..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ýnsanýn en iyi tarafý ürperebilmesidir. -Andre Gide
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Anýlar > kemal düz

24 Nisan 2021
Koranavirüsle Nasýl Mücadele Ettik  
evham günleri

kemal düz

kuru öksürük, burun akýntýsý, kýrgýnlýk, yorgunluk belirtileri. böyle baþladý rahatsýzlýðým. çok önemsemedim, geçer dedim. bir gün, iki gün, üç gün.. geçmeyen rahatsýzlýk..içimizde bir kuþku, acaba test mi yaptýrsak

:IFG:
KORANAVÝRÜSLE (COVÝDLE-19) NASIL MÜCADELE ETTÝK: EVHAM GÜNLERÝ

Kuru öksürük, burun akýntýsý, kýrgýnlýk, yorgunluk belirtileri... Böyle baþladý rahatsýzlýðým. Çok önemsemedim, geçer dedim. Bir gün, iki gün, üç gün.. geçmeyen rahatsýzlýk..Ýçimizde bir kuþku, acaba test mi yaptýrsak..!
8 Nisan 2021 Perþembe günü akþamý Üsküdar'da bir özel hasteneye eþimle birlikte gittik.
Covid testi yapmak istediðimizi söyledik. Bizden kiþi baþý 250 lira para istediler
Testimizin sonucunun ne zaman alacaðýmýzý sorduðumuzda yarýn akþam dediler.
Test yaptýrmadýk. Ertesi akþam akþam saat 18.00 sýralarýnda Haydarpaþa Numune Eðitim ve Araþtýrma Hastanesi'ne giderek test yaptýrdýk. Yaklaþýk yarým saat içinde iþlemlerimiz bitti. Eve geldik. 10 Nisan 2021 günü ikindi vaktinde test sonuclarýnýn pozitif olduðunu e-Nabýz'dan öðrendik.. Kýsa bir süre sonra, Halk Saðlýðý Müdürlüðünden telefonla arandýk. Eve ilaç getirileceði bildirildi.
Ayný günün akþamý saat 21 sýralarýnda saðlýk görevlileri ilaçlarýmýzý getirdiler ve bizi uymamýz gereken kurallarlarla bilgilendirdiler.
llacýn en önemli tarafý virüsün ciðerlere beyne, kalbe ve diðer organlara inmesini oturmasýný engellemekmiþ.
Daha sonraki günler, Aile Hekimimiz her gün telefonla durumumuzu sordu, bizi bilgilendirdi.
Burada kendisine teþekkürlerimi bildiriyorum.

Kendim ve eþim (Emine Düz)aþaðý yukarý ayný zamanlarda hasta olduk. Virüs ne zaman bulaþtý bilemyorum.
Ancak gittiðim berberden bulaþmýþ oldugunu tahmin ediyorum
Muhtemelen eþime de virüsü ben bulaþtýrmýþ olabilirim..
Gözlemlerim, ikimizin yaþadýklarýna aittir. Eþim tansiyon problemi yaþadýðý için, daha çok etkilendi.
Belirtmek isterim ki, bu bir evham hastalýðýdýr. Psiklojik destek çok önemlidir.
Kiþinin ruh hali, iyleþme süreciyle doðru orantýlýdýr.
Moraliniz iyiyse, tedavi süreci iyi gitmektedir.
Biz yememize içimemize çok dikkat ettik.
Limon, portakal, sarýmsak, yoðurt, kekik çayý, turþu..zahteri hiç eksik etmedik.
Bu hastalýðýn en büyük etkilerinden birisi de; dil ve damakta buruþukluk-acýlýk hissi. koku ve tat alma duygusunun yok olmasýdýr. Diðer belirtiler: mide bulantýsý, baþ aðrýsý, iþtitahsýzlýk, yorgunluk halsizlik ve bitkinlik yaratmasýdýr. Hastalýk sürecinde; kýrýklýk, eklem aðrýlarý, boðaz arýlarý, vücutta gerginlik, bilinç bulanýklýðý, unutkanlýk, esneme, kulak çýnlamasý..Titreme nöbetleri, bel ve sýrt aðrýlar,öksürük, burun akýntýsý,yüzde þiþkinlikler, ateþ yüksekliði gibi rahatsýzlýklar.

Biz bu süreç içinde bol bol su içtik. Ýlaçlarýmýzý kullanýmýna dikkat ettik.
Takviye olarak, C, D ve B vitaminleri aldýk. Parol ve Aspirin bulundurduk.
Aðýr ve sindirimi zor yiyeceklerden uzak durduk. Vücudu yormayacak yiyecekler önem verdik.
Ateþimiz yükselince duþ alarak düþürmeye çalýþtýk.
Boðazýmýzý daha önce yaptýðýmýz sirke ile gargara yaptýk.
Uzun telefon görüþmeleri yapmadýk. Hastalýðýmýzý çok yakýnlarýmýz dýþýnda kimseye bildirmedik.
Haberleri mümkün olduðunca az takip ettik. Karantina sürecinde film izledik, müzik dinledik. Kitap okuyamadýk.
Bol bol uyuduk. Dinlendik. Yorucu olan her þeyden kaçýndýk.
Evimizi, odalarý devamlý havalandýrdýk. Pencereden nefes egzersizleri yaptýk.
Ýhtiyaçlarýmýz, su ekmek ve diðer gýdalar kapýya býrakýldý.
Evimizde tansiyon aletiyle, tansiyonumuzu, ateþ ölçer ile ateþimizi ölçmeyi imal etmedik.
Cep telefonumuza yüklediðimiz "Hayat Eve Sýðar" sayfasýndan 'Zorunlu Ýzalasyon Süresi'ni takip ettik.
Oksimetre kullanmadýk. Test yapýlýrken oksijen 97 ve 98 çýkmýþtý.
Yeni Koronavirüs'ün(Covid-19) korunmak için en önemli faktörün baðýþýklýk sistemini güçlendirmek olduðunu düþünüyorum.
Aile Hekimimiz 15 - 20 gün daha dikkat etmemizi, bol bol su içmemizi, evde hareket etmemizi tavsiye etti.
Bu yazýyý 18 Nisan 2021 Ýzalasyonun son günü yazdým.Bugün her ikimizde iyiyiz. Bundan sonraki süreci bir sonraki yazýmda dile getirmek dileðiyle
Saðlýcakla kalýn...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Anýlarda Ýskenderun: Cem Erman ve Hikayet-i Zeki Müren
Genç Bir Yazar ile Söyleþi: Murat Kömür
Bir Dönem Soðukoluk ve Hatay
Bir Paçavra Hastalýðý: Koronavirüs
Krishnamurti ile Kendini Tanýma Sanatý
Trene Özlem: Ýskenderun'dan"dan Adana'ya" Yolculuk
Payas'ta Tarih Tarihte Payas
Divan Edebiyatýnýn En Güzel Þairi
Sinemanýn En Figüraný
Nusayriler de Enterasan Bir Tütün Söylencesi

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Nevruz Uður [Þiir]
Aybastýlý Þair Ýzzet Haznedar [Þiir]
Münzevi Bir Osmanlý [Þiir]
Çukurova'nýn Ýki Yiðit Sesi: [Þiir]
[Þiir]
Þiirin Hatayý [Þiir]
Düþüyorum Tut Elimden - Selma Sayar [Öykü]
Bir Öykücümüzden Bir Öykümüz Var [Öykü]
Aybastýlý Bir Feylesof: Refik Güley [Roman]
Ýskenderun'da Kitapçý Olmak [Eleþtiri]

kemal düz kimdir?

edebiyat sanat, tarih, kültür ve folklora karþý ilgim var. yerel bir gazetede kültür sanat yazýlarý yazýyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
engin geçtan, edip cansever, tevfik fikret v.b.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © kemal düz, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.