..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"...Ve hepimiz az ya da ok ryac deil miyiz!" -Dostoyevski
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Polisiye > MUSTAFA ESER

18 Temmuz 2023
Bereli 19  
MUSTAFA ESER
17/25 ARALIK

:BIE:
29 Eyll 2013

Ali Abdullah aradnda Helin ajansa girmek zereydi. Orhan Metin brosunda hesaplar kontrol ediyordu.
-Orhan hemen holdinge gel.
-Ne oldu aabey?
-Alber ve Haim Aa ldrlmler.
-Hemen geliyorum.
     Hemen ardndan Helini arad.
-Helin neredesin?
-Ajanstaym aabey. Hayrdr?
-ini brak hemen holdinge gel. Acele et.
-Ne oldu aabey?
-Alber ve Haim Aa ldrlm Helin.
-Nee! Hemen geliyorum aabey.
     Helin alayarak arabasna bindi.
Orhan Metin ve Helin telala odaya girdiklerinde Ali Abdullah emniyetteki adamyla konuuyordu. Eliyle oturmalarn iaret etti.
-Kim ldrm aabey?
-Bilmiyorum Helin. Haim Aa Alberin evindeymi. kisi de ldrlm. Korumalar yaral, hastanedeler. Kasa boaltlm. Polis olay yerinde. Haber bekliyorum. Anladm cinayet profesyonellerin ii. Aklma Yeiltepelinin infaz geldi.
Haberi duyunca alama krizine giren Helin sakinlemiti.
-Haim neyse de, Alberin lm bamza i aabilir.
     Orhan Metin her trl lm, her zaman normal karlard.
-Ne ii aacak Helin? Evine hrsz girmi. Adam ldrm. Basit bir su.
Ali Abdullah kardeiyle ayn fikirde deildi.
-Basit bir su deil Orhan. Eve giren veya girenler korumalar ldrmemiler. Hrszla gelen herkesi ldrmez mi? Hrszlk ss verilmi bir cinayete benziyor.
-Mantk olarak haklsn aabey. Haim de Alber de nemli deiller bana gre. Herkes ldrm olabilir.
-yle dnme aabey. Alber ngilizlerin yannda itibar yksek biri. Balanty Alber salyordu. ngilizler bizim ldrttmz dnecekler. Kast olduunu dnrlerse hesap sorarlar.
-Hesab katile sorsunlar Helin.
     Ali Abdullahta Helin gibi dnyordu.
-Bu cinayet bamza dert aabilir Orhan. ngilizlerle grp durumu anlatmak lazm. Aalar zaten tedirginler. yice dnp mantkl hareket etmeliyiz. Ortaklk tehlikeye girebilir.
     Baklarn Heline evirdi.
-Helin sen ngilizlerle temasa ge, ne dndklerini renmeye al.
-Tamam aabey. Baka bir ey yoksa ajansa gitmem lazm.
-Helin, sen iine bak. Kolay gelsin.
     Helin odadan ayrlnca Ali Abdullah koltuundan kalkt.
-in var m Orhan? Biraz konualm.
     Birlikte aaya indiler. Bahede yrmeye baladlar.
-Alberi sen mi ldrttn Orhan?
Orhan Metin cevap vermedi. Ama armad da.
-Sebebini syleyecek misin Orhan?
-Beklenmedik ekilde hayatmza giren srprizleri sevmiyorum aabey. Alberin ilikilerini biliyorsun. oktan hak etmiti.
-Srpriz derken kastettiin ne Orhan?
     Orhan Metin ksa bir an dnd.
-Drt sene nce gnlne Londraya gittin, geri geldiinde para baronlaryla ortak olduumuzu syledin. Bir ay sonra Alber, ondan bir ay sonra Helin kucanda bir bebekle geldi. Neymi bebei sokakta bulmu evlat edinmi. Bence bunlar tesadf deil aabey. Sence?
     Ali Abdullah ikna olmamt. Kardeinin gzlerinin iine bakt.
-Daha ikna edici bir aklama bekliyorum Orhan.
-Benim dnceme gre Alber, Heline zellikle yaklat. Kandrd. Adam istihbarat. Beklerim. Amac bizi ortakla ikna etmekti. Daha kts ne biliyor musun aabey?
-Bilmiyorum Orhan, ne?
-Evlat edindim dedii ocuk Helinin kendi ocuu.
     Ali Abdullah arm gibi yapt.
-Bu kanya nasl vardn?
-DNA testi yaptrttm. Sonu pozitif. ocuun babas Alber. Bunu tahmin edebilir miydin?
-phelenmitim ama. Alberi ldrme sebebin bu mu?
-Baka sebebe gerek var m sence aabey? Ortada nikhsz, gayri meru bir ocuk var. Yetmez mi?
-Senin de nikhsz ocuklarn var Orhan. Babam 69 yanda 5 kadndan 10 ocuk yapm, nfusta hala bekr grnyor. Teknik olarak hepimiz nikhsz ve gayri meruyuz.
-Bunlar ayn kefeye mi koyuyorsun aabey? Sana inanamyorum.
-Hi bir eyi ayn kefeye koymuyorum Orhan. Alber, benim iin nemli deil. Helin bir hata yapm. Ne yapaym ldreyim mi? Helini lisede yurt dna gndermekle bu tr bir hayat tarzna biz ynlendirdik Orhan. Benim bildiim, babas belli olmayan ocua gayri meru denir. Nikh dediin nedir ki: karlkl verilen szler. Alt st bir czdan deil mi? Hata yapan kardeimiz Orhan. Hepimiz hatalar yapmyor muyuz? Olaya dini adan bakyorsan eer babam ve halalar hari, aile olarak dini yaay ve dnceye sahip deiliz.
     Orhan Metin gld.
-Alberi ortadan kaldrttm iin bana kzmana gerek yok o zaman.
-Alber bir sre daha yaasa iyi olurdu Orhan. lm ngilizleri stmze ekecek. Zarar grebiliriz.
-Kimsenin bize zarar vermesine izin vermem aabey merak etme.
-Sre istediimiz gibi geliirse izin vermezsin Orhan. ngilizlerin tek orta biz deiliz. Adamn kark ilikileri vard biliyorsun. Beklemekten baka aremiz yok artk. Bekleyip greceiz. Her zaman sylyorum. nce dn, bana dan sonra harekete ge diye. Neyse olan oldu. Turuldan haber var m?
-Yok aabey. Yerini kime verelim.
-En uygun aday Ali deil mi?
-Ali hakknda hala phelerim var aabey.
-pheleniyorsan yaknnda olmas daha iyi. Gvenlie genel mdr yap. Gz nnde olur.

29 Eyll 2013

Ali kafa iznindeydi. Dn gece ksa ama ok rahatlatc bir uyku uyumu, dinlenmiti. Uyandnda niyeti sahile gidip gzel bir kahvalt yapmakt. Telefonu alnca niyetini ertelemek zorunda kald. Kk Aa aryordu.
-Alo.
     Telefonun dier ucunda Ayhan Tatekin nam dier Kk Aa vard.
-Ali Bey Z Bank ar Merkezinden Ayhan. Bankamzn, siz deerli mterimiz iin hazrlad kampanya hakknda size bilgi vermek iin aryorum. Msait miydiniz?
-Msaitim Ayhan Bey. Dinliyorum.
-Kampanya detaylarndan nce bir konu hakknda bilgi vermeniz mmkn mdr Ali Bey?
-Elbette Ayhan Bey.
-Hesap ekstrenizi incelediimde ok fazla otomatik deme talimat bulunuyor. Size vereceimiz kredi iin u an itibaryla yeterli bakiyeniz bulunmuyor Ali Bey. ubenize uramanz gerekiyor. Mmknse bugn. yi gnler.
-yi gnler. Bir saate oradaym. Ali evden Dn gece ok rahat uyudum. Bu gece de rahat uyuyacam Kk Aa. Sana ramen. Syleyeceklerini merak ediyorum. dncesiyle kt. Morali yksekti.
     Ali ve Kk Aa her zaman ki balant evinde bulutular. Kk Aann morali bozuktu.
-Sen ne yapmaya alyorsun Ali?
-Ne yapmm Kk Aa?
-Alberi niin ldrdn?
-Reddedemeyeceim bir teklif geldi. Canma minnet oldu.
-Kim? Ne teklifi?
     Alinin sinirleri oynamaya balamt. Dik dik cevap verdi.
-Orhan Metin Alberi ldrmemi istedi. Karlnda kasadaki paray ve gvenlik mdrln teklif etti. Alberin bize yaplan eylemin organizatr olduunu sylememi miydin? Dnmeden kabul ettim. Tatmin oldum. Bilmeni isterim dn gece ok rahat bir uyku uyudum. Baka?
-Samalyorsun Ali. Senden byle bir infaz istemedim.
-Ben samalamam Kk Aa. Anlamamz neydi? Sen bana hedef gstereceksin, bende imha edeceim. ntikam iin seninle almay kabul ettiimi unutma.
-Haimi niin ldrdn?
-Yanl zamanda yanl yerdeydi. ahit brakmadm. Haim ortaklardan biri deil mi?
-yle ama bu infazlar gereksizdi. Ban belaya sokabilir.
-Orhan Metin Alberden baka bir sebeple pheleniyordu. Karlamaya gelenleri bilmek istedi. Havaalanna gittim. Hava alannda Alberi karlamaya gelen araba vard. Holdingin arabas, Turul ve Helin.
-Turul gvenlik mdr, bunda ne var?
-zel aracyla gelmiti.
-Helin?
-Aracnda gizlenmiti. Mesaj attm havaalanndan ayrld. Turul irket aracn takip etti. Alberin evindeyken Haim geldi. Bir saat sonra ayrldlar. En son Helin geldi. Orhan Metin sebebini sylemedi Alberi ldrmemi istedi. Kar karsam gven kaybederdim. Artk srrna ortam.
     Kk Aann kafasnda, kuyruu birbirine dolamayan tilkiler harekete gemiti.
-Alber nemli biri Ali. Alberin lm ngilizleri kzdracaktr. Karaahinlere ceza kesecekler. Byk bir ceza. Arada kaynaman istemem.
-Bir ey olmaz Kk Aa, merak etme.
     Kk Aa uzun zamandr aklnda olan soruyu sordu.
-Ben lrsem zlr msn Ali?
     Ali dobra dobra cevap verdi.
-zlmem Kk Aa. Beni hayal krklna urattn. Bu ie girerken byk hayallerim vard.
     Kk Aa byle bir cevap beklemiyordu. aalad.
-Ne hayali Ali? Ne samalyorsun?
-Estetik ameliyat olup mafya da ykselecek, baron olacaktm. Baron babamn lmyle milyar dolarlk bir servetim olacakt. Geldiimiz durumda ancak ofr olabildim.
     Kk Aa sinirlerine hkim olamad. Glmeye balad.
-Ha.Ha.Ha. Sama esprilerle beni sinirlendirmeye mi alyorsun Ali?
-in iinde kara mizah olmasa sinir krizi geirmem an meselesi Kk Aa. yldr doru drst uyuyamyorum. Sorduun soruya gelirsekEvet yatanda lrsen zlmem. lm hepimizin bana gelecek. Ama ldrlrsen zlrm.
Ali duygusuz tecrbeli istihbaratya bakt.
-Sen ldrleceksin Kk Aa. Seni meslektalarn ldrecek. Tandn, altn, belki yetitirdiin insanlar. Maalarnz uzun sre Amerikallarn dedii doru mu?
-Olmu yle bir eyler. Bilmiyorum.
-Yabanc istihbaratlar iinize ok fazla adam yerletirmilerdir. Bunlardan birileri seni ldrtecek. Ardndan hain olduun, devlet srlarn sattnla ilgili dosyalar yaynlanacak. Kamuoyu maniple edilecek. Milyonlarn sana kfr etmesi salanacak. te buna zlrm. Gemiini bilmiyorum. Ama benim operasyonumla snrl olmak zere vatansever olduunu dnyorum. Vatansever olarak ldrlmene zlrm. Yeterli mi?
-Yeterli Ali, krc ama yeterli. En ufak bir zarara urarsan ben ok zlrm Ali. Dikkatli ol.
-Olurum Kk Aa. Haberleme kanallarn deitirsen iyi olacak. Peimde biri daha var.
-Kim?
-Bilmiyorum. Orhan Metih benden iyiden iyiye pheleniyor. Sradan bir uzman avu olamayacam dnyor. Bir ekilde benden kurtulmaya alyor olabilir. inde bulunduum duruma gre inisiyatif kullanr gereini yaparm. Suphiye operasyon yaptm. Gven kazanmam gerekiyordu. Burak ayl ya operasyon yaptm gven kazanmam gerekiyordu. Alberi ldrdm srra ortak oldum. Mantkl olmasa da doru olduunu dndm eyi yaparm. Bundan sonras iin varsa, plann sylersen bir orta yol bulabiliriz.
-in banda tek hedefim planm intikamn alman iin sana yardm etmekti. Geldiimiz durumda Karaahinler imha edilecek hedef olmaktan kt Ali. Dostlarn ve dmanlarn takip ederek Paralel Yapy zebileceimizi dnyorum. likilerini zmemiz iin ksmi koruma altna almamz gerekiyor. Bu bakmdan yaptklarn doru. Ama karmzdaki dmanlarn bykln unutmaman lazm. Hayatn daha fazla tehlikeye atmak istemezsen sana hak veririm. Plan benim planm, riske girmesi gereken benim.
-Paralel dediklerinin bize yaplan eylemle alakalar var m?
-Size yaplan eylemi ngilizler planlad. Paralelciler hem ngilizlerle hem Amerikallarla ortak. Eylem rgt rahatlatt. rgt batl devletlerin ortak holdingi. Dmanlarmz bir birleriyle ortaklar.
-Karaahinlerin ilikilerini zersen dmanlarmza zarar vereceiz. Doru mu anlamm?
-Doru Ali. Karaahinlerin piman olduklarn dnyorum. Bizim iin alrlarsa dmanlarmza ciddi zarar verebiliriz.
-O zaman devam edeceim Kk Aa. Kaybedecek bir eyim kalmad. Aile bildiim tm arkadalarm kaybettim. Gelecek iin bir beklentim kalmad. Dediim gibi iinde bulunduum durum neyi gerektirirse onu yaparm. Yarglama sorgulama. Ganimeti kasaya koydum.

30 Eyll 2013
     Kk Aa birlikte alt kiileri ya kendi mekanlarnda ziyaret eder veya randevulat d mekanlarda grrd. nsanlar ayana armaktan hayatnn her annda nefret etmiti. Avukat Hakk Aslanla randevulat mekan bir lokantayd. Sradan insanlarn yemek yedii bir esnaf lokantasnn ikinci katnda, le yemei iin randevulamlard. Lokantann sahibi Kk Aay Ayhan Bey olarak tanrd. Mesleini bilmezdi ama tipinden d ilerinde altn tahmin ediyordu. Bu yzden onlara kuytu bir masay ayrmt. Hakk Aslann avukat olduunu da biliyordu. Birka kere ii dtnde yardmc olmutu. Garsonlar sk sk tembihlemiti. Masann etrafnda dolamak, ikide bir, bir isteiniz var m diye sormak yasakt.
-Naslsn Hakk? lerin nasl?
-yiyim efendim teekkr ederim. Siz naslsnz grmeyeli?
-Teekkr ederim Hakk. Bildiin gibi. Hayrdr inallah. Grelim diye mail atmsn. Hayr m?
     Avukat Hakk Aslan tm avukatlar gibi sinirlerine hakimdi ve gerek bir poker surat vard.
-Hayr efendim. zledim desem belki inanmazsnz ama sizinle konumay seviyorum. Hem sohbet etmek hem de bilgilendirmek istedim. Eer
-Yok, Hakk yok. Acil bir iim olsa zaten gelmezdim. Benimle konumak istemene sevindim. Dorusunu sylemek gerekirse hem konumay hem dinlemeyi severim. Pek ok insan gibi. Senin de gayet iyi bildiin gibi benimle konumak insanlar iin tehlikeli olabilir. Eee. Anlat bakalm neler yapyorsun?
-Bizim ileri bilirsiniz efendim. Rutin iler. cra, boanma. Sabah adliye leden sonra mvekkil ileri. Aratrmaya devam ediyorum. Dosya epey kabard. Bu adamlar hukuk camiasnda tahmin edilemeyecek bir g elde etmiler. Korkutucu bir g. Hi tahmin edilemeyecek kiiler bunlarla har neir.
     Kk Aa imekten hayat boyunca zevk ald mercimek orbasn kaklad.
-Hukuk camiasndan ok daha fazlas emniyet te Hakk. Hukuk camiasnda her fikirden insan vardr. Devlet, tehlike olarak grmezse kimsenin fikir ve inancna karmaz. Paralelciler tehlike haline geldiler. Ergenekon ve benzeri soruturmalarda kendilerini aka gsterdiler. Yaptklar maniplasyonlarla siyasileri de etkilediler maalesef. Hukuk camias dier her kurumdan nemli nk tm hayatmz hukuk ynlendiriyor. Hukuk, doumdan lme keder hayatn her alannda.
     Hakk Aslan merdivenlerden kendilerine bakan garsona iaret etti. Yemek servis edilene kadar konumadlar.
-Fazla bilgili deilim ama bildiim kadaryla lkemizdeki dindar insanlar kural olarak devlet yanlsdr. Bu duruma nasl geldik efendim?
     Hakk Aslann merak ettii konu Kk Aann uzmanlk alanyd.
-Birileri tarafndan Devlete Dman Lazm mant her zaman uyguland Hakk. Cumhuriyetin ilk dneminde milliyetilik fikri devlet kademesine hakimdi. 1940l yllarda milliyetiler dman ilan edildi. Daha sonra komnistler ve dindarlar. lkede bar iinde yaayan insanlar byle byle maniple edilerek, birbirlerine dman edildiler. Meslee ilk baladm yllarda iki gurup temel faaliyet alanmzd. Komnistler ve dindarlar. O gnden bu gne tm dini guruplar inceledim. Kitaplarn okudum, sohbetlerine katldm. Yeterince bilgi sahibi olduumu dnyorum. lkemizdeki cemaat ve tarikatlar devlet yanlsdr. Daha dorusu devletle kavgal deildir. Tm fikir ve ideolojilerin amac devlete hakim olmaktr. Tarikat ve cemaatlerin hepsinin topik olarak byle bir amalar vardr. Silsilesi ve gelenei olan tarikatlar hi bir zaman devlete hakim olma amacyla almazlar. Tarikatlarn asl amac dini manada ideal insan yetitirmektir.
-Camiay tarikat olarak deerlendiremeyiz o zaman efendim, yle deil mi?
-Haklsn Hakk. Bu gurup tarikat deil. D gler her zaman dini guruplara szmaya almlardr. Silsilesi ve gelenei olan tarikatlara dardan kolay kolay mdahale edilemez. Tarikatlardaki oto kontrol ve eyhe itaat kltr buna engel olur. Cemaatler byle deildir. Cemaatlerde tasarruf, silsile ve gelenek olmaz. Az laf yapan herkes ksa srede bir cemaat kurup rgtlenebilir. Camia ilk ortaya ktndan itibaren bir Amerikan projesi. Batl akl hocalar ve dostlarnn destekleriyle hem devlette hem zel sektrde ve toplum iinde byk bir nfuz elde ettiler. Bunlar kendileri gibi dnmeyen dini guruplara da dmanlk ediyorlar. lkedeki her insann inancn yaama ve anlatma hakk olmal bana gre. Kstlanan her fikir daha sonra lkenin bana bela olur. stihbaratta bu guruptan olduu halde iki ien, namaz klmayan, oru tutmayan yani dini hayat olmayan insanlar var. Kriptolar her kurumda benzer ekilde alyorlar. Bu slam dininin temel felsefesine aykr Hakk. slam dininin temel kurallarna ve felsefesine aykr davranan kiinin dini argmanlarna nasl inanaym?
-Efendim bu adamlarn argmanlarna inanan o kadar ok kii var ki inanamazsnz.
-nanrm Hakk. nsanmz sz konusu ise her eye inanrm. Bu adamlar tezgah salam yere kurdular nk. Risale-i Nur olarak bilinen kitaplar okuyarak baladlar. Salam bir temel zerine bina kurmaya baladlar anlayacan. Meslek hayatm srasnda Bedizzaman Said Nursinin hayatn inceleme imknm oldu. Geldiimiz durumda Said Nursi ile bu adamlarn alakalar yok. Ama algy yle oluturduklar iin herkes bunlar nur cemaatinden zannediyor. Said Nursi hayat boyunca resmi grev almam birisi. Midesine devletin paras girmemi. 1925-1950 aras hayat cezaevi ve srgnle getii halde devlete kar muhalif bir sylemde bulunmam. Bilinenin aksine eyh Said isyanna destek vermemi. En mehur szlerinden birisi Euz billahimineeytanirracim ves siyasete yani eytann ve siyasetin errinden Allaha snrm olan bir din aliminin yolundan gittiini iddia eden camiann geldii durum tam anlamyla iler acs. Camia kk bir gurup iken bu gnknden farklyd. Ama iin iine para girdi. Camiann taban stnden ok farkl. Tabanda ki ibadet ve samimiyet tavanda ihanet ve servete dnm durumda. Adalet camiasndakilerden biliyorsundur.
-Biliyorum efendim. Ortam Murat mesela. Ben de dini hassasiyetimin olduunu syleyemem, ama Murat benim kadar bile hassas deil. Ama camiann iinde. Sk sk toplantlarna gider, ba toplar, bunun karln elbette ki para olarak alyor. Yemesi, imesi ve yaaynn camiann bilinen imajyla alakas yok. Takiyye denilen ey bu olsa gerek.
-Aynen yle Hakk. Sen bilgi toplamaya devam et. u anda yapabileceimiz tek ey bu zaten. Elimizdeki bilgilerle siyasi iradeyi ikna edebilirsek her ey farkl olacak. Biraz ge ama her eyin istediimiz gibi olmasn ummaktan baka aremiz yok. Bana bir ey olursa
     Hakk Aslan masann stne parmayla vurdu.
-mrnz uzun olsun efendim, byle konumayn. Siz olmasanz halimiz nolur?
-Su akar yolunu bulur Hakk. Bana bir ey olursa ne yapacan biliyorsun.
-Emredersiniz efendim. Tatl alrz deil mi?
-yi olur Hakk. Burann stlac gzeldir.

30 Eyll 2013 Savc Aytekin Tuncayn evi. 20,20

Aytekin Tuncay ounluu Adliye ve Emniyet mensuplarnn oturduu bir sitede yayordu. Zil alnca giriteki krmz dmeye basp apartmann d kaps at.
     Kapy ap bekledi. Asansrden inenleri bekliyordu. Asayi ubeden Komiser Abdullahn beraberindeki eski tip brokrat bykl orta yal adam selam verip elini uzatt.
-Merhabalar sayn savcm. Ayhan. stihbarattan.
-Merhaba Ayhan Bey.
-yi akamlar Savc Bey.
-yi akamlar Komiser. Buyurun.
     Komiser Abdullah salona gemeden seslendi.
-Komiser bize kahve yapabilir misiniz? Scak su hazr.
     Salona geip istihbarat Ayhann karsndaki koltua oturdu.
-Sizi dinliyorum Ayhan Bey. Komiser bana ok nemli eyler syleyeceinizi syledi. Merak ettim. Niin adliyede deil de evimde grmek istediinizi syleyerek balayabilirsiniz.
-Adliyeye gelemezdim savc bey gvenli olmazd. stemediim herkesin haberi olurdu.
-Adliyeden bahsediyoruz Ayhan Bey. Kurumumda herkesin istemedii kiiler vardr. Hkimler ve savclar. Sizin istemedikleriniz kimler merak ettim.
-Konumamzn ilerleyen srecinde bahsedeceim savc Bey. ncelikle ba sal dileimi kabul edin ltfen. ki ay kadar nce nianlnz bir kazada lm.
-Teekkr ederim Ayhan Bey. Evlilik hazrl yapyorduk. Kaza ite. Ne yapabiliriz ki?
-Balamadan bir soru sormak istiyorum savc bey. Vereceiniz cevaba gre konumaya devam edeceim. Camia hakknda ne dnyorsunuz?
-Soruyu sorann zihniyeti ve sfatna gre deiir Ayhan Bey. Meraknzn sebebini renebilir miyim?
-Siyasi fikrim yok savc bey. Son nefesine kadar devletin bekas urunda ve yasalar erevesinde grevimi yapan bir istihbaratym. Sorma sebebimi anladnz. Dncenizi renebilir miyim?
-Mesleki olarak bir dncem yok Ayhan Bey. Ben kanunun su sayd fiiller ile ilgili olarak yaplan ikyetler veya re sen alrm. Sorduunuz gurup hakknda bir ikyet dosyas yok. Gazete haberleri ve baz televizyon kanallarndaki konumalar kast ediyorsanz soruturmann temeli delildir. Kiisel grlerle kii veya guruplara dava alamaz. Aratrma yaplamaz.
     Aytekin Tuncayn azndan kanlar Kk Aann her zaman savunduu ve asla kar kmayaca fikirlerdi.
-Kiisel grnz nedir savc bey?
-lkenin genel durumunu gz nne alrsak dini guruplar hakknda kiisel gr belirtmem uygun olmaz. Resmi olarak yasak olsa ve gemite dini propagandayla ilgili bir ceza maddesi olsa da dini guruplar lkemizin bir gerei. Prensip olarak dini guruplar hakknda fikir beyan etmem.
     Konuma Kk Aann istedii yne doru gidiyordu.
-Kendilerini camia, hizmet gibi adlandran bu gurup felsefe olarak dini bir gurup olmaktan oktan kt savc bey. ok byk bir su rgtne dnt desem.
-Sadece glerim Ayhan Bey. Delilsiz sulama ne sizin ne benim iim deil.
-Delilsiz deil savc bey. Kiisel grlerimle kimseyi sulamam. Peki, size bir hrszlk etesinin bu gurup tarafndan yldr korunduunu, emniyette ki gurup yelerinin uyuturucu ve silah kaaklna gz yumduunu sylersem.
     Yannda getirdii plastik dosyay sehpann stne koydu.
-Bu dosya yaklak ay nce tarafmdan hazrland. stanbula uyuturucu ve kaak silah sevkiyatyla ilgili bilgiler emniyet birimlerine ulatrld. Dosya ieriini incelerseniz plaka ve fotoraflar iddiam ispatlar. Ama emniyet gnderdiimiz istihbarat ciddiye almad.
     Aytekin Tuncay istihbaratlar pek sevmezdi.
-Bu kadar m?
-Bu gurubun, yelerinden, ye derken dernek yeliinden bahsetmiyorum savc bey, ie yerletirdikleri emniyet personelinden dzenli olarak ba ad altnda para topladn biliyorum. Ba toplama ii btn kamu kurumlarnda yaplyor. Adliye bu kurumlara dahil.
-Maksadnz ayorsunuz Ayhan Bey.
     Kk Aa srarcyd.
-Maksadm amyorum savc bey. Biliyor olmalsnz. stihbarat grevlilerinin banka hesab yoktur. Maamz elden alrz. altm kurumda her maa gn baz alanlardan nakit para alndn biliyorum.
-Kim alyor?
-Karabulut kod isimli istihbarat topluyor. Cuma gn akam stlerine teslim ediyor.
     Aytekin Tuncay bir anda alglayamad.
-st? Blge Bakanna m?
-Hayr, savc bey Arnavutky taraflarnda bir kyde ikamet eden birine teslim ediyor. Her hafta Cuma gn mafya rgtlenmelerinden alnan paralar ayn kye gtrlyor. Bu ba toplama ii her i kolunda yaplyor. Net miktar bilmiyorum. Arnavutkyde toplanan paralar belirli aralklarla camiann bankasna naklediliyor.
-Komplo teorilerinden bahsediyorsunuz Ayhan Bey.
     Tecrbeli istihbarat inanlmas zor eylerden bahsettiinin farkndayd.
-Sylediim hi bir cmle komplo teorisi deil savc bey.
     Kk Aa gerilmeye balamt.
-Mesela nianlnzn ldrlmesi komplo teorisi deil.
-Nianlm trafik kazasnda ld. ldrlmedi,
-Herkes byle dnyor ama ben gerekleri biliyorum savc bey.
     ki aydr yaadklarndan sonra Aytekin Tuncay tm dikkatini Kk Aaya yneltti.
-imdiye kadar duyduum en sama komplo teorisinin hem devamn, hem sahibini bilmek istiyorum.
-Nianlnz olan Kadn Doum Uzman Doktor ule Albayrak kulland arabayla kaza yapt ve kurtarlamayarak hayatn kaybetti. Olay yeri incelemenin ilk bulgularna gre kaza arabann fren sisteminde ortaya kan bir arza sebebiyle olabileceiydi. lk incelemeye gre fren sistemindeki hortum ve kablolardaki atlama sebebiyle fren hidrolii boald iin ara sefer halindeyken fren boald. ule Albayrak aracn kontroln kaybederek kaza yapt. Bilirkii raporu anlattklarm destekliyor. Yanlyor muyum?
-Yanlmyorsun Ayhan Bey. Arabann fren sistemindeki arzann gerek sebebi aratrlyor. Fren sistemindeki paralarn kalitesiz malzemeden yaplmasnn kazann asl sebebi olma ihtimali zerinde duruluyor. Rapor bu ynde verilirse satc retici ve satc firmay dava edeceim.
     Kk Aa emin olduu konularda net konuurdu.
-Arabann fren sistemindeki btn paralar orijinaldi ve bir arza falan yoktu savc bey. Kz arkadanz bir suikasta kurban gitti.
     Aytekin Tuncay iyice gerilmiti.
-Konumalarn iddiann ok tesine geti Ayhan Bey. spatlayamadn iddialarn iftira olduunu ve su tekil ettiini biliyor olmalsn.
-Biliyorum savc bey. stihbarat olduumu sylemitim. 32 yllk meslek hayatmda ispatlayamadm bir iddiada bulunmadm. Gnlnz rahat olsun.
-Seni dinliyorum Ayhan Bey. Adli Tp ve Olay yeri incelemenin bulamad delillere nasl ulatnz syler misiniz?
-Savc Bey eer birisi kz arkadanzn arabasnn fren sistemiyle oynad ve baz deiiklikler yaptysa, mesela orijinal hortumu atlak bir hortumla deitirdiyse Diyelim ki ben olay ncesi baz grntlere ulatm.
-Kim yapt bunu?
-Artk yaamayan sabkal bir oto tamircisi savc bey. Murat Dalaman adndaki tamirci, kz arkadanzn lmnden ksa bir sre sonra faili mehul bir cinayete kurban gitti.
-Kendini savunacak canl birine iftira atsan daha mantkl olurdu Ayhan Bey.
-Murat Dalaman sa kalmay baarsayd itiraf kasetini nnze koyardm ancak sahipleri erken davrandlar.
-Klasik istihbaratsn Ayhan Bey. Kafanda komplo teorileri cirit atyor. ulenin tm hayat doktorluktu. Dman olmayan bir doktoru kim, niin ldrtsn ki? Samaladnn farknda msn?
-Laptopunuz var m savc bey? Gznzle grn.
     Aytekin Tuncay yatak odasndan getirdii laptopu sehpann stne koyup at. Kk Aann verdii flash diski takp izlemeye balad.
-Bu grntler iin izin belgeniz var m?
-Grntler yasa d savc bey. Gizli kamera baka bir takip iin oraya konulmutu. Tesadfen haberdar olduk.
-Bu grntleri bana seyrettirmekle su ilediniz Ayhan Bey. Hakknzda ilem balatacam.
-Siz bilirsiniz savc bey. Kimi takip ettiimi sormayacak msnz?
-Sormayacam Ayhan Bey. Mahkeme izni olmadan kayt yaptrdnz iin su ilediniz ve cezasn ekeceksiniz.
-Benim iim bu savc bey. phelendiim herkesi gizli takip etmek. Gizli bir soruturmay deifre etmenin en kolay yolu resmiyettir. Gizli kameray bir savcy takip etmek iin koymutuk otoparka.
Yllardr dedikodusu yaplan bir eylemi birinci azdan duymak Aytekin Tuncay artt. Bu ne cretti byle?
-Sen bana savclar takip ettiini mi sylyorsun?
-Adliye bata olmak zere st dzey devlet grevlilerini takip etmek kurum ii bir prosedr savc bey. Malum rvet hem lkemizin hem de dnyann bir gerei. Merak etmeyin sizi takip etmiyoruz. Sosyal ve mesleki hayatnzda merak edilecek bir durum yok. Geen sene nianlnzla Antalyada tatile gittiniz. Otel cretini cebinizden dediniz. Yaknlardaki baka bir otelde baka bir savc kald. Tatil parasn bakalar dedi. Ayn savcnn bir haftalna Dubaiye tatile gittiini biliyoruz. Tatil paras yine camiaya yakn i adamlar tarafndan dendi. Bu savcy tanyorsunuz. Ergenekonun kudretli savcs.
-Basavc vekili Zekai Savc?
-Evet. Savc Bey, Zekai Savc nianlnzn arabasna mdahale edildii gn hastanedeydi. Kz arkada nianlnza muayene olurken zel arabasnn iinde otoparkta bekledi. Zekai savc gibi Ahmet, Sadri ve Halil savclar da temiz deiller savc bey. Camia olarak bilinen Amerikan projesi rgt iin alyorlar. Bu sylediklerim, ayn zamanda sayn Mstearn yani kurumumun grdr. Sylediklerimi ciddiye alr ve aratrrsanz bana hak vereceksiniz. sterseniz Savc Ahmet Doanalpi camiaya girecekmi gibi yoklayn. Bakalm neler olacak? Unutmadan savc bey Komiser Abdullah Bey benim iin alan bir deildir. Rica edince sizinle grmem iin yardmc oldu sadece. Tekrar benimle grmek isterseniz Abdullah Bey bana ular. Aylk Emniyet brifinglerinde gryoruz kendisiyle. Msaadenizi istiyorum. yi akamlar.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn polisiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Bereli 25
Bereli 28
Bereli 30
Bereli 33 Final
Bereli 21
Bereli 32
Bereli 29
Bereli 31
Bereli 23
Bereli 24

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Mankurt simli Romanm
Terk Edilmi Romanlar Bitenlerden Daha Vaatkr.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
slam Felsefesi - slamn Felsefesi - Mslmann Felsefesi [Deneme]
Selefiler - Reformcular [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - Reform - slamda Reform [Deneme]
Kelimeler - Kavramlar - Oryantalistler [Deneme]
Amatr Yazarn ilesi [Deneme]
Yaratc - Yaratma [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - Kelam lmi [Deneme]
Zafer Toprak Syleisi - Tarih [Deneme]
Elfaz - I Kfr [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - nsan Anlatan Bir Kelimedir [Deneme]

MUSTAFA ESER kimdir?

50 YAINDAYIM. MEMURUM. K OCUUM VAR.

Etkilendii Yazarlar:
HERKESTEN VE H KMSEDEN

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | MUSTAFA ESER, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.