..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Hayaller olmasaydý, umutlar dünde kalýrdý. - Dolmuþ atasözü
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci

24 Aralýk 2020
Ayrýlýðýn Böylesi  
Ahmet Zeytinci
Eni iyisi mektup yazýp masanýn üstüne býrakýp kaçmak. Mektup yazmayý da becermem ama bir seferlik katlanacaðýz iþte ne yapalým... Kalem kaðýt bulsam bir yerlerden, diyorum ki hemen de baþlasam. Zaten o üç dört saat içinde iþten dönmüþ olur, gelince beni bulamasýn.

:HJJ:
Evet, evet bu Fitnat dan ayrýlmayý uzun zamandýr düþünüyordum düþünmesine de ona bunu nasýl söyleyecektim, iþte bütün meselede burada. Aniden çekip gitsem, izimi kaybettirsem, o biraz iþin zor tarafý, babasý memleketin çok ünlü bir sanayicisi, çok zengin, her yerde adamlarý var, arar tarar, yine de bir þekilde bulur ya da buldurur beni mutlaka...

Eni iyisi mektup yazýp masanýn üstüne býrakýp kaçmak. Mektup yazmayý da becermem ama bir seferlik katlanacaðýz iþte ne yapalým... Kalem kaðýt bulsam bir yerlerden, diyorum ki hemen de baþlasam. Zaten o üç dört saat içinde iþten dönmüþ olur, gelince beni bulamasýn.

Baþlýyorum iþte yazmaya... ''Sevgili Fitnat.'' yok yahu olmadý, zaten uzatmalý sevgilim orasýný biliyoruz. Liebe Fitnat, ohaaa! Ne Almancasý yahu, Freiburg'da ki eski uzatmalý sevgilin Ýnge ile karýþtýrdýn herhalde, dön baþa tekrar yaz. En iyisi yekten adýný yaz. ''Bak Fitnat, yok ulan o da olmaz, zaten masanýn üstünde gördü mü illaki bakacak.''

Baþlýk atmasam ne olur? Ayýp mý olur? Yok yahu niye ayýp olsun, ayný evde altý senedir beraber yaþýyoruz, bizden baþka da kimse girmez eve... Ya girerse? Demin dedin ya kimse girmez diye, saf Ýsmail... Bendeniz oluyorum Ýsmail... Hýrsýz mýrsýz girerse de mektubu görürse... Ulan salak hýrsýz eve girse, senin yazdýðýn ayrýlýk mektubunu ne yapsýn? ''Ha bu adam önemli bir adam, ayrýlýk mektubunu alayým yýllar sonra bir müzayede de dünya kadar paraya satarým ben bunu.'' diye düþünür mü sanýyorsun? Çok safsýn...

Vazgeçtim arkadaþ atmýyorum baþlýk. Hem bu ayrýlýk mektubu iþte, baþlýk olsa ne olur, olmasa ne olur? Baþlaaaaa o zaman, zaman akýp gidiyor. ''Fitnat'cým ben gidiyorum, nereye gidiyorsun diye bir soru sormayacaðýný umut ederek ben de nereye olduðunu söylemeyip, bir meçhule doðru gidiyorum, diyeceðim sana. Sen de bana diyebilirsin ki meçhule gidersen meçhul asker olmazsýn ama belki meçhul sevgili olursun. Yapamadýk biz be Fitnat, senin ile yapamadýk. Sen Fenerli ben Cimbomlu, sen Ýç Anadolu'dan ben Karadeniz, Sen Makyavelist ben anti Makyavelist ''Ne demek oluyorsa'' her þeyin antisi var, bunun da vardýr mutlaka diye düþündüm. Sen pötibör seversin ben çizi kraker... Velhasýl anlaþamýyoruz biz Fitnat.''

Oðlum Ýsmail, anladýnýz tabi Ýsmail diye bir oðlum yok yahu, kendime sesleniyorum, iç sesimin dýþa eksantrik bir þekilde vurmuþ hali... Bunlarýn hiç birini yemez bizim Fitnat, uyanýk kýzdýr, en güzeli devletin hizmetinde çalýþan gizli görevli, ajan olduðumu ve yurtdýþýnda çok gizli, uzun süreli bir yere tayinimin çýktýðýný söylesem, nasýl olur? Buna da inanmaz gibi sanki, iþsiz, güçsüz, dolaþýp Fitnat'ýn eline bakan ben, gizli görevli ajan hem de ha! Baþkada çarem yok, yedirirsem bunu yediririm gibi geliyor bana.

Bu gün gidiyorsam da, senden kopuyorsam da ''Ah ulan Fitnat.'' diyeceðim günlerde olmaz inþallah ileride... Tabi senin de ''Ah Ýsmail ah Ýsmail diyeceðin günler olmaz.'' Hayýr þimdi ''Ben seni hak etmiyorum zaten diyeceðim, sen de bana, býrak bu ucuz numaralarý, kocaman bir hastirrr be Ýsmail çekeceksin bilirim de çekme, çekme bana hastirrrr, ben hastirrrr çekilecek adam mýyým Fitnat?''

Yok, yok aga ben sanki buralardan gidemeyeceðim gibi geliyor. Ýyi de Fitnat'a da o kadar mektup yazdýk, harcadýðým zamana yazýk yahu! Birazdan da elinde paketler ile gelir. Bu günde doktora gidecekti... Ya doktorda çok kötü bir þey filan söylerlerse, aðýr bir hastalýðýn filan var gibi, o zaman iþte ben de kendimi hiç affetmem billahi af etmem...

Zaman hýzla akýp gitmiþtir. Fitnat anahtar ile kapýyý açar, içeri girer. Söylemem lazým, söylemem lazým diye içimden düþünceler geçmektedir...

Selaaaaaaaaaam ''Selam aþkým.'' Benim sana iki þey söylemem lazým.'' Benim de sana bir þey söyleyeceðim var. ''Ýsmail, aþkým hayatým önce ben sana söyleyeyim, sonra da sen bana söylersin.'' Olur tabi neden olmasýn. ''Birincisi bugün doktora gitmiþtim ya.'' Fitnat'ý can kulaðý ile dinlemekteyim. ''Müjdeeeeeee iþteeeeee bir hastalýðým çýkmadý'' Vahaaaaaaaaaaaaaaaaaaav ne güzel! dediðimi hatýrlýyorum, düþeyazdým ama zarzor ayaktaydým. Ýkincisi de ''Dur dur Fitnat ben de sana söyleyeyim sen ikinciyi ondan sonra söyle... ''Ben senden ayrýlmak istiyorum ve artýk buradan gidiyorum, elveda demek istiyorum, sana Fitnat.'' Fitnat bir an donar kalýr. Baþýndan kaynar, kaynamayan bilumum sular dökülmüþtür. Ýsmail ''Senin söyleyeceðin ikinci haber neydi?'' Fitnat Ýsmail'e döner ''Çok önemli bir þey deðildi caným, babam altý seneden sonra bizim ile barýþmak istiyormuþ, onun içinde bize tripleks kýþlýk bir villa, bir de Fethiye'de yazlýk ile sana da son model bir Mercedes almýþ, fabrikasýnýn bir bölümünde de üst düzey yönetici yapacakmýþ seni.'' Ben de onu söyleyecektim sana, ama artýk benden ayrýlacaðýn için bunlarýn hiç bir önemi kalmadý.'' Burada film kopar ve bayýlýrým, ayýltana aþk olsun...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn gülmece (mizah) kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Onunla Çok Güzel Günlerimiz Geçti
Gece Kuþu
Rüyama Giren Kuruþlar
Kitaplarýmý Ararken
Patlýcan Oturtma
Eþek Þakasýnýn da Bir Ýki Týk Fazlasý
Nasýl Kaybettik
Ayný Numara
Fahri Doktor Civaným
Çisil Haným ve Topçular

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yedi Paket Birinci
Bir Ýki Gazete
Ay Em Ef Biraderler
Karýnca Kararýnca
Biri Baharat mý Dedi
Çay Kaþýklarý
Güzel Bir Ýnsan Patates Kýzartmasý ve Gazoz
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maaþýný Soruyorum Söylemiyor
Limited Þirket Ortaðý Bile Deðiliz Abi Ne Stratejik Ortaðý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Bir Papatyaya [Þiir]
Ýyi Misiniz [Þiir]
Bu Kadar mý [Þiir]
Hamdi ile Ýyi Arkadaþtýk [Þiir]
Ben Uyurken Oldu Bunlar [Þiir]
Belasýný Arayan Þair [Þiir]
9. 15 Þemsiyesi [Þiir]
Ölüm Kolay Be Oðlum [Þiir]
Yaþadýklarýmý Yazdým Sadece - 1 - [Þiir]
Gökyüzü [Þiir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da baþlayýp devam eden bir hayat. Ýlk ortaokul, lise ve iki yýllýk bir üniversite deneyimi, ticaret hayatý Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri diþi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir þekilde akýp gidiyor. Biraz þiir, biraz öykü ve denemelerin sýcaklýðýnda. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Nazým Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Zeytinci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.