..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Cumhuriyet fikir serbestlii taraftardr. Samimi ve meru olmak artyla her fikre sayg duyarz. -Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Fantastik > Timur KOHEN

2 Ekim 2022
Reli Hermanni'nin lgin Hikyesi  
Reli Hermanni

Timur KOHEN

Hayvanlar aleminde geen ilgin bir hikye.

:CFE:
nsan ol insan diye bard bir gz kr olan Kaz Iras Lindovs. Boynundaki tyler rpertici ekilde kabarmt. Kaz Iras Lindovs uzun zamandr peinde olduu Kaplumbaa Reli Hermanni yi bir markette alveri yaparken tesadfen grmt. Kaplumbaa Reli Hermanni ve ei Bayan Rennis Hermanniyi grdnde ite aynen byle barmt.
Bir gz grmeyen Kaz Iras Lindovs markette onca hayvana aldr etmeden ikinci kere tekrarlad nsan ol insan Sonra bir aynin paras olan figrler yapmaya balad. Herkes aknlkla onu izliyordu. Ardndan kanadndan bir ty yolarak yere att ve nc kere tekrarlad nsan ol insan Hemen ardndan son derece sert bir kanat rpyla yerdeki ty Reli Hermanniye denk gelecek ekilde frlatt. Iras Lindovsun kanadndan yolduu ty bir ok gibi frlad ve Kaplumbaa Reli Hermanninin karnna sapland. Olaya tanklk eden ve aknlkla tm bu olup bitenleri izleyen hayvanlarn baklar arasnda ty yava yava sapland yerden szlerek ere dt. Tyn ucunda hafif bir kan kalmt.
Reli Hermanni bu olay tam da iten dndnde elini yzn ykarken hatrlamt. Havluyla ellerini kurularken aynadan kendisine bakyordu. Gmleini, gbeini grebilecek kadar at. Karnnn zerinde hala o kaz tynn kk ve nemsiz yara izi grnyordu.
Mutfaktan nefis akam yemeinin kokusu geliyordu. Ei ona yemee gelmesi konusunda acele etmesini sylyordu. Ama Reli einin sesleniini ikinci ve daha volmlyken duyabildi. Doktor Raja Reprilyanonun da tslayarak dedii gibi kulaklar artk daha da kt bir durumdayd.
Sana daha nce de sylediims gibi senins yanda birinins ykseks sesli ortamlardans uzaks durmas gerekiyors, Reli. Kulaklarn dinlendirmens lazms. Onlara daha oks yllars ihtiyacns olacaks.
Reli Hermanni, aynada kulaklarn kontrol ederken dilini bir eyin rahatsz ettiini fark etti. len yemeinde yedii baln kl olabileceini dnd ve aldr etmemeye alt.
ocukluunda ve genlik yllarnda bir sr ge katlmt. ocukken katld bir gte duyduu bir eyi hatrlamt, hayvanlarn ok eski zamanlarda lanette bulunabildiini duymutu. Sonra tekrar dilini oynatt ve onu rahatsz eden eyi grmek iin azna at. Bir ey grnmyordu. Sama bir tebessmle gld ve ii dalgaya dkt. Bir daha yapmamalym. Diye sylendi. O kadar yapmack bir glmseme olmutu ki daha fazla uzatmadan yzn eski haline getirdi. Kazlarla alay etmek iin henz ok erken diye dnd. Bu yana kadar neler grm, nelerle mcadele etmiti. Her eyin olacana varmas gibi kesin bir kanun vard. Bunu bilecek kadar ok yaamt. Her ne olursa olsun, kazlar dnnce rperiyor ve ne sebeple olursa olsun bir daha herhangi bir kazla grmemeyi umuyordu.
Reliii Ei yksek sesle sesleniyordu. Yava admlarla banyodan karken Geliyorummm diye sesini az nce einin tonlad gibi tonlad. Bu durum houna gitmiti. imdi kedini daha iyi hissediyordu.
yi hisleri ok uzun srmemiti. ok fazla pipo iiyor olduu geldi aklna. Ttn aznda beliren eyin sebebi olabilir miydi? Papyonunu karm ve gmleinin dmelerini am halde salna salna aa indi. Geen hafta 101. Ya gnn kutladklar olu Repi Hermanni evden kyordu. Akam yemei iin baka planlar vard.
Grrz genler.
Grrz Repi.
Ar admlarla masaya geldi ve oturdu. Uzun zamandr bitiremedii bir kitaba uzand ve masa hazr olana kadar okumay srdrd.
Hayatm dedi Rennis. Kitab koymasn istiyordu.
Efendim hayatm. Oh. Tamam. Dedi Reli ve kitabn bir yapran kesinden katlayarak ald yere koydu.
Bayan Rennis bu akam ona enfes bir akam yemei ziyafeti hazrlamt. Nefis bir patates yahnisi, deniz mahsll ili pilav ve mevsim salatas
Reli, akam yemeini derin dnceler ierisinde yedi. tahnda bir eksilme yoktu. Tabandaki her eyi silip sprd. Bu iyi bir ey diye dmd. i biraz olsun ferahlamt.
Reli bu gzelim akam yemei iin einin elinden tuttu ve bir pck kondurdu. Hemen ardndan daha nceden ttn doldurduu, yz yllk bir aacn kknden yaplm piposunu kard. Bu pipoyu genliinde bir mzayededen almt. Satc onu kandrmadysa bu pipo yz yanda bir aacn kayalar oymu olan kknden yaplmt. Bitki znden ve dier zararl maddelerden temizlenmesi iin kaynatlarak alt yl kurumas ve hazr hale gelmesi iin bekletilmiti. Satcnn sylediine gre doann bizlere sunabilecei en mkemmel pipolardan biriymi. Ancak yzde bir ihtimalle byle kaliteli bir pipo retilebilirmi. nk iyi bir pipo iin aacn damar dzeninin simetrik olmas ve minimal sayda kum ukurlar bulunmas gerekliymi. Tabi Reli Hermanni bu pipoyu alrken iin teknik ksmndan anlamamt ve srf avucuna iyi oturmutu diye bu pipoyu almaya karar vermiti. Pipoda, ald gnden beri de herhangi bir deformasyon olmamt. Bu piponun dnda 5 tane daha piposu vard. Bu be pipoyu ve dier pipoyu dinlendirerek kullanyordu.
Piposunu ar ve uzun uzun ekerek yakt. Bayan Rennis ile yazl olmayan bir anlamalar vard; Reli onun al veri ilerine karmyordu. Rennis ise onun piposuna karmyordu. Relinin duymayla ilgili problemi ile ilgili ona srekli hastaneye gitmesi konusunda sylenmeyi de brakmt. Bu basit anlama uzun yllardr evde huzursuzluun kmasn nlyordu.
zel hayatlarnn monotonluu dnda baka eyler de oluyordu. Mesela, Reli emeklilik sresini oktan doldurmutu. Emeklilik zerine planlar yapyorlard. Dier taraftan 80. alma yln doldurursa kendisine ek bir ikramiye verilmesine hak kazanacakt.
Kendisi iyi bir hkim olarak anlyordu ve yle de kalmay istiyordu. Meslek hayat boyunca Kaz vam Lindovs davas dnda adn lekeleyen bir olaya karmamt. hayat bu kk falso dnda gayet gzel gidiyordu.
Sonra ehre u gebe kazlar gelmiti. Bu defa hi gemedikleri g yolunu tercih etmilerdi.
nsan ol insan. Diye haykrmt sol gz kr olan kaz. Belki bir sazlkta gzn kaybetmiti, belki de biri ona ta frlatmt, kim bilir belki de gzn bir hastalkta kaybetmiti. Srekli aklna gelen bu konu artk onun haliyet-i ruhiyesinden hemen anlalyordu.
Yine aklna geldi deil mi? Son zamanlarda bu davay aklna taktn iyice belli ediyorsun.
Kaplumbaa Reli Bu szler karsnda, kendini keye skm gibi hissetti.
Bayan Rennis Sen hi olmamas gereken bir karar verdin.
nan aklmda vam Lindons davas yok.
O zaman neden modun dk?
Az nceki kitapta okuduuma gre, dedi. Daha adil bir yaam olana gn be gn artyormu. Kafam buna taklyor. Aslnda okuduu eyin tesirinde deildi, diline deen eyin ne olduu konusu kafasn kurcalyordu. Eine imdilik bu konuyu amak istemiyordu.
Sonra tekrar piposundan yava yava ve uzun uzun nefesler ekti.
Alnn avucunun arasna ald Bizim ihtiyar Karga Revi Korvusu bilirsin. Hani geen yl bir pipo partisinde bayan konuklardan birinin kalasna iyi bir aplak patlatmt. i ve konumu gerei herkes yallna ve akac kiiliine vermiti bu durumu. Hatrladn m? Hah ite bu dava olayn bama o sard.
Bayan Rennis Nasl yani? Davay sana o mu verdi?
Reli Evet. htiyar Karga Revi Korvus.
Aslnda Bayan Renniste bunu tahmin edebiliyordu. nk Yarg Revi Korvus, Reliden holanmazd. Relinin ban derde sokacak ve onun adil karar vermesine sebep olacak bu davay pekl daha nceden incelemi bile olabilirdi.
Aslnda Reli de ayn eyi dnyordu. Yz ok solgundu. Kendini iyi hissetmiyordu. Kulandaki sorun gn be gn artyordu. imdi bir de aznda kan o ey musallat olmutu.
Reli, Normalde yan pek gstermezdi. Yzyl akn zamandr Bayan Rennis ile birlikte yayorlard. Bayan Rennis, Reliyi ilk kez bu halde, km ve yalanm gryordu.
Aman neyse ne . dedi piposunu derin derin solurken. Yllar iinde saklad birka gl vard Relinin, hafife eine glmsedi. Neler oluyor bana? dedi iinden. Bugn ikinci keredir glmsemiti. Bayan Rennis bu glmseme olayn Relinin psikolojisine balad iin ses karmyordu. Reli, byle bir eyi tekrarlarsa gerekli eyleri yapmaktan asla ekinmeyecekti.
Repi nasl? diye geveledi Reli.
Bayan Rennis Artk pek aldrmyor. Arkadalar ona destek oluyor.
Sen davay karara baladktan sonra gittii grmelerde baya sorun yaam. Grmelerde istemedii tepkilerle karlamak cann ok skm. Yani senin verdiin bir karar mteselsil bir balaycla sahip olmamalym. Repi bu duruma fkeli ama zamanla aacaktr. Amak zorunda. bavurularn yapmaya devam edecek. Onu ve beceriksizliklerini anlayacak birileri karsna kacaktr.
Reli Hermanni, eiyle konuurken oluyla ilgili gzlemlerini de iin iine katarak onunla bir konuma yapmay planlad. Sonuta bir hata varsa bu hata kendisine aitti. Bu hatann oluna yanstlmasn istemiyordu.
Her ne olursa olsun ie almda bir hayvann nce, o i iin yetersizliine, grgszlne, beceriksizliine, kabalna ve liyakatsizliine baklmalyd. Elbette stlerine kar taknaca, sorgusuz ve sualsiz tutumu da nemliydi ama ncelikler her zaman bunlard. Reli, oluna yaplan hakszla gerekten ierlemiti. Onun hreti ve st dzey nfuzu ie yaramyordu.
Reli ve Repi Hermanni gece yryne kmlard. Repi Hermanni akam yemeini arkadalaryla yedikten sonra fazla taklmam ve eve erken gelmiti. Can hala babasnn ileri yznden kendisine yaplan hakszla skknd. Frakti Caddesi boyunca yrylerine devam ettiler. Buradaki evler ok pahalyd ve bu pahallk, caddenin yukarsna doru i iyice rndan kyordu. Bu cadde st snf hayvanlarn olduu kral dairesi gibi bir yerdi.
Verdiim kararn bir hata olduunu biliyorsun deil mi Repi?
Repi ona bakmadan bayla onaylad sadece.
Bazen doru karar verebiliyorsun. Bunu neden yaptm bilmiyorum. Bu duruma bir igd denebilir. Her hkim adaletsizliklerle dolu bir alma hayat hayal eder. Benim idealim de byleydi. Bunun iin savatm. Adaletten kandm. yilik yapmadm. Liyakati aklmn ucundan dahi geirmedim.
Bunlar duymak istemiyorum baba.
nan ben de istemiyorum ama i bavurularnda bu iin karna gelmesini istemiyorum. Sen bunu hak etmiyorsun.
Reli, oluna bakyordu Bu durum o kadar da kt deil. Dedi. fadesi hite yle olmadn gsteriyordu. Yetkinliklerinin farkndayd ama bu zellikleri be para etmeyen eylerdi. Hayvanlar lemi ile ilgili sosyolojik kitaplar yazan Tytoni Chordata bile hayvan davranlarndaki, gerein ne olduu grme konusunda nemli olan kstasn; toplumun bu davrantan grecei fayda ya da zarara bak amzda gizli olduu yazmt. Yani, bir davran, tutum, dnce, karar vs kii iin iyi ise ve toplum bundan zarar gryorsa, bu noktada toplumsal bir zarar vardr. Yazara gre hayvanlarn gereklii grme konusunda ciddi skntlar vard. Relide Tytoni Chordata gibi dnyordu ve gerekliin farknda olduu iin bir nebze olsun mutlu hissediyordu. Tabi bu mutluluun ve farkndaln bedeli ard. Reliye toplumda yer bulamamasna sebep olan bu farkndalk, kafasn iki boyutlu dnyadan dar karp boyutlu dnyay gren bir atari karakteri gibi hissetmesini salyordu.
Repi, babasnn vam Lindons davas ile ilgili verdii karardan dolay ok utanyordu. Durumu kabullenmen senin iine gelir, dier trl senin zerine gelirler. Baba diye konutu.
Reli oluyla farkl iki dnyada yaadn hissettii iin Aynen evlat. Diyerek konuyu bitirmek istedi.
Repi Hermanni de iki boyutlu dnyaya skm kalmt. Sa sol, ileri geri. Bunun dnda bir boyutu grmyordu. Oysa Reli gereklik denizine kafasn sokmutu. Bu denizde yukar ve aa da vard. Olunun bir gn hayvanlarn, davranlarndaki tuhafl sezmesini ve gereklik denizine bir an kafasn daldrmasn diledi.
Sen yaptn hatay dzelteceksin babacm. Dedi Repi.
Reli Hermanni yine glmsedi. Bu defa aldr etmemiti. Glmsedii iin ilk defa piman olmadn hissetmemiti.
Dn yolunda ar admlarla yryorlard. Baba oul konumadan ylece etrafa baknyordu. Derken hzla yanlarnda bir araba geti. Serseri tipli birka hayvan gecenin karanln yrtan mzik sesi ile dolayorlard. Reli bu arabay anmsamt. Bu araba, Kaz Iras Lindovsun ei vam Lindovsa arpp ldren arabann aynsndand.
Reli Hermanninin zihni, az nce yanlarndan geen arba yznden vam Lindovs davasna gitmiti. Oluyla kt yryn sonlarna doru dava dosyasna eklenen gvenlik kamera grntlerini dnyordu.
Sonra kafasna yldrm gibi aklan arpma sesi gelmiti. Uzun boynu arpmann da etkisiyle son derece sert bir ekilde sa n amurlua vurmutu. Kafas orackta patlamt. Sonra ara saa ynelmiti ve n lastikler vam Lindovsun bedenini ezmi ve ara bir aaca arparak durabilmiti. te az nce yanlarnda geen ara Bayan vam Lindovsa arpan arala ayn marka ve ayn renkteydi.
Baba oul evlerine vardklarnda Bayan Rennis onlara beyaz ay demlemiti. Beyaz ay en az ilenen ve sadece bir admdan oluan basit bir retim srecinden getii iin salklyd. Bayan Rennis doal gne nda ve ak havada kurutulan bu ay zellikle tketiyordu. Yalar ilerlemiti ve siyah ay onlarda arpnt yapabiliyordu.
Ben hemen size aylarnz getireyim. Dedi Rennis.
ok iyi olur. Diye karlk verdi Reli. Kafasndaki grntleri datmaya ihtiyac vard.
Anne siz gein isterseniz ben aylar getiririm. Dedi Repi.
Bay ve Bayan Hermanni oturma odasna getiler. Repi piposuna yneldi ve iini temizlemeye balad. ay gelene kadar piposunu hazrlamak istiyordu. ayla birlikte pipo imeyi seviyordu.
Bayan Rennis Umarm ikiniz de daha iyisinizdir.
Efendim, anlayamadm. Dedi Reli ve elini kulana gtrd.
Bayan Rennis bu defa yksek sesle sordu.
Daha iyim. Repi de yle. kimiz iin de ilgin bir yry oldu. Dedi Reli Hermanni.
Pipo temizlemeye yllar ierisinde alt iin piposunu hemen hazrlam ve imeye hazr hale getirmiti. Sonra hazrlad piposunu ar ar yakt ve dumann yava yava flemeye koyuldu. Pipo imekten gerekten zevk alyordu. Hayatta yegne keyif ald eylerden biriydi. Bu alkanln asla brakamayacan dnd.
Repi elinde tepsiyle grnd. Annesinin daha nceden hazrlad kurabiyeleri ve tepsiye koyduu fincanlar doldurmu ve gelmiti. aylar verdikten sonra oturdu.
Btn aile bireyleri ayla birlikte kurabiye yemeyi ok severdi. Reli piposunu bir kenara koyup soumasn beklerken kurabiyelerden birka tane ald.
Herkes keyifle ayn yudumlayp kurabiyelerini yiyordu. Televizyonda ihaleyi kendi aile irketine vermi bir brokratn konumas veriliyordu. Bu ihaleyi alan aile irketine teekkr ediyordu.
Tam bu esnada Reli Ahh. Diye inledi. Sesinden cannn yanmasndan ziyade bir eye ard belli oluyordu. Televizyon izleyip sakin sakin aylarn yudumlayan Repi ve Bayan Rennis bir anda Reliye dndler.
Reli hayatm neyin var? dedi Rennis Hermanni. Olu Repi de irkilmiti.
Reli ay bardan alrken zerime biraz ay dkld . Diye yalan syledi. Aslnda sabah dilini rahatsz eden eyin ne olduunu anlad iin armt. Aznda beliren eyi grmek iin deliriyordu. Diliyle oynamaya devam etti. ine byk bir korku dolmutu. Doktor Raja Reprilyanodan acil bir randevu almalyd.
Dikkat ekmemek iin ayn bitirene kadar bekledi. Sakince yerinden kalkt ve Ben bir dava dosyas iin antama bakp gelmeliyim. Diyerek odadan kt.
st kata belki de o gne kadar kmad bir hzda kt. Nefes nefeseydi. Azn ap amamak arasnda kararsz kalmt. ok heyecanlyd. Diliyle tekrar azn yoklad. Diline resmen bir di geliyordu. ini byk bir korku kaplamt. Aynadan azna bakmaya ekiniyordu. Sonra aklna Kaz Iras Lindovs geldi. nsan ol insan diye barmt. Aklna o lanet olas Iras geldii iin midesi buladn hissetti. Onun kaz tyn karnna frlat geldi bir an gzne ve rmeye balad. Nefesini tut. Nefesini tut. Diye kendisine telkinde bulundu. Sonra derin nefesler alarak kendisini toparlad. Azna bakp bakmama konusunda ki kararszlk ve korku devam ediyordu. Grecei eyin kusmasna sebep olacandan emindi.
Derin derin nefesler alarak kendisini toparlamaya alt. Artk midesi bulanmyordu. Sonra gzlerini kapad ve azn at. Gzn hafife at.
Grd ey karsnda arp kalmt. ylece bo gzlerle aynaya bakmaya devam etti. Gz kapaklarn oynatmyordu. Sonra elini istemsizce azna gtrd. Di bu. Diye sessizce sylendi. yi de kaplumbaalarn dileri olmaz ki! diye iinden geirdi. inde hala bir umutla hasta olabileceini umuyordu. Bu lanet olasca ttn beni kanser mi etti yoksa? diye dnyordu. Gerei kabullenmek istemiyordu Reli. Aslnda Iras Lindovsun kendisini lanetlediini ok iyi biliyordu. Relinin asl merak ettii ey bu lanetin ne olduu ve lanetin nereye varacayd.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik kmesinde bulunan dier yazlar...
Kayp Yol
Secret War

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kemer

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Beyaz Melek 4. Blm [Roman]
Ksa Sa '. Blm [Roman]
Beyaz Melek 8. Blm [Roman]
Nicole Beatrix'in Atarisi 2. Blm [Roman]
Beyaz Melek 6. Blm [Roman]
Nicole Beatrix'in Atarisi [Roman]
Beyaz Melek 7. Blm [Roman]
Kod. X [Roman]
Beyaz Melek [Roman]
Ksa Sa [Roman]

Timur KOHEN kimdir?

almalarm neredeyse her gn gzden geiriyorum. Byk bir emekle yazdm romanlarm nasl daha arpc, srkleyici, gizemli ve fantastik hale getirebileceimin almasn yapyorum. Okuyucunun gemite, imdi ve gelecekte vermek istediim dnceyi almas iin elimden gelen her eyi yapyorum. Zamana yenilmeyecek, yaamaya devam edecek eserler oluturmak iin ura veriyorum. mgeleri merak esiyle ilemeyi seviyorum. Gizemin ve merak esinin son ana kadar fantastik bir atmosferde srp gitmesini seviyorum. Okuyucunun gznde ve ruh dnyasnda kkte olsa bir yer etmek iin gizemle yazma servenime devam ediyorum.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Timur KOHEN, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.