..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsandaki gerek gzellii ancak yalandka grebilirsiniz. -Anouk Aimee
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Korku Roman > sa Kantarc

12 Aralk 2022
Kurtlar ve nsanlar 5  
KURT

sa Kantarc

YILLAR NCE YAZDIIM BU ROMANI KAYBOLMASIN DYE KOYUYORUM STEYE. UYDURDUUMU DNEBLRSNZ. OK BELGESEL ZLEDM KURTLARA DAR.

:AJII:
KURTLAR VE NSANLAR 5

A KURT SRS

A kurt srs kar frtnasnda ilerlemeye alyordu glkle, canlarn dilerine katarak, bcek gibi acizdi grnyorlard; ama kurtlar ok dayankldr, zellikle byle hava artlarna ve ala. lerinde en glsn bile bir zorlanma, can acs sarmt,
byle bir kar frtnasnda her canl aciz kalr, kalmaya mecbur grnr, bu hava koullar kafa tutmaya gelmez. En bata ilerleyen siyah kurt da periand;ama yaratl zor eyleri aacak biimde ayarlanmt, mayas. Ve belal ok gn grmt, alamayacak gibi grnn lmcl gnleri sa atlatmay baarmt.
imdi geberecek bile olsa geri adm atacak deildi. Onun peneleri bildik kurtlarn peneleri gibi deildi, onun enesi ve dileri, onun derin ve keskin baklar, o gzel gneli zamanlarda durup uzaklar gzleyip analiz eden aratrmac baklar, onun soruturmac burnu vard. En nemlisi etin tecrbeleri ona ie, yrd yola yreini koymasn retmiti, bir zaman sonra ie ruhunun gcn, parlak ruhunun gcn ortaya koymasn renmiti. Yaam enerjisini: Chi. Bunu gezgin bir kurttan renmiti, onunla ok ksa bir sre taklmt. Uzak doudan ta Trkiye topraklarna gelen bir kurttu bu. Dnyay gezmeyi kafasna koymu ve bunu baarmt da.
Dnyann her yerini gezmiti. Pakistan, Nepal, Hindistan ve in Himalaya
Oralarn da souklarnda hayatta kalmt.
Oralardaki dalarn zirvelerinde (Plato) adeta bambaka bir hayat, bir ehir vard.
Alpler, Avrupadaki, Sibiryadaki, Amerikadaki kurtlarla tanmt. Oralarn dalarnda, milli parklarnda yaamt.

lk bata siyah kurt onu dikkate almamt, gezgin kurt ok zayft nk ve yal olduu hemen gze arpyordu, ona bakar bakmaz u dnce klar iinde belirirdi iinizde: Bu kurdun ii bitik, ha ld ha lecek.

Siyah kurt onun son zamanlarn yaadn ve bir hastalk tadn dnm, ona sokulmak istememiti. Hastalk bana da bular korkusuyla.

Yaz ayyd ve scak orman kavuruyordu, akam olurken rya gibi bir serinlik btn canllarn imdadna yetimi, siyah kurdun umutsuzlua ve iflasa den zihnine sihir gibi dokunmutu, tnedii yerden sevinle kalkm, gerinip omurgasn gzelce esnetmi, yerinde zplam, bir penesini silkelemi ve etraf zevkle koklayarak, saa sola bakarak ve eilip kokular analiz ederek ormandan karken bu vakte kadar canl kalabildiine minnettard.
Ormandan kp dere kenarna indiinde sakin ve huzurlu biimde akan derenin sesine kulak verdi, honutluk duydu. ri yaprakl bitkilerin ardndan ban uzatt, dereyi grd ve tam karsnda, on metre kadar ilerde yabanc kurdu fark etti. ekinip donakald ve onu izlemeye koyuldu. Geri ekildi, sakland, gzler hedefe mhrlyd.
Yabanc kurt sakin sakin su iiyordu ban dereye uzatm.
Siyah kurt, ona arkas dnl yabanc kurdu tam incelemeden iine bir gzel his kt. Yalnzd ve bir dost bulduuna sevinmiti. Yalnzlk insan da kurdu da yer bitirir. Ekip; dier deyile yolda olmazsa olmazdr bir kurt iin ve bir insan iin.
Evet, bu dost olabilecek bir kurttu.
Ama esrarengiz kurt yan dnnce onun zayfln, saylan kemiklerini grd, hayal krklna urad. Hibir gl kurt gsz bir kurtla arkadalk yapmak istemez. Ama bir sr iinde olsayd zayf kurda yoldalar destek olur ve srnn gvenli kanatlar altnda olur, yaama tutunur, lecek gibi olsa da uzun sre direnir, sr sayesinde karn doyard.
Siyah kurt, yal kurdun su kenarndan ekilmesini bekledi; nk onunla muhatap olmak istemiyordu; ama yal kurdun oradan uzaklaaca yoktu. Kenara kt, penelerini huu iinde yalad, karnn yalad, boynunu sol arka ayayla kad ve keyifle etraf izlemeye balad, suda talarn zerinde kp ten kurbaalar. evreyi, yaama sevinci veren tatl akam ve uzaktan gelen sesleri dinliyordu. Gkyzndeki binlerce yldz izledi bir sre. Hayalet gibi ve sratle geen baykua bakt. ekilip gitmiyordu kurulduu yerden. Siyah kurdun can skld bu ie. nk dereye inen tek patikayd bu ve yaklap su imek iin en uygun yerdi. Baka yer bulmak iin epey yrmek zorunda kalacakt.

UZAK DOULU BAY GEZGN VEGA

Vega, Lir Takmyldz'nda yer alan en parlak yldz. Gn beinci parlak yldzdr. Kuzey yarkresinde Arcturustan sonra ikinci parlak yldzdr. Gnee 25,3 k yl uzaklkta olduundan Gnee nispeten yakn bir yldz saylr.

Siyah kurdun susuzluktan az kurumu ve adm atacak gc kalmamt ve dolanmak istemedi. Onu umursamadan yanat ve su imeye balad. i bitince dnerken onun baklaryla karlanca nezaketten selamlad onu. Karlk hi ummad kadar hayat ve muhabbet doluydu. Gzleri parlamt yabanc kurdun.
Bu siyah kurdun ok houna gitmiti. Tanma daveti vard baklarda. Onun koklamak istediini belirmiti bayla. Siyah kurt onay verdi buna. Yal kurt dosta daveti kabul grd iin pek memnun olup kuyruunu sallad ve yine bir selam verdi, yaklaabilirsin kabilinden, burnunu ileri uzatt. Siyah kurt ona yanaacakt, ondan hastalk kapmaktan korktu, ama hasta kurtlar byle parlak ve gl baklara sahip olmazd, belki de bir ba belasyd, bilemiyordu. Belki de birka gne lrd. Bir yan ona yaklama diyordu. nk iyi bir kurt olmayabilirdi. Ama iindeki kurt igdsne, yoldalk ve merak drtsne engel olamayp ona sokuldu. Beri yandan ondan lmcl hastal kapma endiesi duyuyordu.
ekinme, yanma gelebilirsin, benim gibi bir ii bitikten zarar gelmez. Birka gne leceimi dndn biliyorum. Merak etme. Hasta falan deilim. dedi yal kurt, mrldanarak. Gven veren baklarla.
Siyah kurt dncelerinden utand.
inin okunmas onu ok rahatsz etti, artt ve iyice merakland bu kurdu tanmak iin. Ona yanat.
Koklatlar ve siyah kurt onun yanna rahatlkla ve bir yoldan bulmann hazzyla uzand.
Bylece aralarndaki sohbet balad.
Yal kurt ok farkl gelmiti gzne: Buralardan deilsin, sanrm?
Gezginim. Uzaklardan geldim. Peki sen?
Buralardanm. Dolap duruyorum. Yiyecek bir eyler baknyordum.
En son ne yedin?
ok uzun zaman oldu. Hayal meyal bir eyler hatrlyorum. Kokmu bir eydi. Karga leiydi sanm. Onu da ok a olduum iin glkle yedim; nerdeyse karyordum.
Bilirim. Buralardaki ne tr avlar var. Buralarda takldna gre bilirsin?
Sabit deilim. Geziyorum senin gibi. Ben de gezgin saylrm.
Birlikte avlanalm m?
Siyah kurt gld: Senin bir av peinde koabileceini sanmam.
Beriki gld.
Siyah kurt, nezaketen ve ister istemez bir dostluk yapmt onunla ve buradan, bu aresiz ve kendini bir halt sanan ii bitik kurdun yanndan uzaklasa iyi ederdi.
Bir hazrcya, beleiye dayanamazd. Baa bela olurdu bylesi. Yoluna gitmeliydi, muhabbetin ksas iyiydi.
Yiyecek bir eyler bulmalyd, boa vakit geiremezdi lak lak iin. Delice aken stelik.
Beni yanl anlama; ama gidip yiyecek aramam lazm.
Bol ans. Bir ey yakalayamazsan buraya gel. Senin iin yiyecek ayarlarm.
Siyah kurt, onun kan teki olduunu dnd, sen kendi bann aresine bakamyorsun ki moruk. Bir de bol keseden atyorsun. inden gld ona.
Teekkr ederim deyip basp gitti.

Gece geldi zifiri biimde, avlanmak iin muazzamd orman. Gece avlanan hayvanlar geceyi iple eker. Siyah kurt sevinliydi. Ormann aklk, seyrek alanlarnda epey gezdi, birka saat. Byleyici kokular yakalad, geyik ve domuz kokular, sonra tavan, koku ve izleri takip etti heyecanla, sarsc aln unutarak. Btn aba ve azmine ramen
istedii sonucu alamad, bir noktadan sonra izleri ve kokular kaybetmiti. Yorulmutu da, kalan gcn yarna saklamalyd. Buralarda avlayacak bir hayvan bulamamasna zld. Akamn banda gelen o harikulade serinlik de uup gitmi, boucu bir hava hkm sryordu ormanda. Dereye inip su iti kana kana. i ferahlad. Dille azna suyu ustalkla almak her zaman zevkli gelmiti ona. Tam bu srada aklna yal kurt geldi ve dereyi takip edip o tarafa ilerlemeye balad, bakalm bu moruk ne yapyor? diye dnyordu. Asl mesele uydu: Ormanda alkla ve yalnzlkla sefillemisen yal bir kurt kymete biner. imek gibi gl biimde bunu hissediyordu, bir nefes de olsa o kurdu grmek ona moral olacakt.

Ormandaki dier kurtlar dnd, yle kuvvetli, kendi gibi azimli ve gen kurtlarla tansa, yolda olsa ne gzel olurdu. Can sknts hissetti. Avlanacak gc olsaydk kefe, kurtlar ormanda bu vakitlerde aratrmalarn yapar ve avlanrn ele geirirdi. Siyah kurt alkla sersem ve baylacak gibi halsiz ilerliyordu. Av bulamad iin kendini beceriksiz olarak dnd. Ama ormanda her gece yiyecek bulunmazd, bir kurt bir gece av yakalamsa ve sabah da kalanlarla yetinmise, kalan ufak paras dier hayvanlar yerdi; kular, kargalar, akal ve tilkiler, kirpiler. Bcekler. Ve kurt yeni bir av yakalayana kadar a gezerdi.
Bkp usanmadan av arard ve bu giderek bir delirme halini alrd, zihni ve igdleri en u, en imkansz grnen noktalara ilerlerdi. Alkla; yani hayatta kalma igdsyle bambaka bir bilin eiine varrd. Tek koyunla doyaca halde iftinin onlarca koyununu boazlard kurtlar. ldrmekten byk haz duyarlard nk. Gnler sren aln tepkisi. gdlerinin yazlmnn neticesi.
Siyah kurt yal kurdun dediklerini hatrlad aniden: Bol ans. Bir ey yakalayamazsan buraya gel. Senin iin yiyecek ayarlarm.
Acaba bunu yapabilecek bir srr m vardr? Yal kurtlar muazzam tecrbe ve bilgileri sahiptir diye dnd, onu hafife almt. Hatta ie yaramaz grmt. Belki de o bunak bir kurttu. Her neyse. inden gld: Ben sefilsem o kesin benden daha sefil haldedir.diye dnd. Yalnz olmaktansa onunla geceyi geirmek iyi bir fikir olarak grnd gzne, hatta vazgeilmez tatl bir fikir. Onun Yannda atalarn, eskileri yad edebilir, iyi hissedebilirdi.
Yal kurdun pinekledi blgeye geldi, onun tam su itii noktaya geldi, amura girdi, az daha ilerledi, buras suyun temiz akt blgedeydi, onun gibi hareket ediyordu, onu taklit ediyordu, pamuk gibi yumuak tabanlar serinlikle rahatlad. Penelerinin arasndaki kir, amur toprak geveyip akp gitti suyla. Ay dmt derenin stnde, suyun altndaki kimi talar parlyordu. Onurlu ve sakin hareket eden dereye zevkle bakt. Kimi talarn yars suyun altndayd. Ay onlar parlatp k oyunu balatmt, birinin zerinde bir kurbaa duruyordu. Derenin duraan ksmnda vraklayan kurbaalarn sesini dinledi, sivrisinekler vard, yzne hcum etmilerdi. Dereden kt. Nerdeydi u moruk ? Can iyice skld. zld. Alktan daha beter olan yapayalnz olmasyd. Aniden bir ses duydu, ince bir ayak sesi, trt. Sese doru gidiyordu, ses kesildi, ne tarafa gideceini bilemedi, kp bekledi seslere kulak kesilerek. yi bir ey olacaksa btn kalbiyle, kt bir ey olacaksa btn gc ve tecrbesiyle bekliyordu. Ses ok gemeden yine balad ve siyah kurt o tarafa gitti. Sesin geldii ynde ok iyi bir aa vard, siyah kurt gzlerini oraya dikti, bu yal kurt olmayabilirdi de.
Aacn ardndan bir karanlk belirdi, yava hareket ediyordu ve ay nn etki alanna, cokulu parlaklna girdi, btn gvdesini ay yiyordu, ya da ay o gvdede asl ann elde etmi, ok mutlu biimde glmsyordu, o harikulade gvde ok parlak ve gsteriliydi. Evet, bu yal kurttu ama sanki bir dnm geirmiti.
Yal kurda ne olmutu byle? Nasl byle gen ve dinamik bir grntye sahip olmutu. Sanki bu gen hali o yal hali zerinden silindirle gemi gibiydi.
Bir an o kurdun baka bir kurt olduunu sanmt.Ama onu sezgisel olarak tanmt, yani onun yal kurt olduunu hissetmiti.
Gerek st bir eydi bu.
Doast bir eydi bu.
O an yle bir olmutu ki siyah kurt bunu zihninin yorgun ve gzlerinin bulank bakmasna yordu.
Bir ya da iki saliseydi o garip durum.
Sska ve ii bitik kurt nereye gitmiti?

YARATICININ BYKL ve GC

Dalardan alan elalelerin dibindeki parlak beyaz talar gibi bir beyazlk gzne arpmt. Antik yunandaki ya da yzyllardr ocuklara anlatlan hayvan masallarndaki, efsanelerdeki canlanan heykeller gibi bir heykel gibiydi grd, taken aniden canlanan. Kusursuz bir bayaptt,
siyah kurdun ona sarlmak, onu yalamak, srnamak ve koklamak drtsyle kucana atlmak isteyecei bir ekim vard onda.
Parlayan bir canl heykel En deerli ve en gl ruhlarn tayan heykel. Mucizevi heykel ve ay srtna
vurunca krmz kpkl bir izgi oluturmutu. Gzleri ak pembeydi. Dipdiri bir kurttu, boyu posu harikuladeydi. Siyah kurt imdiye kadar hi o kadar csseli bir kurt grmemiti. Harikulade fantastik bir ey vard gznn nnde, akl almaz gzel ve fantastik bir kurt.
Onda yaratcnn bykl ve mkemmel gc parlyordu. Siyah kurt bu gzellik ve iyilik karsnda korku duydu, oke olmutu. Gencecikti bu kurt. Ama 50 kurtla tek bana kavga edip sa km gibi olgun ve cesur bakyordu. Az aralkt ve ok byk dileri parltlar sayordu mcevher lts gibi ve aniden bu grnt sihir gibi kayboldu ve yerine sska, ceset gibi bakan bir pislik ve yal kurt geliverdi, hastalkl bakl.
Bu hayattan umudunu kesmi ke bak gibi bir bakt ve onda bir muziplik de vard.
Glmsedi yal kurt.
Siyah kurt onu gen ve yakkl haliyle grd bir an.
O glmseme ok derin geldi gzne, glmseme iyice aa kp parlad kanatland kara burnunda.
Hayal grdm sanki; ama gerek gibiydi. dedi siyah kurt.
Demek yle.
Sen bir ey biliyorsun?
Hayal mi, gerek miydi, ok garip, imdi eski halindesin.
Demek yle.
Senin bir srrn var?
Her kurdun bir srr vardr dedi, glmsedi, Senin bir sersem ve ii bitik zavall olduunu dnmtm.
Olabilir, bazen her kurt bu duruma der. Yalandm ve eski gcm kuvvetim kalmad. Yine glmsedi, sen ok yakkl bir kurtsun, dilerim gzel bir gelecein olur. Byk ve gl bir srnn lideri olursun. Btn kalbimle bunu diledim senin iin.
Bunu ok iten ve samimi biimde demiti, siyah kurt onun bir melek olduunu ya da melek kalpli iyi bir kurt olduunu dnd, delice holanmt ondan, bu yal kurdun enerjisinde byleyici bir ey, bir tatl ey, bir kar konulmaz gzellik vard. Ve siyah kurt onun hakknda hep olumsuz eyler dnp durmutu, kendinden utand.
Bu yal kurdun baklarnda ve szlerinde onu ok rahatlatan, mutlu eden bir ey vard. Bu eziin bak, glmsemesi, cana ok yakn bir eyler vard onda. Birden koup ona dalmak istedi, akadan, hrlayp srmak bir yerlerini. Onunla oynamak ocukluundaki gibi. Kardeleriyle ya da ho grl bykleriyle yapt gibi. Ne gzel burun, tam srlas! Kulaklar. Srt. Ense. Gvde. Her yeri ok srlas! ok gzel!
Kardelerini sevinle srp yalard. Bazen acdan bartrd, kendini kaptrdnda ve brakrd. Bu kez kardei bastrrd hrs ve fkeyle.
u pis morua hcum edip onu yalamak istiyordu delice.
Seni ucube! diye mrldand sevinerek, hcum edecekti; ama ocuka davrandn ve sonularnn ar olacan akl etti son anda. Bu yabancy tanmyordu ki.
Ne dedin? dedi yal kurt.
Hi.
Bir ey dedin?
Seni grdme sevindim, usta.
Usta, ha?
Ne oldu? Holanmadn m ya da beni yalaka m sandn?
Gld: Y     alaka kelimesi hi ho deil. Ama Usta kelimesini ok severim. Bir ara rencilerim vard. Bana Usta derlerdi. Yollarna lrdm, onlar da benim iin.
Senin iin lrlerdi demek. Kendini ok ekici ve haval biri olarak anlatyorsun ve ok yalsn. Atmyorsun ya?
Yok canm. Sana yalan borcum mu var, beni tanmyorsun.
Bak orasn iyi dedin.
Kafasza benzemiyorsun; umarm yle bir kurt deilsindir.
Gld: Yok, usta.
Demek yle. Glmsedi, Sen bana az nce seni ucube demedin mi?
Yok, sana yle geldi, kendi kendime konutum.
Gel yanma dedi, karanla girelim.
Neden?
Gir gir.
Bana orada kt bir i yapmazsn, deil mi?
Yal kurt gld: Ben yal bir kurdum, sen gensin ve ben dostum.
Umarm.
Siyah kurt, onun peinden korkarak ilerledi.
Yal kurt, ksa bir yryten sonra onu gizli yerine, buzdolabna gtrd.
Siyah kurt, orada gzlerine inanamad. yice yaklat ve koklad yerdekileri, kan kokusu ba dndrcyd: Yerde av vard otlarn stnde ve ok leziz grnyorlard.
Bunlar da ne byle?!
Sln. ki tane yakaladm.
Nasl becerdin bu ii?
Asan yiyebilirsin.
Ya sen?
A deilim.
Siyah kurt, sevinle yumuldu slnlere. Kanatlar ekip att. Ty my demeden neredeyse slnleri btn yutmutu. Bacaklar bile ktr ktr ineyip yuttu. Tam doymamt; ama midesindeki isyan susmutu, kanl suratn, burnunu temizlemeye balad, sonra onun yanna uzand, penelerini yalamaya balad, temizlik olmazsa olmazd, o ara sordu: Bunlar nasl yakaladn?
Sen gittikten sonra bekledim. Beni ilk grdn yerde.
Oras ormanda gizlenen birok hayvann, kuun dereye inip su itii patika Sen anlalan ku yakalama iini hi bilmiyorsun.
Hayr. Byle bir eyi hibir kurtta grmedim, duymadm da. Senden reneceim ok ey var anlalan.
Dost olacamz da nerden kardn?! Ayak bandan hi holanmam.
Ben yle asalak, yaramaz ve beceriksiz bir kurt deilimdir, usta.
Yalakasn sen!
Yok usta, bu kelime hi ho deil demitin?
lk sen kullandn ama.
Oras yle. Tamam; dost olman gerekmiyor benle. Kular nasl yakaladn?
Uyuzun tekine benziyorsun, ucube bir yn de var sende; ama bilgi vereyim sana. Ormanda saklanan hayvanlar gece ya da gndz su imek iin dere kenarna inerler. Belli yollar kullanrlar. O yollarda pusuya yatarsan istemediin kadar havyan yakalama ans elde edersin. Tabi onlardan hzl, kurnaz, evik ve akll olabilirsen. Uan hayvan yakalamak ok zordur. Sln tavukgillerdendir, vahi doada yaanlar var, iftlikte yetitirilenleri var, yakaladklarm iftlikten kam olmal. Kamay beceremediler; onlar ok kolay yakaladm. Ormanda rdekler irili ufakl kular vardr, otlarn arasna gizlenirler bazen. Yuva yaparlar. Yiyecek bulmak iin yerde gezinirler.
rdek ve kazlar yeil otlar, srgn otlar pek severler.
Hi bilmediim ey bunlar.
Zamanla deneyim kazanrsn, kafan altrrsan.
Senin yakaladklarn yedim, kendimi asalak gibi hissettim. Emin ol sana borcumu deyeceim.
Senden hibir ey istemem, evlat.
Siyah kurt, onun sayg duyulacak cinsten bir kurt olduunu anlamt. Kendini onun hizmetisi gibi hissediyordu; ama be gram bir iyilik yapmamt onun iin.
Ayakland.
Usta sen rahatna bak, gzel gzel uyu, ben etraf gzetlerim.
Yok; asl sen rahatna bak. yle derin uyumam ben.
Siyah kurt ona sorular sorup duruyordu. Onunla sohbet amak ufkunu am, yalnz yreine ok iyi gelmiti. Kimileri yal kurda bay gezgin Vega diye hitap edermi. Vega ona birka servenini anlatt, bu servenler tam da Siyah kurdun iinde olmak isteyecei tehlikeli ve srkleyici servenlerdi. Bir geyik peinde haftalarda gidip onu indirmeler, bir ayyla kavga, sekiz kurda karlk tek bana verdii kavga. Siyah kurt en ok bunu sevmiti, yal kurt gen erkek kurtlardan oluan bir etenin topraklarna girmiti yanllkla ve ete gece vakti baskn yapp onun evresini sarmt, ldresiye bir kavga balam, yal kurt srnn yesini ldrnce dierleri bir savayla kar karya olduklarn anlayp korkup geri ekilmek zorunda kalmt. Bu olay geen sene olmutu. Siyah kurt onun yal haliyle sekiz kurdun hakkndan gelmesine amt.
te o anlar senin yannda olmak iin neler vermezdim ki dedi siyah kurt.
iddeti hi sevmem, zellikle dier kurtlara kar. Mecbur kaldm ve onlara bir ders verdim. Bir sava kurt sevginin var olabilmesi iin savamaldr sadece, bar iin. Cann kurtarmak iin. nk yaratcnn bykl ve gc bunu emreder. dedi yal kurt, gzlerini gkyzne, parlayp snen yldzlara dikti.

Oh yldzlar yle gzel ki. Onlar her gece seyrediyorum.
Siyah kurt yldzlara mzldr ha diye dnd, alktan yldzlar seyredecek hal m kalyor ki.
Yoksa sen onlar seyretmiyor musun?
Hayr.
Sen o slnleri nasl yakaladn? Aklm almyor, pek yalsn.
Yal kurt gld:Zeka, tecrbe.
Sabahlar uyannca ne yapyorsun
Ne yapaym, alk hissedip kalkp dolanyordum. Aptal aptal esnerim. Kanrm. Gerinirim. Lanet olas ormanda yine yiyecek bulmam lazm diye dnrm, midem guruldar. fe duyarm ayra imene ota bcee dalarm hrsla. Kelebek gelir, sinirlenirim, bcekler r, sinekler, en nefret ettiim lanet olasca eyler.
Sabah ormanda bir baka gzeldir, gn doarken, gnn ilk klar ormana vururken, o alaca karanlkta hep ilk genlik zamanlar hatrlarm, k dallarn arasnda dans eder ve her yerde baka bir yansmas vardr, kvrlp szlr, uar gider, ku gibi ve yeniden gelir, dallarn arasnda, en gizli yerlere dalar yumuak biimde. Baz yerlerde uykulu bakar, baz yerlerde ak, baz yerlerde sava, baz yerlerde mcadeleci.
Usta, dndm de yarn uyannca sylediin eylere bir bakaym, yani sen sanki baka bir gezegen anlatyorsun, byle hi grmemitim.
Efsane ol. Her zaman. Her durumda.
Nasl.
Zamanla reneceksin. Hayata en gzel ey nedir sence?
Bilmem.
Bir ey bulmusundur.
Ailem diyecekti. zld. Kalbindeki acy hissetti yrei acyla doldu.

Gzleri doldu.
Neyin var?
Duygulandm birden.
Neden?
Bo ver.
Anlat istersen iyi gelir.
Sonra belki. Bu bana ac veriyor.
Acsz renemez kurt.
Beni ge usta. Sen konu. Hayattaki en gzel ey nedir sence?
Mcadele etmek.
Ne iin?
yi bir ey iin. Gzel bir ey iin. Kayda deer bir ey gremiyorsam bile tadm yrek iin devam ederim.
Yok be usta, tek bana ormanda kalmak zor.
Tek olursan ormann ruhunu kavrarsn. Yannda baka kurtlar varken onu anlaman zorlar. Yalnzlk iyidir. Yalnzlk sava yapar seni.
Sen nasl katlanyorsun?
yle bir ey hissetmiyorum ki. Hayata en gzel ey ba belalarn aabilmek azmidir. Engel ve zorluklar amak istemesidir kurdun, bu uurda dklen her emein anlam vardr, bana lham eren ite bu. etin ilerle mcadele etmekbeni en ok mutlu eden ey budur.
Bana hi yle gelmiyor, l kurtulsam ok iyi olur. Hayat beni ok yordu, onu bir trl anlayamadm. (bunu cidden demiyor)
Zamanla renirsin. Kendini nemsememeyi. Kendini nemsemezsen dnyayla bir olursun.
Demek yle. Dedim; ama anlamadn.
Dieri gld. Zamanla anlarsn. Ormann ruhuyla birleebilmen iin kendini hiletirmen lazm.
Nasl?
Seveceksin, her eyi ve hayat seveceksin. Yumuak olacaksn

Gld siyah kurt.
Bazen dayanacak gcm hi kalmyor, ertesi gne sa kmayacam diyorum; ama kyorum, bktm usandm. Alktan. Teklikten.
Unutma. Sen ay sn.
O da nerden kt? dedi gzleri parlayarak.
ylesin.
Neden?
ylesin. Senin grevin bu.
Benim grevim mi hibir ey anlamadm. Neden bana ay sn dedin, ben maln tekiyim.
ylesin nk. Maln teki olduunu onaylamadm. Sen ay sn.
Benim fazla mrm kalmad. Sonra sana neden yle dediimi anlarsn.
imdi aklar msn?
Efsane ol. Her durumda. Bunu sakn unutma.
Siyah kurt, her nedense korkun bir kalp scakl hissetmiti yal kurda kar, ona sokuldu, bana kzar diye korkuyordu, az sonra biraz daha sokuldu ona, az sonra biraz daha, siyah kurdun gvdesi yal kurdun gvdesine deiyordu imdi. Babasna ya da annesine sokulduu anlar hatrlad, muazzam mutluydu, bu yal kurt ilgin eylerle doluydu. Akl almaz gzel bir ey vard bu yal kurta.
Ay sn diye kendi kendine mrldand.
Yal kurt yle dedi: Burnuna iyi bak.
Neden burun?
Burun ok nemlidir.
ok garip kendi bana.
Kurt burnu sayesinde hayatta kalr.
Hah! Gerekten maln tekiyim, bunu bile anlayamadm.
Oraya sihirli bir pck koydum.
Siyah kurt gld: akac kemik torbas seni. yi palavra skyorsun, hepsi ok gzel, hepsine bayldm. Seni buruuk bunak, seni tatl bunak!
Mankafa seni! Sen yle san. ok zoruma gitti. Konumuyorum senle. Kstm sana. Sefil! A! Dnya kurtlar aras zeka ampiyonu!
teye gitti, aacn arkasna. Sesi geldi:
Tamam, sakin ol, sen bilgesin, bu kadar az anlayan ilk kez grdm ama, sinirlenmekte haklym, taa anlatsam anlar, ama bu anlamyor. Deli etti beni. stifa ediyorum bilgelikten, bana bunak dedi ya, boazna yapacaktm zor tuttu kendimi, buna laf anlatmaya almaktan gbeim atlad ya, beyni yokmu gibi konuuyor, yok, sonunda ben bunu dveceim diye kendi kendine konuuyordu.
aka yapmtm sadece. Yedin! Hah Hah hah! dedi, glmsedi, yal kurt da glmsedi: Ben de aka yaptm. Glerek mutlu olman istediim iin.
Hm dedi ona gz krpt, sende i var moruk. Yani usta kurt!
Evlat ruhunun stne kalbimin en stn klarn dktm, kalbimin klaryla kalbinin stne annemin stn ektim, enerjinin stne lmez yldzlarn taylarn braktm. Her zor durumda efsane ol, unutulmaz ve yenilmez klar sa. Tanrnn ve ekibinin en sadk direniisi ol. leceim ok yaknda ve en zor durumlarda ruhum seninle olacak. Bunu sakn unutma.
Birok dediini. Anlamadm ama kulama ok ho geldi.
Sen seildin evlat, seildin, sen en ansl olanlardansn.
Ne iin seilmiim, benim ne zelliim varm ki tek av yakalayamadm ahman tekiyim.
Ruhunun parlad zaman gelecek. Kafan gkkua gibi parlayacak. Zihin ok kuvvetlenecek. Kalbin ok kuvvetlenecek. Ruhun ok parlayacak.
Benim gibi bir aptaln ha. Neden?
nk sen Tanrnn kendi iin ayrdklarndansn.
Anlamadm.
Tanr varsa neden her gn am. Sefilim. Gkyzndeki Tanr hi de urumda deil.
Yal kurt gld: imdi uyuman gerek dedi usul sesle.
Aniden siyah kurdu ar m ar bir uyku bastrd. Uyumak istemiyor; ama gz kapaklar kapanyordu, yal kurdun bal gibi tatl szlerine doymamt daha.
Siyah kurt, alaca karanlkta uyand, burnuna bir kelebek konmu, onu kandrp uyandrmt.
evresine baknd, klar dikkatini ekti, gn douyordu ormanda. Gne ormanda fark farkl yansmalara, klara yol ayordu, harikulade klar ilk kez dikkatini ekiyordu, daha nce bakar krm meerse. Yalk kurda baknd, yoktu, gitmiti, derin bir znt hissetti, kalbi szlyordu, gzlerinden yalar dt.
Karnn doyurmak iin ormanda dolap durdu, sonra allarn iine yatt, can skkn biimde, kuru ot kokular, aalarn kokular houna gitmiti, yzyl uyurdu byle, karn at ama huzurluydu.
Akam oldu. Siyah kurt hava tam kararnca ayakland. Buray terk etmeye karar verdi, gndz bir domuz bile grmemiti, domuzlarn olmad yerde yiyecek bir ey bulunmazd. Gkyznde ay vard, karn ok at ve gzn drt amt. En ufak ya da nemsiz frsat deerlendirecekti. Durdu ve aya bakt. Yal kurdun dediklerini hatrlad: Ay sn. Gld. Samalad ite, bunak herif diye dnd. Yol alyordu ve yal kurtla bandan geenleri dnyordu, yal kurt rya gibiydi. Onunla geen her saniye. Onun kadar asil ve gzel bir kurt tanmamt. Tand iin mutluydu.

A KURT SRS

Kar frtnasnda siyah kurt ve srs tek sra halinde ve ar ar ilerlemektedir, her biri tam dierinin arkasndayd, bylece karn ve ok iddetli rzgardan az da olsa korunabiliyorlard. En ndeki siyah kurt en korumasz oland. iddetli rzgar burun deliklerinden ieri girip zorluyordu, nefes kesiyordu, gzlere hcum ediyor, bak tamamen kreltiyordu. Siyah kurt ban iyice ne emi ilerliyor, arada gzlerini ayordu, kar, iddetli rzgar canavarca hcum ediyordu srye, az sonra iinin biteceini dnyordu ama devam etmeliydi. En kt anmdaym diye dnrken imdadna yetiti bir sz.
Siyah kurt yal kurdun szlerin hatrlad:
Evlat ruhunun stne kalbimin en stn klarn dktm, kalbimin klaryla kalbinin stne annemin stn ektim, enerjinin stne lmez yldzlarn taylarn braktm. Her zor durumda efsane ol, unutulmaz ve yenilmez klar sa. Tanrnn ve ekibinin en sadk direniisi ol. leceim ok yaknda ve en zor durumlarda ruhum seninle olacak. Bunu sakn unutma.
Siyah kurt durdu, srden sesler geldi. Arkada ne oluyordu acaba? imdi bir de geriye mi gidecekti, bu ba belalarn ynetmek de pek zordu. lerlemeliydi. Birka adm att, yalnz gnlerinde pek huzurluydu, at ama huzurluydu, gkyzndeki aya keyifle bakar, kafasna esti mi yatar uyurdu, bu ba belalar hep sorun karyordu, arkada ne oluyorsa olsun, ilerlememiz lazm dedi kendine, birka adm att,
daha ileri gidecek g bulamyordu kendinde. Bir damla gc kalmamt sanki, zorlad, gidemiyordu.
Dinlenmeliydi. Zorlamak yenilmek demekti. Arkada ne oluyordu? Bununla ilgilenmeden nce kendini sakinletirmeliydi, gidip oraya onlara, sorun karanlara hrlamak istemiyordu. Bu ba belalarna iyi davranmalyd. Gzel eyler dnerek motive etmeye balad kendini: Frtna dindiinde, gn doduunda birok hayvan lei olacakt buralarda, kar frtnasna dayanamayan ya da yolda yakalanan ya da uygunsuz yakalanan birok hayvan lecekti. nceki ktan byle olduunu biliyordu. imdi ilerleyecek g bulmutu kendinde, bir ey fark etti ilerde, bir k, ky evinin penceresinde grnen kirli aydnlk. ok ilerdeydi, clzd, hayal ve gerek arasnda gibiydi, moral vericiydi. Bu kaybolmadklarnn, doru rota stnde olduklarnn iaretiydi. Bir ara rotadan atklarn dnmt, imdi ii ok byk biimde rahatlamt. teki taraftan bir koku ald. lerledi. Eski bir samanlkt buras. Yz ylk olmalyd. Birok yeri krlmt. Siyah kurdu takip etti dierleri. er p olmu saman vard ierde. Birka gvercin samanln tepesinde uutu.
Bir sre burada pinekleyeceklerdi. Samanlarn arasnda scaklk vard ve siyah kurt btn ekiple ilgilenmeye balad. Arkada olan olay ise; iki gen erkek kurdun birbirine satamasyla olmutu, alk sinirlerini bozmu, biri kayp tekine toslayp stne knca kavga km, bir sre srm, tekiler araya girip ayrm bunlar.
Siyah kurt her birinin durumunu soruturuyor, ne dndn ve hissettiini reniyordu. Her biriyle sohbet etti ve en son Zifinin yanna geldi. Ona yle dedi taklarak: ok yakkl grnyorsun; ama ok moralsizsin. Seni hi byle grmemitim. Bitiksin.
ren demek istediini biliyorum. Gld, siyah kurt da gld.
Herkes iren dedi Zifin, bu aralar hep byle.
Sen herkes gibi olamazsn ama; bunu ok iyi biliyorsun. Az nce kavga eden ikisiyle konutum, yok bana arptn ettin diye birbirlerini yiyorlard. Sen Zifinsin, sen bu az gelimi hayvanlarla bir olabilir misin?
Onlar gen ocuklar usta, zamannda ben de yleydim..
Hi sanmyorum. Senin onlara ve dierlerine rnek olman lazm bu zor gnlerde. Ama o ateini hissettiim azim ve kuvvet atei yok gzlerinde. Kvlcm atard zor gnlerde. En gl hale gelirdin. Senin neyin var dostum?

Ne bileyim. ok am. Hayatmn en berbat gecesi bu. u frtna olmasayd eer. Sen nasl katlanyorsun. Kapasitene atm. oktan pes etmeni bekliyordum. Frtna kt ilk an ok fazla gitmez, sabaha kadar bir yerde konaklarz, diye dnyordum. Hayal krklna uradm. Nasl oldu da pes etmedin. Hayretler iindeyim. Senle tantmz ve dost olduumuz ilk gnden beri hep dndm, diyelim bir sebeple dman olduk ve hayatta kalma sava vereceiz, birimiz lecek, o kavgann sonunda hangimiz hayatta kalr? Bunun cevabn buldum, kesin beni yenersin. Oysa ben seni yenebileceimi dnrdm hep.
Demek yle ha, bu belli olmaz, belki de sen beni yenersin. Seni ilk grdm zamanlardaki halini hatrlyorum.
Gel yle dedi Zifin, sana bir ey gstereceim, krk tahtann aralndan bakt ileri: u yanan ky evi. Basalm oray.
Siyah kurt onun bakt yne bakt ve gld hafife: Demek fark ettin oray.
Evet, ahra girmeden bir an nce. Znk diye. O kadar am ki, gzlerim areyi mknats gibi ekti.
Bak dostum, oray kimseye deme. Akll bir kurt yolunun insanlarla kesimemesine dikkat eder.
Yahu tamam, beylik laflar etme, biliyoruz bunlar biz, dnk ocuk deiliz. Ne olursun usta, bana brak, oraya gideyim. Orada bir ahr var. Sessizce hallederim ii. Kimsenin ruhu duymaz.
Olmaz, Zifin, byle eyler syleme, bana yalvarma.
Gel u tarafa gidelim. Kimse duymaz bizi.
lerlediler ve samann iine uzandlar.
Oh be, dnya varm, her yerim arlar iinde birader, nicedir byle yumuack samanlar stne uzanmamtm dedi Zifin, srdeki genler, biraz daha zaman gesin sana kafa tutacaklar
O biraz zor.
Neden?
ok zorlu bir genlik yaadm. Peki sen?
Zordu.
ok ac ektin mi?
Evet. Dvldm. Kurunlandm, nerdeyse lyordum.
Ama hayatta kalmay baardm. u insanlaronlardan delice nefret ediyorum. Mmkn olsa hepsinin grtlan skp ldrmek isterdim.
Siyah kurt ona glmsedi.
Bizi nereye gtryorsun? diye sordu Zifin.
Yiyecein bol olduu bir yerlere. Bilmiyorum.
Brak imdi. Bildiin bir ey var, syle? Bu aramzda kalacak.
Bir geit var, oradan gece geersek iyi olur. nk gndz geemeyiz.
Neden?
Buras baka kurtlarn blgesi. ok da acmaszlar. Korkunlar ve bizden iriler.
Buradan daha nce getin mi?
Hayr. Ama geitten gemeyi baaranlardan bilgi aldm, onlar da gece gemiler. Frtnal havada.
Yani mesele yiyecek meselesi deil meselemiz.
Bu havada hibir kurt yiyecek aramaz. Alktan lecek gibi olsa bile.
Bizi kandrdn. Bizi maniple ettin.
Hayr dostum. Birok eyi sr ba bilir, gerisinin bilmesine gerek yok. Korkarlar, azimlerini yitirirler, direnleri der, motivasyonlarn yitirirler.
O halde bu gece burada dinlenelim. Sabah frtna geer. Gece yola karz.
O geitten ancak frtnal hava geebiliriz dedim ya.
Blgenin sahibi kurtlar acmasz dedin.
Evet.
Biz onlar ezip geemez miyiz?
Duyduklarm duymak istemezsin.
Bence gndz vakti sakin sakin gemeliyiz oradan, siniklii kendim bildim bileli sevmem ve hazmedemem, saldran olursa icabna bakarz. Yoksa korkuyor musun?
Korkmakla ilgisi yok.
Neyle ilgisi var?
Ailenin iyiliiyle. Bykler var, kkler var, ufaklklar var. Bana buyruk kararlar verirsen ortada sr mr kalmaz. Akll, planl ve zekice hareket eder usta kurt, savamadan sava kazanr. Kan dkmeden zaferi kazanr.
Hm, aklma ok yatt, sk sk mankafa olduumu bana ok gzel anmsatyorsun dostum. Kaln kafalnn teki olduumu bu gece bir kez daha anladm.
Yok. Cesur, yrekli ve gururlu bir kurtsun.
Teekkr ederim, keyiflendim, bir sredir alm unuttum, bu sohbet ok iyi geldi bana.
Konutuklarmz aramzda kalsn.
Elbette dostum.
Gn aydnlanmadan geitten gememiz lazm. Ve oraya ok az kald.
Gld: Ben bitiim. Burada uyur kalrm herhalde.
Bunu sakn yapma.
Ciddi demedim.
Senle nasl tanmtk? Hatrlyor musun?
Bunun bir nemi yok imdi? ok eski bir masal o. Gzel gnlerdi, hayat hakknda pek bilgi sahibi deildim o dnem.
Senle tantmz gn hatrlyor musun?
Evet. Taze geyik kan gibi.
u zor zamanda ltfen biraz fazla diren. Bu gece bitmeden hedefimizi gerekletireceiz. Frtna bitecek ve gn aydnlandnda yeni topraklarda ilerleyeceiz, avn bol olduu bir yer bulacaz ve oralar bizim olacak.
Zifin sevinerek dedi ki: yle 60 geyik hayal ediyorum, hepsinin boynuna dilerimi geirdiimi ve dilimin kan tad aldn hissediyorum, scak kan, ah damarnn scak leziz kan, kpk kpk kan, kaygan ve pelte pelte grtlamdan aa szlyor kaba et gibi, yal et gibi. Scak slaklk hissi muhteem, geyiklerin delice koktuu an yle zevkli ki. Kayorlar dere yatanda, onlar kurumu dere yatanda sktrdm, kaacak yerleri yok. Dilerim kanyor, parlts kanyor delice am, geyik gebertmek istiyorum, birini ldryorum ve tka basa yemeye balyorum. Yolda bir ara konuklamtk bir yerde, orada grdm bu ryay, uyandm ve karnm doymu gibi hissettim. u kylnn ahrna bir gideyim, koyun doludur. Msaade et bana ltfen.
Senden byle sama sapan eyler duymak istemiyorum.
aka yapmtm patron dedi Zifin, gld.
Senle nasl tanmtk? Ban byk beladayd. Bunu dn. u tarafa git. Aratr oralar. Mekan gvenilir mi, kontrol et.
Zifin, ilerledi samanln teki tarafna, buras bir yere alyor olmalyd. Onun merak, kefetme duygusu durdurulamazd.
Siyah kurt ise dier kurtlarn arasna dnd.

SYAH KURT ve ZFNN KARILAMASI

Siyah kurt Vegada ayrlal 21 gn gemiti.
Doru dzgn yemek zlemiyle kavruluyordu, tahta gibi dmdz olmutu midesiyle ok acnas grnyordu, irkinlemiti. Ona uzaktan yle bir bakan kemiklerini sayabilirdi. G ve kuvvet veren kaslar sratle erimiti, 3 haftadr doru dzgn bir yemek yememiti.
Dalk alandan aa inmiti, dereyi takip etmiti, bir sre nehir ormannda yol ald, gece gndz demeden yol alyordu, yorgun hissettiinde yatp uyuyor ve yola devam ediyordu, ancak byle devam ederse ok gzel, avn bol olduu bir yer ve dostlar bulabilirdi. Yolda rastlad ufak tefek lelerle besleniyordu, arada yeni lm bir hayvan bulunca ok seviniyordu. Akamlar ve geceleri yol almak byk keyifliydi, bu o kadar ok houna gidiyordu ki al umurunda olmuyordu, Vegann dediklerini hatrlyor, onun gibi bir kurt olmaya alyordu, bilmedii yerleri kefetmek, yeni eyler renmek btn skntlara deiyordu. Geceden sabahn ilk klarna kadar yol almak kolay deildi; ama almt bir kere. Nehir orman ok geride kalmt ve bozkrda ilerliyordu. Usuz bucaksz yeil dzlk sinir bozucuydu. al ve talarla doluydu buras. Bir tavan grd, yakalamak iin frlad; ama tavan da yldrm kadar hzl kt.
Tavanlar yuvalarn topran altna yapar. Bunu iyi bilirdi, girii toprakla kapatr, ot yemeye giderlerdi. Geldiklerinde peneleriyle topra kazar, yavrularn emzirip yuvay tekrar kapatrd. Siyah kurt tavann kaybolduu yerde aratrma yapt; ama yerini tespit edemedi. Bast. Gndzn kavurucu scanda yol almak akllca deildi ve gndzleri genelde uyuyup akam bekliyordu; ama gndz de yol ald oluyordu. nk bir yerde pinekleyip beklemek deli ediyordu onu. Gndz yol almak tehlikeliydi nk kpeklerle ve sahiplerle karlama riski vard, koyun ve inek srleri, kei ya da at srlerionlar fark edince en uzak noktalarndan geiyordu. nsan getii yeri hissedince, insan kokusu alnca hemen oradan uzaklayordu.
nc gnn gecesiydi, gn domasna az zaman kalmt, yava yava aalar kmaya, evre deimeye balamt. Bilge kurdu dnyordu, onu dnerek, syledii szler, paylamlaryolu dsel oluyordu, karn at ama zevkli oluyordu ilerlemek. ok srmedi, bilge kurdu unutunca eski ruh haline dnd, alk sinir bozucuydu, aldrmamaya alarak ilerliyor, oray buray kokluyordu. O aranrken biri bir fare frlyor otlarn arasnda, siyah kurt hcum ediyor, btn duyularyla zaten byle bir ey bekliyordu, onu yakalad ve arabuk yuttu.
Gndz vaktiydi, akam beklemeye karar verdi, otlarn arasnda kvrld. Fazla fazla uyudu, vakit dolsundu, akam serinlii kme baladnda gzlerini at, bacaklar stne uzatt kafasn kaldrd, esnedi. Kalkt, gerindi, omurgasn iyice gerdi, sonra dereye indi, su iti ve bast, dn yedii iri fare vard; ama yine de at. Bilge kurt vegayla konutuktan sonra daha uyank olmutu, olduu evreye bak, hayata bak deimiti. Ama yine de eski angut siyah kurt olduunu biliyordu, zamanla geliirim diye dnyordu, bilge kaz srlerini anlatmt, binlerce kilometre utuklarn, nehirleri, yolar, denizleri, dalar kprleri yaplar takip edip rota kardklarn. Onlar da ok akllym diye dnmt. Ay kt, ay kendini bildi bileli sevmiti, ay ile ilk izlenimleri ocukluunla, kardeleriyle ve srsyle vakit geirdii zamanlara aitti. Akamn kokusu, ormann kokusu bakayd, o kokuyu imdilerde duyamyordu. Karanlk glgeler kmt. Bir ormanda ilerliyordu. Burnu srekli bir yerleri taryor, koku analizleri yapyordu. Burnu hep yerdeydi. diri ve heyecanl saatleriydi akamn ve siyah kurt da byle hissediyordu, evik, azimli, elik. Ama ok gemeden bu azim yerle bir oldu, nk yiyecek kokusu almyordu, isyankar ve umutsuzca ilerlemeye devam ediyordu, bir lokma yiyecek iin neler vermezdi, Dzgn yemek zlemiyle kavruluyordu, tahta gibi dmdz olmutu midesi, kemikleri saylyordu, g ve kuvvet veren kaslar sratle erimiti, en son iko bir fare yemiti ama ondan beri ne kadar yol gitmiti. Deme gitsin. Yiyecek lazmd yiyecek. Hayali bile gzeldi ve moral veriyordu, basit bir yiyecek hayali, bir domuz, bir geyik mesela. Bir tavan grd, frlad, ama tavan uyann teki kt ve hemen deliinden ieri girdi.
Biraz daha seri olmalyd, ii ardan almt, annda frlamalyd, bu av ii byleydi, tek saliselik bir fark avn hayatta kalmasn salard, en ufak hata alkla lmek demekti, kendine ok kzmt, o iko ahmak tavan kardna inanamyordu. Kaamaz, bunu kesin yakalarm diye dnmt, ite en byk hatas buydu. Bunu unut gitsin dedi kendine, deli olacaksn, ders kar, tamamdr. Bast. Bir ylan grd, yapraklarn arasnda, ylanlardan hi holanmazd, hi yememiti; ama bu ylana yaklamaya demezdi, oradan uzaklat. Burnunu havaya kaldrd ve havay koklad, bir domuz gurubu, bir geyik mesela. burnuna vaak kokusu geldi, ve bir ayk kokusu, ay iyiydi ve vaak da iyiydi, eer bir av yakalamsa onlardan alabilirdi. indeki ses aynn kokusu takip et diyordu. Frlad. 3 kilometre kadar gitti. aynn kokusu youndu ve az sonra dksn buldu, devam etti burnuna taze et kokusu geziyordu, taze et kokusu ok caziptir. Kokuya ilerledi. ri boynuzlar olan geyik orada tayordu, kuru otlarn stnde. Frlad. Geyiin karnn demiti. Bir budu paralanmt. Yaklat ve bir srk almak iin enesini uzattnda aynn penesini suratnda buldu, cyaklayarak kat, ay ldrd geyiin hemen yannda uyuyormu. Glgede kald iin onu hi fark etmemiti. Orada ir karanlk vard; ama onun ay olabileceini nasl hesap etsindi, ama kokudan aynn ok yaknda bir yerde olduunu dnmesi, ok titiz davranmas lazmd, boynu krlacak gibi acmt. Sarsc alkla hesab kitab unutmutur ve ii bitiyordu nerdeyse.
Cann kurtardna seviyordu, olsun kokusu bile moral vermiti. Kan ve et kokusu gibi gzel bir ey yoktur. Bu koku hayatta kalma azmini diriltip onu yeniden av arayp bulmaya iten vahi gcn bulmasn salamt, ete ve kana susayan, kanla ve scak etle mutlu olan fiziksel varl az ve yalancktan da olsa doyma hissi yaamt. O mkemmel doyma hissi. Dilerini ldrd hayvann karnna, etinin en lezzetli olduu yerlerine gmerdi, koparp bir lokma almak iin, et lastik gibi kayard, kan smscak akard, baloncuklar olutururdu, btn surat, patileri kan iinde kalrd.
Ah en azndan birka fare yese ne olur, (nerdesiniz tatl ve sevimli farecikler, ben dostum, kn ortaya, saklanmayn) al yatrd; ama iri bir hayvann kpkl kanl etini ineyip yutmann hazz hibir eyde yoktu, hibir ufak av bu cokuyu, hazz ve mutluluu vermezdi, karn gzelce doyduktan sonra avn az tesinde oturup yalanmaya balar, orasn burasn temizler, bu srada tatl bir rahatlama hissiyle uyku eker gibi bastrrd. Dirilmi, son derece evik ve kuvvetli hissederek uyanrd, srsyle olduu zamanlar yaamt o muhteem gnleri. O zamanlar avlanma konusunda ciddi bilgileri yoktu ve ailesiyle yaad civar yeni terk etmiti. te o yl iindeydi:
Dzgn bir yemek bulma midiyle, bir sr bulma dnceleriyle ilerliyordu.
Kurdun i byledir, srekli yenilgi yaar ama ve srekli umutla hareket eder, bu ikisi arasnda kurduu denge hayatta kalmasn salar. En zor duruma dayanma kabiliyeti ve en zor durum hi bitmez. Her gn en zor durumdur. Aklna bilge kurdun anlattklar geldi. Avclar ya da iftiler kimi hayvan lelerini tuzaklara koyar ve kurtlar beklerdi, tuzak sevresine kan damlatrlard, kokumu et koyarlard, tuzaa giren kurdun de ii biterdi, avc gelip kurdu tfekle vurup ldrrd. Ona yle demiti: insan kokusu alyorsan oradan hemen uzakla, o koku hemen srtr. Anla ki onu oraya bir insan koydu, seni yakalamak iin. nsna kokusu alamasan ki almaman iin hile yaparlar, baka kokular srerler, anormal bir koku hissedersin, o zaman o lee azn srme.
ou zaman ufak tefek eyler, leler, hayatta tutacak kadar yiyordu. Ne yayor, ne ldryor bu eyler, ite bu son derece can skcdr.
Doyurmayan yemekler, ot ya da toprak yemek gibidir, tatlar berbat deildir; ok lezzetli gelir kurda, ama abuk tkenir ve kurt bu ie ok bozulur, ufak nler, ufack attrmalklar teselli eder ama kanser de eder kurdu; nk doymuyordu.
Dzgn bir yemek zlemiyle, korkarak, ekinerek, getii yerleri analiz ederek yryordu ormanda.
Byk bir av vurgunu yapmay hayal ediyordu, bunu nasl yapacakt bilmiyordu; ama yapacakt. Bitmeye bir et kayna. Srsyle yaad zamanlard. Sr domuz ldrmt, yetikin domuz ve 9 yavrusu. Yetikinler 300 kilo vard. O gn tka basa yemiti kurtlar domuzlar, uyannca alk hissetmiler, yeniden yumulmulard lelere. Etler bozulmaya balayana kadar orada kamp kurmulard, bir hafta mkemmel zahmetsiz ve mutlu gemiti, sonbahar ayyd ve et kokup kurtlannca oradan ayrlmaya karar vermilerdi.
Uyanp hemen taze etin bana geip karn doyurmak
harikulade bir histi ve hemen sonras kardeleriyle akalamak, onlardan birini boyundan srp yere ykmak, smscak ve kanl nefesini yznde ve vcudunda hissetmek, o slak ve yumuack dili hissetmek, can yannca pes ettiini belirtmek, ltfen daha skma mesaj verip ufak bir cyaklama, kar taraf bunu anlar ve durur, bazen kendilerini kaptrrlar, ki dman alglarlar birbirini, pata kte girerler birbirine, kavga fena ciddileir ve araya yetikin kurlardan bazlar ya da bakc girer, ortam sakinletirirdi.
Kkt, bilgisizdi, hayat nedir hi kafa yormazd, an yaard, cokusu ve safl vard, ailesinin gvenli kanatlar altndayd, ailesi ve akrabalar olan kurtlarn arasnda vahi ormanda ama kaledeymi gibi korunuyordu, o zaman ne kadar rahatm, o rahatl kaybedince ne olduunu fark etmiti. Tabi ufak bir kurt olsa da baz geceler yldzlara bakp dalar, ormann kuytularndan gelen garip ve korkutucu sesleri kendinden geerek, aka ve bylenmicesine dinler, ilerin hep byle gitmeyeceini bilirdi, kardelerinin oyun srasnda srmalar baka olmaya balamt, oyun sertleiyordu iyice, her bir kurdun yeni huyu, karakteri ve kiilikleri zaaflar ya da gl yanlar ortaya kyordu, kardelerini ilk hatrlad zamanlar gibi grmyordu, her geen gn onlar da yetikin kurtlara benzemeye balamt, oyun oynamaktan ok holand kardelerinden biri donuklam ve oyuna girmek istemiyordu mesela, hrlayp bana yaklama diyordu, pratik yapmalyz kardeim pratik, yoksa iimi bitiktir ormanda, yle ks ks yatsan etraf izlersen oturup vcudun gelimez ki.

Her ey ilk kez yaand tad ve bysn kaybediyordu.
O ilk zamanlar ne gzeldi.
Dnyay ilk grd ve yaadn hissettii anlar.
Zifiri ormanda karanlkta sr kamp alanndayd ve gece yars yavru siyah kurt uyanm, gezinmek ve tuvalet ihtiyacn gidermek iin srden uzaklamt, tuvaletini yaparken uzaklardan sesler duydu, garip sesler, bayku sesleri. Uzaklarda tehlikeli ve onu korkutan bir eyler vard, panikle koarak srsn yannda dnmt. Yalnzlk denen eyi o zamanlar hissetmiti birka kere, bir eye taklp srden uzaklatnda da kaybolduunda, birka kez kaybolmutu, srsz kalmann korkun hissini yaamt o gn. nsan aya dememi vahi ormann alllar youndu, dikenlerin arasna skp kalmt, dikenler vcuduna bakyordu ilerlemek istedike, geri de gidemiyordu bir poturun (dikenli aa) iinde hapis kalmt. Ve buraya sr merakndan girmiti. Ac ac ciyaklyor, yardm istiyordu, ve aniden bir uluma, nerdesin evlat arsn iitti ve daha ok cyaklamaya balad ve yetikinlerden biri gelip onu oradan ekip kard can yand ama kurtulmutu.
Evet, tek banayd, haftadr dzgn bir yemek yememiti, ufak tefek attrmallarla nleri atlatyor, bazen gnde bir attrmalkla idare ediyordu, can skc bir sonbahard, orman btn gcyle ka hazrlanyordu. Bilge kurdun slnleri ne lezzetliydi be.
Kederliydi, en kts tek bana olmasyd, ne diye yayorum ki ben diyor, kefe ailemle lp gitseydim ya diye dnyordu. lerken bir kulbe iliti gzne, iinde bir tehlikeli sinyal tmeye balad, sakn yalamaya oraya, ama orada ne olup bitiyordu, her zamanki gibi merak duygusu delice tatmin olmak istiyordu, korkarak, ekinerek ve yavaa yaklayordu eve, hibir canl grnmyordu burada. Aniden, birka metre tede kuru yapraklarn ortasnda bir gvde fark etti, gri bir kurttu bu.
Uyuyor muydu ne, ya ok gl ve saldrgan bir bireyse, ekiniyordu ve tam arkasndayd, evresinde dolanmaya balad, uykudaki kurt srayarak uyand ve ban kaldrd. Mahzun bakyordu ve siyah kurdu grnce sevinle parlad baklar.
siyah kurt stne gelecek saldry bertaraf etmek iin tetikte bekliyordu, hrlamaya balad.
Ama yabanc kurt ona atak yapmyordu, siyah kurt onun n sa ayana bakt, ayak bir eye balyd.

O zamanlar kurtlara insanlar kapan kurduklarn henz hi bilmiyordu, ailesi bundan hi sz etmemiti, srde lafn bile iitmemiti, bunun bilge kurtun anlatt tuzaktan olduuna karar verdi.
Bir aya kapana taklan kurt hareket etmek istiyor, ayan ekiyor, ektike de aya acyor ve bu ii brakmak zorunda kalyordu. Esir kalmt burada, zavallnn ii bitikti, buraya ya alk ve susuzluktan lecek ya da kapan kuran gn dounca gelip onu bulacak, tfekle ldrecek ve derisini yzecek ve leini vahi hayvanlara brakacakt.
Ev sahibi kurtlardan korktuu iin gitmeden evin evresinde kimi yerlere kapan yerletirmiti. Kn gelir birka ay kalrd burada sevgisiyle.
Bana yardm et ahbap, ayam kurtar. 3 gndr buraya akl kaldm. Am ve ok susadm! Beni kurtarrsan lene dek hizmetkarn olacam. Yemin ederim.
Siyah kurt, ona acyarak bakt, onu pheyle karlad. Grdne de inanmak istemedi, numara olabilir, evrede baka kurtlar olabilir, baka kutlarn blgesine girmek lm demektir, o kurdun ii orada bitirilirdi. Kurtlarn kanunu buydu. Ve o bul blgede dolanrken kurt kokusu almt. Takmamt. Yabanc kurdun ayana dikkatle bakt. ok titiz biimde, koklad. nsan koksu ald.

(Dada kayalarn arasna skp kalan dac oradan kurtarabilmek iin bir kolunu bayla keserek oradan kurtulmay baarmtr. )

Ya beni de yakalarsa?
Sanmam. O benim iindi.
Bu ite baka bir numara olabilir ya da bu eylerden burada birok varsa ve ben de yakalanrsam iim biter.
Orasn hi dnmemitim, dostum. O zaman geri ekil. Kaderim neyse yaarm, lr giderim artk.
Siyah kurt, korkarak geri geri gitti korkarak.
zgnm. Senin iin bir ey yapmak isterdim; ama bir are gremiyorum dedi. Nasl takldn o demire?
Ne bileyim. Aniden oldu. Atm. Yiyecek aryordum.
Adn nedir senin?
Zifin.
Masumiyet vard Zifinin gzlerinde ve salaklk.. Siyah kurt bundan ok holanmt. Zavall pis pisine lp gidecek diye dnd. Olduka yakkl ve kuvvetli de grnyor. Ama ne var ki onun sevecen baklarnn parlts iinde ok gl ve su gtrmez bir salaklk fark etmiti, bu yzden o kapana yakalanm olmalyd, bir ey olmaz bu mankafadan diye dnd, acd ona, gzelim kurt lp gidecekti. ok yaralaycyd bu.
Byle yakkl bir kurdun ziyan olup gitmesi ok acyd.
ok at ve gidip yiyecek bulmalyd; ama ununla biraz yarenlik etsem iyi olur diye dnd, en son bilge kurtla dosttu, ok mutlu olmutu, u tutsak serseriyle de sohbet iyi olurdu herhalde, ve en azndan son zamanlarnda onu mutlu etmi olacakt, her nedense iinde byle gelmi, hemen ek git buradan, aksi halde onun durumuna deceksin dedii halde i kafa sesi; gidememiti, asn git karn doyur, a kafayla muhabbet olmaz.
Yok, birka dakika da olsa burada onunla vakit geirecekti. Sonra buraya nasl girdiyse, tek adm amadan ar ar kmalyd buradan. nk civarda baka tuzaklar varsa ve yakalanrsa onun da ii biterdi.
Siyah kurt dedi ki: Kimlerdensin, nereden geliyordun ve nereye gidiyordun. mkansz yoktur demiti bilge bir kurt. Belki sen konuurken aklma seni kurtarma forml gelir.
Ve siyah kurdun saatleri geecekti orada.

Zifin balad anlatmaya.

PLATODAK YUVA: ZFN ve ALES

Zifinin yaad yer platodayd, buras volkanik kayalarla doluydu, bir sr irili ufakl maara vard. Sr be kurttan oluuyordu, Zifin ve yavru daha vard, lider kurtlarn ilk yavrularyd bunlar.
Baskn dii ve erkek ormanda birbirini bulduktan sonra gvenli bir yer aramaya giritiler, ssz steplerden gece gndz yol alp Sibiryadan Trkiyeye girdiler.
Baz insanlarla karlatlar ve tfekleri vard, ok korktular ve ormann i blgelerine oradan da platoya katlar. Burada kamp yaparken insanla hi karlamadlar ve burada av boldu, buraya yerlemeye karar verdiler. ayet bir sorun olursa buray da kestirme ve gizli yollarla terk edeceklerdi, mutlu ve gvenli gnler geerken yavru dnyaya geldi maarada. Bahar gz ap kapayncaya kadar gemiti ve Yaz ayyd, platonun k ok sertti, k gelmeden yavrularn geliip bymesi ok nemliydi, anne ve baba ok endieliydi. Srde bir yal dii ve iki de gen erkek kurt vard. Gen kurtlar avlanmada ok fayda salyordu liderlere, yal kurt iste kampta bekleyip yavrulara gz kulak oluyordu.
Yavrular bym, maaradan dar kp oyun oynuyorlar, birbirleriyle greiyorlar, tehlikeli bir ey olduunda, ya bir sesten rktklerinde kap maarann derinliklerine saklanp birbirilerin sokulup bekliyorlard. Bakc yal dii kurt bu ii iyi biliyordu. Bazen ortalkta olmuyor, ykseke ve gizli bir yerden onlar gzetliyordu, bazen aralnda kalyordu. Yavrular aztp onu ok rahatsz etseler de bakc kurt onlara gereken efkati gsteriyor, yorulsa da brakmyordu, arada onlar hizaya getirmek iin koca keskin dilerini gsterirce ufaklklar geri ekiliyordu korkuyla. in en zor evreleri atlatlmt, yavrular ayaklanm, bitmek tkenmek bilmeyen enerjileriyle koturuyorlard, dii baksn kurt muyluydu, ama bu mutluluun bozulmasndan ok endieliydi, bir sknt olursa buray acile terk ettiklerinde yavrular srye ayak uydurabilecek kadar g kuvvet kazanmt, ite o buna ok sevinmiti, yrei bir para olsun rahatlamt. Gnn birinde hi istemeyecei eylerin olacan annelik igdleri sylyordu ona; ve daha ok koturuyor ve daha ok avlanp eve karn tok dnyor, yavrulara da avdan belli paralar getiriyordu. Balarda eti ineyip yumuatp nlerine koyuyordu, artk buna yapyordu, yavrular eti yemeyi renmiti. yavrular zaten doymak bilmeyen bir itaha sahipti. Srekli atlar. Daha ok et. Daha ok et. Daha ok et. Ebeveynler karn tok gelip her sefer yavrulara et getiriyorlar, artan etleri de yaknda bir yerlerde gmp saklyorlard, zor zamanlarda kullanmak iin. Kanl kemikli ete yavrular yle bir itahla yumuluyorlard kietin iyi yerini kapmak iin
birbirleriyle kavga ederek.
Ebeveynler sreli yiyecek bulmak zorundayd,
Bu mthi yorucu bir tempoda gece gndz sratle adeta gz akp kapanncaya kadar akp geiyor, gen anne akam yavrular evresine dolunca tatl biimde uykuya savruluyor, ite o zaman mkemmel hissediyordu, yavrularn stten kesilmiti; ama bir tanesi yine emmek istiyordu. Zifin. O en ufak ve en elimsiz olan yavruydu.

Lider dii ve erkek ve dier iki gen erkek kurt avlanmak iin platoyu terk ediyor, avlanma sahasn taryordu her gn, son zamanlarda byk bir sorun vard, erkek bir ay blgeye gelmi, buraya yerlemiti, snr aratrmasna giden gen iki kurda aniden saldrmt. Bu ay ok hrnd ve blgenin kendisine ait olduunu vurguluyordu her seferinde.
Git git kamp alanna daha ok yaklayordu ve baskn dii kurt erkeini ve gen iki kurdu alp aynn peine dtler. O gn onu buladlar, her nereye gitmise.
Dii kurt gece ava kmt dierleriyle. Derede o boz ayy grnce hcum etti. Dier kurtlar da saldrya gemiti. Boz ay iriydi, glyd ama drde kar birdi ve bir sre konumunu korudu, kurtlar onu srmaya balaynca yenileceini anlad ve derenin karsna atlayp kar tarafa geti yzerek.
Boz ay gnlerdir ortalkta yoktu. Ondan kurtulmulard.
Baskn dii kurt buna ok sevinmiti ama hayatlarnn hatasn yaptn bilmiyordu.

Derenin dier tarafndaki dada yayla vard, birok ev yerleimciyle doluydu ve a ay nne ne gelirse darmadan ediyordu, at ve fkeliydi.
Yal adam sabah ezannda uyanm, evin dndaki tuvalete gidiyordu, sabah karanl vard, boz ay yal adama saldrd, boz ay ilk kez insan sesi duymutu, yal adam yle feryat etmiti ki boz ay saliseler iinde orada kayboldu, ona neyin saldrdn grememiti. Kolundan biraz yaralanmt, ciddi bir yara deildi, kurt ulumas duyulmutu nceki gn civarda, bunu yapan kurt dediler.
Av konusunda iyi olan adamlara haber verdiler onlar da kpekleriyle da taramaya giritiler, bylece evreyi taraya taya aa inmiler, platodaki kurtlarn inine yaklamlard.
Avclarn arasnda biri vard ki iz srmeyi ok iyi biliyordu.
Gndz saatleriydi. Kpekler platodaki yuvay buldu. Bakc yal kurt oradan kap uzaklamt, yavrular ininin arka tarafna saklanmt. Adamlarn burada kalacak, dierleri kpeklerle gidecekti, kurtlar gzetleyecekler, geldiklerinde de indireceklerdi. l farkl noktalara mevzilendi ve beklemeye baladlar.
Bakc teden onlar seyrediyordu, ne olup bittiini anlatmak iin frlad aa doru, dierlerini aryordu, elalenin akt noktaya gitti, buradan vadi ok net grnyordu, uludu, bu ary mutlaka alrd sr, gece avndan dnmemilerdi, belki de ok uzaktaydlar.birka kez yardm sinyali verdi, yant gelmedi.
Yal dii kurt tek bana bir ey yapamayacan iyi biliyordu ve yerin deitirdi, o adamn peine takarsa ve sonra onlar atlatmay baarrsa yavrular oradan alp kaabilirdi lm ukurundan. Akam beklemesi gerektiini hissetti ve bekledi.
Akam olmutu.
Havann kararmas her zaman iin kutlarn lehinedir.
Skntl bir durum olursa yal kurt derenin kenarna inmesi ve orada keza ulumas gerekiyordu, yle anlamlard, dere kenarna indi ve kez uludu, yant alamad, can sklarak ve zlerek orada uzaklayordu ki; sinsi ayak seslerini ona yaklatn duydu, tetkikte bekledi, dolunay vard ve parltl gzleriyle baskn dii kurdu seti.
Ekip av bulmak iin ok uzaklara gitmiler ve doru dzgn bir av bulamamlard, iki tavan yakalayp yemilerdi. Yar a yar tok ve olduka bitkindiler. Baskn dii kurt buray terk ediyoruz dedi. Neden acil destek sinyal verdiini sordu.
Yal kurt durumu anlatt.
Dii kurt dn gece hissetmiti, buray terk etmesi gerektiini, ama yola kmadan yavrularn karnn gzelce doyurmasn, bylece yola salam tutunabileceklerini dnm, yuvay terk etmeyi bir gnlk geciktirmesinin iyi olacana karar vermiti.
Yuvaya doru ilerliyorlard.
adam bir atein etrafnda toplanm ay ve sigara iip muhabbet ediyorlard, yeni yemek yemilerdi, kuru fasulye ve pilav. Kyden bir gen adam onlara yemek getirip gitmiti. Kurtlara dair sohbet ediyorlard. Onlar nasl gebertmek istediklerini, kurt hikayeleri anlatyorlard. Onlar glerek ve cokuyla ve hrsla amata yaparken dii baskn kurt bu durumdan faydaland ve dier kurtlarn bilmedii gizli geitten yuvaya girdi, yavrular alp dar kt. Onlar cehennemden ka gerekletirirken gen iki kurt geride kalmt, baskn dii ve ei onlarn neden ge kaldn merak ediyordu.
Gen iki kurdun kafasna bir ey esmiti ve onu yapacaklard.
Onlar gelir, merak etme, ne yne gittiimizi biliyorlar, almaz sisler iinden gesek bile onlar iz srmeyi bilirlerbizi bulurlar..endie etmebastlarufak yavrular akam karanlnda ilk kez yuvadan bu kadar uzaklamlar, ormanda ilk kez ilerliyorlard, korkular vard, tehlikeyi hissediyorlard, ne olup bittiinden haberleri yoktu, arada bir oyuna kaplyorlar, annelerini hrlayp seslenip onlar pelerinden gelmeleri konunda uyaryordu, kokular ok farklyd ve onlar bu kokularn kefetmek istiyorlard. Gkyznde ay vard, yer yer orman aydnlatyordu ama kurtlarn gz karanlkta iyi gryordu. Yavru kurtlar bir elence, macera ve merak iinde ilerliyorlard, hayatlarnn en gzel anlaryd bunlar. En zevkli atmosfer iindeydiler, uzaklar, orman, ormanda neler olduun, ormanda yol almann nasl bir his olduunu ok merak ederlerdi, byklerin ormana daldklarnda nereye gittiklerini delice merak eder, pelerinden gitmek isterlerdi, pelerinden gitmeye ne zaman msaade alacaklarn merak edip dururlar, yuva evresinde ayn oyunlar oynamaktan bkarlard. imdi tam o hayalini kurduklar eyin, byk gezegen ormann iindeydiler ite. ok tehlikeli can skc bir durum olduunu biliyorlard, ama anlayamyorlard, o dehet gerilimi hissediyordu, bu gerilim iinde yol almak, adamdan saylmak, srde rol alp arkadan ilerlemek onlar gururlandrmt, dikkate deer seilmese de seilmilerdi sonunda, ,evet, ,bu akam akl sr erdiremedikleri ormanda yol alp onunla btnleiyorlar, onun hakknda her geen saniye daha ok bilgi topluyordu burunlar. Bazen dp dubalranyor, bazen ayaklar keskin bir eye basyor, acyor cyaklyor, bazen nde giden kardeine toslayp yuvarlanyorlard. Tam bu gece ite gerekten bu srnn ciddi bir paras olduklarn hissediyorlard, snrlar ayorlard, snrlar amalarna izin vermiti. Geceler boyu, yuvadan dar ktklarndan itibaren onlarda derin bir merak ve korku uyandran ormanda yol alyorlard ite sonunda, bu tarif edilmez bir honutluk dourmutu onlarda, ok heyecanlydlar, korkular da vard; ama yalnz deillerdi. Ebeveynlerinin onlar mutlu eden mrltlar ve ayak sesleri vard. Onlarn kokular ve rehberliiyle arkadan tin tin geliyorlard.
Drt yavrunun da ismi yoktu, anne kurt onlarn isimlerini henz koymamt, yapacaklar bir hareket, bir eye gre, bir duruma gre onlara o duruma uygun bir ad koyacakt, imdiye kadar yle bir durum olmamt. Derken zifin arkada kald, bir koksu onu cezbetmiti, peinden gitti ve iei bulup kokusunu iine ekmeye balad. Hemen sonra orada yapayalnz olduunu, srsn kaybettiini anlaynca cyaklad, dii kurt onun yannda ald soluu.
Senin adn zifin olsun. Zifin. Bir daha asla srn kaybetme. Yoksa ormanda tek bana hayatta kalmay becermezsin. Seni bulamayabilirdim.
Annesine sokuldu sevinle ve onu yalamaya balad, burunu. Annesi onu banla itti, bast, zifin de arkasndan kotu.
Gen iki kurt ate banda snp bara ara muhabbet eden, zevkten kendilerinden geen lye uzak bir noktadan yle bir bakt. Plan yapp sessiz admlarla onlara sokuldular.
Biri bir taraftan yaklat, dieri bir taraftan. Ses karmlard ve kafadar bir eyin onlara yaklatn fark edip seslerini kesmi, gerginlik korku ve dehet iinde silahlarna sarlm bekliyorlard, bir ey grseler ate edeceklerdi ama hibir ey grnmyordu ve ate aydnlndan baknca hibir ey gremezsin, kr gibi olursun, gen kurtlar kafadarn stne ullanacak gibi yaklap sesler karyorlard, kafadarlar onlarca kurdun evrelerini sar olduunu dnyorlard, ate etmeye balamlard, sonunda ok az kurunlar kald ve biri dedi ki: Skmayalm artk, kurun biterse iimiz biter.
Gen kurtlar iyice yaklap hrlayp hemen oradan kayor, sonra baka yerden hrlayp yine yer deitiriyorlard, kafadarlar dehet iindeydi, korkudan titriyordu ikisi.
Gen kurtlar ilerinden ks ks glp oradan uzaklatlar.
Gecelenin ilerleyen saatlerinde sry bulup onlara katldlar..
Sonbahard ve k ayak seslerini hissettirmeye balamt,
Sr sabaha dek ilerledi.
Gn aydnlanrken bir maara buldular, ierisi botu ve rmceklerle kaplyd, buraya yerlemeye karar verdiler.
Btn sr yorgunluktan mahvolmutu ve maarann n tarafnda derin bir uykuya ekilirken lider dii kurt tetkikteydi. Sonunda o da uykuya dald, arada uyanp evresini dinliyor, ters giden bir ey var m diye kontrol ediyordu.
Ve yamur balad. Zifin uyanp annesinin yanna sokuldu. Dierleri bakcnn yanndayd.
Yuvalarndaki olduu zamanlarda zifin yamuru seyrederdi, annesi ona yle bir bakt ve gzlerini kapad.
Saatler ilerledi ve sr uyand, ebeveynler hi bilmedikleri bu yerin gvenli olduuna karar vermi, birka gn burada konaklayp yollarna devam etmeye karar vermilerdi. Ama dii lider kurt rahat deildi, burada kalrlarsa balarna kt bir ey geleceini dnyordu ve sonunda yola devam etmeleri gerektiini dierlerine inandrd, zellikle eine, alk meselesini de yolda halletmeye alacaklard. Bakc yavrulara gz kulak olurken dierleri dier drt kurt nden gidip yiyecek bir eyler bulmaya alacaklard.
Erkek kurt yamurlu havada yola devam etmenin iyi ans getirmeyeceini sylese de sonunda dii kurdun istedii olmutu.
ki erkek kurt sal kanattan ilerliyor, sa kanad ise lider dii ve erkei almt, bylece araziyi tarayarak ilerliyorlard. Her kurdun arasnda belli bir mesafe vard, araziyi tarama bunu gerekiyordu nk. Av birinden kaarsa tekine yakalanr, ondan da kap kurtulursa kanatn dier ynne derdi, yani kap kurtulmas imkansz olurdu, zaten biri avn ensesinde bitti mi paav panikler korkar aptallard ve teki kurtlar znk diye yetiir, avn kurtulmas imkansz olurdu, avn kap kurtulmas iin ya ok seri olmas lazmd, ya ok zeki, saklanmay bilen av kurtulabilirdi ama arkada bir kurt olunca av btn (domuz, tavan) bildiklerini lm korkusuyla arrd. Ama bu durumda avc av da olabilirdi, iri bir domuz bir deil birok kurdun iini bitirebilirdi ve domuzlar genelde sryle taklrd ve ok tehlikeliydiler.
Av kantlardan birine dt m sonra sratle onu ember iine alrlard, ember demek lm kapan demekti, embere den bir avn kurtulma ans sfrd.

Az vard yavrular slanm ve mt ve meye baladklarnda bu tatl macera hepsi iin bir byk ikenceye dnmt.
lerlemek istemiyorlard ama geride yalnz balarna kalnca dleri patlyordu, bakc kurt arada ban evirip onlar kontrol ediyordu, slak ormanda amura bata ka ilerlemek pek gt, yavrularn hi yaamad bir eydi bu, stne stlk dnden beri a olunca bu i gerekten kabus olmutu onlar iin. Bu i ok bakayd, yaamn ac gerekliini, korkunluunu hissediyorlard, hayatta kalmann gereklilii. Canlar acsa da yorulsalar da devam etmeleri gerektii son derece can skcyd, bu i bakayd nk yle yuvada masum masum ebeveynleri beklemek yoktu, scak korunakl yuvada beklemek gibi deildi bu, ayaz kestii vcutlar titriyordu, bakc kurdun da acmas yok gibi grnyordu, basm gidiyordu, arkada kalann ii
bitecekti, panikle kayarak yer yer yuvarlanarak ilerliyorlard, pslak. te o ok merak ettikleri gizemli ve byl orman ilk keiflerinde nasl da en istenmeyen eye dnmt. Bakc kurt sert grnyordu; ama aslnda yle deildi. Onlarn baarmalarn istiyordu, sk sk onlarn mzldamalarn, yani korkuyla acyla cyaklamalarn duyuyordu ama aldrmyordu. ocuklar sessiz olun diyordu. Burada yalnz deiliz. Cannz seviyorsanz sessiz olun. Bir kurt her zaman ty gibi sessiz olursa hayatta kalr. ok gemedi ve orman yamurdan bir sis bulutu sard, bakc kurt bir byk aacn dibinde mola vermeye karar verdi ve onlarn yanamasn bekledi, alktan mahvolmu yavrular zgn baklarla bakcnn evresine yuvalandlar. Bakc kurt da ok acmt. Yavrularn merak ettikleri hayat, yani bu orman bir d krkl oluvermiti birdenbire ve o saf kendilerine duyduklar zgven de yerle bir olmutu. Aln etkisiyle ve yorgunlukla sarho gibiydiler. D ve gerek arasnda sallanr gibi.
Bu ne biim bir iti. Git git yol bitmiyordu.
Bakc kurt dnceliydi. Can skknd, burnundan scak nefes ayazl havaya dalyordu.
Karn ok at, hem yavrular hem de kendi iin evre yiyecek aramaya kt, evrede dairlere iziyor, etraf kokuluyor, bir ey, yenecek bir eyin izini bulup koklamaya alyordu, bir yiyecek bulamad ama yuva olabilecek, ss ok gzel bir yuva buldu, toprak kntsnn altnda bir yark vard, oras oyulmutu, yavrular oraya gtrd, burada s fazlayd ve yavrular snp mayp rahatladlar ve uykuya daldlar.
Akam oluyordu ve yamur kesilmemiti. Yine delice yamyordu ama yamyordu. Bakc kurt ormanda bir sre ilerledi ve uludu. Bir sre pe pee ve ac ac uludu.
Avdan dnen ekip yalnz dolaan (kayp) bir yaban keisi yakalam ve paralamt, her birinin aznda bir para vard, ve bakcnn mesajn iitmilerdi. ary iitmilerdi.
Ekip kamp alanna geldi ve baba kurt azndaki kei budunu yavrularn nne koydu ve yavrular sevinle ete yumuldu. Karnlar iene dek, kana kana yedileler, ara yer kapma yarna giriip birbirlerine hrlayp saldrdlar, sonunda hepsi de mutlulukla doygunlua eriip rahata erdiler ve sonra uyku bastrd, uykuya ekildiler.
Ekip de yorgundu, onlar da uykuya ekildi.
Kurt srs akam uyand, can skc yamur vard yine ama iddetli deildi. Sr yola koyuldu.
Akamn ilerleyen saatleriydi ve yavrular bu ie alm gibi grnyordu, srye ayak uyduruyorlard ve bu i bu kez bu kadar eziyetli grnmyordu, nk karnlar toktu, sr dan eteklerinden ilerliyordu, buras tehlikeli bir blgeydi, yz metrelik uurumun kenarndaydlar, ok yol almlard ve geri dnmek zaman kayb olacakt, ar ar slak atalarn topraklarn imenlerin stnden ilerliyorlard. Aada dere olmalyd, derenin sesi geliyordu dii kutun kulaklarna. Bu ksm aanda ok byk rahat edecekti dii kurt, bakc kurt yavrularn nndeydi, kants tutunca durdu ve kendini kamaya balad.
Yavrulardan biri uzaklat, tekiler de onun peinden gitti, oyun oynayarak yer aryorlard. Frladlar, yuvalarndaki gibi mutluydular, besin yani sper bir yakt almlard ve gl hissediyorlard, cokuyla atldlar, uurumdan kaymaya baladklarnda ok geti, topraa tutunmak istiyorlard, cyaklyorlard ve usl usul kayarak dyorlard, bakc kurt yukardan onlara bakyordu, yapacak hibir eyi yoktu, aa inip onlara yad9m etmeye kalkarsa o da uurumun dibine decekti, sr yukarda toplanmt, yavrularn ilki, ikincisi, ncs ve son olarak zifin kayd ve uurum boluundan ac lklar duyuldu, bakc kurt aada dere olduunu biliyordu ve belki bazlarn kurtarrm umuduyla o da brakt kendini, kayarak aa gitti, bu onun hatasyd ve belki dzeltebilirdi. Dii kurt iinden acyla homurdand, o da aa kaymaya balad, peinden erkek kurt da aa kayd ve uurumdan dt, geriye iki gen kurt kalmt, bunun lm demek olduunu iyi biliyorlard ve belki baka bir yol bulunur diye dnerek dan eteinden aa, dereye doru inmek iin bir yol aramaya giritiler.
Yalarla ve dan yukarlarndan gelen sularla iyice takn ve yrekli olan dere alkantlar iinde dne dne a doru akyordu, iri talara arpan sular kpkler sayor, youn bir ses grlt kyordu. Yavrular derede bata kan aa doru ilerlerken su yzeyinde durmak iin savayorlar,, akyalarn hareket ettiriyorlar ve frsat bulurlarsa cyaklyorlard ac ac, imdat lklar.
O akam zifin derenin bir noktasnda baygn halde yatyordu ve kendine geldiinde yapayalnz olduunu fark edince uzun bir sre cyaklad ve yardm gelmeyince alamaya balad. Korkup bir oyuna girip sakland. Yaadna seviniyordu ama ailesine ne olmutu, neredeydiler? Dere denen eyin gcn ilk kez grmt.
O gn akam dek orada kald, kafas yerine gelmeye balaynca dar kmak iin cesaret buldu ve ok at,
Birka bcek yedi. Derede boulan bir ylan leini fark etti.
ri bir yland bu. Korktu. Daha nce byle bir ey hi yememiti, l olup olmadn bir penesiyle kontrol etti.
Karn doyunca ac ac uludu, yardm sinyali verdi; ama bir yant alamad. Ertesi gnd, yukarda derede boulmu ve srklenip gelmi domuz lei kya vurmutu, bu le onun gnlerce bir ziyafet ekmesine yol at. Bir hafta sonrayd, domuz lei yiyecei tkenmiti ve artk kurbaalar ve yengeler yoktu, burada onlar avlayan bir yabancnn olduunu anlam baka yere gitmilerdi, balklar grnyordu suyun iinde; ama onlar yakalamas imkanszd. Buradan gitmem lazm diye dnd ve ilk kez adam akll evresine baknd,
Ormana girebilmesi iin uygun zemin yoktu burada, dimdik bir toprak paras vard otlarla kapl. O toprak parasnn bir blm dere kenarnda ada oluturmutu, ite oyuk yani yuvas buradayd, dik topra trmanmas imkanszd, buradan kurtulmann tek yolu varsa dereye atlamakt, dere onu aa srkleyecek, yzp uygun kyaya kabilecekti. Ama bunu yapacak cesareti yoktu, o derin ve karalk sularda ilk seferinde nerdeyse boulacakt ve ok su yutmutu. stelik her gn yamur vard, dere azametli ve acmaszca alkalanarak akyordu,
stelik cvarda bir kzl ahin dolanmaya balamt, kanat akl bir buuk metre varan kartal orada esir dm zavall kurdu fark etmi, onu peneleri arasna alaca kritik ve uygun zaman kolluyordu. Birka kez sinsice yaklat ama yavru kurt onu fark edip hemken delie sakland, kalbi kt kt atyordu, havadan gelen tehlikenin de var olabildiini fark etmiti bylece. Yerde de sknt bitmiyor ve stten aniden, sinsice yaklayordu dman. fkeliydi, ona dikmiti gzlerini, dilerini gsterip hrlyordu uzaklaan kartala.
Ertesi gnd, alk onu perian etmeye, acsn hissettirmeye balamt, dereye atlayp atlamay dnrken kartlarn szldn fark etti, son anda, yuvaya kamak istedi, tan stndeydi, kayd ve dereye yuvarland, su onu pin pon topu gibi alp sarp sarmalayp gtryordu, yavru kurt btn gcyle direniyordu. Tepe taklakt, dzeltmiti durumu, ban sudan karm, ufak penelerini canla bala sratle altryordu, kontrol salamaya alyordu, arada suya batp kyordu ba. Nefes almakta glk ekiyordu. ok srmedi, yz metre kadar sonra her naslsa gz kyya fark etti, yryebilecei zemini grd ve kuvvetle o tarafa doru yzmeye alt, nefesi kesiliyordu, ok yorulmutu, gc tkeniyordu ama her seferinde kya daha ok yaklayordu, o grd noktaya yaklaamamt, ok aa savrulmutu ama giderek kyaya daha ok yaklam ve suyun tokatlayan gcnden kmaya balamt, sonunda ayaklar talara dedi ve sudan kp yrmeye balad. Gkyzne baknd hemen, kartal yoktu, hemken ormana girdi.
Koca ormanda her gn yeni bir ey reniyordu, derede su iiyor, srekli evreyi aratryor, derenin kenarnda vuran ufak tefek bazen byk lelerle besleniyordu, dere onun yiyecek ambar gibi bir eydi, zahmet harcamadan yiyecek buluyordu (kurtlar le yer) ama bazen deren kenarnda gnlerce le olmuyordu, alktan mahvolduu anlarsa, sonunda iim bitti diye dnp bitkince dere evresinde umarszca yiyecek baknrken gzne yiyebilecei eyler iliiyor, frlayp karnn doyuruyordu, bu lelerin tad berbatt, srde yedikleri mkemmeldi oysa, bu leler iren ve adi eylerdi, berbat olsa da karn doyuyor ve mutlu oluyor ve gleniyordu. Kendinden byk canllar grnce hemen saklanyor, yabancy inceliyordu, balardaki gibi aptal, kendini bilmez ve bo cesaretli deildi, hep aklyla, planla ve korkarak hareket ediyordu, ok dikkatliydi. Gnlerce beklemesine ramen yiyecek bulamadnda ise ormann baka blmlerine gidiyordu, burada yeni keifler yapyor, yiyecein en ok olduu yerleri tespit ediyor, sonra gnler geince ara ara oralar kontrol ediyordu, ormann bir yerlerinde mutlaka leler, yeni lm hayvanlar bulunuyordu. Koku analizleri konusunda ok daha iyiydi, ok iyi bir koku hafzas oluturmutu, artk birok eyi koklayarak zebiliyordu, belli derecede uzmanlk kazanmt ve artk o kk kpek yavrusuna benzeyen 3 aylk kurt deildi, yetikinler gibi tyleri km,v heybetli bir hale gelmiti, byk ve keskin dileri, sert baklar vard. Artk gen bir kurt olsa bile bir arl vard, kendine bir zgveni. Ormann ok uzak ve baka kelerinden kurt ulumalar duymu, ama kendine zarar gelir diye onlara gitmemiti. Ama artk bu yalnzlk can skc olmaya balamt ve le ve ufak tefek avlar yemek istemiyordu, dzgn bir yemek yemek istiyordu. Lezzetli bir yemek. Ailesiyle yedii son akam yemei, o domuz eti sk sk ryalarna giriyordu. Ormanda zaman zaman domuzlar gryordu ama onlar iriydiler ve sr halindeydiler, bir kez arkada kalan yavrulardan birini kaparm diye atlmt ama cann zor kurtarm, ondan beri domuzlara hep uzaklar bakar olmutu.
Artk nesin ve net olarak buray terk etmesi gerektiine inanyordu, baka kurtlar arasnda olmalyd, tpk ocukluundaki srdeki gibi. Yalnzlk canna tak etmiti.
Ve son kez yuvasna, evreye yle bir gz att, oralara veda edip bast, tkr tkr yryerek uzaklap ormann tekilerine, hi gitmedii yerlere doru sevinle ilerlemeye balad. Zaman gelecek ve ormann hi gitmedii yerlere gideceini, ve korkarak buray tamam terk edeceini bir gnn mutlaka geleceini biliyordu, seziyordu, hissediyordu, nk uzaklar, ok uzaklar delice merak ediyor, oralara adm atmak iin can atyordu, bildik evrede dolanmak can skc oluyordu ounlukla. Yeni eyler olmadka , ayn eyler, ayn sabahlar, ayn akamlar, ayn geceler, ayn yiyecekler bezdirici ve andrc oluyordu dinamik bedeni iin, yalnzl iinde canavarca uluyordu, bu yalnzlk yok edilmek istiyordu, nk yetikin belirtileri gstermeye balamt. Azan ve parlayan gdleri onu cesaretle dolduruyor, artk bas git buradan diyordu. Ve yalnz kalbi annesiyle sarma dola olduu anlardaki gibi bir le zlemiyle yanp tutuuyordu. Bambaka hevesler, heyecanlar ve uzaklara dair eyler uyanyordu iinde. Hep uzak ve bilemedii diyarlara dair hayaller kuruyordu, kar konulmaz bir istekler oralara ekiliyordu sanki. Her sefer dur, acele etme, henz zaman gelmedi diye avutuyor, kandryordu kendini. Sezgisi byle diyordu ona. indeki asi ses kabaryor, sonra dier ses onu yumuatp susturuyor, ormanda neeyle uan bir kelebein peine taklp sevinle kouyor ve btn can skntsn bir anda unutuyor ve baland bu topraklara taparcasna mutlu oluyordu ve farkl bir yiyecek bulduunda mutluluu talanyor, drt ke oluyordu keyifle.
Ormann bir noktasndayd, buras ykseke bir noktayd ve seyir teras gibiydi, aada usuz bucaksz vadiyi seyrediyordu, karn at, son bir haftadr, le yiyordu, pis bir kavga lei, kurtlanm domuz lei. Srekli le yemek bir ikenceye dnm, yaam azmini ve neesini silip sprmt, stne stlk yalnzlk acs ekiyordu, dolap ne yapp edip taze et bulmay dnyordu, bezgindi ve yerinden kmldamak istemiyordu, zaten her abas boa kyordu. mevsimlerden sonbahard, birden gkyznde uan rdek srs iliti gzne, kuzeye gidiyordu rdek srs, ben de kuzeye gideceim diye dnd, rdekler nereye gidiyorsa oraya gideceim. Kalkt hemen ve yola dt. Dnp arkasna bile bakmad, bu kez kesin kararlyd, yle eskisi gibi bir sre gidip geri dnmeyecekti ve dnmedi de.
Bir hafta gemiti, hava yamurluydu, ok sk allarn ve otlarn olduu, otlarn boyuna kadar geldii bir ormana gelmiti, yamur yayordu ve ak bir alan, bir vadi bulana dek ilerlemeyi ve uygun bir yerde de kamp yapmay dnyordu, yorgundu, karn at, ormanda nne gelen ufak tefek leler ve bir tavan yakalayp yemiti. Zaman zaman gzne domuz srleri iliiyordu ama onlara yanamyordu, henz onlarn nasl avlanacan biliyordu ve zaten o domuzlarn ebeveynleri kendinden iriydi, domuzlar onu fark ettiklerinde hcuma geiyorlard, eer zifin onlarn kesmeye balarsa. Ve o da acnas biimde kayordu, gzn hep drt ayordu, kendi gibi bir kurt ya da kurt srs grebilirim diye ama tek bir kurt bile grmemiti, ama srekli olarak onlarn izlerine, kokularna denk geliyordu, buralardan bir yerlerde hep kurtlar dolanm, geip gitmilerdi bir yerlere, imdi onlar neredeydiler acaba, en ok merak ettii, onu en ok heyecanlandran buydu, genelde karn at, ufak tefek leler ona yetiyordu, hayatta kalabiliyordu; ama baka kurtlar dncesi ona mthi bir g, azim, sabr ve dayankllk veriyordu, o hayale kavuaca umudu daha ilerlere gitmesini salyordu. Hep yeni eyler deniyordu, bcekleri yiyordu, ekirgeler, salyangozlar
Nihayet aalarn seyreldii alana geldi, bir domuz srs fark etmiti, domuz ailesi dank biimde mutlulukla ve kendilerinden geerek otluyordu, hepsini gzden geiriyordu, ufak olan srden epey ayrlmt, artk u domuzlardan birini yakalamay bir ekilde becermesi gerektiini dnp o domuza yaklamak iin sinsi sinsi yaklat, domuz uzun otlarn arasndayd ve evresini gremiyordu, zifin ar sessiz admlarla iyice yanamt domuza, arkasndayd ve bu ii nasl yapmas gerektiini bilmiyordu ama igdleri onu ynetiyordu, az sulanmt, taze et yeme dncesi onu ldrtyordu, arkadan domuzun stne atlad ve ensesinden kapt, bunu nasl yaptn bilemedi ama bir ekilde yapmt, domuz l basm, kurtulmak iin abalyordu, domuzun babas olay yerinde ald soluu ve zifin onun toslamasyla tepetaklak olup teye savruldu, ve bast, panikle oradan kat. Hayal krkl yayordu ama dilerinde domuzun kannn tad vard, ilk atalarn hissetti o vahi hazz hissetti, ldrme igds alev alevdi, geri dnd ve baka bir noktadan domuzlar izlemeye balad tutkuyla, domuzlar kayordu, ansn zorlama diye dnd, bir sakatlk yaarsa bu hayatn sonu olabilirdi, domuzlar uzaklap gzden kayboldu. Dnceler dalmt ve ilerliyordu, eer en az bir kurt da olsa o srden bir domuz kapabileceine karar verdi, dier kurt sry oyalard, bir eyler yapard, eer iki kurt daha olsa i daha kolay olurdu, drt kurt daha olsa srden bir domuz almak garanti olurdu nerdeyse. Aniden durdu, ilerde otlarn arasnda bir ey hareket ediyordu, sesi dinledi, evet orada bir ey bir canl hareket ediyordu, birka metre ilerdeydi ve o kokuyu hemen tand, zifin iei kokusu, kafas birden ocukluundaki o sahneye gitti, zifin ieini burnunu yaklatrm kokuluyordu, annesi yanna geldi, senin adn zifin olsunban iekten kaldrd, ilerdeki canl hareket etmiti, bekledi, ve harekete geti, onu korkutup karmak istemiyordu, aniden bastracakt, atlacakt stne; ama nce onun ne olduunu, kalbn grmeliydi, cssesi byk bir domuzsa ona yaklamas delilik olurdu, ama bir koku duydu bu koku ona ok tandk bir eyleri hatrlatmt, hzland, otlarn arasndan dii kurdu grd, ak mavi gzleri vard, burnu, narin gvdesi, tertemiz baklaryla bu dii kurt hayatnda grd en gzel kurt olmalyd, ocuk bir kurtken annesini ok gzel bulurdu, ite o zamanlar annesine en ok bal olduu zamanlard, ona ak olduu zamanlard, yuvadan baka bir ey bilmedii zamanlard, dardan gelen annesinin stnde, tylerinde suratnda d dnyann garip ve gzel kokularn, topran aalarn yani doann kokusunu hisseder, acayip mutlu olurdu. imdi tedeki bu dii kurt kaybettii anne zlemiyle bir lk gibi kalbini eritmiti bir anda, banda tatl yldzlar dnmeye balam, birden delice heyecanlanmt. Ama ya srs varsa ve tek deilse, onu elde edemezdi, eer tekse ans yksek olabilirdi, usulca ilerledi ve bir kuru alya bast, o atrty ilerdeki dii kurt grd ve hemen ban evirip ona dmanca bakt, zifinin ona saldracan san, sinip savunma pozisyonu almt, zifin ona gven vermek iin sakin sakin onu seyrediyordu, dii kurt bu yabancya gvenmiyordu, zifin dii kurt ortada yokmu gibi ba yere edi, bir eyleri koklad, sana soluna bakt, ben zararszm mesaj vermeye alyor ve usulca ona yaklayor, arada duruyor ve kuyruk sallyordu, dii kurt mesajn almt ama yine de temkinliydi, zifin ona iyice yaklanca dii kurt dilerini gsterip hrlayp atlp geri ekildi, zifin ylece durdu, ama korkup geri ekilmiti. lerlemek istedi ama dii kurt tepki gsterdi, zifin de olduu yere uzanp gzlerini dosta ona dikti. Tabi bu arasa evreyi gzetleyip sesleri dinliyordu, dii kurdun srs varsa dierleri gelip ona saldrabilirdi, henz bu dii kurdun yalnz taklp taklmadn bilmiyordu ve yava gitmesi gerektiini sezmiti. Bu mthi frsat karamazd, byle gzel bir dii kurdu bir daha nere bulacakt ki, dii kurt ilerlemeye balaynca zifin de hemen peine dt, dii kurt bundan holanmamt, neden byle yapyordu ki, buna bir anlam veremiyordu, epey bir sre onu byle takip etti ve dii kurt bir karga lei bulunca onun yenecek ksmn aratrmaya balad, zifin o an onun ok zayf olduunu ve karnn da ok a olduunu fark etti, bir eyler yapmalyd, evrede bir av aratrmaya giriti, tabi bu arada onu da gzden kaybetmemeliydi, sonunda kendini yle kaptrd ki, epey uzaklat, bi domuz srsne dek geldi, yavrulardan birini gzne kestirdi, attk gzn karartmt, bir yavru domuz iini grrd, anne baba ve be yavru domuz vard, biri ok gerideydi, gvercin srsne dalan atmaca gibi plansz programsz atld son srat, en arkadaki baka yne kap kayboldu ve dier ikisi birbirine arpp yere yuvarland, bylece zifin tam nndeki yavru domuza kapt gibi frlad, boynundan yakalam, grtlan smt, btn gcyle, yavru domuzu yakalar yakalamaz can kmt, peindeydi baba domuz, zifin sevinle uzaklat ve nefes nefese bir yerde durdu, dii kurdu bulmak iin bastndan arkadan gelen sesi duyup ba evirdi, bu dii kurttu, domuzlarn lklarn duymu, olay yerine gelmi ve zifinin grp onu takip etmiti, zifin tereddt etmeden ona yakalad ve azndaki domuz yavrusun onun nne brakt, dii kurt bir domuz lne bir ona bakt ve domuzu yemeye koyuldu, geriye bir para kalmt, onu da zifin yedi, sonra onu koklad, dieri de ban uzatt, zifin kabul grmt ve onay almt, sevinle dii kurdun evresinde giderek byyen daireler iziyordu, lgnca kouyordu, artk bir yolda vard, dii kurt da onu yakalamaya alyor, beraber kouyorlar birbirini akadan ve yer yer serte srmaya alyorlar, yatp yuvarlanyorlard otlarn iinde. Birbirlerini yalyorlard, zifini artk sonsuz uzun karanlk gecelerde yalnz olmayacakt, artk bir sevgilisi vard, uyuyacak uyanacak ve onu yannda bulacakt, delirten yalnzlk onca acl zamandan sonra bitmiti. Komaktan yorulmulard ve sakin sakin yryorlard, bir tfek patlad aniden ve dii kurt yere serildi. Zifin ne olup bittiini anlayamamt ama kamas gerektiini anlamt, dii kurdun yere dp cansz kesildiini grm, ona bakp donmutu bir an ve sonra frlamt. Orandan uzaklat ve iri yapraklarn arasndan gzlemeye balad, eli tfekli bir adam dii kurda yanat, tfei ona dorultmutu, izmesinin ucuyla kurdu drtt, l olduunu anlaynca kuyruundan tutup srklemeye balad, iri yar adam ksa bir sre yrd ve evine geldi, karsna seslendi. 12 yandaki kz karsyla dar kt. Kadn hamileydi.
Geen gn bizim koyunu ldren kurdu geberttim dedi.
Zifin kahrolmutu, alyordu, sevgisi yoktu artk. Hemen oradan uzaklat. Dzlklerin tehlikeli olduunu anlamt ve tehlike hi beklenmedik anda geliyordu, daa doru ilerliyordu ve kayayla ayn renkte bir ey grd, kmldamt, tavand, yakalayp onu yemeye balad, kayn teskin olmutu, hava kararmaya balamt, kendini yorgun hissediyordu, allkta dinlenmek iin uzand. Uyku uyanklk arasnda dii kurdu, ona rastlad ilk anlar ve kotuklarn grd. Uykuya dald. Gece yarsyd. Karanlk ormanda bir bayku tyordu. Dii kurdu hatrlad, onu ldren kyly. fke ve intikam doluydu. Gidip sevgilisini vuran kylden intikam almay, onu ldrmeyi dnd ama bu ona sama sapan geldi, insanlarn ok tehlikeli, lm saan varlklar olduunu anlamt, intikam hevesiyle uyarsa sonu dieri gibi olacakt. Alk onu sallyordu, hareketlendi, birden aklna u cmle dt: Geen gn bizim koyunu ldren kurdu geberttim, koyun denen eyin ne olduunu biliyordu, bir keresinde babas yuvara bir koyundan byk bir para getirmiti ve koyunlara dair byklerinden ok hikaye dinlemiti.
Yola koyuldu, kylnn ahrnda koyunlar olmalyd ve ondan intikam almann en iyi yolu da bu olmal diye dnmt, karanlktaki kulbenin klar yanyordu, sogun gaz lambas aydnl cama vurmutu, bacadan dumanlar ttyordu.
Yamur balad ve giderek sratlendi, saanak yamur iini gerekletirmek iin bir sis perdesi salayacakt ve buna ok sevindi. inden bir ses ona yle diyordu, buranda ek git, yoksa ban ok pis bir belaya bulaacak ve geberip gideceksin. Brak u kyly. Ama alk tam teresini sylyordu, aldaki koyunlar ok kolay bir avd ve birini ele geirse karnn doyuracakt gzelce. indeki sesler arpp duruyordu, kararszd ve alk galip gelemye balamt. Bu evden bir ganimet elde edip hemen svacakt, evin klarnn snmesini beklemeliydi, sesler kesilmeliydi, ierden diyaloglar geliyordu, kyl karsyla sohbet ediyordu.
Zifin aniden irkildi, aln nnde bir oban kpei vard.
Kpek kurdun kokusuna almt ve yat yerden dikildi. Havlad birka kez. zifin tam kamak zereydi ki zincirin akrtsn duydu, kpek yerindeydi. Kpeklere dair de ok hikaye dinlemiti bakc kurttan, onlarn kurtlar nasl geberttiini iyi biliyordu zifin. Aln teki tarafna gitti.
eri girebilecei kk bir aralk buldu, kpek onun orda olduunu anlam, var gcyle baryordu, zifin delikten ieri girdi, be koyun be kei vard alda, zifin koyunlardan birini kapt, kendine ekti, boazna yapt, koyunlar l basmt, kyl adam elinde tfek ve el feneriyle alda soluu almt, ate at, zifin koyunlarn arasna dald, kyl onu aryordu, koyunlar kayordu ve zifin frlayp kaacakt aldan, koyna arpan adam yere devrildi, zifin kyly elinden kapt, srp ekti ve aldan frlayp kt. Daarla doru son srat kouyordu. Aznda koyunun tad vard, kannn tad. Delice bir i yaptn dnd, lmediine sevindi. Bir daha asla byle bir delilik yapmamaya karar verdi ama bu delilik ondan bir alkanlk haline geldi sonra. Cesaret, korkusuzluk. Bu sayede en tehlikeli, en riskli ilere girecekti.

MD

Siyah kurt susamt ve ackmt,
Arkadam gitmek zorundaym.
Yapma be dostum, biraz daha kalsaydn. ok iyi bir moral oldun bana. Bu iyiliini asla unutmayacam.
Bak bence ayan o eyden kurtarabilirsin. Aniden btn gcnle ek.
Bunu en bata denedim, ok acd.
Yine dene.
Ayam koparsa.
Koparsa kopsun. En azdan hayatta kalma ansn artar. Seni yerinde ben olsam zorlardm; ama burada a susuz lmeyi beklemezdim. Sana boL ans dedi ve oradan uzaklat.
Zifin onun ardndan zgn gzlerle bakt, ilk defa byle mert bir kurtla muhabbet etmiti. Onunla sonsuza dek dost olabilirdi ve ayandaki bir pis demir paras yznden onunla gidemiyordu. Derin bir nefes ald. Btn gcyle ayan ekecekti, ayann kopmasna da kendini hazrlad. Can ok yanacakt, ama bir kez yanacakt, sonra kurtulacakt; umarm dedii gibi olur. Aniden ayan btn gcyle geri ekti. Ac hi olmad, pasl demir kapann bir ksm krlmt ve aya serbest kald, demek ki boa bekliyormu burada, bata ok zorlamt ve demek ki kopmaya yaknm.
Frlad ve siyah kurda yetiti.
Siyah kurt, onu yannda grnce at kald.
Bunu nasl becerdin?
Dostum sen hayatm kurtardn sen olmasan lp gidecektim orada.
Yok canm.
Sayende. Ay I!
Onu yalyordu.
Yapma arkadam. Neden yle dedin bana.
nk sen ay kadar gzelsin.
Zifin durmuyordu, onu yalamaya sevgi gsterisine devam ediyordu.
Kes u srnamay, am ve yiyecek bir eyler bulmam lazm.
Ben de am ortak.
Ortak ha?
yle deil mi?
Hadi yle olsun dedi; ama onu tanmyordu, tekin biri deilse? Nasl biriydi? Onu denemeye karar verdi, eer yaramaz biriyse onu terk edecekti bir gece yars, ama imdi u nemliydi ikisi iin de, av bulmak iin dayanma iinde olacaklard. Zifin bir dost kurt bulduuna seviniyordu, ondan bir zarar gelebileceini hi dnmyordu; ama siyah kurt deneyimliydi, doru kiiyle taklmyorsa hayatnn sonu olacan renmiti. Uuk, kak, deneyimsiz ve keyifi kurt ba belasdr, zellikle bencilse. Ortaklk, yani i birlii (yoldalk) bilinci yksek, korkak, teminli, sessiz, ardan alan ve zellikle sz dinleyen bir kurda hi benzemiyordu bu avanak Zifinde yoldalk zelliklerinin birini bile grmemiti; bo bir cesaret, deli cesareti. Hepsi bu. Dik bal bir kurt olduu belliydi. Dik bal kurt isyan eder, en yaramaz kurttur yoldalk iin. Dik bal kurt dayankszdr, en zor artlarda kaar ya da kendini dnr, balon gibi sner, kaln kafaldr. Bo buday baaklar dik durur, dolu olanlar ise ban ne eer, evet, Zifin bo bir buday baayd.

Gnler sratle geerken gndzler akama, akamlar geceye devriliyordu ve onlar birlikte ava kyorlard, zifin avla ilgili siyah kurttan ok ey renmiti.
En riskli durumlara nce o dalard, nce o denerdi, ilk o giderdi riskli pis ilere, imkansz grnen ilere o giderdi ve srdeki rol buydu, lmekten korkmuyordu, en zor durumlardan tehlikelerden de her seferinde kurtulmay baaryordu ve sk sk o sevgisinden sz eder, aslnda ben orada ldm ve srekli ayn laflar sylerdi, o an hep anlatrd, orada ben de lmeliydim, ldm ve fazladan yayorum. Zifin iin imkansz yoktu, avlanmayacak hayvan yoktu, bir keresinde bir ayya bile hcum etmiti.
Siyah kurt kzyor ve acyordu, byle ok yaamaz bu kafayla kurt diye dnyordu, henz doru dzgn bir av yakalayamamlard.
kili yaz akamnn gelmesini bekliyordu iple ekercesine, ormann kuytusunda saklanyorlard hayalet gibi, sk alllarn arasnda. Akam kmeye balad nihayet, bir pfr pfr serinlik balad, ikili su imek iin dereye ilerliyordu. Zifin ailesiyle geirdii gzel gnlerden sz ediyordu.
Siyah kurt ok konuan sevmezdi; ama Zifin anlatma iini iyi beceriyordu, bazen olay gln biimde anlatyordu, aslnda Zifin denen kurdun uzun yaamasn isterdi, byle kurt kendini yetitirirse iyi bir noktaya gelirdi ormanda, belki zamanla deiirdi; ve sz de dinliyordu, bazen bildiini okuyordu; ama geri adm atmasn da biliyordu. Arada tartyorlard, sen ok biliyorsun ya koca kafa diyordu Zifin ona. Siyah kurt buna armt, ben koca kafa mym, yok, gerei syle. Biraz.
Gerei syle yoksa senle irtibat keserim. Koca kafasn gerekten. rkten koca kafan. Yanl anlama. Keke benim de kafam senin ki kadar byk olsa. Siyah kurt buna ok glmt.
Gnlerdir dolayoruz; ama tka basa et yiyemedik. Dn yediimiz u kpek lei ne iren bir eydi yle.
Onu bulduuna dua et sen.
Nereye gitti bu hayvanlar, ne dersin?
Bilemem; ama sakn geen seferki gibi bir ayya saldraym deme. Bu kez olduum yerden gebermeni seyrederim. Yardma mardma gelmem. Sayemde kurtuldun bunu bilesin.
Ama bize kafa tuttu, buras benim dedi, onu biraz sinir etmek istemitim sadece.
Aslnda Zifinin o koca erkek ayya saldrmasn pek tutmutu, ay nce bu bir penelik can olan kurtu hi umursamamt; ama zifin oradan buradan bezdirici ataklar yapm, ayy yormu ve sonra arkadan sessizce srmaya abalam ve baarl olmutu, ay hemen arkasna dnecek gc bulamamt, nefes nefes kalmt ve bylece Zifin onu srabilmiti bir anlk da olsa. Ay onurunu kaybetmenin fkesiyle ve panikle kkremi,
evrede baka kurtlarn da olabileceini dnp iyice
panie kapp evresini taramt, kurtlarn yalnz taklmad iyi bilirdi, Zifin onu tahrik edip duruyor, hrlayp srmaya alp kayordu, siyah kurt da manzaray zevkle izliyordu, koca ay bir kurdun karsnda nasl de perian oluyordu. ok kzgnd ve Zifini ele geirse 10 santimlik penesiyle biecekti trpan gibi. ok abalyordu. Arada iki ayak stne kalkyordu. Zifin srmaya abalyor, arada baarl oluyor, aynn evresinde drt dnyordu, sadan gelir gibi soldan geliyor, soldan gelir gibi yapp sadan, son derece evik ve hzl, ay Zifinin peinden kouyor, Zifin kap aalarn arkasna saklanyor, devrilmi aacn stnde sryor, saklanyor ve az sonra baka yerden mermi gibi kp aynn bir yerinden srp gzden kayboluyordu hayalet gibi. Ay fkeden lgna dnmt, Zifinin arkasnda gzden kaybolup gittii aalar peneleriyle yrtyor, topraa penesini daldrp hrsn almaya alyor, topra imenleri eeliyordu. Zifin bir hz ve eviklik ritmi, bir vur ka dzeni yakalam, aynn dikkatsiz ve savruk olmasn salamt. Ay bilinli savunma ve saldr taktiini yitirmi kuduruyordu fkeden. Ay yorulmaya balamt, ve fkesi artmt, zifin ise onunla dalga geebildii iin mutluydu ve farknda olmadan hzn yavalatt, ie o an ay onu nerdeyse dileri arasna alyordu, ciyaklad, kat tkezledi ve ay ona yetiti. fkeyle kkreyerek at enesinden salyalar akyordu, upuzun beyaz kpek dileriyle yldrm gibiydi, Zifini karnndan sracakt. ki penesiyle onu yakalamt sere gibi. Karndan dileriyle smsk tutup yakalayp ekip kafasn saa sola oynatp btn gcyleyaracakt karnikiye blecekti onuka zamandr et yemiyordu zaten. enesini onun kokusunu ok net ve taze biimde alacak kadar yaklatrmt.
Ve siyah kurt yardma frlamt birka salise nce. Arkadan rzgar gibi frlayp aynn srtna atlad. Ay huyland, en hassas, dokunulmaz yeri srtyd. Srtndaki his ok rahatsz ediciydi, ensesinde hissettii diler cann ok yakmt. ok keskin, sivri bir acyd, jilet gibi. Byle bir eyi hi beklemeyen ay can havliyle ban evirdi, srtndaki siyah kurdu atmaya abalad. O kadar gl savurdu ki kendini, siyah kurt bir tarafa utu top gibi ve aacn gvdesine arpp yere yuvarland, o kadar byk ac duydu ki, omurgas krlm gibiydi. Ama anndan toparland, zplar gibi yerden kalkp drt ayak stne bast, yay misali. Kurtlar, kediler ve kpekler byledir, yay gibi ayaa dikilirler yere dtklerinde, uarcasna. nk yaplar esnektir, insanlarnki gibi karmak deildir. Yere yakndrlar, hafiftirler. Bu yzden uarcasna hzl, evik ve esnek hareket edebiliyorlar.
Kedinin biri beni grnce korkup 3 kattan aa atlad, lmedi, drt ayann stne dt, kat.
Siyah kurt oradan uzaklat Zifinle.

Siyah kurt ok kzgnd: Bunu bir daha yaparsan birlikte taklmayz. Bu hayatnn sonu olabilirdi.
zr dilerim dostum. Ama ne yaptm biliyordum. Son hata hari.
Evet, Zifin ne yaptn iyi biliyordu, onu yormutu, tabi bu arada aynn peneleri arasna dme riski de vard ve sonunda nerdeyse bu gerek oluyordu, ama savama taktii siyah kurdun ok houna gitmiti. Delice hareket ediyor gibi grnse de ok iyi bir taktikle hareket ediyordu zifin, ondan iyi bir zeka olduunu o gn anlamt. gn nce gece yars.
Oysa siyah kurt ilk kez bir ay grdnde onun yanndan ok uzak bile gemek istememi, yolunu deitirmiti. Ay iriliiyle ve rktc fkeli sisiyle korkutulur btn canllar. Ama zifinin o kuruluya aldrd yoktu, bu cesaret ba okanacak cinstendi ve gen kurdun yrei. Ondan iyi bir sr eleman olurdu. Ama disipline etmesi gerekirdi kendini. Ederseyetitirirse..srde en zor grevleri gerekletirebilirdi. Koca ayn perian etmesinden dolay ona deli bir kurt olarak deil; sava bir kurt olarak bakyordu, evet, Zifin savamay bilen bir kurttu, iyi taktikler kurabiliyordu kafasnn iinde.
Saatlerdir yryorlard, ama av kokusu yoktu. Bir dere fark ettiler ve susuzluklarn giderken iin sevinle suya yaklatklar. Su itikten sonra karya geerken Zifin bir koku ald, peinden siyah kurt gitti. Zifin bir geyik lei bulmutu.
Yine bir le. dedi.
Kpek lei kurtluydu, bu yine iyi.
ok kt kokuyor dostum.
Bo ver. Ya da bunu bulduuna dua et. Kurt gibi am dedi. Balad yemeye.
Zifin acrcasna seyrediyordu onu.
Siyah kurt durdu ve ona bakt, azndaki eti bitirip yuttu: abuk yersen iyi edersin. Yoksa gten dersin ve lrsn.
Bir daha le yememeye yemin ettim.
Basar giderim yetiemezsin. Bir tehlike olur. Gsz olduun iin koamazsn.
Bir av yakalarz.
Gn douyor.
Zifin kurda yumuldu. Az sonra mutluydu: Sper bu dostum, kt kokuyor ama olsun. Karnm doymasa bile teskin oldu.
Siyah kurdun da karn tka basa doydu.
Ses duydular ve balarn kaldrp baktlar.
tede be geyik vard.
Baksana unlara, ortak, ne kadar gzeller! Bu lei boa yedik. Mis gibi taze geyikler orada.
Siyah kurt gld: Olmas gerekeni yaptk. in asln biliyorsun.
Biliyorum. Yememiz gereken yiyecek oradayd ve bize lei yedirdin. Sen bir ahmaksn dostum. Kusura bakma.
Gld: Ahmak ha?
Aynen byle. u tad zevkten ldren geyikleri yemeliydik erefsizim. imdi a olsaydk unlarn peine taklr birini yere indirir yerdik. Ama karnm etle dolup iti, bir adm atacak halim yok.
yle diyorsun demek bay kahraman.
Bay kahraman demek de ne oluyor?
Bilmem.
Ha, sen onlardan birini indiremeyeceimizi dnyorsun herhalde.
Kesinlikle.
Neden?
Sen bir amatrsn.
Bak dostum sana ok deer veriyorum. Kzgnlkla bo bulundum ve sana ahmaksn dedim.
Sorun deil.
imdi buraya da keyif yapalm. Yarn gece o geyiklerin peine delim?
Onlar yakalanmaz.
Nerden biliyorsun?
Denedim.
Birlikte deneriz.
Yakalayacamz sanmam. Onlar heba eder kurdu, yarn deneyince neyin ne olduunu anlarsn.
Benle gelmeyecek misin?
Gelirim elbette.
Yarn bo ver de, bak dostum gkte binlerce yldz var, urada ay, byle serin bir yaz gecesinde karn tok olmak muhteem bir ey, gnlerce a kaldm, a kalmak kadar zor bir ey yok. Le bile olsa ok mutlu oldum, tabi bir ara e deyip yiyecei hor grdm, anlkt, eldekinin kymetinin bilmeyen gerek bir kurt olamaz. ok rezil ve kurdu hurda haat eden a gnler geirdiim iin bunun byle olduunu rendim. Kimse o d vermedi bana.
Amam bence renecein ok ey var.
Elbette dostum. Ukalalk yaptysam zr dilerim. O nefis geyikler o kadar batan karcyd ki. Bir an kendimi kaybettim heyecanla.
Takma kafana. Gerekten. Ama azndan kanlara dikkat etmelisin. nk bana i aarlar.
Haklsn dostum.
nemli olan karnn doyurmak. kincisi ise bunu yaparken bir dostla yapmak. Dostluk kadar deerli bir ey yok bence.
Durumlar deiir, belki yarn lrm, o yzden kendini kaptrma.
Yarn o geyiklerden birinin icabna bakarz.
Siyah kurt enesini ne uzatt ayaklar stne koydu, gzlerini kapad.
Uyu dedi, yarn iin gl olman lazm.

Zifin gn dounca ortada yoktu. Siyah kurt onu bekledi saatlerce, bana kt bir ey geldiini dnd. Tam umut kesmiten zifin grnd.
Nerdeydin?
evreyi dolatm.
Saatlerdir yoktun, neden bana haber vermeden ekip gittin ki?
Sakin ol dostum, neden bardn anlayamadm.
Bak kafana gre hareket etmen hi houma gitmedi. Hem kendi cann hem de benimkini tehlikeye attn.
Yok dostum.
Seni takip etmi olabilirler.
Kim?
Buras bilmediimiz bir blge ve illaki bir kurt srsnn blgesidir. yle serseri gibi gezmen, zellikle bana haber vermeden gitmen ok ters geldi bana.
zr dilerim dostum, bu biimde hi dnmemitim.
ok ksa bir sre daha seni bekleyip buradan ekip gidecektim.
Byk aptallk yaptm. Tekrar zr dilerim. Sabah uyannca dn grdm geyikler geldi gzmn nene. evreyi dolatm, izlerini buldum, saatlerce gittim, ama bir noktada izleri kaybettim. Koklarn da kaybettim. Byk bir dere vard, sanrm karya getiler. Yorgunluktan lyorum.
Buray terk etsek iyi olacak.
Biraz uyumam lazm. Tek adm atacak gcm yok.
Peki sen uyu, ben evreyi bir tarayaym, bizi izleyen yabanc kurtlar olmasndan endieliyim. Buraya gelirken bir koku aldm; ama sana sylemedim. Buras baka kurtlara ait bir blge. Buray bu akam terk edeceiz.
Zifin, allarn arasna girdi.
Siyah kurt dedi ki: Bir sknt karsa aniden. Birbirimizi kaybetmeyelim.
Yolda dedi, bir sknt gelirse ulu kere, kuzeye doru git, ilerde bir eski baraka var. Orada bul. Oraya gelirim. Tabi gelmeyi baarrsam.

Siyah kurt civarda tur att ve geri dnd. Akamn gelmesini beklemek can skcyd.
Ve nihayet akam gelmiti.
Zifin, uyumu gibi uyuyordu.
Az sonra kalkacam diyor ama kalmyordu.
Siyah kurt tekrar; kalk dedi.
Btn kemiklerim szlyor, on dakika sonra kalkarm dedi zifin.
Senin iin bitik dedi, ben gidiyorum.
Sen git. Ben naslsa seni yakalarm.
Aptal! Tembel! Pis uyuuk!dedi siyah kurt ve havay koklayp analiz etti, esintiyi hissetti, gkyzndeki aya ve yldzlara bakt, uyuyan dostuna bakt, zifin gzlerini ap ona bakt bir an ve siyah kurt bast. Heyecanl admlarla ilerliyordu. ok ksa bir sre gemiti ki arkadan gelen hrlama ve kapma seslerini iitip durdu, bu hrlayan zifindi ama dieri kesinlikle bir yabanc kurttu. Sesler aniden kesildi. Kurtlardan biri koruyla cyaklayarak kat. Bir uluma duyuldu ve be alt kurtun ulumas. fkeli hrlama sesleri. Zavall zifin dedi, dostluk ksa srd ama deerli bir kurttun sen. Hayatta kalmay baaramaman ok zc. Ykc! Ne yapalm. Geyiklere kendini ok kaptrdn, olan sana oldu. Bir sre ac duydu ve arkasndan onu takip eden bir srnn olduunu ok iyi biliyordu ve frlamt. Seni aptal. Seni yetitirebilirdim. Yetitirseydim ve ansn yaver gitse ne gzel olacakt. Baz kurt yetitirmeye ok msaittir, iindeki cevher hayatta buluurdu. lham verici bu kurtun lmesi ac bir kaypt ama imdi ayn i kendi bana gelecekti, onu aya tuzaa bal biimden grd an hatrlad. ok duygulanmt. Dnk sohbetleri geldi gznn nne, gece ettikleri sohbet, uyumadan nceki sohbet. Gzlerinden yalar dt. Her serinde byle oluyordu, ,bir ekilde bir dost buluyor, onu ok seviyor, ister istemez balanyor; ama hi aktrmyor, bu da tekiler gibi ok dayanmaz, yolarmz ayrlr diye dnyor, ona balanma diye kendine telkinler veriyor, gvenme, ama dnd ey olunca da oke oluyor, sevdii bir dostu kaybetmenin acs hibir eye benzemiyordu, ala da benzemiyordu, ondan ok glyd, ruhu, yrei sarslmt, o gen, dinamik ve prl prl gen kurudun yazk olmasn hazmedemiyordu. Onu yalnz brakmamalydm diye kendin sulad.
Bir gn sonrayd. Bir dere kenarnda durmutu, su iecketi. O eski koyu yalnzln hissediyordu. Zifinle ilgili iste istemez birok hayal kurmutu, kafasnda sryle gemilerdi, onunla ok i yapacakt, bir yan inanyordu btn yreiyle, teki yan ise bu yoldaln srmeyeceini sylyordu, o hayal ve planlarne gzeldio kurdu yetitirebilirdihayat izin vermemiti. O lei yedikten sonra, geyiklerini peine gitmekten, onlar avlamaktan sz edii zifinin. Kararl ve deli bak. Cesur hali. Dik duruu. O an siyah kurt kuraca srmde kesinlikle olmal bu. Bundan iyisini bulamam diye dnmt. O scak duyguyu kaybetmiti, o smsk ve smsk inan, onunla zor glere kafa tutabilme umudu. Onu ilk grdnde iine yerleen his. O parlak hishepsi paylalan her ey karanlkta kaybolup gitmiti. Zifin lyd. Onu hrpalayan yalnzlkla, ac yalnzlkla ba baayd. Sr kuracakt ve zifin srde nemli bir grev alacakt, zifin yoktu. En gl hayali ekip kurmak.. kendi srscan skc dncelerden
ve o ac hissen yorulmutu, kafasn datmak istedi. evresine baknd. Kokular aratrp analiz etmeye balad.
Karn at ve gecenin karanl hkm sryordu ormann kysnda. Karn ok at ama avlanacak g ve psikolojide deildi. Arkadan yaklaan ayak seslerini duydu ve kulak kesildi. Bu da neydi. Bekledi, tedirgin ve fkeli. Aalarn aracndan zifin grnd. Gz gze geldiler. O an yldrm hzyla ona doru kotu siyah kurt. Aynsn zifin de yapt, sevinle. Birilerini koklayp yalamaya baladlar. ok gemeden sarma dolan olan kalpleri yatt. Zifin dereden su iti ve onun yanna geip yatt.
Seni ld sanyordum?
Ben de dedi, gld, kl pay kurtuldum.
Ne oldu?
Arkamdan yaklaan eyi duydum. Sonra grnr oldu. ok iri bir kurttu. Hi byle iri bir kurt grmedim. Hrlayarak kouyordu stme doru. Ya kaarsn ya da lmne savarsn. Kaarsam iimi bitirirdi. lmne sava dedi iimdeki ses. En azndan elden geleni yapm ve lm olurdum. Yzde bir olsa bile bir ansm vard. Tam kaacam srada durdum, kaldm yerimde. O kamadm grnce yavalad. Salyalar sayordu azndan, fkeli krmz iren baklar vard. imdeki ses stne ko dedi. Korkar. Btn gcmle stne kotum. Uygun mesafeye gelince stne atladm. Ayn eyi o yapacakt ama aya kayd. stne kmtm. Kapyorduk, nasl oldu bilmiyordum, ciyaklad. Sonra azmda bir et paras fark ettim. Bir kulan srp koparmtm. O pis eyi attm ve frlayp katm oradan. Dier kurtlarn sesini duydum, arkadalarnn sesi.
O kurt belli ki senden yal ve tecrbeliydi. Ben olsam kamay tercih ederdim. Ancak iyi bir savaysan kamazsn. Sen rist almsn. Eer ansn yardm etmeseydi oktan ldrmt seni.
Sanrm yavat, tecrbesine ok gveniyordu, beni ufak ve aza layk bir lokma olarak grd. Oysa ben lm korkusuyla canm diime takmtm. Bence o gevek davrand. Pes edeceimi sand. Korktum ama belli etmedim. Onca a ve sefil gn geirdim. O zaman savatn yine sava dedim kendime. Korkum snd ve sana kavumay btn ruhumla istedim. leceksen eer burada deil dedim kendime. Siyah kurtla avlanrken l en azndano zaman koymazd lmek banaseni ok sevdimseni dnmek beni dehet cesaretlendirdi ve pis lanet kurdu yenebileceimi hissettim o an.
sen olmazsanoktan lydm. Bu dostluun sihirli kvlcm hissettim kalbimin derinliklerinde. nanlmazd. Onun kulan sayenden kopardmsenden bana muhteem bir enerji geti yoldao adi sefil kurdun dileri arasnda ac eke eke geberip gidecektim nerdeyse. Psikolojik stnlk kurdum onun stnde ve sonra fiziksel stnle dnt olay. Anlatabildim mi. dostum her ey psikoloji. Aldn enerjiye bal. Sonsuza kadar senle dost kalmak tek hayalim artk.
Ben bir hiim zifin. Beni bu kadar bytme gznde. Beni bo ver de. hayatta kalman beni inanlmaz mutlu etti. lp gittiini dndm ve kahroldum. Sen ilerde ok iyi bir kurt olacaksn. Seni etkileyici bir tarzn var. Pek fazla dnmyor, kafa yormuyorsun. Bu bana i aabilir. Hayatn bu yzden kaybedebilirsin. Sadece daha akll olmay renmen lazm. Belli derslerden sonra ok daha becerikli olacaksn. Zaman lazm. Tecrbe. Am. Yorgunum, iyi bir uyku ekmem lazm.
Evet. Benim de. Geberiyorum yorgunluktan. O kurtla kapnca her yerim atrdad. Arlarm var. stme aa devrilmi gibi hissediyorum.
Yarn toz olalm buradan.
Olalm, u geyiklerden birini yakalayalm.
Unut geyikleri. Toz olup gidelim buradan. Senin agzlln neden oldu bunlara. Unut o geyikleri.
Unutmam imkansz.
Neden?
Srtt: ok gzellerdi ve yolun sonu lm bile olma bir kez kafaya koydum, birini yakalamam lazm.
O zaman tek bana gidersin. Aptal aylak!
Kzma dostum. Ne dersen uyarm.
Zifin uykuya dalmt. Siyah kurt huzursuzdu. Bir takm sesler duydu, yoksa o kurt srs m gelmiti. Korku duydu. Kalkp evreyi kolaan etti. Yarn tezden buradan toz olsalar ii ancak rahat ederdi. O kula kopan kurdu dnd. Zavall diye dnd. Kendini kula kopan kurdun yerine koydu, ne yapard, o kapan kulan acsn karrd, bunun yapann yreini skerdi yerinden. Evet, aynen byle yapard, srsyle o kurdun izini srer, gece gndz demezdi, yorulurdu ama sonunda bulurdu o kurdu ve intikamn alrd. Sezi ona yle diyordu: buray hemen terk et, bu aptal zifin peine mutlaka bir kurt takmtr, mutlaka bir kurt, o srden bir kurt takipte kalmtr. nk her kurt ardnda bir iz brakr, her cinayet ardnda esiz izler brakr, her kurt ardnda izlerden oluan bir albm bir koleksiyon brakr. evreyi kolaan etti. Sesleri dinledi. Farkl bir ses bulamad. inden ses ona yle dedi: Zifinin geldii yne doru bir git. Uzun bir sre gitti ve ormann ak alannda bir karalt, bir silet grd. Kurt srsnn bir elamann uyanm, evreyi kokluyordu, iini yapt. Bir ayan yere srtt. Siyah kurt sessizce sratle oray terk etti.
Zifinin bandayd. Onu uyandrd.
Ne oluyor dostum, neyin var?
Hemen gidiyoruz. Peimizdeler. Geride kamp kurmular.
Kahretsin.
Frla.
Yola koyulduklarnda arkasna bakt siyah kurt.
Orada bir kurt grd.
Frla. Bizi takip ediyor teki. Beni fark etmi olmal kamptan kaarken.
Sratlendiler.
Arkada srnn dier elemanlar da uyanm takip balamt.

3 saat nce

Baba, kulam kopard. (alamaya balad) Kulam gitti. Gzelim kulam gitti, tek kulaklym, tek. Nasl ya nasl ya!
Kes zrvalamay! Ben sana demitim. Henz hazr deilsin. Kafana gre hareket etme diye. Beceriksiz seni, kulan kaptrrsan tabi koparr. Aptal!
Baba bunun hesabn ondan sormayacak myz?
Git kendin sor. O apulcu kurdun iini nasl olur da bitiremezsin! Koca kurtsun hesapta, yemekte benden fazla yersin! O sska kurta yenildin! Senden utanyorum.
etin bir kurttu o baba. Bata hi anlayamadm. Belli etmiyordu nk. Aniden saldrd. Onu hafife almm. ok seriydi. Anlayamadm ne olduunu, bir de bakmm kulam yok, kopmu, dm.

Sr lideri Zifin ve siyah kurdu fark etmi, onlara saldrmak iin uygun bir zamana kolluyorlard. Ama sr liderinin olu tek bana gidip bir kahramanlk yapmak istemiti, babasnn gzne girmek iin ve srde itibar salayabilmek iin.
O a ve pireli kurda nasl yenilirsin?!
Ama baba o kurtta bir yetenek vard.
apulcu sefilin tekiydi. ok zayfl. Sana yedirdiim onca et var. Hakkn veremedin. Kabiliyetsiz!
Baba, gidip onlar ldrelim!
Defol git buradan. Gzm grmesin seni! Git kendine baka sr bul.
Ama baba.
Kemikleri saylan a bir kurda yenildin. Sen bizden olamazsn. Seni artk srde istemiyorum! Kendi yolunu izme zamann geldi.
Ama baba! Tek bana ne yaparm ormandan? Biraz daha kalaym sizle.
Bak evlat, yetikin oldun. Zaten sry tek etmen gerekiyor ve bann aresine bakacak yaa geldin. Nasl avlanrz, ne yapman gerek, biz sana her eyi rettik. O aciz ve alt tabaka kurdun iin bitirseydin bile
bizle sayl gnn vard. Cesur ol ve bas git. Git kendi hayatn kur, git kendi srn kur. Git erkek ol. Git gerek bir kurt ol. Git kendine bir e bul. Git tek bana avlanmay ren, hayatta kalma sava ver, her kurt bunu yaar ve senin de sran geldi.
Bir hafta daha kalaym sizle.
Git dedim, kaybol gzmn nnden!
gn.
Git bak fena olacak!
Bir gn daha kalaym sizle. Annem ve kz kardelerimle bir gn daha geireyim, sizi ok zlerim sonra nk.
Baba kurt ona atak yapp sracak gibi yapp hrlad. Kula kesik kurt babasndan ok korkard ve ciyaklayarak kuyruunu kstrp oradan son srat uzaklat.
Bir sre alad. Sonra gzyalar kurudu.
Karanlkta ilerlemek korkutucuydu, tek bana ilerlemek fena bir korku veriyordu, ilk kez sr gvenlii olmadan ilerliyordu ormanda, bana bir bela gelse yardma kimse gelmezdi, ailesi yoktu, bu ne kadar kt bir histi, benzersiz bir acyd. Her eyini kaybetmi gibi hissediyordu, onurunu kaybetmi gibi hissediyordu. fkeli, bitik, aresiz ve yapayalnzd. Onu iyice dibe eken bir histi. lse bundan iyiydi.
Can gibi sevdii srs, ona yaplan muamele onur krcyd, o bunu hak etmemiti. Babasnn son szlerini dndke nefreti artyordu.
Srsnden ayrlma vaktinin ok yaklatn biliyordu.
Bir kahramanlk yapp bunu erteleyebileceini ya da sonsuza dek sryle kalabileceini sanmt.
Yorulmutu, bir aacn altnda durdu, kvrlp yatt. Karn da ackmt.
imdi tek bana yiyecek bir av nasl bulacakt, bunu biliyordu; ama bu iin tek bana yaplmadn ok iyi biliyordu. Babasnn szleri kulanda nlad: Git tek bana avlanmay ren, hayatta kalma sava ver, her kurt bunu yaar ve senin de sran geldi. Belki de srar ederse
srye yeniden girebilirdi. fkeliydi. ntikam duygusu vard. Susamt, ok susamt, su aramaya kt, epey dolatktan sonra dere buldu ve su iti, amurdan karken yolu stndeki iki kurbaa kat. Onlar yakalamak istedi, suya dalan kurbaalar frldak gibi kap gzden kayboldu. Otlarn arasna geti ve uzand. Srsn dnyordu, sryle geen gnler, ocukluuAlamaya balad, gkyzndeki aya bakt, ac ac uludu, mthi derin bir znt duyuyordu ve bu znt onu yiyip bitirmeye balad. Yemek aramayacakt, burada alktan lecekti.
Uykuya dald, burnu kanyordu, uyand, beyaz bir kelebek burnuna konmutu, tam ucuna, ne kadar gzeldi yle, parlyordu ve parlakl nabz gibi atyordu, parlakl evresinde beyaz toz bulutu vard, o parlaklk iinde minik yldzlar vard. zgn ve tkenmi kurdun yreinde bir alev belirdi, bir coku, bir mutluluk, onu izliyordu. Sonra kelebek gzden kaybolup gitti bir tarafa. Kurt dncelere dalmt, babasnn dedikleri: Cesur ol ve bas git. Git kendi hayatn kur, git kendi srn kur. Git erkek ol. Git gerek bir kurt ol. Git kendine bir e bul. Git tek bana avlanmay ren. Hayatta en ok istedii bir sevgiliydi, evet, onu bulmalyd, yaarsa onu bulurdu, yemek bulmalyd, aklna kestirme bir zm geldi aniden, srsn takip edecekti, onlar her naslsa av yakalar, beslenir ve ekip giderlerdi baka bir tarafa, tka basa yerlerdi ama geride ok para brakrlard, biraz koktu diye ya da avn sevmedikleri, lezzetli bulmadklar blmlerini yemezlerdi. ri ve gen kur srsn takip ederse yiyecei de bulacana inanyordu, yatt yerden kalkt, gerindi, kaslarn iyice gerdi ve bast usul admlarla.

SABAHA YAKLATIINDA

Zifin ve siyah kurt byk bir nehirle karlat. Karanlk yarm saate erimeye balayacakt. Bir rzgar balad aniden, hemen sonra imekler akt ormann belli noktalarna, gk atrdad ve yamur ieklenmeye balad, ok ufak iek taneleri gibi yayordu, incecik ve yumuak.
ki kurt aratrmalarna ramen karya geecek bir nokta bulamadlar, nehrin s bir noktas yoktu.
ki byk tan stnde duruyorlard. aresizce nehre bakyorlard. Siyah kurt are aryordu.
Bir yere snmamz lazm dedi Zifin panikle, burada bo bo durmayalm, bir ey syle.
Karya gememiz lazm dedi Siyah kurt, tek ansmz bu. Tek ve en iyi ansmz.
Ama yamur balayacak. Sel olur. Bouluruz. Sel olmasa bile bu nehir yutar ikimizi de, suya hi girmedim.
Karya gememiz lazm. Acele et. Tek are bu. Kurtuluumuz bu, ok dndm.
Yorgunluktan lyorum. Btn gece kotuk. Nehri geemeyiz.
Baka bir yol yok. Peimizdeler. Onlar bunu gze alamaz. Ama biz alrz. Biz iki kiiyiz.
Bu srada sesler duydular ve beklediler kulak kesilip. Ayak sesleri.
Aalarn arasndan 20, 25 be geyikten oluan bir geyik srs panikle nehre doru kat. Bir eyden katklar belliydi. Soluk soluaydlar. Bir ksm dereye frlad korkuyla ve ister istemez o sratle nehre dkldler, bazlar geri ekilmek istese de nehre dmt, geri kamadlar ve deli sularla srklenmeye baladlar aa. Srnn arkada kalan ksm ise tam zamannda durmay baard, dizlerine kadar suya girdiler, yukar gittiler ve oradan karya gemek iin nehre atladlar. Aralarndan biri bunu yapnca btn geyikler cesarete gelip nehre atlad.
Bu peinde olduum geyik srs, vay canna! dedi Zifin.
Karya geelim. Onlar yzyorsa biz de yzeriz.
ok yorgunum. Bu su ok iddetli akyor.
Atla, cesur ol ve atla dedi siyah kurt, sudan korkma, nasl grndne aldrma, grnt seni yldracak dndke, dnme ve hemen atla. Ben gidiyorum, peimden atla.
Siyah kurt, dereye atlad.
Zifin, aknlkla onu seyrediyordu. Onun bunu yaptna inanamyordu.
Siyah kurt, geni ve grkemli derede akntyla srklenirken karya gemek iin debeleniyordu. Bir batyor, bir kyordu. Penelerini btn gcyle kullanyor, azgn sular onu ittii yne deil, gitmesi gereken yne ilerlemeye alyordu.
Siyah kurt iyice aaya srklenmiti ve Zifin cesaretini toplad ve srad nehre. Suya atlar atlamaz batmt, rpnp su yzeyine kt.
Souk su bir ok yaamasna sebep oldu, irkildi. Can havliyle hareket ediyordu. Boulmamak iin btn gcyle abalyordu. Cokulu akan nehir; sana tek ans vermeyeceim, az sonra geberip gideceksin der gibiydi. Dalardan akp geldii iin ok souktu. Zifini lm korkusu sarmt, su yutuyordu battka. Siyah kurdu grd, bir taa tutunduunu ve onu brakp kyya yaklatn ve kyya ktn grnce gerekten mcadele etmeye balad, harikulade bir azimle abalyordu.
Siyah kurt bard: Kyaya k, abuk kyaya k. Yoksa iin bitik.
Panie gerek yok. Er ya da ge kyaya karm diye dnd Zifin.
Siyah kurt inanlmaz zor olsa da zekasn kullanp kyya kmay baarmt, nehir iinde nne denk gelen iri talara tutunmu, nefeslenmi, byle byle kyya yzme gc bulmutu kendinde. Taa doru arparcasna ilerlerken taan tutunmaya almak da kolay deildi.
Siyah kurt nehirde dal paras gibi sratle akp giden Zifini takip ediyordu kenardan. Savruluyordu zifin, hibir ey yapamyordu, sert sulara kar bir taktik gelitirmemiti.
Bana doru yz! Haydi! Bana doru yz! diye mzldyordu siyah kurt.
Zifin, iri ve kaygan dalgalar arasnda bata kar savruluyor, btn abalar boa kyordu.
Siyah kurt, derenin aa tarafndan gelen sesi alglad. Eyvah! dedi iinden, Umarm yanlyorum diye dnd.
Az sonra yanlmadn anlad. Bard: Aada elale var, bana doru yz.
Zifin onu duymad.
Aada elale var. Bana doru yz!
Zifin, onu duymutu, gayretini arttrd. elalenin ne olduunu biliyordu ve tam imdi lm kalm sava vermeye balad.

NEHRN YUKARISINDA TAM BU SIRADA

Kurt srs ikilinin brakt kokular takip ederek bir noktaya gelmilerdi.
Lider kurt fkeyle evresine baknd: Buradan sonra koku ve iz yok, ku gibi kanatlanp umadlar ya! Nerde bu sefiller?
Yaveri evreyi aratrd, iyice koklayp geldi: Patron, nehre atlamlar. Hayret. Atmamlar.
Emin misin?
Evet.
Hata payn olabilir mi?
Asla, ka yllk tecrbem var, beni bilirsin.
Demek yle. Peki buraya koku brakabilirler ve urada bir yerde saklanyorlarsa?
Mmkn deil. Nehre atladklarndan zerre phem yok. Kesinlikle lmlerdir ya da karya gemeyi baarmlardr, bir mucize olmusa.
Hm.
Patron, peki imdi ne yapacaz? Bana sorarsanz en iyisi geri dnmek. Dinlenelim. ocuklarn buna ok ihtiyac var.
Biz de nehre atlayacaz.
Ama efendim, buralar avucumun ii gibi birim. Aada elale var. Yz metre yksekliinde. Eer nehre atlarsak ve kyya kmay baaramazsak elaleden dp sivri kayallara arpp lrz.
elale mi? Of. Olabilir. Onlar atladna gre.
Klavuz dedi ki: Nehre atlamak yerine kestirme bir yol olmal. lerleyin dedi.
Bast. Az sonra uurum kenarna geldiler, buras elalenin akt blgeydi. Aa inmek iin yol yoktu.
Lider kurt: Onlara aada bir yerde olmal. Tek are aa atlamak.
Biz de mi? dedi klavuz kurt.
Lider kurt, onu ensesinden yakalad aniden ve aa att.
Seyrettiler.
Neyse ki suya dt. dedi lider kurt, Onlar nehre atlayacak kadar gz kara ve yreklilerseiki sefil kurt. Biz.. biz korkup geri mi duracaz? Oluma yaptklarnn cezasn ekmeliler.
Dier kurt yle dedi: kisi de geberip gitmi olmal. Canmz, sry tehlikeye atlamayalm derim.
Demek sen de korktun.
Hayr dedi, ne kadar cesur olduumu gr, ilk atlayan ben olacam, efsane, aa atlad, kayalara arpt ve paraland.
Yazk oldu. dedi lider kurt, yi ocuktu.
Dier kurtlara bakt: len lr, kalan kalr. Vahi ormanda iler byledir.
Onlar baarmsa bizde baarrz. Onlar baaramamsa biz de erefimizle lrz. Ama geri adm atmak yok. bu srde geri adm atan korkaktr. Ben bu sr iin yllardr gayret ediyorum. ki sefil ve amatr kurt iin mi geri adm atacam? lm korkusuyla m hareket edeceim? Gelmek istemeyen defolsun gitsin. Gelmek istemeyen bizden deildir.
Srye bakt.
Hibir kurt ayrlmad srden.
Lider kurt, uurumdan aa brakt kendini ve suya dt.
Pe pee dier kurtlar da uurumdan aa brakt kendini.

Kula kesik kurt braklan kokular takip edip siyah kurt ve zifinin nehre atlad noktaya geldi. Srsnn kokularn takip etti ve ilerledi, onlarn uurumdan aa atlad noktaya geldi, aada kayann stndeki klavuzun leini grd: Sersem ey, zaten sana hi gvenmezdim, aa inmek iin ok sama sapan bir yol buldun.
Kula kesik kurt yukar tarafa gitti, siyah kurt ve zifinin suya atlad noktaya geldi, onlarn karya getiinden emindi, karya gemek iin mutlaka bir yol olmalyd. Nehre atlayp yzse, karya kmay baarr myd, baaramazsa elaleden dp lrse?
Atla dedi kendine, ilk kez gerekten cesur ol. Atla.
Ayaklarn yerden kesen keskin mi keskin bir korku duydu.
lm korkusu hissetti cayr cayr. Ayaklar ileri gitmeye ekmiyordu onu.
Souk sulara kendini braktn hayal etti, nehrin iinde srklendiini ve su yuttuunu.
te o zaman nehre atlamann ok yanl ve ahmakla bir dnce olduunu hatrlad.
Durdu. Aptallk yapma dedi kendine, babasnn sz aklna geldi: Bir ok kurt aptallkla cesareti birbirine kartrd iin lr. Gerek kurt zekice hareket eder.
Karya gemenin bir yolu olmalyd, nehri takip ederek yukarya bast, uzun bir sre ilerledi, tam umut kestii srada nehrin darald bir nokta kefetti, be metre karar daralyordu nehir orada, eer son srat koarsa srayp kar tarafa geebilirdi. Geri gitti, birka kez koup tam atlayaca noktaya kadar geldi, iki kez daha ayn altrmay yapt. Geri gitti, atlayaca noktaya bakarak dncelere dald, mutlaka karya gemeliydi, babasyla olan son diyalog kafasnda dnd, e bulma hayalitoparland, pozisyonunu ald ve aniden frlad. Kar tarafa atlayaca kayann stne gelince srad, ok gibi, yay gibi frlad.
Kar taraftayd ve hi zor olmamt.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn korku roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Murat, Mevlt, Muzaffer ve sa
Kurtlar ve nsanlar
Silikon Kadn
Silikon Kadn 2
Kurtlar ve nsanlar 6
Kurtlar ve nsanlar 2
Kurtlar ve nsanlar 4
Kurtlar ve nsanlar 3

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kyl Kz Kezban
yi Kzlar Ak Olur 1
yi Kzlar Ak Olur 2
Kyl Kz Kezban 2
Kyl Kz Kezban 3
kyl Kz Kezban 4
Kz ve Ben
yi Kzlar Ak Olur 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Fahie [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
Gm Rya Kzlar [iir]
Dostum Mevlt [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.