..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Herþeye imgelem karar verir. -Pascal
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci

19 Temmuz 2021
Bankamatikler Yüzünden Kilo Alýyorum  
Ahmet Zeytinci
Atölyeci Turhan aðabey gelir yanýma. Hem de her ayýn yirmi üçünde hiç sektirmez yanýma gelme iþini... - Ooo Ahmetçiðim güzel insan nasýlsýn bakalým? --Ne olsun Turhan aðabey yuvarlanýp gidiyoruz iþte sen nasýlsýn? - Ben de iyiyim bu gün senin de emekli maaþ günüydü deðil mi? --Evet aðabey ver kartýný sen ben birazdan benimkini çekmeye giderken seninkini de çekerim bankalarýmýz ayný nasýlsa elime mi yapýþýr aðabey... - Ha yaþa Ahmetçiðim kartým yanýmdaydý zaten gelirken getirmiþtim. Tatlý hakkýn baki biliyorsun. --Aðabey boþ ver ya ne tatlýsý elime mi yapýþýr benimkini çekerken seninkini de çekiyorum. Basit aslýnda para çekme iþi gel bir gün öðreteyim sana. - Ya boþ ver kim öðrenecek bu saatten sonra o iþi.

:ECG:
Halen uðraþýmýz olan ayakkabýcýlýk mesleðinde bizler ve aþaðý yukarý benim yaþlarýmda olanlar ikinci kuþak meslek erbaplarý olarak anýlýyoruz camiamýzda. Bizim babalarýmýz ve büyüklerimizden halen hayatta olanlarda bu mesleðin duayenleri ve haliyle bizden daha tecrübelidirler. Ýkinci kuþak olan bizlerin eðitim seviyemiz ise onlara nazaran lise ve üniversite olmak üzere daha iyidir. Ama tabi ki inkârda edemeyiz onlarýn hayat ve iþ tecrübeleri de bizden kat kat fazla. Bu meslektaþ amcalarýmýzýn çoðu bizlerin ve arkadaþlarýmýzýn da ayný zamanda müþterisi ve dostu. Halen faal olarak çalýþýyor çoðusu, çalýþýyor dediysem ikinci kuþak bizlerin baþýnda duruyorlar, haklarýný yemeyelim her ne kadar iþleri ikinci kuþak bizler götürsek de onlarýn bizlere himayeleri ve gölgeleri bile yeter. Ama gel gör ki elektronik aletler ile de aralarý hiç hoþ deðil, abartmýyorum, bunu anlatýnca siz de hak vereceksiniz bana...

Atölyeci Turhan aðabey gelir yanýma. Hem de her ayýn yirmi üçünde hiç sektirmez yanýma gelme iþini...

- Ooo Ahmetçiðim güzel insan nasýlsýn bakalým?
--Ne olsun Turhan aðabey yuvarlanýp gidiyoruz iþte sen nasýlsýn?
- Ben de iyiyim bu gün senin de emekli maaþ günüydü deðil mi?
--Evet aðabey ver kartýný sen ben birazdan benimkini çekmeye giderken seninkini de çekerim bankalarýmýz ayný nasýlsa elime mi yapýþýr aðabey...
- Ha yaþa Ahmetçiðim kartým yanýmdaydý zaten gelirken getirmiþtim. Tatlý hakkýn baki biliyorsun.
--Aðabey boþ ver ya ne tatlýsý elime mi yapýþýr benimkini çekerken seninkini de çekiyorum. Basit aslýnda para çekme iþi gel bir gün öðreteyim sana.
- Ya boþ ver kim öðrenecek bu saatten sonra o iþi.

Baþka bir Allah'ýn günü...

Zaman zaman bizden deri ve yapýþtýrýcý ve baþka malzemelerde alan dükkân komþusu atölyeci Satýlmýþ aðabey damlar dükkâna. Aþaðý yukarý yetmiþ yaþlarýnda. Muhabbetimiz iyidir esprili þaka kaldýran cinsinden...

- Selamýn aleyküm arkadaþlar, ne var ne yok iþler güçler nasýl?
--Nasýl olsun Satýlmýþ aðabey kör topal, sallan yuvarlan gidiyoruz iþte. Senin iþler nasýl?
- Ýyidir benim de, piyasa biraz sýkýntýlý ama idare ediyoruz.
--Ya Ahmetçiðim Ýzmir'e bir havale göndermem gerekiyor kalýpçýya yedi yüz lira, bir yardýmcý olsan da þunu filan feþmekan bankasýnýn(bankanýn adýný yazmayalým reklama girer) bankamatiðinden gönderelim. Hemen tatlýyý da yediririm zaten tatlýcý bankanýn matiðinin yirmi metre yanýnda...
- Ya ne gerek var Satýlmýþ aðabey havaleni göndeririz, ne önemi var tatlýnýn matlýnýn her seferinde de ýsmarlamasan olmaz mý? Bizim ki yardým olsun aðabey...
--Olsun þimdi sana tatlý ýsmarlamazsam içim rahat etmez uyku uyuyamam...
- Boþ ver aðabey býrak ya bu havaleler yüzünden kilo milo alýyorum zaten...
--Ýki üç adým atarsýn yakarsýn Ahmet merak etme.
- Yok, aðabey bu yaþtan sonra öyle bir iki kilometre yürümek ile kolay kolay yakýlmýyor.

Allah'ýn deðiþik bir gününün torbaya girmediði bir gün...

Yan sokakta ki dükkân komþusu müzmin muhalif terzi Süleyman amca selam verip dalar içeriye. Þakacý bir adamdýr hali hazýrda...

-Eselamualeyküm ve rahmetullah. Allah hepinizin iyiliðini versin. Memnun musunuz arkadaþlar hökümatýmýzdan ve baþýmýzdakilerden...

Ne diyelim biz þimdi memnunuz desek bir dert memnun deðiliz desek baþka dert. Esnaflarýmýz arasýnda saðcýsý da var solcusu da biz orta yolcu...

-Ya Ahmetçiðim Bursa'dan toptan biraz kumaþ almýþtým da adama para çýkarmam lazým bankamatikten. Biliyorsun içeriden gönderdin mi çok masraf yazýyor. Biz de güççük esnafýz haliyle illa ki matikten gönderiyoruz. Bana bir yardýmcý olsan iyiliksever Ahmetçiðim benim...
--Ne demek Süleyman amca tabi hay hay otur iki dakika þu müþteriyi göndereyim hemen gidelim...
-Hay sen çok yaþa tatlýyý da hemen yediririm ha bilirsin hiç ikiletmem.
--Boþ ver Süleyman amca ne tatlýsý, dert etme her havale de tatlý mý olur. Senin tatlý dilinin tatlýlýðýn yanýnda iki dilim baklavanýn esamisi bile okunmaz.

Süleyman amca tatlýda ýsrarcýdýr...

--Süleyman amca þu havalenin nasýl yapýldýðýný göstersem de sana bir iki kere sen de yapsan. Kolay amca ya öðrenirsin biraz dikkat etsen...
- Yahu Ahmetçiðim çok zor benim onu öðrenmem bu yaþtan sonra senin kafa zehir gibi, benim kafa almýyor ki onlarý güzel gardaþým...
--Peki, amcacýðým nasýl istersen, ama gerçekten tatlýya gerek yok.
- Yok, olmaz vallahi bir tatlý yedirmeden asla býrakmam, bendensin.
--O zaman arada sütlü tatlý ýsmarla bari Süleyman amca hem ucuz hem de hamur iþine nazaran daha az kilo yapýyor.

Günün günü tutmadýðý daha da deðiþik bir gün...

O günde yine bizim ustalarýmýzdan Ýbrahim aðabey ile Tacettin aðabey geldiler. Sözleþmiþler sanki ikisi birden bodoslama girerler lafa...

- Ya Ahmet kardeþ sen bu iþlerden iyi anlýyorsun benim iki tane Tacettin aðabeyinin de üç tane deðiþik bankalardan havalesi var bir halletsen þunlarý sana zahmet.
--Ne demek aðabeylerim baþým gözüm üstüne. Aslýnda çok kolay bir dikkat etseniz öðreneceksiniz her ikinizde. IBAN numarasýný yazýyorsun, doðum tarihi, sonra bir de TC Kimlik numarasý gönder tuþunu gýdýkla olsun bitsin.
- Ýban da ne oluyor ki?

Araya sýkýþtýralým gitsin bu espriyi de...

--Ýbrahim'in uluslararasý ayakkabý numarasý aðabey. Ýbrahim baþtaki ÝB yanýnda ki A da ayakkabý N'de numara iþte...
- Ya git Ahmet bizim ile kafa yapma baþka bir þeydir o baþka bir þey.
--Herhalde aðabey tabi ki azýcýk neþelendireyim dediydim sizi...

Kahkahalar havada uçuþur

- Bak peþin peþin söyleyeyim tatlý matlý yemem ha ona göre. Ismarlýyorsunuz tatlýlarý sonra kilo alýyorum. Kilolarý vermek için spor salonuna yazýlýyorum bir de diyetisyene gidiyorum haliyle beþ liralýk ýsmarladýðýnýz tatlý bana elli ve yüz hatta iki yüz elli liralýk banknotlar þeklinde geri dönüyor. Ýlla bir þey ýsmarlayacaksanýz bir þekersiz çay yeter, hatta ona bile gerek yok, Allah razý olsun da kabulümüzdür...

Ýþte böyle dostlar. Benim bu esnaf aðabeylerim yüzünden haftada iki üç kere eþantiyon tatlý yiyorum havale çýkardýkça, bankamatikten para çektikçe, maaþ çektikçe ama artýk boðazýma kadar tatlý oldum, doydum tatlýya resmen. Çok da severim ama kilolar iþte, yaþ da kemale erdi. Yok, yok ben bu bankamatikte ki havale ve maaþ çekme iþini bunlara bir iki derste bilemedin üç derste öðretmem lazým yoksa pasa tatlý pasa tatlý. Kafalarýný vermiyorlar, biraz dikkat etseler öðrenecekler ama. Bu banka matikleri dizayn edenleri, eninde sonunda mahkemeye vereceðim galiba, þunun iþlemlerini yaþlýlarýnda anlayacaðý bir þekilde daha basit yapýn kardeþim, içim dýþým tatlý oldu sizin yüzünüzden. Hayýrlýsý bakalým azýcýk da dua edeyim da bir an önce öðrenseler diye, baþka da yapacaðým bir þey yok...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn gülmece (mizah) kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Onunla Çok Güzel Günlerimiz Geçti
Gece Kuþu
Kitaplarýmý Ararken
Rüyama Giren Kuruþlar
Patlýcan Oturtma
Nasýl Kaybettik
Eþek Þakasýnýn da Bir Ýki Týk Fazlasý
Ayný Numara
Fahri Doktor Civaným
Ütülüp Ütülüp Durduk

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yedi Paket Birinci
Bir Ýki Gazete
Ay Em Ef Biraderler
Karýnca Kararýnca
Biri Baharat mý Dedi
Çay Kaþýklarý
Güzel Bir Ýnsan Patates Kýzartmasý ve Gazoz
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maaþýný Soruyorum Söylemiyor
Limited Þirket Ortaðý Bile Deðiliz Abi Ne Stratejik Ortaðý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Bir Papatyaya [Þiir]
Ýyi Misiniz [Þiir]
Bu Kadar mý [Þiir]
Hamdi ile Ýyi Arkadaþtýk [Þiir]
Ben Uyurken Oldu Bunlar [Þiir]
Belasýný Arayan Þair [Þiir]
Gökyüzü [Þiir]
9. 15 Þemsiyesi [Þiir]
Ölüm Kolay Be Oðlum [Þiir]
Yaþadýklarýmý Yazdým Sadece - 1 - [Þiir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da baþlayýp devam eden bir hayat. Ýlk ortaokul, lise ve iki yýllýk bir üniversite deneyimi, ticaret hayatý Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri diþi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir þekilde akýp gidiyor. Biraz þiir, biraz öykü ve denemelerin sýcaklýðýnda. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Nazým Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Zeytinci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.