..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Tm mutsuzluklar yokluktan deil, okluktan gelir. -Tolstoy
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Beklenmedik > Arman Berra

8 Aralk 2022
Gndz Depremi  
Arman Berra
Srad bir yaam sren nl kahramanmzn hayatndaki gerek depremlerin tesinde aslnda yaad anlamsal depremlerin nasl inanmas g bir sona srklediinin hikayesi... Hem elendirmesi hem de sahip olduu tahmin edilemez bir son sayesinde gl bir mesajla final yapan bu ok beenilen ksa hikayeye vakit ayrmanza kesinlikle deecek. Hikayenin damtlm zn alabilmeniz iin yazld ve beendiyseniz yorumlarda sizlerden gelecek beenilere gre uzun versiyonunu yazabilmeyi ok isterim. iyi okumalar.

:ECH:
Bilgi: Tamamen hayal rn bir kurgu hikayedir. Bilgilerinize...

Dnya o sabaha biraz daha uykusuz uyanmt. Gece byk bir sarsnt olmutu, yklan bir yer veya yaralanan kimse olmamt ama sarsntnn sebep olduu panik uykular karmaya yetmiti. Tm insanlar gne bir miktar esneme ve endie ile balamlard.

Tm insanln ierisine dt bu byk endie ve kaygya ramen, geceyi sradan gecelerden farksz geiren birisi vard. Deprem srasnda sarsntdan dolay uykusundan uyandnda, yznde bir glmseme olumutu. Zemin katta oturuyordu, yatak odasndan aracn park edebilecei bir giri yapmt. O tuhaf arabas da yatak odasnda, yatann hemen kenarnda duruyordu. Benzin ve ya kokular birbirine girmi bir yatak odasnda uyumak onun iin artk vazgeilmezdi. Baka bir yerde uyumak zorunda kalrsa uyuyamyordu. Depremde uyannca, anslyd. Uyanmadan da lebilirdi, hemen yatandan frlad ve zorla alan kapsn byk bir gcrt ile ap arabaya bindi.

Arabasna binmi ve deprem nedeniyle oluan evindeki o byk sarsntnn kard grlty sanki bir senfoni orkestras aheseri dinler gibi dinliyordu. Evin sarsnts srasnda sallanan araba sanki lunaparkta bir oyuncan elence iin sallandnda bunu biliyor olmamza ramen engel olamadmz o keyif verici tatl korku gibi yayordu depremi. Her depremde byle elenirdi, bir mit belki bu sefer yklr ihtimali ile heyecanlanyordu. Bir sre sallandktan sonra sarsnt durmutu. Depremin onda uyandrd coku yerini yine bir hayal krklna brakmt. Yorgann sert ekilde zerine ekti. Tepkisini konuarak vermeye almas nedeniyle azndan kan garip sesler etrafndaki komular tarafndan dahi duyulmutu. Yine olmamt, belki tekrar olur midi ile uyumaya devam etti.

Sabah olmutu ve gzlerini ap evi hala yerli yerinde olduunu grnce, depremin yine skaladn anlamt. Rutine geri dnmt. Kendi kendine zel olarak hazrlad ve insan sal iin en zararl besin tercihleri ile dolu zel kahvaltsn yaparak gne balyordu.

Yatak odasndaki arabasnn yanna geldi. Her taraf eri br, arka cam krk, lastikleri patlak ve bu nedenle jantlar zerinde yol alarak kulland aracna bindi yine. Byle olduunda frenlerin tutmama ihtimali artyordu. Byle bir aracn tabii ki anahtar da olamazd. Motordan dz kontak balant ile altryor ve bunu insan salna zarar verecek dzeyde yksek ampere sahip bir ak ile her gn deniyordu. mit ediyordu belki, bir ekilde baarmay umuyordu. Ara altnda zellikle motoruna koyduu kzartmalardan artan eski yalar sayesinde motor ciddi bir duman kararak yol alabiliyordu. Bu duman da zararl gazlar ieriyordu ve kaput ile oturulan blm arasndan bu gazlarn gemesi iin delikler amt. Ne zaman yola ksa, dumanlarn ierisinde zar zor nefes ala ala yolculuk yapar, bazen arabada src yok zanneden dier srcler kaza bile yapard. Camlar katiyen amazd ki karbonmonoksit gaz eksiksiz ekilde cierlerine nfuz edebilsin. Ama meslei gerei olacak cierleri dayankl idi, sradan bir insann dayanamayaca bu seviyeden hi etkilenmiyordu. Yllar boyu bu arataki miktarn mislince maruz kald iin olacak ki sradan temiz hava gibi arata yol alabiliyor.

Yine onun iin artk olaan olan bir yeni yolculuk iin daha yola koyuldu. Kasislerde fren kullanmadan geiyordu. Aracn amortisrlerindeki yaylar da kestirmiti ki bylece yol tutu zelliini ve sarsnt azaltma ynn de kaybetmiti ara. Bunlar onun iin sradan eylerdi, etrafndaki insanlarn akn baklar artk kendi mahallesinde kalmamt. Ne zaman ki mahallesinden uzaklat yol boyunca insanlarn akn baklar arasnda yol almaya almt. Neyse ki aracn ii gazla dolunca zaten etraf zar zor grd iin ok da dert edecek bir durum kalmyordu. nn zor grd iin kimin nasl baktnn bir nemi de yoktu.

Yatak odasnn garajndan tm oday ve uyuduu eyalarn tamamn duman ierisinde brakarak zorla kabilmiti. Yine bir doktora gidiyordu, bir mit bu sefer baarabilirse diye dnyordu. Bu sefer gittii doktor nceki gittiklerine gre ok daha baarl idi. Yapt aratrmalarda grd kadar ile, u ana kadar bir sr hatal ila vermiti hastalarna. Hatal tehis koymutu, hatal ameliyatlara neden olmutu. Zaten pek hastas da kalmamt bulunduu civarda. O nedenle kimse tanmyor diye bu ehre geldiini renmiti. Bu sefer doru kiiyi bulduunu dnyordu. Doktora yine kendisinde hi olmayan bir sr yalan hastalktan bahsedecekti. Bu sefer aklnda yeni fikirler vard. Doktor bu sefer kesinlikle doz amna neden olacak kadar etkili bir ila verecekti.

Doktorun odasna girmiti. Karsnda doktordan ziyade bir esnafa hatta belki de bir kasaba daha ok benzeyen birisi vard. Doktorluk kariyerindeki baarszlklar grnts ile de destekleyen bir doktordu. Yz glmsedi, doru kiiyi bulduundan emindi artk.

Doktor sordu anlat bakalm neyin var diye, balad anlatmaya. Doktor bey benim bazen azmdan bazen de burnumdan kan geliyor. iddetli bir ba arm var ve srekli devam ediyor. Midem ve barsaklarma doru sanki bir ate yanyor gibi iddetli bir yanma yayorum srekli. Ba dnmesi ve gz kararmas tm hepsi gnlk hayatmn bir paras olmu durumda. Ayrca iddetli uykusuzluk yayorum, 1 hafta boyunca hi bir dakika bile uyumadan geirdiim dnemler olabiliyor. Srekli yorum titreme geliyor. Anlatmaya devam ederken doktor yarm braktrd szlerini...

Ne diyorsun sen, tm bunlarn hepsi bir kiide nasl olabilir? Ciddi bir test yapmalyz, hemen seni laboratuvara gndereceim. Tm testler yapldktan sonra tekrar bakalm diye kestirip atar. Morali bozulur, testlerde bu durumu grmezse istediine ulaamayacaktr.

Doktorun odasndan kar, verdii kat ile laboratuvara gitmek yerine hemen soluu markette alr. 2-3 adet enerji iecei ier, 3-5 tane ar kesici ilalardan kullanr. Daha bulduu birka ilatan, hangisi varsa onlar da alr atar azna. Az nce uydurduuna benzer ekilde bir miktar midesi yanmaya balamtr. Ba da dnmeye balar ve enerji ieceklerinden dolay da uyumas imkansz bir seviyeye ulamtr.

Laboratuvara gider, testler yaplr. Doktor test sonularn incelediinde arr. Byle bir sonu olamayacan bir yanllk olacan dnr. Hastasna dnerek bu sonular korkun, sizi zmek istemem ama dediinde yzndeki glmsemeyi fark etmiti doktor ama zerinde durmad. Siz bu ekilde yaayamazsnz, acilen tedavi olmalsnz. mitlendi, doktor bu hatal sonulara bakarak birok gereksiz ila yazacakt. Bunun bir intihardan farksz olmadn da dnebilirdi ama, yine de hayatna son veren kiinin kendisi olmamas gerekiyordu, tarihte yeri olan birisi intihar ederek sahip olduu asaletini, daha da nemlisi o oluumu olan saygsn kaybetmek istemiyordu. Gazetelere akli dengesizlii olan mhendis intihar etti haberleri ile tarihine leke srmek istemiyordu. Doktorun yazd ilalar alp, aracn yatak odasna park edip aracnda ierek orada ilalarn etki gstermesini bekleyecek ve hayatna son verecekti. Mkemmel bir pland ve iler yolunda idi.

Doktor yan odaya geip bir grme yaptktan sonra, kendisine verecei ilalarn ok tehlikeli olduunu ve bunu zel niversite izni ile vereceini syler. Talimatlara harfiyen uymalsn aksi durumda ok ciddi sonular olabilir diye uyard. Plan ilemiti bu sefer, doktor kendisine byk zararlar verecek o etkili ilalar yazacakt. Normalde u durumda yz dp kayg ve endie iinde zgn olmas gereken bir yz ifadesi grmek gerekirdi. Bunun tam aksine, sanki kaybolan oyuncan tam bulma midini kaybetmiken bulan bir ocuun yz gibi olmas doktora da biraz ilgin geldi ama byle tuhaf sorunlar yaayan ve st ba bu ekilde olan birinin elbette akli dengesi ile ilgili de baz bozukluklar olabileceini dnerek nemsememiti.

Sonunda doktordan kt, ilalarn eczaneden ald ve arabasn yine yatak odasna park edip masasnn bana bir miktar dinlenmek zere oturdu. Bir poet dolusu ila vard elinde ve hepsini defalarca imzalad zel onaylar ile almt. Bu nedenle artk emindi bu ilalar reeteli olarak kullanabilecei efsane bir bilet idi onun iin.

Bugne kadar ok fazla ey denedi. Kanser olmad halde kanser tedavisi grp kemoterapi almaya, kalbinde bir sorun olmamasna ramen vcudunu yksek fiziksel zorlamaya maruz brakp kalbinin geici olan ritmini bozmaya alp vcunun normalde olmayan sorunlar dnemlik olarak yaamasn salamt. Bu sayede de doktorlarn bu durumlar byk salk sorunlar olarak alglamasn salamt ve birok tehlikeli ameliyata girebilmiti. Ama her seferinde iyi bir doktora rast gelmi, hastanede gzn atnda hayal krkl ile tekrar tekrar yklmt. Tehlikeli ameliyatlara her giriinde attrlan imza kadna, lrsem aracmn ierisinde beni topraa gmn, tek vasiyetim budur kalan tm mal varlm da mehmetik vakfna balyorum diye yazard. Adamn meczup hali, byle bir vasiyet yazmasn bile insanlarn doal karlamasna yetiyordu.

Arabas ile bir gn olur da beklenmedik bir kaza yaparm midi ile, nce kt lastikler kullanmaya balamt. Sonra frenleri en kt marka rnler kullanarak olaslklarn arttrmaya alt. Sonra yol tutu zelliini de kaybetsin diye amortisr sistemini skt. Patlayan lastikleri tamir etmedi, kopana kadar ayn lastikle kulland ve sonunda ara jant zerinde gider noktaya kadar gelmiti. Bu nedenle birok tehlike de yaamt. Bir ok kez ara duramayp baz aralara arpt da olmutu. Her taraf bu nedenle eri br idi. Ama hibirisi asl amacna ulamasna yetmemiti. Genelde bu ara tuhaf ve korkun grnts ile dier srclerin daha dikkatli davranmasna neden olmaya balad iin kaza riski giderek azalnca, doktorlardan alaca hatal ilalar ile belki sona ulaabilecei fikrini bulmutu ve bunun iin ok aba harcamt. Bu abalar sonu vermiti, u an o arad doktora istedii gibi ilalar vermesini salamt. Bu tam istedii eydi, ameliyat masasnda gitmektense arac iinde onu son bir kez daha grerek veda etmek tam da en cok istedii idi. Sonunda tebessml bir yz ile eve dnmt.

Tabi olur da denk gelir de bir trafik kazasnda dumanlar iinde gitmek de istedii birey idi ve arabas ile bunu yapmay ok isterdi. Srf srcler aracnn yamuklklar nedeniyle garipsedii iin iyice dikkat eder hale gelince bu ihtimal iyice imkanszlam idi. Srf bu amac iin tamir ettirmeyi bile dnmt ama trafik kazas bir bakasna da zarar verebilirdi, bu nedenle eskiden bunu dnd iin bile kendisine kzyordu. nk arac ierisinde lmedikten sonra, bu hayatnn istedii bir sonu olmam olacakt, bu fikre kendini kaptrnca bu detay gzden karabilmiti. Bir baka sorun ise aracna bir baka ustann dokunup dzeltme yapmasn kabul edemezdi. Bu kaporta arkadann eki darbeleri dnda bir darge grmedi, buna izin veremezdi ve vermedi de. Bu nedenle o hali ile kullanmak dnda bir seenei olmaynca yollarda unutulmaz bir ara olarak korkulu gzler arasnda hep yol ald.

Mahallede onu herkes akli dengesini biraz kaybetmi tuhaf bir mhendis olarak grrlerdi. Zamannda ok zeki bir mhendis olduu iin, akl fazla ala ala akli dengesinin bozulduunu dnyorlard. evresi ile hibir ey konumayan, hibir ey anlatmayan bu adam, onlar iin gizemli ama kendilerine de hibir zarar dokunmayan kendi halinde bir komusu olarak hayatlarnda yer alrd.

Eve gelmiti ve masasnda oturup, bu sefer daha nce defalarca denedii ama her seferinde kurtulduu o ila denemelerinin en etkili olann deneyeceini biliyordu. Bugne kadar bu kadar hastal bir arada anlatt doktor olmad gibi, hibir doktor bu son gittii doktor kadar hatalarla dolu bir kariyere de sahip deildi. nanl birisiydi, ve mrnde gzel hedefler iin mcadele verdii onurlu bir hayat vard. Bu hayat intihar haberlerinde geerek zedelemek yerine, tedavi grrken ila yan etkisi gibi doal grnen bir neden ile hayatna son vermeliydi.

Akli dengesi olmadn syleyen insanlar haksz saylmazd. Sokakta yolda giderken ara bazen arzalannca arac durdurup yannda oturur, tamir etmek yerine, kafasn sanki bir ii dzgn yapmayan birine sitem eder gibi sallayp dururdu. Gzlerini aracna dikip 1-2 saat aralksz araca baktn, yer yer glmsediini grrlerdi. Bazen motor arza yapnca kendi tamir ederdi ama kendi ustasna da laf etmeden geemezdi. Ah Mehmet ve Gltekin ustalar demitim size, benim nerdiim gibi olsa daha iyiydi. imdi artk yemek ya koyuyorum motor sizin yanza gre ok daha iyi gidiyor, sonra niye yolda kalyoruz bu arala deil mi? Kalrz tabi, kimse laf dinlemiyor ki diye sylenirdi. Sonra kaportacsna da laf etmeden geemezdi. Nurettin usta sana da dedik, u kaputu byle yapma diye, bak imdi alt blmdeki filtreyi deitirmek ok zor oluyor diye sylenirdi. Kimse dinlemez ki laf, sonra niye yolda kalyoruz...

Masasnda hedefe ulama huzuru ile oturuyordu. Artk amacna ulamasna az kalmt. Defalarca daha nceki denemelerinde ok fazla ayrntlar ieren veda mektuplar yazmt, ama her seferinde kurtulmu yine olmad diye fkelenip masalar devirmi, mektuplar yrtp atee atmt. Yine bir mektup yazacakt, uzun uzun anlatmak istedi iindekileri ama yorgundu, kim okuyacak ki, kim anlayacak ki bouna kendimi yoracam diye dnp vazgeti. Ksaca bir eyler karalad ve zarfa koyup masann stnde grnr yere, doktorun verdii reeteyle birlikte brakt. Reete yannda duran 3 adet yksek doz ilac tam da tarif edildii miktarda alp az miktar su ile iti, barda yarm brakt. Motoru altrd, ve n yolcu koltuuna geerek ilacn etkisini gstermesi iin beklemeye balad.

ok uzun zaman gememiti ki ila etkisini gstermeye baladka ba dnmeye ii bulanmaya balamt. Yolculuk vakti gelmiti ve bunu tam da arzulad ekilde yapyor olmann mutluluunu yayordu.

ofr mahalinde sanki biri oturur gibi sohbet etmeye balad. Cemal abi, vakit geldi sonunda. Size yanmda pek iyi bakmadm bir emanetiniz ile geliyorum, kr bugne kavuturana... Kalbinde daha nce kalp ameliyat sonras dnemde bazen yaad iddetli kamplara benzer bir his gelince vaktin dolduunu anlyordu. Biraz daha zaman olur dncesinde idi ama ila abuk etki gstermiti. Yine de vakti yetebilir ihtimali ile ansn denedi, "Korkma snmez bu afaklarda..."

Sonunda istedii olmutu... Yznde bir tatl bir tebessm ile gzleri kapal yatanda ml ml uyuyan bir ifade ile hayatna son vermeyi baarmt. Bir anda gayet ak ve gzel olan havaya ramen, bardaktan boalrcasna yamur iddetli imek grltleri arasnda inmeye balamt... Herkes iin biraz deli biraz tuhaf bu adam iin gklerin alayacan kim tahmin edebilirdi...

lmnden sonraki sabah, her zaman sabahlar yakt ald grevli onu en iyi tanyan kiilerden olduu iin gelmemesi epey dikkatini ekti. Onu bir de ara sra durdurup ceza kesen ama onu aslnda bu garip hali ile ok seven memur bey vard. 5 yldr her sabah dzenli eklinde gelip yakt alan bu yz ask sessiz adam ilk defa gelmemiti. Derhal memura syledi ve polise haber ulatrld. Polis evi kontrol etmek iin geldiinde artc bir ortam ile karlamt.

Yatak odasnda bir araba, ierisinde bir insan hareketsiz ekilde duruyordu. Yatak odasndan ok bir tamirhane gibi kokan bu yerde bir insann yaamasna armlard. Otomobilin klar ak kald iin aks tkenmiti. Masada bir reete ve yannda bulunan ila poeti, yarm kalan bir bardak su ve reeteye yazld kadar ierisinden alnm ila kutular vard. Durumu anlamlard. lalar yan etki yapmt.

lalarn isimlerini tbbi birime danan memur, duyduklar ile ok olmutu. Bu kii yryemez konuamaz durumda olmal, aksi durumda bu ilalarn tercih edilebilmesi ok nadirdir. Bu kii oturup mektup yazm, ara kullanm ise bu denklemde bir eyler yanl olmal diyordu. Denklem yanlt ama istenen sonuca ulamas ynyle pek bir nemi yoktu artk. Anlyorum dedi memur ve telefonu kapatp ilalar delil poetine koydu.

Bu garip ahs, defalarca kez trafikte tuhaf arabas ile yol ald iin durduran memur da orada idi. Vefat etmemi olmasn ok istiyordu ama artk ok geti. Kendisini hi glerken grmedii bu kiinin, ilk defa yzn tebessm ederken grmt ama gzleri kapalyd. Bu tebessm en sonunda gereklemi ama bunun iin lmesi gerekiyor olmas, adamn hayatta iken iinde yaad acnn boyutunu bir nebze anlamasna ve hissetmesini salamt. O srada dikkatini bir mektup ekmiti ve hemen mektubu alp oradaki herkese dnerek ltfen imdi beni dinleyin dedi.

Bu kii her zaman benim iin gizemli, mutsuz ve yalnz bir adam idi ama zellikle tuhaf arabas ile biraz tuhaf ama biraz da komik gelirdi bana. Aldr etmezdi, dialog kurmazd hep bir hedefine koturur bir hali vard. Onu bugn gremedim, ilk defa gelmedi ve imdi ise onun evinde cenazesi bandayz.

Bu kii ksa bir not brakm imdi onu okuyacam beni sessizce dinleyin.

Okumaya balad.

"O hibir zaman yolda kalmad, o, o nemli gnde yolunu nasl sonunda tamamladysa,

bugn de benim gideceim yolu benim iin tamamlayabildi.

O bir baarszlk deil, aksine imkansz artlarda dahi bir eylerin mmkn olduu konusunda ilham alnmas gereken en nemli bir yol gstericidir.

Bu dnyada yalnz kalmtm, imdi bu efsaneyi birlikte yaptmz o yce dostlarma arkadalarma nihayet kavuuyorum.

Allah'a smarladk, inancnz kaybetmeyin zira onu kaybederseniz her eyinizi kaybedersiniz.

Gndz Bey
Devrim Arabalar Ba Mhendisi
"

Onu tanyan memur arkada durumundan bu kiinin amacn imdi anlamt. Masada reetesi olan bir ila kullanmak, ama buna ramen veda mektubu ile vefat etmek...

Arkadalarna dnerek seslendi, lm nedeni:

"Doktor reetesi ile ald halde ilalarn yan etkisi sonucu hayatn kaybetmitir."

Gndz bey amacna ulamt, reetesi olan ilalar kulland iin intihar yazamadlar.

Gndz bey, lrken dahi lkesine kimsenin pek tahmin edemeyecei bir hizmet daha etmeyi baarmt.

Davalar devam eden kendini aklama ihtimali olan bu doktor, receteye gre ila ald halde vefat eden Gndz bey gerekesi ile olay sonras kendini kurtaramad ve meslekten ihra edilerek bakalarna zarar vermesinin de nne geildi...

Bu dnyadan bir Gndz bey gmt, asaleti ile yaayan, bu dnyadan giderken bile asaletini koruyan, gidii ile bile hizmet edebilme gayreti gsteren, ansiklopedilerce dersi son yolculuuna giderken dahi gsterdii tek tutum ile anlatabilen Gndz bey...

ok geceler depremler olmutu, her uyandnda, umutla beklemi ama Gndz'n depremi gereklememi idi.

Bugn yeryz sallanmamt belki ama, esasnda hergn deprem her Gndz oluyordu. Kimsenin onun gerekte kim olduunu bilmeden, yllarca meczup zannederek geirilen her gn, gndz depremine giden birer art depremlerdi. Sonunda zaman dolmutu, o beklenen "Gndz Depremi" gereklemiti...

nsanlar sarslmamt bu sefer, bu sefer sarslan bir bulu bir tarihti... Bu deprem tek kiilikti, ve insanlar tarafndan yaatlmt.

Bu belki de gerek depremlerden daha ykc bir depremdi, tarihimize bir miras brakan Gndz beyi almt bizden. Enkaz kaldrlmt hemencecik, trensiz uurlamasz sade bir vatanda olarak ardnda brakt miras ile veda etmiti bizlere...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn beklenmedik kmesinde bulunan dier yazlar...
Black Friday

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Grevli

Arman Berra kimdir?

Merhabalar, Ben Arman Berra, kendimi en ksa hali ile elencesi ile yznzde tebessm oluturacak tahmin edeceinizin tesinde tuhaflklar ieren ve asla bir baka yerde duyup grme ihtimaliniz olmayan eyleri akc ve merak uyandracak ekilde yazmay ama edinen ksa hikaye yazar. . . olarak tanmlayabilirim. Vakit darl yaadmz gnmzde oturup sayfalarca roman okuyacak ok uzun bir vakit sizden beklememi mmkn grmyorum, bu nedenle ksa bir vakit fedakarl yaparak, ayrdnz zamana deecek gn ierisinde dahi aklnza geldiinde glmsemenize vesile olacak bazen absrt bazen manidar bir nevi kurgusal fkra diyebileceim hikayelerimi beeneceinizi umuyorum. Bu platformda bulunan benim gibi tm yazarlarn, tek motivasyon kayna sizden gelen geri bildirimlerdir. Olumsuz bile olsa dncenizi paylamanz bize motivasyon vermektedir. Bu gzel eyleme devam edebilmemiz adna olumlu veya olumsuz yorumlarnz bizlerle paylama iyiliinize ihtiyacmza var, yorumlarnz bekliyorum. Herkese iyi okumalar dilerim, sayglarmla. http://armanberra. com

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Arman Berra, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.