..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Hibir zaman karakterlerimin hznl olduklarn dnmedim. Tersine yaam dolular. Trajediyi semediler, trajedi onlar seti. -Juliette Binoche
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Deneysel > YILDIZ AKA

6 Ocak 2022
Bir Robotun Gncesi  
YILDIZ AKA
Bulutlar hzla yer deitiriyor, u gri olan kk bir kza benziyor, glmseyen, lle sal, elbiseli, kurdelal ayakkabl... Aa gibi yakndaki bulutlar, baheye girdi imdi kz, kollarn kaldrd, aacn daln tuttu, trmand, oturdu dala. Dut yiyor. Byd kz, ders alrken alyor, ak, o bilmiyor. Kara bulutlar artt, imekler sklat, rzgar kuru yapraklar yzme yaptryor, gzel kokuyorlar. Karncalar stmden geiyor, acele yetimeleri lazm, yamur geliyor. te yine kt, kk kz. Gzellemi, k giyinmi, dik duruyor, glmsyor, alyor, mutlu. Mzik sesi geliyor uzaktan. Tanyorum ben bunu, bir belgesel vard onun mziiydi bu. Evlenmi, yemek yapyor, kyafetleri ucuz, salar dank, rengi solmu, yrtk terlikler var ayanda. Bebei kucanda, elinde biberon var, kilo alm. st ba perian. imekler akyor. Birileri geliyor, sesler yaklayor, bedenimi buldular. Baka da hi bir ey bulmazlar. Yldrmlar, sahibim geldi, gidiyorum

:FBE:
Kendimi ok yorgun ve halsiz hissediyorum, yine me nbetleri balad, sanrm ateim var. XY ieride, arada bir sandalyesinden tkrtlar geliyor. Offf ok yorum, seslenip bir battaniye mi istesem?. Bover, kendin kalkp battaniyeyi al. Hem tuvalet iini de hallet, pijamalarn da giyip gir yataa, biraz erken ama hastasn, iyi gelir. Donuyorum, Allahm ok yorum. Pijamalar da ne soukmu, battaniyeyi yatan stne yerletirsem iyi olacak. Ohhhh! Nihayet yataktaym ama donuyorum, resmen donuyorum, titremekten kendimi al koyamyorum, yorgan battaniye kar etmedi. En son ne zaman byle hastalanmtm ben. drt yl oluyor galiba. Bir ka yldr antibiyotik kullanmyordum, ie bak bu yl ila olayna byle gireceiz anlalan. Titremem gemi, ama hala yorum, hem nasl mek.

Gece yars olmu, ne uzun bir gece, erken yatp bir de uyuyamazsan geceler byle uzar gider. Karabasanlar ve hallsinasyonlar da elik eder bu gece bana. Vcudum bir metal yn gibi ar, ktleli, ayaklarm daha bir ar sanki, iti falan m acaba, ok iyi hissetmiyorum da sanki ayaklarm. kiiyiz evde, kzm XX, kocam XY ve ben X. Ama benim iin kzm ve ben, XY iin de XX ve o. Umarm kzm iin kiiyizdir. Sevgi i gd m? Programn yazmna gre zaman geldiinde, bir yol zerinden akm gemesi mi? Bir amala devreye giren, iini yapnca kapanan bir devre eleman m? Hasta olduumu farketti mi? Sanmyorum, erkenden yatm olmam onu artm gibi bir bak atp, sonra olaan karlayp odadan bir ey alp kt.

Off bam aryor, zonkluyor, dncelerim bulank, darmadan, gzm kapattmda tuhaf grntler geiyor gzmn nnden. Kitab bitirmeliyim. Ne? Neden bunu dndm imdi, az nce ne dnyordum ben? Aklmdan ne geiyordu? Gayet mantkl bir eyler dnyordum. Neydi? Uyumak zereydim kimbilir belki uyudum bile. Ayaklarm, ayaklarm yokmu gibi. Bacaklarm dizlerim hepsi kilolarca iti sanki. Zaten kilo aldm, nereden kt bu arlk anlamyorum? Uyumay denemeliyim, bu i de iyice zorlat artk, uyumak iin aba harcanr m? Uyumamak iin aba harcanr ama dayanamaz uyursun. u halime bak uyumak iin gzlerimi kapyorum, dudaklarm kapal, azm aralamadan dilerimi aralyor enemi aa doru indiriyorum bu uyumama yardm ediyor, sonra da gevemeye alyorum. Ama vcudumun yarsn artk hissetmiyorum bile. Belki de bu iyidir, belimden aas uyumutur, bana den st ksm da uyutmaktr. Uyudum ve ryada mym acaba? yleyse iyi. yi. Uyuyor muyum acaba? yleyse bu mzik sesi rya m? Ne? urada oturan adam kim? Yatan ucunda oturmu bana bakyor? Srtarak emekleyerek bana geliyor. Karabasan bu, uyanmalym, uyanmalym, yz, bu yz, ok ar ok ar, uyandrn beni, ltfen uyandrn! Allahm ne olur yardm et, uyanmalym. Uyandm m acaba? Evet galiba, yataktaym, XY yok. Henz yatmam. Pencereyi am, neyse ki, artk myorum, ateim dm olmal. Pencerede biri mi var? Kimsiniz? Ne istiyorsunuz? Siyah simsiyah bir glge, bitmemi karabasan, Allah kahretsin bitmemi, uyanamamm. Ne olur uzamasn, ltfen uyanaym ne olur, ieri giriyor, git diyorum, git buradan yoksun sen, aptal karanlk, ryadaym ve sen de yoksun, mrn ben uyanncaya kadar, az sonra uyanacam ve sen de leceksin, ne ackl bir durumdasn, gryorsun, saniyeler iinde uyanacam ve sen de yok olacaksn, ama yine de kortkutmaya yetiyor, olmayan varln. Yaklayor, rya olmayabilir mi? Hayr tabi ki rya, tabi ki aptal bir hasta kabusu. Ayaklarmdan tuttu, ekiyor. Brak beni. Pencereden frlatldm, dyorum, az sonra uyanrm, ayaklarm yere basar basmaz uyanrm. Bitti ite yere ayak bastm.

Sabah olmu, myorum. Yorgan stmde deil, gece terlemiim, yorgan da stndeki battaniyeyi de atmm demek. Peki bu vcut! Etin, derinin altnda bir demir yn gibi. Belimi be admda dorultmay baardm. imdi de bacaklarm aaya indirmeliyim. Uyanmam olmalym. Bacaklarm yatan iinden kenarna doru kaydrmak neden bu kadar zor olsun ki? Oldu ite. Aynaya bakmak istiyorum. Bam dnyor. Admlarm ok dengesiz, dmemek iin duvarlara tutunuyorum. te oldu aynann karsndaym.

Bu ben miyim? Baktm aynadaki bu yz bana tandk gelmiyor ama ben olmalym. Baklarm bir yandan bir yana eviremiyorum. Kesik kesik onlarca admda 90 yanma bakabildim. Kvet olmas gerektii yerde, klozet de yle, pencere aralk, gn ierde. Sam dank deil, dn nasl at kuyruu yaplmsa ylece duruyor. Dudaklarm ne kadar anlamsz, nasl krmz. Makyaj m vard bende dn? Anmsamyorum. Liseli bir gen kzken, dudaklarm atlard, byle kpkrmz olurdu. Dudaklarmn krmzl gideli yzyllar gemi gibi. Nasl da yalandm. 35 yarsyd deil mi? Halbuki ben 45 miydim? Yllar, kimseye grnmeden geip gidiyor, ama her yere dokunuyor, her eyi deitiriyor. Bana u yaptna bak. Anlam da alp gtrm baklarmdan. Oysa ben byle miydim? Bakmla konuurdum. Kzdmda yle bir bakardm ki, karmdaki, bakamazd iine. Derinliinde dp kaybolmaktan korkard. Derse karlaaca eyin iyi bir ey olmayaca belliydi. u halime bak, baklarm, donuk, anlamsz. Hale! Aman tanrm halesi de yok olmu gzlerimin. Oysa onu sradanlktan uzaklatran tek eydi. O sradan kahverengiyi evreler, bir kuyunun etrafna dizilmi talar gibi iine dmeyesiniz diye gvenli klard. Ama yok! Yok olmu! Zaten iine dlecek bir derinlik de kalmam, sradan donuk bir kahverengi.

Boynum da tutulmu benim. Bam ne eemiyorum. Ne oluyor byle neden hareketlerim bu kadar mekanik? Yataa dnsem mi acaba? Uykum da yok ki! Kzm hala uyuyor. Saat ka acaba? Ooo 8 olmu, neredeyse gecikmiim. XY de uyuya kalm olmal. Salonda uyuyor, seslendim uyand, banyoya gidiyor. Bana bakt galiba, ama ben ona bakmadm. Kzm uyandrmalym. Onu pmek ne kadar da zormu. Tm vcudum tutulmu gibi. Kesik kesik hareketlerle onlarca admda, yere kzmn yatann kenarna meldim, salarn okamak iin elimi uzatyorum, ona dokundum, neredeyse zarar vermekten korkarak. Neden bu kadar sert ve arlar?
-Anne bana sen mi dokundun, demirdenmi gibi ellerin.
-yle mi?
yle miydi?
-Dn akam erkenden uyumusun hastasn galiba, bugn evde kalsan iyi olur, dedi XY. Buz gibi bir ses tonuyla. Hasta olduumu fark edecek kadar ilgili ama neyim olduunu merak etmeyecek kadar umursamaz. Ne kadar da buyurgan bir sesti bu byle. Neden olduunu bilmiyorum ama itaat etmeliyim.
-Tamam yle yaparm.
-Anne dokunma! Canm yanyor, ellerine bir ey olmu senin, dedi kzm, giyinmesine yardm ederken. Ellerim mi yalnzca ellerim mi, sen bir de kalbime neler olduunu bilsen?
-Anne biliyor musun? baklarn bana Wall-Eyi hatrlatt, hani filmini izlemitik ya
- Robot Wall-E...?
ktlar, kzm okula brakp, ie gidecek.
Ben ne yapaym, yatp dinleneyim mi, geer mi?
nce bir aynaya baksam iyi olur. Wall-E ha?

Kzm hakl, tuhaf bir ift cam var. Gzlerimi istemediim iin mi kapatmyorum. Hayr gz kapaklarm hareket ettirmeyi istediim halde olmuyor. Kolumu kaldryorum, aynada kendime bakarken, beynimden organlarma giden sinyaller eskiden anologmu ama imdi, dijitalmi gibi kesik kesik, sreksiz. Wall-E bile benden daha seri hareket ediyordu. Tekli koltuu pencere kenarna ekeceim, sonra da kitabmla tam karmdaki ormana bakacam, ara sra da u iki kulenin arasndan szan iki metrelik denize. Her gn baktmda bir ileri bir geri savrulurdum zamanda, gzlerim dolard, imdi buz gibi yreim ne gemiim varm, ne geleceim olacak. Ne kar deniz iki metre deil de gr alanm kaplasa, ne kar gk yz mavili beyazl kpklerle dolsa, ya da mis gibi bir kokuyla yasa, ne kar pencereyi asam da hafif serin bir rzgar perdeyi dalgalandrsa ylece uymuum koltukta. Saat 5 olmu, akam yemei iin bir eyler hazrlasam iyi olacak. Tarhana orbas yapaym, buzlukta tavuk budu vard, bir de pilav olsa yeter herhalde. Yemek yapmak

nce ya erit stne rendelenmi bir iki di sarmsak ekle, sonra minik minik doranm sivri biberi ekleyip kavur, sonra domates rendesi Souk suda bekleyen tarhanay ve et suyunu da ekleyip kaynayana kadar kartr. Kaynadktan sonra ocan altn ks ve ara sra kartrmaya devam et. Robotun dmesine bastm, ekrana gelen menden orbalar, orbalardan da tarhanay setim. Sonra alan pencereden kiilik olacan iaretledim. Mutfaktaki her eyin ama her eyin yeri yllar nce bu eve yeni tandmzda, uzun uralar sonunda hafzasna kaydedilmiti. Erzak dolabndaki tarhana kavanozunun kapan ap iinden 150 cc tarhanay bir kaseye koydu, evyeye ynelip kasenin iine tarhanann stn rtecek kadar yani 250 cc suyu koyup, musluu kapad. Kuru sebze raflarna yneldi, iki di sarmsak alp soydu. Ykama kabn her zamanki yerinden alp evyenin musluunun altna yerletirdi. Sebze kurutma kabn tezgaha ald. Buz dolabndan bir domates bir de sivri biber kard. Defalarca ve kusursuzca her gn yapt gibi sebzeleri evyedeki ykama kabnda ykayp kurutucuya koydu. Sebzeleri kurutmak iin stne avu iinden scak ve kuru hava fledi. Kuruyan sebzeleri ve sarmsa saniyeler iinde minik minik dorayp ayr ayr kaselere koydu. Gbeinin stndeki gizli platformu ekip aa kard. Platformun zerinde hazr malzemelerin konulaca sekiz hazne vard. Hazrlad kaselerdeki malzemeleri haznelere boaltt. Platformla birlikte yatk duran tencere de dikleerek ortaya kt. ecek makinalarnn musluuna benzer musluklardan birini aarak tencereye yirmi mililitre sv ya ald. Programna uygun olarak bir dier musluktan 3g stlm tereya ekledi. Istcsn 200 Cye ayarlad. Bu miktardaki yan snmas iin 4 s kadar bekledi. nce sarmsaklar ekledi. Sarmsak 10 s kavrulduktan sonra biberleri, onlar da 20 s kavrulduktan sonra domatesleri ekledi. Domateslerin iyice lmesi iin 3dk piirmeye programlanmt. Bu srenin sonunda tarhanay da ilave etti. Robotun stcs manyetik kartrclyd. orba scakl 100 Cye kncaya kadar kartrma devam etti. Bundan sonra stc scakl 110 Cye drld ve kartrma hz da 300 dv/dkdan 100 devir/dakikaya indirildi. 10 dk sonra ise stc scakl 45 Cye drlerek, yarm saat sonra yenmek zere platform ieriye alnd. Buzu zdrlm tavuk butlarn ykad. Gbeinin stnden yeni bir platform ekti, bu platformda sya dayankl cam bir tepsi vard. Ykanm butlar tepsiye dizdi. Sv ya musluundan 20 cc sv ya tepsiye ilave etti. Kark baharat musluunu at, haznesi, kekik, karabiber, tuz pul biber gibi baharatlarla doldurulmutu. Tepsinin zeri bir anda rengarenk baharatla sslendi. Sos musluunun haznesine en ok kullanlan soya sosu konulmutu. Biraz da soya sosu pskrtld. 220 Cde 40 dk pimek zere platform ieri alnd. Benzer bir hamaratlkla pilav da hazrland. te mkellef bir akam yemei hazrd.

Gn bitiyor, kapdan anahtar sesini duyuyorum. Yerimden kalkp, kzm grmek iin hole yneliyorum. Hogeldin tatlm. Yzme bakt. Anne sana ne oldu? Bilmiyorum ne olmu bana? Anne, sen bize aka m yapyorsun, hani kkken babamn yapt o robot akalarndan Sen gitmisin, robotun gelmi, ama iyi ya da kt robot deil, ok daha ciddi bir robot yle mi? Olabilir, ama istediim iin olmad bu Hatta hi istemediim bir ekilde yava yava oldu, oluyor. ptm canm kzm, tam bir robot olsam bu kadar gzel bir his olmazd herhalde. Oysa dudaklarmdan, giren bir elektrik akm geti tm vcudumu titretti. nanlmaz bir sarsnt, efkat, merhamet, endie, kaybetme korkusu bir anda btn bnyemi doldurdu. 2,5 yandayd, bir gece uyanp alamaya balamt, odasna girdiimde beiinde ayakta durmu alyordu, bir yandan da, Anne sana ne oldu, ne oldu anne sana? diye soruyordu. Onu uykusundan uyandrp, alatan bir eyler olmutu annesine, bana! Soruyu duyuum ve yzndeki bak grmle bsbtn iime dt acs. Ona sarlp, Bir ey olmad, annen burda tatlm, ben burdaym, derken, bir anda annemi kaybetmi aresiz tek bama, uyanm, 2,5 yanda kck bir kz oluvermitim.

Sihirli Perim benim. Neye dokunsa iine duygu szar. Oyuncaklarn bile. amurlardan kardmz, her yan yosun tutmu oyuncak ay nasl da mutlu olmutu kurtarldna. Nerdeyse kzmla birlikte ben de alayacaktm, onu amurlarn iinde yemyeil yosunla kaplanm bulduumda, ne acklyd zavall Yosunun hali- ad buydu, ona Yosun adn vermiti, kzm. Her tarafn defalarca ykayarak yosundan temizlemitik. Zavall aycn alamakl suratna bir glmseme gelmiti.

Akam yemei iin sofraya oturuyoruz, gbeinin stndeki dmeye basp, hazrlanm yemei srayla yemek masasna yerletirdi. tabaa ikier kepe tarhana orbas koydu. orbalar iildikten sonra bir servis ka ile pilav ve yanna bir para tavuk servis edildi. Yemekte kzm okulda olan komiklikleri anlatt. Gltk. Yemeini bitiren kzm sofradan kalkt, dev iin odasna geti. XY masann toplanmasna yardm etti, bir ka taban kirini aktp brakt. imdi kanepeye uzanyorum, bir atrt geldi sanki, kanepe krlyor olabilir mi? Vazgeiyorum, ona yatmak iyi bir fikir deil. Giriteki boy aynasna gidiyorum. nce kemikli biriydim ben, imdi her eyim biraz bym, genilemi gibi, en ok da ellerim, parmaklarm nasl da kalnlam. Odama gidip baskle kyorum, gsteremiyor ----,-- OLOver load, cihazn kapasitesini am arlm. Olacak i deil, aylardr zayflamaya urayorum, halime bak. Kt bir gnahn bedeli olmal Yzme dokunuyorum, her eyim sert, cildim przsz. Robot Sophienin irkin bir versiyonu oldum. Yarn doktora gideceim, kzmn devlerini kontrol etmek iin yanna gidiyorum.
-Nasl gidiyor tatlm?
-yi. Sen iyi misin anne, kzgn msn?
-Yoo biraz hastaym o kadar. Neden?
-ok farkl grnyorsun?
-Bo ver iyileince dzelirim. Ne alyorsun blnebilme kurallar m?
-Evet, bir eyler yazyor 5498627594. Anne bu saynn 11e blnp blnemeyeceini bulabilir misin?
-Tabi ki tam blnmez, blnrse, blm 499875235, kalan 9 olur.
Kzmn az ak kald, bunu bu kadar hzl nasl yaptn anne?
-Dorusu nasl yaptm bilmiyorum,
-Asal saylar da biliyor musun?
-Tabi biliyorum, kendisinden ve 1 den baka hi bir sayya blnemeyen saylara denir. lgin deil mi?
te bazlar, 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71, 73, 79, 83, 89, 97, 101, 103, 107, 109, 113, 127, 131, 137, 139, 149, 151, 157, 163, 167, 173, 179, 181, 191, 193, 197, 199, 211, 223, 227, 229, 233, 239, 241, 251, 257, 263, 269, 271, 277, 281, 283, 293, 307, 311, 313, 317, 331, 337, 347, 349, 353, 359, 367, 373, 379, 383, 389, 397, 401, 409, 419, 421, 431, 433, 439, 443, 449, 457, 461, 463, 467, 479, 487, 491, 499, 503,
-Anneee! Sen ok zekisin
-Deilim hi sanmyorum, bir ara ezberlemiim demek.
Kzm yatrdm. Ona dokunmadm, dokunursam incitmekten korkuyorum. Yarn salk ocana urayp kan testi istesem iyi olacak.

Gece uyumadm, baucumda aylardr bekleyen Tutunamayanlar bir rpda bitirdim. Sonra Foucault Sarkacn da. Sonra nglizce bir film atm tabletten, benim ngilizcem de sandmdan iyiymi. Filmi orjinal diliyle ana dilimmi gibi izledim. Sonra sevdiim bir japon filmini de altyazsz izlemeyi denedim. Anlayabiliyordum. Sabah kzm okula arabayla braktk. Kzm benden utand, onunla yrmemi istemedi. Hakl, yrym yle komik ki. Bu halimle salk ocandaym. Bekleme koltuuna otururken karmdaki teyze, tuhaf tuhaf bakp, yanndakine kayla gzyle,Bu ne byle, diye fsldyordu. Sonradan da, Allah yardm etsin, duasn benden esirgemedi. Doktor odasndan kp bana bakt, gelebilirsiniz dedi. imdi yanmda, nden o giriyor, ben kesik admlarla giriyorum. Bana aktrmadan bakmaya alyor, aldrmyorum. Masasna oturdu, glmemek iin kendini zor tuttuunu gryorum.

-Komik deil mi?

Ihh diye boazn temizleyerek, Yoo yanl anlmayn, tutuldunuz her halde, dedi.
- Tutulmak gibi deil, bildiiniz robota dntm, bir kan testi yapar msnz? Deerlerim nasl acaba? Demirim, vcut, mineral ve metallarim bir anda artt, eti kemii sard galiba, diyerek glmeye altm.
O da gld, Yaparz tabii, ben size bir de kas gevetici tablet ve jel yazaym, dzelmezse, bir de uzmana grnn.
-Olur, dedim. Belki de makine ya yeter.
Hemirenin yanndaym. Kan almak iin kolumu tuttuunda, hii diyerek gayri ihtiyari, elini hzla ekti.
Korkmayn, dedim. Bir sorun var sertletim her yanm demir gibi ine girer inallah gerisi nemli deil.

Hemire hazrln yapp damar bulmay denedi. Koluma turnikeyi takt, odundan pek fark olmayan kolumda skma iinin baarl olduu sylenemez. Sra enjektrn ine ucunu damara batrmaya geldiinde iyice tereddt etti. Damar yolu diye bir eyi bulma imkan yoktu. Korkmayn dedim, baka bir noktadan deneyin, bir ka denemede tpe kan geldi. Hemire de, ben de rahatladk. Defalarca teekkr ettim.

Doktora yeniden gelmeye niyetim yoktu, o yzden internetten test sonularn grebileceim numaray istedim. Hemire doktordan alp bana numaray verdi. Doktorun mizah duygusunu, hemirenin ise merhamet hislerini canlandrmtm. Bu komik yryle eve yryerek gitmeyi de otobse binmeyi de istemiyorum. Taksiye mi binsem, yryerek ofise mi gitsem acaba? Bir tandkla karlamamak iin dualar ederek Kksu Parkna doru yryorum. stanbulda bir Marsl, dedi bir kz. Olsun tandk biriyle karlamayaym yeter. u kadn, kzmn okulundaki servislerden birinde hostes deil miydi? Eyvah ite korktuum bama geldi. Bana doru mu geliyor, yere bakyorum umarm gelmez. Ohh ok kr grmezden gelip te yana bakarak gitti. Sa olsun. u bankta biraz otursam iyi olur. Oturunca daha az dikkat ekiyorum. Bu kim imdi yaa, pis pis yanayor, aranyor bu herif, asl imdi boku yedim galiba.

-Yalnz msn gzelim?

Yolunuza gidin, diye karlk verdim hala dolanyor etrafmda. Yanma oturdu imdi. Ben kalkyorum. Kolumu tutu. Brakn beni! Bartmadan efendice brakn! Herif tehditten etkilenmie benziyor, ekiyor kolumu. Kolumu ekerken adamn yzne elim arpt. Burnu krld galiba. Hzla uzaklasam iyi olacak. Taksiye bindim. Eve gidiyorum. fr sorun karmadan aynadan merakla bakmakla yetindi. Ohh neyse evdeyim artk. Yorgunluk bitti neyse insanlktan robotlua gei semptomlarym demek yaadklarm.

Cumartesi moduna geildi. Banyo ve tuvalet, amar suyu ve cifle 10 dakika fralanr. Kahvalt hazrlama bugn iin programdan silindi. Srada bahe var. Dklm yapraklar toplanr. Ta ksmlar su ile ykanr, bitkilerin sulamas yaplr, rm yapraklar alnr. Uzam otlar toplanr. ardaktaki kurumu sarmaklar kesilir, banklarn tozu silinir. Balkon ykanr, duvar st tozu alnr. Saat 14de evin d bitirilmi olmal ve ierdeki temizlie balanmaldr. Programdan takvim kontrol yaplr. Eer nceki cam silimi zerinden drt hafta gemise cam silimi gerekleir. Camlarn yerleri ve hangi sra ile silinecei kroki tanmlarda mevcuttur. Cam silme kovasna su alnp, cam silme deterjan ile silinecek camn karsna geilir. Teleskopik kollar devreye alnr. Cam yzeye sprey deterjan sklr. Mikrofiber cam silme bezi ile silme ilemi yaplr. Cam yzeyi slakl ve toz parikl lmleri yaplr. Sonular nceden girilmi kriterlere uygunsa ilem tamamdr. Yeni cama geilebilir. Eer evde insan yoksa, silinen camlar havalandrma ve mikroptan arndrma amal bir saat boyunca ak braklarak havalandrma salanr. Evin balkona alan ucundan balanp, sral olarak dier uca kadar tm odalar, sprlr. Sprgelikler, karyola altlar, cam nleri atlanmamaldr. Bir oda bittiinde kapsndan dz ilerlenir, sensrler dier odann ak kapsndan gelen hava akmn sezer, o yne doru hareket balar. Sprge ncelikle ak zemin zerinde yol alr. Her oda iin program doru yaplmtr. Hafzaya odann krokisi girilmi zeminin hal ve ak blmleri aka tanmlanmtr. Kroki esas alnarak nce ak alan sprlr. Hal ile kapl zemin iin sprge ucu deiir. Ustalkla her bir iplikiin aralnda zerre brakmayacak ekilde emi yaplr. Koltuk altlarna gelindiinde, hareketli eklemler yere kadar eilir. Sprge ucunun zemine tam yapmas iin a sensrleri devrededir. Tm oda sprldnde, toz rnekleme lm ve koku sensrleri alr. lmler ortamdaki toz seviyesini limitler iinde gstermiyorsa, toz depolar boaltlarak temizlik yenilenir. Tm odalar bu ekilde sprldkten sonra. Paspas kovas alr. Yeterince deterjan ve su ile doldurulur. Paspas program sprgeninkine benzer. Yalnz toz yerine zemin nemi llr. Hal kapl zemin pas geilir. amar sepeti kontrolne sra gelmitir. Kirli sepetindeki amarlarn renk ve materyal lmleri yaplr. Beyaz ve pamuklular, renkli ve pamuklular ve koyu renkli ve pamuklular, beyaz ve ynller, renkli ve ynller, koyu ve ynller eklinde alt gruba ayrlr. Her grubun tartm yaplr. Sz konusu grupta -be kg arasnda kirli amar mevcutsa, kirliler amar makinenin haznesine alnr. nceden tesbit edilen zelliklere uygun deterjan ve yumuatc ilgili gzlere konulur. nceden tesbit edilmi zelliklere uygun makina programlamas yaplarak start verilir. Saat 17 olduunda yemek hazrl iin vakit gelmitir. Men ve malzeme hafta banda bellidir.

Genel Men
Pazartesi : Tarhana Soslu makarna, salata ve tatl,
Sal : Mercimek orba, tavuk yemei, pilav salata
aramba : Tavuklu ehriye orbas, sebze yemei,
makarna/brek, salata
Perembe : Yayla orbas, etli kuru bakliyet yemei, bulgur pilav, cack/turu/hoaf
Cuma : Domates orbas, kfte trevleri, makarna, salata
Cumartesi : Mercimek/ezogelin orba, et yemei, pilav, salata, tatl
Pazar : Balk, patates kzartma, salata, helva

Temizlik srasnda Cumartesi moduna geilmiti. Bu moddan klmas dier konularda aksamaya neden olaca iin kalmaya karar veriyorum. Cumartesi gn de aramba moduna geerek durumu dzeltirim. Malzemeler yeterli ve tanmlorba pimeye brakld, rosto frn aamasna geldi, pilav iin pirin suda bekliyor. Salata malzemelerinin ykanmas tamam. amar makinesi durdu. Kurutmaya geildi. Ak camlar kapatld. Taze hava miktar llerek kontrol edildi.
Saat 18:30, test sonucu km olabilir. Bilgisayar ap, karsna yerleiyorum. Takip numaras aklmda. Googlea girip labim yazyorum. Hemen listede en st srada web sayfas. Tklyorum. TC Kimlik No ve Kayt no istiyor. Giriyorum. Hemogram, Biyokimya ve Hormon testi yapmlar. Hi bir deerim normal deerde deil, bazlarnn ne anlama geldiini bilmiyorum ama, bazlar limit deerlerin altnda bir ou stnde. Kolestrolm yksek, tiroid hormonlarm normalden hzl Ama T3 ve T4 deerleri ve TSH sonular bilinen kombinasyonlara uymuyor. Prolaktin ar yksek. Demir depolar grnmyor byk iaretine baklrsa llebilir deerlerin stnde. Kalsiyum da yle.
Not : Tm deerler, refens aralklarn dnda, bozulmu kan Yani alnan kan numunesinin tama srasnda veya baka nedenlerle saklama artlarnn dna klmas nediyle bozulduunu sanyolar.
Hemire kan alrken tpe kan gelmesine bile armtm. Ald ey kan deilmi. Referans aralklarn dnda

Hi bir ey hissetmiyorum. Sradaki i neydi? Eve gelmeleri yakn m? Evden kmalym, beni grmelerini istemiyorum. Dalacam hissediyorum. imde bireyler krlyor. Evden kmalym. Merdivenleri inebildim, dalmadan sessiz bir park bir ke bulmalym, yakndaki parkta bulurum bo bir ke dayan, dayan dalma ta bacaklarm. Ltfen dayan!

-Evet ne var, neye bakyorsunuz, paralanan kadn grmediniz mi daha nce? inize bakn, robot da m grmediniz ekran da?
Geldim, parka geldim. Gvenlik grevlisi durdurmasa bari.
-Hanmefendiii!
-Biraz oturup kacam. Yrmeliyim, yrmeliyim, durup konuamam!
-Hanmefendiii, biraz durun, durun hanmefendiii!
-DuramamTelefona sarld. Allahkahretsin! u dallarn arasndan aaya yneleyim, alaca karanlkta, kuytuda bulamazlar inallah.

imlere oturabildim, omzumdan sol kolum dt, ayam da bilekten kt, ok koyu, viskoz bir ey damlyor ara sra. Sa kolum, sa ayak, sol omuz, sa omuz Yank ya kokusu tanyorum bu kokuyu. Dilovasndan geerken fabrikalardan gelen kokuVcudumdan akan bordo renkli balk etrafm sard. Ilk. Belim ayrlyor, yana doru dyorum. oban Yldz yukarda. Benim bir ruhum olduunu sanmyorum, makinelerin ruhu olmaz, benim yldzm da olmaz deil mi? Bam dyor, yoku aa yuvarlanyorum imlerde. Bir gk, bir kk, bir dal. Bir gk, bir kk, bir dal. Bir gk, bir kk, bir dal. Bir gk, bir kk, bir dal Durdum. neyseki yzm ge dnk kaldm.

Bulutlar hzla yer deitiriyor, u gri olan kk bir kza benziyor, glmseyen, lle sal, elbiseli, kurdelal ayakkabl... Aa gibi yakndaki bulutlar, baheye girdi imdi kz, kollarn kaldrd, aacn daln tuttu, trmand, oturdu dala. Dut yiyor. Byd kz, ders alrken alyor, ak, o bilmiyor. Kara bulutlar artt, imekler sklat, rzgar kuru yapraklar yzme yaptryor, gzel kokuyorlar. Karncalar stmden geiyor, acele yetimeleri lazm, yamur geliyor. te yine kt, kk kz. Gzellemi, k giyinmi, dik duruyor, glmsyor, alyor, mutlu. Mzik sesi geliyor uzaktan. Tanyorum ben bunu, bir belgesel vard onun mziiydi bu. Evlenmi, yemek yapyor, kyafetleri ucuz, salar dank, rengi solmu, yrtk terlikler var ayanda. Bebei kucanda, elinde biberon var, kilo alm. st ba perian. imekler akyor. Birileri geliyor, sesler yaklayor, bedenimi buldular. Baka da hi bir ey bulmazlar.
Yldrmlar, sahibim geldi, gidiyorum

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneysel kmesinde bulunan dier yazlar...
Yeni Gn

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Frtna
Bymek
Naturel
Azurit Yolu

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Aydan [iir]
brahim [iir]
Lgs - Liselere Gei Samal [nceleme]

YILDIZ AKA kimdir?

nsan ve hayat aadaki yntemleri kullanarak renme abas, bir eit ders alma. . . Kalemle vurgulama teknii Anahtar kelime teknii zet karma teknii Zihinsel ema teknii Pratie dkme teknii Aralkl alma teknii

Etkilendii Yazarlar:
Franz Kafka, Fyodor Dostoyevski, Harper Lee, Lev Tolstoy, van Gonarov, Sabahattin Ali, Ouz Atay

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | YILDIZ AKA , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.