..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyaya geldiğinden, dünyada bulunduğundan, dünyadan gideceğinden hoşnut olan bir kimse görmedim. -Namık Kemal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
18 Şubat 2023
Yalan Ekip Talan Biçme  
Osman AKTAŞ
Yusuf Karadeniz diye birinin Oktay Sinanoğlu ile yaptığı röportaj dolaşıyor ortada. Bu video röportajda Sinanoğlu, İsmet İnönü'nün kurtuluş savaşına kendi isteğiyle girmediğini, Amerikan mandası taraftarı olduğunu ve 1945'te ülkeyi Amerikalılara peşkeş çektiğini anlatıyor.


:FH:
Yusuf Karadeniz diye birinin Oktay Sinanoğlu ile yaptığı röportaj dolaşıyor ortada. Bu video röportajda Sinanoğlu, İsmet İnönü'nün kurtuluş savaşına kendi isteğiyle girmediğini, Amerikan mandası taraftarı olduğunu ve 1945'te ülkeyi Amerikalılara peşkeş çektiğini anlatıyor.

Acaba sinanoğluna 1950 seçimleri sonrası sorulsaydı neler anlatırdı? O anlattıkları piyasaya böyle servis edilir miydi?

Ben İnönü'yü zerre sevmem. Kibrin zirve yaptığı kişilerden biri İnönü.

1950 sonrasında kısa aralıklarla darbeciler dışında CHP hiç tek başına iktidar olup ülkeyi yönetebilmiş mi?

Bu ülkede 1950 sonrası hiç iktidar olamamış bir partinin neyi eleştiriliyor? Bu ülke yalnızca 1939 ve 1950 arası mı bariz bir şekilde yönetilmiş ve 2003 yılına kadar hiç mi bir şey olmamış bu ülkede?

1950-1960 arası ne yapıldı da hiç sözü edilmiyor? Acaba hiçbir şey yapılmadı da mı konuşulacak bir şey bulunamıyor? Ne dersiniz?Toplumda yaygın söylenen tek bir şey var; bu on yıllık sürede Menderes Arapça ezan okunmasını serbest bıraktı. Yapılan başka bir şey yok. Bir yığın fabrika kapatılıyor ve kapatılan fabrikaların ürettikleri Amerika'dan alınıyor. İçinde ne tür katkı maddelerinin olduğu bilinmeyen gıda maddeleri de cabası. Menderes'in ülkeyi Amerika'ya peşkeş çekmesi konuşulmuyor da, neden İnönü'nün ülkeyi peşkeş çektiği anlatılıyor. İkisi de aynı boku yemiş olmuyor mu? Menderes vatansever, İnönü vatan haini. Nasıl bir mantık bu arkadaş?

Halbuki İnönü çocuğu Malatya'da öldüğünde İnönü cephesini bırakıp, çocuğunun defnine gitmiyor. Bu iddialarla kendi kendilerine palazlanan yerden bitmelere soruyorum, kaçınızın çocuğu normal askerlik yaptı? Ya yirmi günlük paralı askerlik yaptırdınız, ya çürük raporuyla askerlik yaptırmadınız. İsmet İnönü'nün oğlu Erdal İnönü, askerliğini 1954 yılında subay olarak yapıyor. İftira ve şaklabanlıklarla elinize bir bok geçmez.

Bu görüşlerin topluma sürekli servis edilmesi gösteriyor ki, bu islamci denilen kesimi İnönü'nün ölüsü bile korkutuyor ve her ağızlarını açtıklarında İnönü'yle başlıyorlar.

1960 sonrasında üç kere Ecevit koalisyonla kısa süreli ülke yönetimine gelmiş. En uzun yönetimi 1998-2002 yılları arasında. Bu koalisyon üyelerine bakın, MHP ve ANAP. Önemli bakanlıkların tamamı yine sağ partilerin elinde.

Ülkenin bokunu çıkaran sağ, günah keçisi sol. "Vurun abalıya" bir sol partiyle yürüttüğünüz koalisyon hariç, bu mantıkla 70 yıla yakın yönetimini elinde bulundurduğunuz bu ülke için hayırlı ne yaptınız, neyi kalkındırdınız? Yere göğe sığdıramadığınız ASELSAN var, o da size rağmen askeriyenin yaptığı bir çalışmanın ürünü.

Şimdi kalkıp Oktay Sinanoğlu'nun yarım yamalak değerlendirmesini kırparak pazarlamak, sizin yanlışlarınızı ne örtbas etmeye yeter, ne de sizi toplum gözünde yüceltir. Çünkü sizin nesliniz de sizin nasıl kimseler olduğunuzu anladı.

Oktay Sinanoğlu cümlesiyle bitiriyorum; bay bay AKP.

17 Şubat 23
GökcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Öğretmen Bariyer Basamakları
Semazen Dönüşü
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
"Nato Mermer, Nato Kafa"
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Helal Süt Emmişler
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı
Kürdilihicazkâr Makamında Mevlevi Hutbesi

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bizi Taksim Edenlere Yuh
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Kanlı Temmuz
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar
Sabahattin Ali
Üç Din ve Bir Filistin
"Bir Fincan Kahve Olsa"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.