..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Gençliðinde müzik öðrenen, felsefeyi daha iyi anlar. -Platon
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci

19 Ocak 2021
Çikolatatör  
Ahmet Zeytinci
Bizim mahallenin küçük zibidilerinden Burakcan çok akýllý cin gibi bir bebe... Geçenlerde yolda rastladým. Ne var ne yok dedim. Ýyiyim sað ol Ahmet Amca, sen nasýlsýn? ''Epeydir görünmüyordun, yeni yeni icatlarýn da var mý bu sýralar?'' Hemen cevap verdi kerata... ''Olmaz mý Ahmet Amca olmaz mý?'' Nedir, ne deðildir derken aðzýnda ki baklayý çýkarttý... Baklayý da hiç sevmem ama bakalým nasýl bir bakla çýkartmýþ...

:HDC:

- Söyle bakalým nelerle uðraþýyorsun?

- Çikolata makinesi yapacaðým Ahmet Amca.

- Nasýl ya fabrika mý kuracaksýn bu yaþta çikolata fabrikasý filan?

- Yok, yok Ahmet Amca öyle deðil bu çikolata makinesi.

- Nasýl, anlat da bizde anlayalým.

- Benimki annelerin gizlediði çikolata ve þekerlemeleri bulma makinesi...

- Hadi ya!

- Bir nevi çikolata detektörü gibi bir þey. Çikolatatör yani...

- Ooooo! Adýný bile koymuþsun þimdiden.

- Koydum koymasýna da biraz finans sorunumuz var. Paralý bir ortak bulmam lazým.

- Öyle üç beþ kuruþ gibi ufak paralar lazýmsa ben finansör olayým sana.

- Seni aþar Ahmet Amca biraz.

- Ha çok para diyorsun yani.

- Yaaaaaani....

- Vay uyanýk vay seni gidi zibidi, yapacaksýn sonrada paralý bir ortak bulup bütün dünyaya harala gürele pazarlayacaksýn, afferin ulan. Gözüme saman çöpü gibi girdin þimdi kerata...

Ýçimden sesli sesli düþünüyorum. Nasýl yapar ki bu aleti bu zibidi? Yoksa iþkembeden sallýyor mu? Eli çok yatkýn böyle iþlere de, bakarsýn yapar mý yapar. Karadeniz de bir dolu hemþerim var bir sürü makine icat eden, bu zibidide Giresunluydu galiba, yaparsa da þaþýrmam billahi...

- Peki üç beþ ay uðraþtýn da diyelim yaptýn, nasýl satacaksýn, pazarlayacaksýn söyle bakalým da bizlerde öðrenelim.

- Yapalým da aleti, pazarlama iþi biraz uðraþtýrsa da onu da hallederiz Ahmet Amca.

- Nasýl halledersin?

- Face de Twittýr da Ýnstagram da bir dolu arkadaþým var. Eee tabi o arkadaþlarýmýn da bir dolu arkadaþý var. Þimdilik yeter onlar...

- Seri üretimde yaparým diyorsun.

- Önemli olan ortaya çýkarmak amcacým.

- Ýyi de annenden babandan nasýl gizleyeceksin bu makineyi?

- Gizlemeyeceðim ki sadece onun bir çikolatatör olduðunu deðil de baþka bir alet olduðunu söyleyeceðim...

- Mesela ne diyeceksin.

- Saç kurutma olduðunu söylerim, el ýsýtma makinesi derim, kulak karýþtýrma çöplerini temizleyen alet derim, krem sürme aparatý filan derim. Uydururum bir þeyler, ne bileyim ben.

- Ýyi de gerçeklerinde er ya da geç ortaya çýkmak gibi bir huyu vardýr, diyeyim sana.

- Biz o zamana kadar develeri ya da devekuþlarýný alýr Üsküdar'ý geçeriz.

- Yalnýz Üsküdar develer ile devekuþlarý ile deðil de atlarla geçilir...

- Tamam caným develerde deve kuþlarý da küsmesin bize biz de atlarla geçeriz...

Yine biraz sesli düþüneyim bakayým. Eðer ki bu zibidi, bu aleti, yani Çikolatatörü icat ederse, çikolata ve þekerleme sanayisinde bir devrim gibi olur bu olay. Neden derseniz? Çocuklar bu Çikolatatör yardýmý ile annelerin babalarýn bayram için aldýðý ve sakladýðý çikolatalarý bulurlarsa, ne olacak sonrasýnda? Olacak belli gidip tekrardan pastanelerden marketlerden çikolata alacaklar. Çikolata ve þekerleme satýþlarýnda patlama yaþanacak.

Bir de tersini düþünmekte de fayda var. Haliyle bir þey icat edilirken her olasýlýðý göz önüne getirmek durumundayýz. Çikolatalarýnýn yerleri tespit edilen anneler, ellerine aldýklarý süpürge, terlik, maþa, odun gibi aletler ile çocuklarýna giriþecekler ve yaralanan çocuklarda Çikolatatörü icat eden bu zibidi Burakcan'a rast geldikleri yerde bam güm, harala gürele giriþeceklerdir...

Aldým karþýma zibidiyi tekrar...

- Burakcan, evladým gel vaz geç bu iþten sen.

- Niye ki Ahmet Amca? Bayramlarda çikolata yemek hakkýmýz, hakkýmýzý söke söke alýrýz. Kahrolsun çikolatalarýmýza düþman olanlar.

- Ýyi de evladým bunun fazlasý da zarar zaten. Sivilce yapar, karýn aðrýsý yapar.

- Deme be Ahmet Amca.

- Dedim bile, dedim bile... Sonra ne olur?

- Ne olur Ahmet Amca?

- Kýzlar beðenmez oðlum, sivilceli çocuklardan hiç hoþlanmaz kýzlar.

- Vallahi doðru diyorsun. Ben vazgeçeceðim galiba bu iþten eninde sonunda...

- Çok þükür. Hah þöyle... Akýllý olun oðlum, akýllý olun.

Nihayet vazgeçirmiþtim dil döke döke Burakcaný bu iþten. Hem çocuklar kurtulmuþtu hem de anne ve babalar...K BB>

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn gülmece (mizah) kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Onunla Çok Güzel Günlerimiz Geçti
Böyle Ýdam Görülmedi
Gece Kuþu
Kitaplarýmý Ararken
Kadrolu Ev Erkeði
Geel Geel Geel
Onun Koltuðun Altýna Girmesine Ýzin Verme
Ütülüp Ütülüp Durduk
Tavla Tavla Beni Tavla
O Kýþ Okula Giderken

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yedi Paket Birinci
Bir Ýki Gazete
Ay Em Ef Biraderler
Karýnca Kararýnca
Biri Baharat mý Dedi
Çay Kaþýklarý
Güzel Bir Ýnsan Patates Kýzartmasý ve Gazoz
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maaþýný Soruyorum Söylemiyor
Limited Þirket Ortaðý Bile Deðiliz Abi Ne Stratejik Ortaðý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Gökyüzü [Þiir]
Bir Papatyaya [Þiir]
Buradan Bir Þiir Çýkmaz Demeyin [Þiir]
Yaþadýklarýmý Yazdým Sadece - 2 - [Þiir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yüreði [Þiir]
Ne Günlerdi [Þiir]
Melek Halamýn Evi [Þiir]
Havai [Þiir]
9. 15 Þemsiyesi [Þiir]
Ölüm Kolay Be Oðlum [Þiir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da baþlayýp devam eden bir hayat. Ýlk ortaokul, lise ve iki yýllýk bir üniversite deneyimi, ticaret hayatý Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri diþi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir þekilde akýp gidiyor. Biraz þiir, biraz öykü ve denemelerin sýcaklýðýnda. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Nazým Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Zeytinci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.