..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Aþýk olmayan âdem / Benzer yemiþsiz aðaca. -Yunus Emre
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Günlük Olaylar > Tayyibe Atay

15 Kasým 2021
Lale Soðaný  
Tayyibe Atay
hiç bitmiyor evimin içindeki kavga!..:))

:EGE:

hiç bitmiyor evimin içindeki kavga!..tam beþ kiþiyiz,ha bir de torun var..beþ kiþiyiz dediðime inanmayýn sakýn...torunun babasý,ninesi,dedesi,halasý,teyzesi,eniþtesi,bunlarýn yakýn akrabalarý falan filan derken,aþiret oluþturduk bir nevi...hatta sýnýr ötesinde yaþayan dayý oðlu,kýzý,oðlu da katýlýyor bu kalabalýða...ben evin geliniyim ya en kocasýndan,her bir þey benden isteniyor...

Höt!.. diyorum aðzýný bozup,ona buna küfredene,kanunum bu!..hatta tutup kapý dýþarý atýyorum,kimse soramaz bana bunu...hele bir sorsunlar,deðiþir baþýmýn külahý...desem de,böyle olmuyor...ta içimin içine atýyorum,baþlýyor bendeki sinir bozukluðu...

birileri oturuyor kýçýnýn üstüne,minder kaba ya,benden istiyor içeceði suyu...kalk,kendin al iç suyunu desem,asýyor suratýný...ters ters bakýyorum yüzüne ama elden gelen baþka þey olmayýnca,bardaðý doldurup,uzatýyorum kuzu kuzu...
elimden hiç düþmüyor süpürge ile toz bezi...süpür sil,süpür sil...hiç olmayacak bunun sonu...

elimde býçak,önümde kazan kadar tencere...durmadan soðan doðruyorum, yanýyor gözlerim,akýyor yaþlar yanaðýmdan aþaðý...kimin umurunda,herkesin aklý piþirdiðim þeyde...oturacaklar masalar,sofralar dolusu,ye babam ye...hiç düþünmüyorlar,nereden gelir bu deðirmenin suyu...
derken, en sonunda kýzdým hepsine...toplayýp eteklerimi koþtum komþuya...biraz dert yanayým dedim,kabul etmedi komþu...

komþu dediðim,dýðdýnýn dýðdýsý...ne hýsým olur,ne akraba...pazar yerinde gördüðüm birisi...sattýðý lale soðanlarýndan,ineklerinden saðdýðý sütten, yoðurttan satýn alýrken görmüþlüðüm var onu...kaç para borcum oldu dediðim birisi iþte...
evine almadý beni...inek saðma iþi varmýþ,lale soðaný dikme iþi varmýþ,denizden toprak çalma iþi varmýþ,demokrasi oluþturma iþi varmýþ...hem haber vermeden gitmiþim oraya,yaptýðým þey ayýpmýþ...
sanki ben bilmiyorum bunlarý,peh!...
boynum büküp döndüm evime...allasen yapýlýr mý bana bu...görsün bakalým,baþýna neler getireceðim!...
tez zamanda kuþlarýmý damýnýn üzerine iþeteceðim!..

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn günlük olaylar kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Seçimin Þeyleri
Vakfým
Putin'e Mektup

Yazarýn eleþtiri ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Pes Yani
Gerçeðe Aykýrý Ýþler
Þimdi Efendim
Çeþitleme Aþk
Oy Anam Oy
Baþý Örtük Eþek
Ispanak
Kabarttým Küfür Sözlüðümü
Kabarttým Küfür Sözlüðümü
Elli Beþ Milyonluk Uçuþ

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Semazen [Þiir]
Damlacýklar 3 [Þiir]
Çulluk [Þiir]
Kundak [Þiir]
Damlacýklar 2 [Þiir]
Aylan’a [Þiir]
Damlacýklar 1 2 3 4 5 [Þiir]
Yalana Bak Hele [Þiir]
Ýntihar [Þiir]
Damlacýk 11 - 12 - 13 - 14 - 15 [Þiir]

Tayyibe Atay kimdir?

Yeni þiirin,uzun yýllar yazmama raðmen yeni þairiyim. Ýnternet ortamý sayesinde okuyucu önüne çýktým henüz. Ne kadar þair olduðumun yanýtýný ise okuyucuya býrakýyorum. Bayan yazarlarýn çok az olduðu bir ülkede,duygu ve düþüncelerimi,þiirin ruhu okþayan ,elleyen tarafýyla anlatmaya çalýþýyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Tayyibe Atay, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.