..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir ülke bağımsız olmadan, bağımsızlık da erdem olmadan ayakta duramaz. -Rousseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Alp Şahin
25 Ocak 2021
Din, Vatanseverlik ve Korsanlık  
Alp Şahin
Anlamadan, sorgulamadan öyle her gördüğünüze inanıp hemen yorum yapmayın… İlla yapacaksanız da unutmayın… Taa ilk ahitlerden geliyor insanın karakteri…


:ECA:
Eski zamanlarda, daha ilk ahitlere yakın, kurulan acı ama gerçek bir cümle vardır… Sen haklısın ya Musa ama bizim karnımızı Firavun doyuruyor. O kadar doğrudur ki… Bir peygamber; iyiyi, güzeli ve doğruyu gösterebilir. Peki ya sonrası ne olacaktır? Nasıl geçinilecektir? Peygamberin yanında olunca hep tok olunabilecek midir? Düşündürücü…

Geçmişte almış olduğun öğretileri şöyle bir düşündüğün zaman insanoğlunun önceliği; önce beli, sonra mevkii, en sonunda da dini olmuştur. Bakma sen öyle sağda solda ritüeller ile poz kasıp kendini iyi – güzel – dindar sananlara… Bu kadar dindarlar ise neden Ali bendendir, ben de Ali’denim, kendi yerime ancak ben veya Ali eda edebilir diyenin yerine Muaviye ve onun egemenliğini tercih etmiştir? Bu konu niye o kadar da yüz üstüne çıkartılmamıştır?

Devam edelim… Duyuyoruz türlü türlü toplumlarda… Adalet yerden yere vuruluyor, bana ne deniliyor. Görüyoruz… Helal süt emmişler hapse tıkılıyor, ters gitmeselermiş deniliyor… İki yazı yazıp, biraz şaka yapanların çat kapısı çalıyor… Bu insanların yaşadıkları olmamış gibi davranılıyor. Bunca adaletsizliğe ‘inananlardan’ zerre kadar ses çıkmıyor ama ekmek alamaz hale gelince bakıyorsun, halkın kanallarında ağlıyor. Niye? Fatih Sultan Mehmed; adaleti öldürdüğün gün devlet ölür diyordu. Sanırım ekmek alınamaz hale gelince de devletler pekala ölebiliyor.

Buradan nereye geliyorum… Korsanlara… Zamanında İspanya ve İngiltere deniz savaşları ve yeni koloniler kurmak adına birbirlerini yemekle meşguller… Matbaa falan kabul edilmiş tabi. Hani… Neyse… Privateering yani ‘’Yasal korsanlık’’ adıyla bazı denizciler; İspanyol tarafındaysa İngilizleri, İngiliz tarafındaysa İspanyol gemilerini ele geçirebiliyor… Dedim ya… Yasal korsanlık… Bir nevi mercenary yani paralı askerlik hesabı ama denizde olanı.

Bu savaşlar böyle sürerken bu ‘yasal’ korsanlar güçlenmeye başlıyor. Kontratları beğenmez, canlarını öne sürdükleri için çekilemez ve pahalı hale geliyor… Öyle şehit olursunuz falan umurlarında olmuyor… Zamanında birbirlerine karşı bu insanları ‘’yasal’’ adla düşman hatlara sürükleyenler; daha sonra onları korsan, isyankar ve suçlu ilan ediyor.

Bunun üstüne de korsanlar Nassau adasını merkezleri baz alıp kendilerince Korsanlar Cumhuriyeti ilan edip tüm imparatorluklara karşı savaş açıyor. Ne kadar baba korsanlara sahip olsalar, ne kadar zeki hamleler yapsalar da haliyle koca iki ülkeye yeniliyorlar falan filan.

Demem o ki önce karşındakini anla, sorgula ve niye neden yaptığını ya da yapabileceğini düşün… Mesela düşün şimdi… Gerçek bir dindarın peşinden koşması gereken ritüeller midir yoksa gerçekler mi? Gerçek bir vatanseverin sesini çıkarması gereken şey adalet midir yoksa aç kaldığında mızmızlanması mı? Yoksa… Günümüzde korsan olduğunu düşün… Binlerce zengin geminin geçtiği yerden nasıl bir gemiyi kaçırmak istersin? Az biraz konteyner olanı mı? Yoksa daha karlısını mı?

Yani… O yüzden anlamadan, sorgulamadan öyle her gördüğünüze inanıp hemen yorum yapmayın… İlla yapacaksanız da unutmayın… Taa ilk ahitlerden geliyor insanın karakteri…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kaybetmeden Değeri Bilinmiyor Değerlinin
Rakı Bardağı ve Ben
Kibir
Adalet ve Inanc

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Pelin
İyikimsin Bal Gözlüm
Nerede Kalmıştık?
Öfkem ve Ben
Kalp...
Zaman, Yıldönümleri ve Biz
Vicdan
İki Biradan Çok Daha Fazlası
İremim
Akıl Oyunları

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Mesela [Eleştiri]
Naifizm [Eleştiri]
Yanıldın Be Nostradamus [Eleştiri]
1 Mayıs, Uçan At ve Birtakım Değerler [Eleştiri]
Yeniden Memlekete Zafer [Eleştiri]
Neden Rusya? Neden Rusya Değil? [Eleştiri]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Alp Şahin, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.