..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ocuk > Serdar Yldrm

28 Nisan 2023
Atatrk'n lkokul Anlar  
Serdar Yldrm
ATATRK'N LKOKUL ANILARI: MUSTAFA OKULA BALIYOR Mustafa okula balayacakt. Babas Ali Rza Bey olunun laik eitim veren emsi Efendi lkokuluna gitmesini istiyordu. Annesi Zbeyde Hanm ise, mahalle mektebine gitmesini arzu ediyordu. Bu konu etrafnda fikir atmalar srp gidiyordu: Zbeyde Hanm: Ne var yani emsi Efendi lkokulunda? Ne renecek orada? Hem oras uzak. Mahalle mektebi urackta. Oraya gitsin istiyorum. Ali Rza Bey: Hanm, okulun yaknl, uzakl nemli

:BEI:

ATATRK'N LKOKUL ANILARI: MUSTAFA OKULA BALIYOR
Mustafa okula balayacakt. Babas Ali Rza Bey olunun laik eitim veren emsi Efendi lkokuluna gitmesini istiyordu. Annesi Zbeyde Hanm ise, mahalle mektebine gitmesini arzu ediyordu. Bu konu etrafnda fikir atmalar srp gidiyordu:
Zbeyde Hanm: Ne var yani emsi Efendi lkokulunda? Ne renecek orada? Hem oras uzak. Mahalle mektebi urackta. Oraya gitsin istiyorum.
Ali Rza Bey: Hanm, okulun yaknl, uzakl nemli deil. nemli olan, eitimin iyi olmas. retmenlerin iyi eitim vermesi.
Zbeyde Hanm: Tamam ite. Mahalle mektebindeki hoca ok iyi eitimciymi. Mahalle mektebinde okuyanlar hep iyi eitim almlardr. Ben de mahalle mektebinden mezun oldum, orada okudum. Bilgide kimden aa kaldm, syler misin bey?
Ali Rza Bey: Kimseden aa kalmadn, Zbeyde. Ben her zaman senin bilgili olmanla vnmmdr ama Mustafa, emsi Efendi lkokuluna gidecek.
Ali Rza Bey yine de, Zbeyde Hanmn hatrn krmamak iin, olu Mustafay birka gnlne mahalle mektebine gnderdi.
Daha sonra bir bahaneyle Mustafay mahalle mektebinden alarak emsi Efendi lkokuluna yazdrd. Bu durum Mustafann da houna gitmiti, nk mahalle mektebinin dersleri Ona ar gelmiti. Ar gelmesi derslerin zorluundan deil, konularn ar yani yava ilemesindendi. Mustafa, hocann birinci derste anlatt konuyu kavryor, ikinci derste yeni bir konuya gemesini bekliyordu ama hoca sadece birinci derste deil, btn bir gn ayn konuyu anlatyordu. Bu durum Mustafa gibi ya kk akl byk, yana gre, dnyada eine ender rastlanacak stn zekl bir ocuk iin, skc bir durumdu. Kimse benden komam gereken bir durumda yrmemi beklemesin, diyordu.
Mustafa, emsi Efendi lkokulunda ksa zamanda tannd ve sevildi. Snf retmeni Mustafa diyordu da baka bir ey demiyordu. retmenler odasnda devaml olarak bu baarl rencisini anlatyor, Onu vyordu: Arkadalar, az nceki matematik dersinde snfa ok zor bir problem sordum. Kimse duymasn, soruyu nc snflarn ders kitabndan almtm. Snfta kimsenin problemi zemeyeceinden emindim. Problemi nce yksek sesle okudum, daha sonra tahtaya yazdm. rencilerin ou soruyu okumakla meguld. Oysa alkan renciler defterlerine zm iine girimilerdi. Problemi doru zdn syleyen alt renciden beinin bulduu sonu yanlt. Sadece Mustafa doru sonuca ulamt. Siz olsanz byle bir rencinizi alnndan pmez misiniz? Gelecekte Trk Milleti bu ocuktan ok ey bekleyecektir.

Atatrk'n ocukluu - Ezgi Yaynlar - Yayn Yl: Aralk 1994

---------------------------------------------------------------------

ATATRK'N LKOKUL ANISI: ALTIN SALI, DENZ GZL OCUK
Mustafa, emsi Efendi Okulu son snfa giderken, bir gn snf retmeni, bugn okula bir mfettiin geleceini, ona kar saygl olmalarn, soraca sorulara doru cevap vermelerini syledi. Eer bilmiyorlarsa kesinlikle parmak kaldrmamalarn ihtar etti. lk dersten sonraki teneffste renciler arasnda konuulan tek konu mfettiin snfta ne gibi bir soru sorabileceiydi. Mfettiin sorduu bir sorunun bile bilinememesi, kt bir intiba brakrd. Bu durumda Mustafa, alkan renciler arasnda n plana kyor ve arkadalarna mfettiin sorduu en zor soruyu bile doru cevaplandraca szn veriyordu.

kinci ders, ikinci teneffs derken, nc dersin ortalarna doru kap alnd ve mfetti snfa girdi. Mfetti, retmenle bir sre konutuktan sonra snfa dnerek ilk soruyu sordu: Osmanl Devleti, Avrupa'y fethetmek istedi ama neden baarl olamad? Belki bu soru renciler iin, biraz ar bir soruydu ama arlklarn kaldrlp kaldrlamayaca yani sorunun cevaplandrlp cevaplandrlamayaca da byle bir soru sorulmadan bilinemezdi. Bu soru iin, snfn en alkan drt rencisi parmak kaldrd. Bunlarn arasnda Mustafa da vard. Aslnda mfetti snfa girip retmenle konuurken, orta sralarda oturan sar sal, mavi gzl ve o mavi gzlerinden zeka fkran renciyi hemen fark etmiti. Mfetti, nedense bu sarn renciye parmak kaldrmasna ramen, sz hakk vermemi, parmak kaldran baka bir renciden sorduu sorunun cevabn istemiti. O renci de, mfettiin bekledii bir ablon iinde soruyu cevaplamt.

kinci soru, ilk sorudan ok daha zor olmalyd. Bir devlet ksa, diyelim ki, bu Osmanl Devleti olsun, dnyaya hakim olsa, bu durum ebediyete kadar devam eder mi? Mustafa olaya bu paralelde dik bir izgi ekmek ihtiyacn hissetmiti. Birbirine paralel giden iki doru bu dik izgiyle kesimeliydi. Mustafa'nn parmak kaldrp sz isteyerek soruya verdii cevap u oldu: " Hayr, etmez. Brak ebediyeti elli yl bile devam etmez. Her ne iin olursa olsun, baka milletleri boyunduruk altna almak, onlar kle durumuna drmenin ad emperyalizmdir. Her millet kendi snrlar iinde zgr ve bamsz yaamaldr. Yaasn zgrlk, yaasn bamszlk!.."
Mustafa'nn byk bir coku iinde syledii bu szler zerine mfetti, bir sre retmenle konutuktan sonra, Mustafa'nn yanna giderek, O'nu alnndan pt: " Yaa Mustafa! Trk Milleti, senin gibi son derece bilgili, kltrl ve dncesini korkmadan syleyebilen, ada yeni nesil genlere emanet edilecektir. Sen Trk Milli Eitimi'nin gururusun. "

--------------------------------------------------------------

ATATRK'N LKOKUL ANISI: PYADECLK OYUNU
Gnlerden bir gn komumuz Binba Kadri Beyin olu Ahmet izinli gelmiti. Temiz niformas, anlaml baklaryla hayranlk duyulacak bir askeri ortaokul rencisiydi. Bir an kendimi o niformann iinde hissettim. O birka gn iinde komular Ahmeti grmeye gitti. Biz de annem Zbeyde Hanm ve kz kardelerim Makbule ve Naciye ile birlikte Ahmetlerin evine gittik. Ahmet askeri niformasyla evin salonunda, misafirlerin yannda sol eli cebinde biimlice yryordu. Asalet ve saadetin ulat en yksek nokta buydu.
Daha sonra bir gn Ahmet, beni ve komu ocuklarn bir araya toplad ve yle dedi: Gelin bakalm arkadalar, imdi sizlerle piyadecilik oyunu oynayacaz. u grdnz tepeyi, Trk ocuklar savunacak. Rum ocuklar ise, ben bala dediimde tepeye karak onlar aa ekmeye alacak. Oyunun sonunda, hangi grup tepeyi ele geirirse o grup kazanm saylacak.
Komumuzun olu Ahmetin bala demesiyle Rum ocuklar ileri atldlar ve tepeye trmanmaya baladlar. Takmlar beer kiiydiler ve ilk tepeye trmanan Rum ocuu bir arkadam kolundan tutup aa ekti. Rum ocuklar ok hrslyd ve paasndan yakalanan bir arkadam daha aa ekildi. Aa ekilen iki arkadamn yukar kma ans yzde bir bile deildi. imdi tepeyi savunan Trk ocuu kalmtk. Be Rum ocuu tepenin stne kt ve etrafmz sard. Yeniliyorduk.
Bir Trk ocuu, be Rum ocuuna bedeldir, dedim. Onlar bana deil, ben onlara saldrdm. Tepeyi Rum ocuklarna brakmamaya kararlydm. Benim kazanma isteimi gren arkadalar da ileri atldlar. Sonunda tepenin stnde iki Trk ocuuyla yalnz kalmtm. Rum ocuklar, yenilgiyi kabul etmiler ve stleri toz toprak iinde aadan bakyorlard. Biz kazanmtk.
Mustafa daha sonra gizlice snava girdi ve Selanik Askeri Rdiyesine kaydn yaptrd. Mustafa zellikle snavn yetenek blmndeki piyadecilik oyununda demir gibi bilei, elik gibi yreiyle komutanlarn dikkatini ekti.
Kuvvet, kudret, hareket, kabiliyet hepsi Mustafada vard. Gelmedi, dedi komutanlar, bu askeri rdiyeye byle bir renci daha gelmedi. Gelemez, dedi bir baka komutan, dnya durduka hibir askeri rdiyeye bylesine bir renci gelemez.

-----------------------------------------------------------------

ATATRK'N OCUKLUK ANISI: ARKADAIM HALT
Babam Ali Rza Efendi kereste tccarl yapt iin, Selanik dnda alyormu. O zamanlar anneme ftade adnda siyahi bir kadn yardmc olarak tutmu. Daha sonra ben dnyaya gelmiim. ki ay sonra ftade'nin bir yeeni domu. Adn Halit koymular. Yamz gelince bizi Mahalle Mektebi'ne yazdrdlar ama ben bir sre sonra oradan ayrlp emsi Efendi Okulu'na gei yaptm. ( O zamann ilkokulu ) Halit ise, Mahalle Mektebi'ne devam etti.
Bylece aradan birka yl geti. Bir gn Halit yanma gelerek, efendi ve kle kelimelerinin anlamn sordu. Ben, insanlarn kle olarak kullanlamayacan ve her insann bir bakasnn deil, sadece kendisinin efendisi olabileceini syledim.
Bunun zerine Halit, sen gel bunlar arkadalara anlat. Tenim siyah olduu iin, kendilerinin efendi, benim ise, kle olduumu sylyorlar, dedi.
Hangi arkadalarn Halit, snf arkadalarn m? diye sordum.
Evet, snf arkadalarm, dedi.
Bak Halit, dedim, yarn bizim retmen izinli, okula gitmeyeceim. Snfnza gelir arkadalarnla konuurum. Olur mu?
Halit, olur, dedi.
Ertesi gn Mahalle Mektebi'ne gittiimde Halit'in ikinci dersten sonra ortadan kaybolduunu rendim. ok aradk Halit'i bulamadk. Ancak akamst eve geldi. Anlattna gre, kle olmasn ve her dediklerini yapmasn isteyen arkadalarndan kurtulmak iin, mektepten kam ve Selanik dna km. Daha sonra benim dediklerimi hatrlam ve kendisinin efendisi olduu iin, geri gelmi.
Halit'e arkadalaryla konutuumu ve efendi, kle gibisinden iki kelimeyi bir daha kullanmayacaklar szn aldm syledim. Halit bir daha Mahalle Mektebi'ne gitmedi. Annesi onu emsi Efendi'nin laik okuluna yazdrd. Halit bizim snfa geldi. Fikirler ve dnceler hr, kelepe yok. Herkes kendi fikrinin efendisi, kle yok.
Aradan gnler getike Halit bir ald. Durgun, dnceli Halit gitti, neeli, hareketli Halit geldi. Derslerine ok alt. Mahalle Mektebi'ne giderken snfn en tembeli Halit, emsi Efendi Okulu'nda snfn alkanlar arasna girmeyi baard.

Benim Adm Atatrk - Puslu Yaynclk - Sayfa 17-18

----------------------------------------------------------

ATATRK'N OCUKLUK ANISI: ELBSE KAVGASI
ocukluumda yaadm anlardan biri de Makbule ile Naciye arasndaki elbise kavgasdr. Komu kzn stnde yeni elbiseyi gren Makbule ile Naciye, anneme, biz de yeni elbise isteriz, dediler.
Annem: " Tabi olur, benim gzel ocuklarm. lnz alr, size yeni birer elbise dikerim. unun urasnda bayrama ne kald? Bayram gn de yeni elbiselerinizle gezersiniz. "
Birka gnde elbiseler hazrd. Makbule ile Naciye yeni elbiseleriyle kvanarak gezdiler. Bir hafta sonra kz kardelerim eski elbiselerine dn yaptlar. Annem de yeni elbiseleri ykayp, tledi ve elbise dolabna ast.
Aradan zaman geti ve arefe gnnden bir gn nce evde bir grltdr koptu. Naciye bayramlk elbisesini giymek istemi, stne olmam, dar gelmi ve bir ya byk ablas Makbule'nin elbisesini giymi. Bunun gren Makbule Naciye'den elbisesini karmasn isteyip sesini ykseltmi.
Araya giren annem Naciye'ye neden ablasnn elbisesini giydiini sordu. Bunun zerine Naciye: " Ama anne, benim elbisem stme olmad, ok dar geldi. Bir de ablamn elbisesini deneyeyim dedim. Tam geldi. Bayramda ben bunu giyeyim ha, ne dersin? " Annem daha sonra elbiseyi Makbule'ye giydirmeye alt ama dar geldi.
Annem: " Tabi dar gelir. Siz byme andasnz. ki ay nce diktiim elbisenin imdi dar geleceini dnemedim. O zaman bayramda Naciye bu elbiseyi giyer, ben Makbule'ye iki gn iinde yeni elbise dikerim. "
Annem aynen yle yapt. ki gnde elbiseyi dikti ve Makbule bayramda bu elbiseyi giydi. Beni sorarsanz annemden rica etmitim ve beni krmad. Bana bayramlk alnmad. Babamn yokluunda zaten kt kanaat geiniyorduk. Annemi zor durumda brakmak istemedim.

retmenim Atatrk - Bilgi Yaynevi - Sayfa: 21-22
Bir retmenin Kaleminden ATATRK-Doan Egmont - Sayfa: 16-17

------------------------------------------------------------

BALIKLARI SUYA ATTIM
Bir gn Makbule ile Naciye'yi yanma alarak iftliin yaknndaki glette balk tutmaya gittim. Ben oltayla balk yakaladka Naciye alad, yalvard, balklar suya atmam istedi. Naciye alamasn diye, balklar suya attm ve erkenden iftlie dndk. Zaten hastayd, hastalnn ilerlemesinden korkuyordum.iftlikte elimdeki kovann bo olduunu gren daym bana yle dedi:
" Vay Mustafa , bakyorum gletteki btn balklar yakalamsn. Bu kadar balk bize ok, yarsn kye verelim. Hani balklar, oltana yakalanmak iin, atlrlard. Hani avladn balklar ansl sayardn. Giderken bir kova daha istiyordun. Sen nce bu kovay doldur da sonra ikinci kovay iste. "
Daym konumasna devam edecekti fakat Makbule araya girdi:
" Mustafa abim, yakalad balklar suya atmasayd iki kova dolard. "
Bunun zerine daym: " Nee, abin yakalad balklar suya m att? Ama neden? " diye sordu.
Makbule bu soruya yle cevap verdi: " nk Naciye balklara acd ve her balk yakalandktan sonra alad. "
Naciye: " Ben aladm diye abim bir dolu bal suya att. " dedi.
Daym: " Affet beni Mustafa.. Durup dururken haksz yere sana laf syledim. Senin boa konumayacan anlamalydm. Yarn ikimiz gideriz balk tutmaya. Yanmza drt kova alrz. " dedi.
Daym konumasn bitirince bir an Naciye ile gz gze geldik. Kardeim yalvaran baklarla bana bakyordu.
Ertesi gn sabah kahvaltsndan sonra daym iftlikte beni ok arad. Bulamazd tabi ki nk samanla saklanmtm. Daym, Mustafa, Mustafa, neredesin? diye bardka yanmdaki Makbule ile Naciye kkr kkr gldler.

Benim Adm Atatrk - Puslu Yaynclk - Sayfa: 21-23
Bir retmenin Kaleminden ATATRK-Doan Egmont - Sayfa: 21-22

-------------------------------------------------------------

KARANLIKTAN KORKMAM
On be yalarndaydm. Manastr Askeri dadisi'ne gidiyordum. (O zamann lisesi) Yaz tatilinde daymn iftliine gitmitik. Komunun olu Enver'le ok iyi arkadatk. Ara sra birlikte gezerdik. Bir gn Enver, bizim baa gidip zm yiyelim, dedi. Ben de olur dedim. Annelerimizden izin alp yola ktk. Sada solda fazla elendiimiz iin, karanla kaldk.
Enver: "stersen dnelim. Sen ehir ocuu olduun iin, karanlktan korkarsn. Byle durumlara alk deilsin" dedi.
Ben karanlktan korkmadm syledim. Yola devam edelim dedim. Tarla kenar, patika yol, aalk alan derken, karanlk iyice kt. Yanmdaki Enver'i zor seer oldum. Bir saat nce dalarn kartalym diyen Enver, gel Mustafa dnelim, az kalmt ya, yarn gndz geliriz, demeye balad. Neyse ki sonunda baa vardk ve birer salkm zm kopardk. zm yiyerek iftlie dndk.

retmenim Atatrk - Bilgi Yaynevi - Sayfa: 47
Dahilerin Efendisi - Kitapita Yaynclk - Sayfa: 16 - Mays 2021

LK ANDA CANIM SIKILMITI
Bakla tarlasnda yalnz bama bekilik yaptm gnlerden birinde le vakti kulbenin nndeki ardak altnda uyuya kalmm. Aradan ne kadar zaman geti bilmiyorum, annemin sesine uyandm.
Annem: Days una bak, Mustafa uyuya kalm. Makbule dn pnardan souk su iince hastaland ya, Mustafa btn gece banda bekledi. Ondan uykusunu alamad. Neyse ki Makbuleye ball hlamur iirdim de iyileti dedi.
Daym: Brak canm uyusun. Benim en sevdiim eydir burada uyumak. Bu le scanda karga falan uramaz. Bir yatsam iki saatten nce top atsan uyanmam dedi.
Bu konumalar duyunca ayaa frladm. Uykuda yakalandm diye ilk anda canm sklmt ama Makbulenin iyiletiini duyunca rahatladm.

Bir retmenin Kaleminden ATATRK - Doan Egmont - Sayfa: 18

NACYE KAYBOLDU
Daymn bakla tarlasna Makbule ile giderdik. Bir gn Naciye de bizimle gelmek istedi. lk defa benden bir ey istedii iin olmaz diyemedim. Annemden izin knca o gn karde tarlaya gittik. Naciye eline bir sopa ald ve kargalarn ardndan koturdu durdu. Bir ara Makbule ile uzun sren bir konumamz oldu.
Tarlann ortasndaki kulbenin nne oturduk ve yemee balayacaktk ki, Naciyenin yanmzda olmadn fark ettik. Saa baktk, sola baktk, Naciye neredesin diye bardk, Naciye yok. Neden sonra Naciye kageldi. Meer karga peinde koarken ok yorulan Naciye kulbeye girmi ve dee yatp uyumu. Naciyenin ortaya kmasyla birlikte rahatladk ve yemeklerimizi yedik.

BAHEDEK KUYU
Ben yedi yandayken, babam ksa sren bir hastaln ardndan kaybettik. O tarihlerde kadnlar bir ite alamadklar iin maddi sknt iine dmtk. Onun iin evimizin yannda bulunan kk bir eve tandk. Ertesi gn yeni evin bahesine teftie ktm. Otlarn arasndan yrdm. Sada solda dut, erik, armut aalar vard. Armut aacnn ilerisinde bir kuyu olduunu grdm. Kuyunun yanna sokulduumda hayretler ierisinde kaldm. Yer seviyesinde olan kuyunun st akt. Annemi durumdan haberdar ettim. Annem komumuz Ali Usta'y ard. Ali Usta kuyunun stne tahtadan bir kapak yapt. Kilidi takt. Anahtar anneme verdi. Bylece kt bir olay yaanmadan kuyunun st kapatlm oldu.

BEN KOMUTAN SEERLERD
Yeni evimiz kkt ama bahesi bykt. Bu bahede komu ocuklaryla askercilik oynardk. Askercilik oynarken, beni komutan seerlerdi. Ben de karmda hazr ola gemi arkadalara eitli grevler verirdim. Onlar da, emredersin komutanm deyip koarak uzaklarlard. be dakika sonra geri gelerek grevi tamamladklarn sylerlerdi. Daha sonra onlar sraya sokar, uygun adm yrtrdm.
Bir gn bize tahtadan tfekler hazrlayan marangoz Celal Amca oyunumuzu seyretmi ve anneme: " Zbeyde Hanm, Mustafa'y askeri okula gndermelisiniz. Kendisi iyi bir komutan adaydr. " demi.

-----------------------------------------------------------------------------

ATATRK'N OCUKLUK ANISI: ARKADAIM YUSUF KEMAL
Langaza'daki daymn iftliinde her gn bir baka olayla karlar ve deiik arkadalarla tanrdm. Yarclarn ocuklar iftlie gelirdi. Onlara karpuz dilimleyip, ikram ederdim. Aralarnda orta yere kp greenler olurdu. Bu grelerde ben pek ok defa hakemlik yaptm. Bir defasnda green bir ocuun babas yanma sokuldu ve u benim olan galip getir, al bu paray harca, dedi. Ben, kusura bakma day, senin paran bende gemez, deyince adam yanmdan uzaklat.
Sonraki gnlerde iftlie Yusuf Kemal adnda bir ocuk geldi. Ben yata, ben boyda ve sarnd. Yusuf Kemal'le arkadal bir ilerlettik. Bir defasnda hi unutmam bir grei idare ederken, dd ona vermi ve hakemlik yapmasn istemitim. Pek gzel hakemlik yapm ve grei iyi sonlandrmt.
Bir konumamzda, senin adn Yusuf ama Kemal'i var. Benim adm Mustafa, Kemal'i niye yok, demitim. Bunun zerine Yusuf Kemal, zldn eye bak. Sana Mustafa Kemal diyelim, olsun bitsin, demiti. Sonra aradan aylar geti. Selanik Askeri Rdiyesi'nde ( Ortaokul ) okurken, bir arkadaa Yusuf Kemal'den bahsetmi ve Yusuf'un veya drt defa bana Mustafa Kemal diye hitap ettiini nakletmitim. Bu durum matematik retmenimiz Yzba Mustafa Efendi'nin kulana gitmi. Matematie byk ilgim nedeniyle, matematik retmenimiz, Olum, senin de adn Mustafa benim de. Bu byle olmayacak. Arada bir fark bulunmal, bundan sonra senin adn Mustafa Kemal olsun diyerek bana Kemal adn verdi.  

-----------------------------------------------------------------

SELANK AMPYONU
Mustafa, emsi Efendi Okulu 4. snfa giderken beden eitimi dersinde retmeni snfa kou yarmas yaptrd. Okul etrafnda iki tur atlacak ve birinci olan okul apnda yaplacak kouda snfn temsil edecekti. lk turu nde geen Mustafa ikinci turun ortalarnda biti izgisine doru gl admlarla koarken, biraz ileride uamayan bir yavru kuun peinden koan siyah, kocaman bir kediyi fark etti. Mustafa yn deitirip hzla koarak yavru kuu kedinin penesinden kurtard. Yavru kuu severek ve yryerek yar en sonda tamamlamasna karn, olay renen retmeninden yavru kuu kurtard iin aferin alan Mustafa, yar birinci bitiren arkadann: Hayr, ben birinci deilim. Yarn birincisi Mustafadr. O benden daha hzl, snfmz benden daha iyi temsil eder demesi zerine retmeni tarafndan birinci gelmi sayld. On be gn sonra yaplan kouda okul ampiyonu olan Mustafa, derslerindeki baary kouda da gsterecek ve Selanik ampiyonu olarak bir kupa alacakt.

Akll Trke Atlyesi - 1. Snf - Sayfa: 46

--------------------------------------------------------------

DNYA ASKER LSELER AMPYONU
Mustafa Kemal, emsi Efendi Okulu 4. snfa giderken kouda Selanik ampiyonu olmutu. Selanik Askeri Rtiyesi ve Manastr Askeri dadisi'ne giderken kouyu brakmad. Arkadalaryla her gn antrenman yapard. zellikle Manastr Askeri dadisi'nde ( imdiki askeri lise) 1 mil ( 1.609 metre ) kousunda okulun yldzyd. Yar balar balamaz ne geer ve yar nde gtrrd. 1 mil kousunda geildii grlmemiti. Askeri liseler arasndaki kou yarnda Mustafa Kemal lke ampiyonu olmutu. Ayn yl Manastr'da dzenlenen dnya askeri liseler ampiyonasnda 1 milde birinci olarak dnya ampiyonu olmu ve altn madalya kazanmt.

----------------------------------------------------------------

ATATRK'N OCUKLUK ANILARI - KUYU
Langaza'da daymn iftliinde kalrken komu iftliin yaknndan geerdim. Bir gn iftlikten sesler geldi. Kotum. Kuyunun banda ocuk kz kardelerinin kuyuya dtn sylyor ve yardm istiyorlard. Oralarda kaln bir ip buldum. pi aaca balayp kuyuya indim. Tahminen alt yalarnda bir kz beline kadar su iinde duruyordu. pi kzn beline baladm ve aabeylerine yukar ekmesi iin, seslendim. Aabeyleri kz yukar ektiler. Daha sonra ipi aa sarkttlar. pi belime baladm, ellerimle tuttum ve beni ekiniz, diye bardm. eken olmaynca ipten trmanarak kendi abamla yukar ktm. Kimseler yoktu. Demek ki kardelerini kurtarnca aabeyleri beni kurtarmaya lzum grmemiti.

ALMAN KOMUMUZ
Arabann icat edildii yllard. Selanik'te zengin bir Alman komumuz vard. O komumuz bir araba almt. Yollarda arabayla giderken, grenler armt. Bu araba atsz, kzsz nasl gidiyor diye. Komumuz bir akam evine dnerken, farlar yakm. Araba grltl alt iin, canavar geliyor diyerek insanlar kam. Hatrladm kadaryla bir gn ar hz yapt iin, polis ceza kesmi. Komumuz o sra 20 km. hzla gidiyormu.

AKREP OLAYI
Makbule drt- be yalarndayd. Bir gn iftliin duvarnda akrep grm ve ok korkmu. Mustafa abi, ko, duvarda aprek var, diye baryordu. Ben koarak Makbule'nin yanna vardm. Parmayla iaret ettii yerde bir akrep duruyordu. Yerden ta alarak akrebi ezdim. Makbule'nin elinden tutarak annemin yanna gtrdm. Annem, ne olduunu sordu. Ben de olanlar anlattm. Annem ok korktuu iin, Makbule'ye su iirdi. Daha sonra yatana yatan Makbule derin bir uykuya dald.

KOYUN SRS
Kz kardeim Naciye ok konukand ve hatr saylr derecede nemli olaylardan bahsederdi. Bir gn yle bir hikaye anlatmt ve ben hayretler iinde kalmtm. obann biri, dada koyun otlatyormu. Koyunlar okmu, srde en azndan be yz koyun varm ve bir ucu ilerideki uurumun kenarna kadar varyormu. Derken, bir koyun uurumdan aa atlam. Bunu gren dier koyunlar uurumdan aa atlamaya balam. Bereket oban durumu fark etmi ve srnn yarsn kurtarm. Braksa koyunlarn hepsi uurumdan atlayacakm.

YARALI GVERCN
Bir gn evimizin bahesinde kanad krk, yaral bir gvercin buldum. Eve gtrdm. Anneme ve kardelerime gsterdim. Gvercini veterinere gtrdk. Kanadn sard, iyileir, dedi. gn gzelce besledim. Drdnc gnn sabahnda kafeste cansz yatarken buldum. ok zldm. Gzyalar iinde gvercini bahenin bir kesine gmdm. Seni hi unutmayacam, gvercin, dedim. Aradan yllar geti ama ben o gvercini unutmadm.

-----------------------------------------------

ATATRK'N DEPREM ANISI
Yl 1896. 15 yandaydm. Manastr Askeri dadisi 1. snfa gidiyordum. Okulumuz iki katlyd ve bizim snf st kattayd. Fizik dersindeydik. Birden sarsnt oldu. Arkadalardan bazlar, hocam, deprem oluyor, dedi. Fizik retmenimiz tavanda sallanan lambaya bakt ve sakin olun ocuklar, dedi. Geri geri gitmeye balad. Kapnn yanna gelince hzla kapy ap dar kat. Birka saniye iinde snfta yalnz kaldm. Sama, soluma bakndm, kimse yoktu. Bir sre bekledim. Sonra ayaa kalktm ve pencereye doru yneldim. Dar baktmda hayretler iinde kaldm: Okulumuzun mevcudu iki bin kiiydi ve bahe retmen ve renci doluydu. Yere melmiler ve ylece bekliyorlard. Neden korktular hala anlayabilmi deilim.
Snfmdan ktm, baz snflara baktm, kimse yoktu. Alt kata indim, snflar botu. n kapdan baheye karsam retmenler bu davranmdan holanmazlar diye dnerek, arka kapdan baheye ktm. Beni ayakta gren bir retmen, otur Mustafa, otur, dedi. Ben de yere meldim. Daha sonra aradan zaman geti ve renciler, retmenler nezaretinde snflarna gitti.

------------------------------------------------------------------------

Brak depremi, Anafartalarda, Conk Bayr'nda ingiliz gemilerinden atlan insan byklndeki glleler yaknnda patladnda Mustafa Kemal kap gitmediyse bunu 15 yandaki cesaretine borludur. Sadece cesur insanlar kahraman olur. Mustafa Kemal anakkale'de 34 yandayd ve 15 yandan iki kat daha fazla cesurdu. Bu cesur yrei toprak altna almak iin, bilek gerekti, yrek gerekti. Korkaklar, kolay teslim olur ve boyun eerdi. Mustafa Kemal boyun emedi ve galip geldi. Daha pek ok sava kazand ve Trkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Tarihe ismini altn harflerle yazdrd.

Serdar Yldrm

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ocuk kmesinde bulunan dier yazlar...
Karde Ali - yilik Timsali
Korkak Tavan
Lepistes - Beta ve Gromi'ye Kar
Konuan Leylek
Kelolan Mcevher Aac
Ahtapot
Yakkl Geyik
Sivrikoz Zamana Kar
Katil Sakz
Dev Hamsi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Erdemli Olmak
Sepeti le Zengin Adam
Ressam Van Gogh le Serdar Yldrm
Timsah Kk le Hacer
Gezgin ehmuz le Vezir Cambaz Ali
Karagz le Hacivat: Ayakl Ktphane
Karagz le Hacivat: Matiz
Karagz le Hacivat: Koca Kafal Bir Kele
Sevimli Srngen Gabon'un Maceras
Ben Bandrma Vapuruyum

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Devrimci Olmak stiyorum - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk lkeleri - Serdar Yldrm [iir]
O Cesur Yrekte Yzlerce Aslan Yatar - Serdar Yldrm [iir]
Ya Atatrk Olmasayd? - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk' Sevmek Zorundasn - Serdar Yldrm [iir]
Ben Mustafa Kemal Olsaydm - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk Bir Deha - Serdar Yldrm [iir]
Kahraman Mustafa Kemal - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk ve Dnya Tarihi - Serdar Yldrm [iir]
Trk Askeri anakkale'de - Serdar Yldrm [iir]

Serdar Yldrm kimdir?

Hikaye ve masallarm 7'den 77'ye herkesin okuyup keyif alabilecei bir biimde ve maceral olarak yazmaya altm.

Etkilendii Yazarlar:
Kerim Korcan, mer Seyfettin, Hasan Kyafet

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Serdar Yldrm, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.