamda olacak. Neyse bakalm iimize. Dedi.

antasna bakt. alma masasnn yannda yerde duruyordu. Bilgisayar da hakeza masann zerinde. Karn at. Saate bakt. Saat tam on yediyi gsteriyordu.Ayaa kalkp mutfaa yneldi. O da ne. Ocan zerinde trm trm bir yemek tencere iinde.

Filizi yabancya kaptrdk. Ak olsun Filiz. Yabanc birine elinden geldii kadar yardm ediyorsun. Dedi kendi kendine. Bo bir tabak ve kak ald. Tencere kapan at. Tezgahtaki kepe ile tabana iki kepe kuru fasulyeden katt. Dolapta ayran olduunu biliyordu. Bu sabah Filiz getirmiti.

Ayran dolu tas masaya karp koydu. Bardana ayran dkt. Ekmeini de hazr edip oturdu. Birden davul ve zurna sesi duymaya balad. Dn yarn deil mi. Tarih mi atladm yoksa. Yarna hazrlk olabilir. Bakkal ne demiti acaba. Yarn m brs gn m? Diye sylendi.

Yemeini bitirip bulaklarn kalp sabunla ykad. Temizlik bitince aydanla su doldurdu, ocaa koyup altn yakt. Can bilgisayarda oyun oynamak istedi. Hemen odasna geti. Bilgisayarn yerinden alp mutfaa getirdi. A dmesine dokundu.

Hem redalert oynarm hem aydanla dikkat ederim. Bekarlk gibisi yok. Birde mali kaynaklarm tkenmese yeme de yannda yat. Dedi kendi kendine.

Filiz kz kardei Glistan ile konuuyordu. Filiz Tm bildiklerini batan anlat. Can kula ile seni dinliyorum. Dedi kardeine.

Glistan Abla iki kere syledim. Anlamyor musun. Hem sen Olcay ile nianlsn. Nereden kt, stme eilik salk. Duyan olursa seni tefe korlar.

Filiz Neyse anlatmay brakabilirsin. Olcay' sevmiyorum. Koca bulmak zorundaydm ama imdi deil artk.

Glistan Gerekten anlalmaz birisin. Yoksa Ekrem denen o ocuk ve Olcay ile ayn anda m evleneceksin?

Filiz Ben seninle dalga geiyorum. Elbet Ekremi alp Olcay boamayacam.

Glistan Yine kark konumaya baladn. Heyecanlandn m cmlelerin sonu bana geliyor. Bu da seni ele veriyor. Dn byk bir olay. Karizman izdirirsin. Ar iken yenli olursun. Brak bana Ekremi. Onunla ben evleneyim. Bana daha mnasip.

Filiz Verdim gitti. Deyince Glistan sevinten ablasnn boynuna sarld.

Ekrem redalert oyununda ndeydi. Bilgisayarn tm saldrlarn savuturmutu. Drt yerde ana ss vard. u an uan askerleri yeterince oalmt. Dman ssne doru harekete geti. Ksa zamanda oraya varp ss bombardmana balad. Ana ss yok etti. Dier yaplar ise ocuk oyuncayd. Ana s yok edilince dman ilerleme deil, kesin gerileme srecine giriyordu.

Ekrem ara alarak nce yerdeki askerleri ldrd. Sonra tanklar ve altn toplayan arabalar. Oyunu kazand.

ay unutmutu. Hemen kalkp oca sndrd. aydanlktan bir hayli su eksilmiti. Bunu nemsemedi.ok kaynam suyun ay deminin parlak olacan biliyordu. Sevindii ey ise ok kaynam suyun kire oluturmadyd. Demek o kadar ok kaynamamt. Oca tam zamannda sndrmt.

Poetten demlie ay koydu. Demliin kapan kapatp dinlenmeye brakt. ok kaynam su iyi bir eydi ama can skld bundan. Oyun zevki kat. Masaya dnp oyundan kt, sonra bilgisayarn kapatt.

Darda zurna sesi hi susmamt. Havaya bir ka el kurun skldn duydu. Pat pat sesleri yksekti. Darda ne oluyorsa kalabala kar yaplm bir gsteriydi. Bu belki de kylleri elenceye ekmek iindi.

Ekrem ayn demlenmesi iin yarm saat beklemiti. Demliin kapan ap bakt. ay taneleri dibe kmt. Bardan hazrlad. Bardana demden koydu. Tahmin ettii gibiydi. Parlakt dem, bulank deildi. Sonra zerine aydanlktaki scak sudan dkt.

Ekrem dn elencesine akam katlmaya karar vermiti. O vakte kadar kitap okumak istiyordu. Odasnda ki kapakl kitap rafna yneldi. Kapa at. Dionis Yaynlarndan kma, Robinson Crusoe isimli roman ald. ine sayfann bana bakt. Daniel Defoe, Austos 2017 basm olduunu grd.

Odadaki tek koltua oturdu. ayn sehpaya brakt. ekerini atp kartrd. Kitab okuyaca iin sevin duyuyordu. Bir mental younluk yayordu. Bu onu kitap okumaya sevk ediyordu.

Yirmili sayfaya gelmiti. Cama birileri ta atm gibi ses geldi. Ekrem pencereden bakt, kimse yoktu. Pencereyi ap yle de bakt. Yine kimseyi gremedi.

Glistan ecel terleri dkyordu fark edilmemek iin.Ekrem onundu artk. Glistan Cama benden baka ta atan olmad. Bir ekilde ruhu beni hissedecek. Ve bende onu kutsal kafesime koyacam. Sen benimsin Ekrem. lm ayrr bizi. Bunca yldr erkek demedi elime. Dur bu daha balang. Diyordu iinden.

Arkasna sindii kays aacndan dikkatle bakt. Grnmyordu Ekrem. Glistan hzla bahe duvarna yrd. Seri bir ekilde duvara kp kendi bahelerine atlad.

Glistan Abla abla baardm. Ekremin camna ta attm. Darya bakt, beni gremedi. Ama yaknda beni hissetmesi an meselesi.

Filiz Kendini ardan sat. Hemen koyverme, yelkenleri indirme. Bak benim szm dinledin. Sana gzel bir ey yaptrdm. Kymetimi bil szmden kma.

Glistan Aman abla ndn eye bak. Alt st pencereye ta attm.

Filiz Yanaklarn elma gibi kzarm. Gelinlik kz gibi heyecanlsn.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn gerilim kmesinde bulunan dier yazlar...
Reptilian 1
Reptilian 2
Reptilian 3
Reptilian 5
Otostopunun phesi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
izikler
Sava Trafii 2
Sava Trafii 1
Sava Trafii 3
Aalara Fsldayan Adam
Sava Traii 8
Sava Trafii 6
Sava Trafii 4
Sava Trafii 5
Sava Trafii 7

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
Gbeklitepe 5 [Roman]
Gbeklitepe 4 [Roman]
Gbeklitepe 3 [Roman]
Gbeklitepe 2 [Roman]
Gbeklitepe 1 [Roman]
ok Eskiden 9 [Roman]
ok Eskiden 4 [Roman]
ok Eskiden 8 [Roman]
ok Eskiden 6 [Roman]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.