..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Her devrim yokolup gidiyor ve peþinden yalnýzca yeni bir bürokrasinin artýklarýný býrakýyor. -Kafka
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Aný > Kamil Erbil

26 Mayýs 2022
Ayakkabý Tamircisi  
Kamil Erbil
Elime sýkýþtýrýlan ayakabýlarý rahmetli annem, -Bu ayakkabýlarý kavaflar aralýðýnda ki Ördek Ali diye bilinen ayakkabý tamircisi Ali amcaya götürüver. Tamir edilecek yerleri göster,kaç paraya yapacaðýnýda sormayý unutma dedi. O zaman kadar hiç gitmemiþsemde Ördek Ali lakaplý eski ayakkabý tamircisini ilçede tanýmýyan yoktu.

:IDD:
Elime sýkýþtýrýlan ayakabýlarý rahmetli annem, -Bu ayakkabýlarý kavaflar aralýðýnda ki Ördek Ali diye bilinen ayakkabý tamircisi Ali amcaya götürüver. Tamir edilecek yerleri göster,kaç paraya yapacaðýnýda sormayý unutma dedi. O zaman kadar hiç gitmemiþsemde Ördek Ali lakaplý eski ayakkabý tamircisini ilçede tanýmýyan yoktu. Elimdeki tamir edilecek ayakkabýlarla içer girdiðimde Ali amca;gözlerinde kalýn çerceveli gözlüðü,elinde ayakkabýlarý dikmeye yarayan týðý ve iplik geçirilmiþ iðnesi ile dizlerinin arasýna sýkýþtýrdýðý ayakabýyý dikmekle meþguldü. Ben kapýdan içeri girdiðimde baþýný hafifçe kaldýrdý, kalýn çerceveli gözlüklerinin üstünden bana bakarak, -Buyur evlat, hoþ geldin dedi. -Bunlar tamir edilecekmiþ dedim. -Hele bir otur,diyerek yanýbaþýndaki küçük oturacak yeri hasýrdan örülmüþ iskemleyi gösterdi. Ben otururken oda elimdeki tamir edilecek ayakkabýlarý aldý evirdi çevirdi,orasýný burasýný kýrýþtýrdý,sýkýþtýrdý, ben hiçbir þey söylemeden, -Tamam evlat bunlar kalsýn yapalým,yarýn alýrsýn dedi. -Kaça yapýlacaðýný da sor dediler dedim. Tekrar ayakkabýlara þöyle bir baktý , -Çok önemli deðil, iki ira yirmibeþ kuruþ dedi. Ýþte ilçede Ördek Ali diye tanýnan eski ayakkabý tamircisiyle tanýþmam böyle oldu. Daha sonralarý mektep tatillerinde ayný sokakta bir manifaturacýda çalýþtýðýmdan Ali amcayý daha iyi tanýma fýrsatým olmuþtu. Kavaflar aralýðýnda yaklaþýk 14-15 metrekare tabaný ve tavaný tahta döþeli dükkanda çalýþýyordu Ali amca. Ýlçede hemen hemen herkes tarafýndan sevilen sayýlan biriydi. Camýn kenarýndaki sandelyesine oturur ,boynuna baðladýðý kalýn çadýr bezinden yapýlmýþ rengi artýk siyahlaþmýþ önlüðü ile kocaman eski dikiþ makinasýyle haþýr neþir olurdu. Önlüðünün göðüs kýsmýna ise ayrýca deriden bir parça dikiliydi. Bu deri parçasý ayakkabý malzemelerinin sert olanlarýný falçata (deri kesmeye yarayan keskin býçak) ile göðsüne bastýrarak keserken herhangi bir yaralanmayý önlemek içindi. Kalýn çerçeveli gözlüklerinin tam ortasýnda burnuna gelen yeri acýtmýþ olacakki bir bez parçasý baðlýydý. Sabahlarý dükanýna girmeden tüm komþulara selâm verir hal hatýr sorar,hayýrlý iþler diledikten sonra besmele ile dükkanýný açardý. Hemen kapýnýn arkasýna asýlý duran önlüðünü baðlar camýn önündeki masasýnýn yanýndaki sandelyesine oturur,karþýsýndaki kahveciye de camý týklatarak eliyle çay getirmesini söylerdi. Hem çayýný içer hemde dükkanýn önünden gelip geçenlere selâm verir,onlarýn selamlarýný alýrdý. Yaklaþýk 55-60 yaþlarýnda, 1.75 boylarýnda iri yarý kilolu, güleç yüzlü biriydi. Yürürken sanki dengesini saðlamak için kollarýný iki tarafa hafif açardý. Son zamanlarda da öksürmeðe baþlamýþtý. Dükkanýndan hiç müþteri eksik olmazdý. Ayaklarýnýn arasýna sýkýþtýrdýðý ayakkabý örsüyle diktiði ayakabýlarý ucu yuvarlak çekiciyle diktiði veya yapýþtýrdýðý yerleri döverdi. Önünde yaklaþýk 75-80 santim geniþliðinde yuvarlak kalýn bir masa vardý. Bu masanýn üstünde neler yoktuki; çeþit çeþit ayakkabý çivileri,iplikler,dikiþ iðneleri, dikiþ iðnesinin geçeði yere delik açmak için kullandýðý týðý, bazý ayakkabý tamirlerinde kullandýðý küçük aðaçtan yapýlmýþ çiviler,bal mumu ve ayakkabý tamircilerinin olmazsa olmazý tutkal… Ayakkabý tamirinde kullandýðý sicimi yeteri kadar kopardýktan sonra eline aldýðý balmumu ile o ipe aþaðý yukarý sürterek iyice yedirir daha saðlamlaþtýrýrdý. Hafif cama doðru döndüðünde ise hem elle hemde ayakla çalýþan siyah renkli eski ve kocaman bir dikiþ makinasý. Dükkanýnýn bir duvarýna sýra sýra raflar yapmýþtý. Tamir ettiði yakabýlarý siler,boyar buraya koyar,sahipleri gelincede verirdi. Eðer tamir ettiði ayakabýlarýn sahipleri evine yakýn oturuyorlarsa akþam giderken onlarýda sahiplerine götürürdü. Kavaflar aralýðýnýn simgesiydi Ördek Ali amca. Bir gün dükkan açýlmadý. Ördek Ali amca akþam vefat etmiþti. Söylenenlere göre ölümünün nedeni ayakkabý tamirinde kullandýðý tutkalmýþ. Çok üzülmüþtüm. Hey gidi Ördek Ali amca hey. Nur içinde yat mekanýn cennet olsun. Ne güzel günlerdi onlar. Kamil ERBÝL

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn aný kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Torunum
Keriz
Yýldýzlar Hep Kayarmý?
Kardeþim...
Otur... Sýfýr...
Ayakkabý Boyacýsý
Aldýn mý Arabadan Ham Bostaný?
Kapýcý
Bir Zamanlar Köuyde

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Niyazi Amca
Miras
Kýrdýðýn Yerden Kýrýlýrsýn.

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Baytar [Roman]

Kamil Erbil kimdir?

Amacým gerçeklerin ana temasý olduðu yazýlar.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Kamil Erbil, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.