..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
lmden nce yaam var m? -Duvaryazs
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Politik Olaylar ve Grler > Ya Irmak

17 Ocak 2021
Solun Din Kardelii Rahibelerle  
Ya Irmak
Sanyorum 2019un son gnyd ve hava yeni kararm gecesinde doum gnm olan bugnde stiklal Caddesine motosikletimle girmi uygun bir yere park ettikten sonra biraz dolamak ve etraf izlemek istemitim

:HEC:
Sanyorum 2019un son gnyd ve hava yeni kararm gecesinde doum gnm olan bugnde stiklal Caddesine motosikletimle girmi uygun bir yere park ettikten sonra biraz dolamak ve etraf izlemek istemitim Aslnda o gn iimde depreen duygular yeni yla zg planlar olmayanlara zg bir basiretsizlikle dolap, olunmas gereken en son yerde ne yaptm, ne aradm tam olarak ben de bilmiyordum Bu yrek yaras stanbulun en pis semtine atvermiti bedenimi Eh gelmitim artk burada gzlem yapp ok kltrllk nektarnn posasndan birazda ben istifade etmeliydim yani Zira buralar elencenin merkeziydi ve birazdan abartl enlik havas balar, aniden garipleir; gndelik zengin kltrllk boyasn ufak ufak dker, yeni yln ateli karlayclaryla hnca hn dolacakt

Bir sre sonra Taksim meydan sarmaynca motosikletle Tepebana oradan da Eminnne bizim kokoreide tknma plan yaptm zihnimden hzlca Galatasaray Lisesinin nnden geerken; biri yal gen bir grup rahibeyle karlatm. Yan tarafmzda da etten, monttan ve kottan rl knt bir duvar; alkol alma riteline hi gecikmeden dahil olmu grltc ibneler, ergen kzlar, kaplan desenli taytlar, uzun sal kpeli ve fularl enteller arasnda tatl rahibeler, kendilerine benzeyen bir kapal kz grmenin ve ona hemen dinlerini anlatmann garip bir nee ve telan tayorlard. Beyolu ablukas altnda yirmi saniyelik bir tecrbe, ksa srecek ve bugnlere uzanacak bir kader ortakl yayorduk hepimiz Ben slam, onlar Hristiyanl anlatmak istiyorlarm gibi garip garip gz gze gelip bakyorduk zararsz Siyah izarlar uzun uzun salnmakta olan gen rahibeler, onlar kadar tesettrl olmayan; ama ite bartsyle imdi onlara en yakn olan bir kzla karlatlar. lerinden mavi gzl olan rahibe kapal kza elini uzatt, kz da tanyor muyuz der gibi bakp karlk vererek elini uzatt.

Mavi gzl rahibe kapal kza :
How are you? dedi glmseyerek.
Kapal kz: Fine, thanks and you?- dedi.
Rahibe: Happy new year, God bless you dedi.
Kapal kz: Amin, cmlemizi inallah- dedi.
Bizim kzn tarzancaya alan ngilizcesinden rahibelerin de Franszcaya benzer Trkesinden bir halt olmayaca bandan belliydi. Ve bu sohbetimsi hava her iki tarafn da kem-km dzeyinde ki muhabbetinden ok da uzun soluklu olmayaca bandan belliydi.
Fakat komik olan, bu sohbetimsi durum icra edilirken rahibelerin hepsinin kz bir embere alp tek tek merhabalamas, selamlamasyd. zellikle gen rahibeler kapal kzla tokalarken iki elleri arasna kapal kzn ellerini alarak skp kendi dillerince bireyler mrldanyorlard.
Rahibelerin bu yaptna slam dininde; musafaha denir bilirsiniz Ve kadn olsun erkek olsun musafaha yaplrken mminler salavat getirirler. Ama bizim kz bunu yapmad ya da heyecandan unutmutu belki de ben tam olarak dudaklarn okuyamadm
Her ne ise
O gn hissettiim eyi biliyorum: Dini ehemmiyeti olan bir zel gn bile takn kent elencelerine dntrm Batl dnya tasavvurunun dindar Hristiyanlar da bizler gibi, darda ve yabanc kldn anladm. Hristiyanln z ile Bat kavramnn ayn ey olmaktan ktn, akli olmayan her eyi ve en ok da dini teleyen devasa boyuttaki modern cemaatin; akl aan bir eylere inanan farkl dinlerden gelen mminlerin kaderini etrafa yaylm cva paralarnn btnleme arzusuna benzer bir gayretle birletirebileceini sanmtm
Yanlmm
nk bunlar hibir zaman hibir yerde, hibir gerekeyle bizi gerekten sevmeyeceklerdi te Faist Fransann kapal kadnlarla ilgili aldrtt siyasi kararlar, karikatr olaylar, Alamanlarn helal kesime bile kar kmalar, mslmanlarn evlerine yaplan saldrlar ilaahir..
te o gnden, bugne yaanan sre iinde inanlarna zg kadim bir gereklik nedeniyle rtnen kadnlar, sekler hakkaniyet llerinin tekininkiyle birlikte kendi gstergelerini de ezmekten gocunmayaca bir alanda olduuna bizzat ahit olduumu ak ve net bir ekilde syleyebilirim
Yani bu lkede grnr dindarlk fobisinin konusunu gndemden hi drmeyen Trk solu, acaba ayn ortak kaderi paylat rahibelere de srf kapal olduklar iin ayn muameleyi reva grebilirler mi? Ya da kurunun yannda yan da yanmas Trk solu tarafndan nasl karlanr? diye merak ettim dorusu
Bu lkede veya baka bat lkesinde hibir rahibe salarn kaztmay denemeyecektir. Zira byle eylerden dlerinin kopacan biliyorum. Ve liberal demokrasilerin; Hristiyanlk ise d koparma hakkndan lesiye arndrlm bir ey olduunu Trk solu ou sacdan daha iyi bilir
Bugn Bat hem kendi iindeki Mslman unsurlarn varln grnr klan 11 Eyll nedeniyle, hem de imdi kaplarnda bulunan Trkiye nedeniyle, gndemine girmi slam yznden, kapatm olduu azl dman olma davasn ne hikmetse her gn biraz daha stmaya gayret gsteriyor ve Solu da bu emellerine alet etmekten hi mi hi ekinmiyor
Raffarinin; slam rmann laiklik yatanda akmasna izin verecek miyiz? ifadesi bana biraz da ontolojik bir endieden kaynaklanyor gibi gelirdi. Aydnlanma srecinde btn toplumsal kurumlarn Hristiyanlktan arndran Bat, paradigmasn azyla idare etmeyi kfi bulduu Hristiyanln zyle irtibat kurmaktan kanmak zerine kurmu deil miydi?
imdi ise baka bir din, henz zerinde allmam, pastrize edilmemi, pure haliyle Batnn kalbine doru akn akn yolculuk ediyor! Ya hep savunmada gibi grnmesine ramen yaratt sinerji ile Batnn muhayyilesinde bitmi mesele olan kutsal hortlatrsa dinimiz slam, ite o zaman Trk solunun ne yapacan gzlerimle grmek istiyorum.
Bat, Hristiyanla kar verdii ve sonra slama kar yrtt, araya giren iki dnya sava ile bir sreliine erteledii aydnlanma savan artk sadece darda deil, ieride de srdrmek zorunda bunu anlyorum. lla ki yanna solun ularn, san mnafn alp sadan, soldan tokatlamaya devam etmek isteyecektir bu lkeyi Bunun da bir hal aresine bakacaktr bizimkiler O yzden kafaya da ok fazla takmyorum bu meseleye. nk Trkiye artk eski Trkiye deil.
Ancak u Raffarinin sorduu soru kafama takld benim. Yani bu soruyu sormakla hakl deil mi adam?
Bizim dindarlarmz ya da inanl olan yreklerimiz, o ksz Trklmz sayla, soluyla, ilericisi, gericisi, beyaz, zencisiyle ne zaman bir tehvid bayra altnda toplayacak ve bir babayiit ne zaman kartabilecek ok merak ediyorum dorusu
Dorusu imdilik bu gelimelerin yaanacan hi sanmyorum. Ancak er ya da ge dinozorlarn kk kuruyunca gelecektir diye de mit ediyorum. nk bizim solumuz slama zg hayat tasavvurunu her frsatta, her zaman ve her an ne hikmetse yavatan yavatan bir vesayet altna alp kendince bireylerin tedbirini almay iar edinmekten vazgemeyi dnmyor Hani devlet kurumlaryla deil de solun bizzat kendisi, Trklk mensubiyetiyle Batnn bu oyunlarna dur deyip dalga dalga krlma yaatr m orasn da bilemem ama eer bu olaylar sol bizzat kendisi yapmazsa vallahi, billahi, tillahi, dinozorlarn er ya da ge bu dnyadan yok olduuna tm kitaplarn da anlattna ahit olmu milyarlarca insan olduunu rahatlkla syleyebilirim

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn politik olaylar ve grler kmesinde bulunan dier yazlar...
Chp, Gerekten demokrat Mdr?
Kilidi Amak
Chpnin Psikopatolojisi
Bir atma Zemini Olarak Kltr
Sorumlulua Davet
Hizipi Memur Partisi Chp
Siyasetin Kilidini Amak
Chp: Eski Hamam, Eski Tas, Eski Naln, Eski Tarz
Huzuru Batda Aramayn!
Aynaya Bakmak

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
nsan Bu "Xtir Git" Diyesi de Gelir
Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen
Seviye
Neyimizi Kaybettik
Milletlerin Ruhunu Taklit ldrr
Sinema Kltrel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?
Yarn Bekleyebilir iir Kitab zerine
Dikkat Bu Bir Siyasi Yazdr!
Aldatmann Cezas Nasl Kesilir?
The Man Who Wasnt There 2001 (Orada Olmayan Adam)

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Bilemezsiniz [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.