..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Ama gene de dnya dnyor! -Galilei
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Dler > Aysel AKSMER

30 Mart 2023
dealler  
Aysel AKSMER
idealler, ok mu iddial bir sz?

:DIH:
"dealler, ok mu iddial bir sz" diye dnyorum son gnlerde. dealimdeki meslek, ev, araba, evlilik, tatil, elbise, ayakkab diye uzayp giden snrsz bir liste var herkesin nnde.

stelik bu ideallerin her biri baya stn zelliklere, donanmlara, kaliteye sahip gerek insan gerekse eya, evre ve mekan bakmndan.

"Her eyin en mkemmeline layksn" cmlesi bence kar tarafa beslenen sevginin paha biilemeyen l birimi. Kurulan btn hayaller eksiksiz gzellik ve iyilik zerine. Oysa dnya kusursuz deil ki hayat kusursuz olsun. nsan drt drtlk deil ki karsndakiler drt drtlk olsun.

Bence mutsuzluun temel sebebi umduunu tam olarak bulamamaktan kaynakl.

Hedefini byk tut, zirveye odaklan, boulacaksan byk denizde boul, ok kazan, risk al, gzn ykseklerde olsun, diye retildi, dayatld hep. Fakat bir yandan da ayan yorganna gre uzat, dedi atalarmz. "Yorgann byk al, ayan akta kalmasn" diyen olmad. Belki de bu ataszlerine uydurdu bazlar hayallerini ve boyunu hi gemedi idealleri.

deallere ulaabilmenin ok kolay, yormayan dier bir yolu var o da zengin bir ailenin ocuu olarak domak. Kkken evinde yabanc dil bilen bir bakc ile bytlen, zel bir okulda dil eitimi aldrlan ardndan yurtdna her vakit gitme ve eitim alma ans olann idealleriyle buluma hz, geim skntsyla mcadele eden bir ailenin ocuuyla elbetteki eit mesafede deil.

Kimi de hayallerini her trl olumsuz koula ramen zorlad bedelini ailesinin parasyla deil kendi beden gcyle dedi. Hem okuyup hem tatil blgelerinde kafelerde alan, fuarlarda yaynevlerine yardm eden, eitli organizasyonlarda rn tantmcs, pazarlaycs vs ilerle ideallerinin yolunu kendi diiyle, trnayla amaya abalayan pek ok gencimiz var.

deallerin ad her ne ise ncelikle mutluluk ve salk dilenmeli nk; yle ya da byle bir yerlere gelinebilir, arzulara ulalabilinir ama mutluluk ve salk asla satn alnamaz.

deallerin peinden koarken hayat yudumlamay, yaamdan keyif almay da karmamak gerek.

Bahar grmeden yaz gelip gememeli. mr, idealler uruna da uup gitmemeli.

Herkesin dorular ve yanllar kendi tekelinde ama drt mevsim hepimizin avular arasnda.

Bahar mevsimi iek koksun elleriniz, kar yadnda o masum beyazn katln eritin avularnzn scanda.

Gz mevsimi kuru yapran stnden duygusuzca basp gemeyin. O byleyici renk deiimini sevin, kadife kumaa dokunur gibi gezdirin parmaklarnz sar, kzl yapraklarn zerinde.

deal bir yaam sevinci yakayabiliriz istersek haksz mym? Vakit ge olmadan "hadi o zaman", ne duruyoruz ki.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn dler kmesinde bulunan dier yazlar...
Yldzl Geceler

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Buyur Buradan Yaz
nsan Snf
Taksim
Kar Geliyorum
Gnl Kaps
Gece Hayat
Deprem Farkndal
Duygusal Zeka
Ss Ps Deil z Gerek
nsan Profili

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Hayat Bu lm Bu [iir]
Global Yalnzlk [iir]
Deliksiz Suskunluk [iir]
Gelii Gzel [iir]
Krk Bir Ak [iir]
Yrekten Dklen Dostluk Tanesi [iir]
Doaya Karmak stiyorum [iir]
stanbul D [iir]
Erik Aalar [iir]
Bohadaki Szler [iir]

Aysel AKSMER kimdir?

Halkla likiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendii Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reat Nuri GLTEKN, Anton ehov

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Aysel AKSMER , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.