..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Umutlar, tersine evrilmi anlardr. -Anonim
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Anlar > Ya Irmak

27 Temmuz 2023
ekyatalt Romanlar II  
Ya Irmak
Yakup Kadri Karaosmanolunun Hep O arksn okuduka, Roman diyordum kendi kendime, silinip gitmi, herkesin artk unutmu olduu aclar anlatmal Niye peki? Vallahi hi bilmiyordum niyesini, nedenini, nasln Bakalarnn fark etmedii, hissedemedii aclar yzlerine arpmak houma gidiyordu belki de kim bilir

:EBD:
Nurullah Ataa bakarsak, baz romanlar baz yalarda okunabilirmi. Kendi kendine dert yanyor: Dorusu o yamda, Alexandre Dumasy okumu olmay isterdim, daha peinyarglar edinmeden; ok elendirirmi; imdi bile Silhrleri alsam da okusam dediim olur. Olabilir mi? Artk onun gzelliine inanabilir miyim? Okuyup holansam bile gerekten bir glmseme ile okurum. Hani u stnlk glmsemesi Utanrm o glmsemeden de ciddiye alamayacam kitaplarla vakit geirmeyi sevmem. der

Gerekten de belli olmaz, hi nemsemeyeceimizi dndmz eski bir roman, hepimize bir ufuk aabilir iin dorusu tam olarak bu. Mesela Selma ve Glgesi Meyyet Hanmlarn nohut oda bakla sofa evlerinde bir film eridi gibi belleimden geirince Selma ve Glgesini Peyami Safann da nemsemediine tank oluyorum. Dnn ki bu eser srf para karlnda yazlm. Hatta yazar, kendi adyla deil de Server Bedi adyla kaleme alm. Oysa Selma ve Glgesi Trk Edebiyatnn ilk kadn vampir romanlarndan biridir bana gre. Bu zellii onun ilk gotik roman olmasn da salyor. Hikaye, stanbul Boaziinden balayp Venedikte son buluyor. Selma ve Glgesini bugn bile severek okuyabileceimi sylesem Sana yle geliyor diyebilirsiniz belki ama ben srarla haz duyacamdan emin olduumu tekrar sylemek istiyorum.

Bundan 7-8 yl nce Ahmet mitin romanlarn alp okumaya balamtm. Srf kendisiyle tanklmzdan hemehrim olmasndan ve Taksimdeki ofisine ziyarete gitmiliimden belki de Kitaplarn nasl yazd hakknda bilgi sahibi olduum iin eserlerini okumay canm ekmiti. Sanyorum Ahmet mit bu lkede polisiye edebiyatn en iyi kalemlerinden biri. Ancak keke sayn mit, dneminin Selma ve Glgesine kaytsz kalmasayd demeden edemiyorum. Hatta kendisine bu romanlar hatrlattmda bu kitaplardan istifade etmedii iin zldn de dile getirmiti.

Her ne ise Uzun lafn ksas gerek sandk gerekse ekyatalt romanlar hibir zaman yabana atmayn diyorum! Ben atmyor, atamyorum. Bugn birok eser hala gzmn nnde dolanp durur. Dn Taksimte bir sahafa uradm. Bu sahafn mekannda tavana uzanm raflarda sra sra dizilmi bir sr eski romanlar vard. Romanlarn hepsi zenle dizilmi. Tozlar alnm, srt ksmlar ypranmam. Gerek Trk romanclarnn eserleri arasnda Handan ok sevdiimi eski yazlarmda dile getirmitim. Yani Handan okuyup sevdiimden de deil; kapandaki o kzl sal gen kadna ve sisli Londraya olan ilgimden kitaba kar zaafm var.

Halide Edib Advarn romanlar da var bu kk sahafta. Kapa illstrasyonsuz, arbal Ateten Gmlek; romandan ok, ince bir hikye kitabn andran Yolpalas Cinayeti; kapa yine resimli Dner Ayna. Andm kitap yan yana yerletirilmi, boyuma denk gelen bir rafta gz krpyor bana. Ne zaman denk gelsem illaki Handann sayfalarn kartrrm. Szcklerin, sylenenlerin anlamlarn tam zememekle birlikte, bir eyler, hznler, sabuklamalar, kalp arlar bende iz brakacakt: Btn hislerimde siyah bir perdeye benzer bir arlkla urayorum. Handan, Handan. te beni en ok bu isim sarsyor! Bu Handan benmiim. Fakat ne tuhaf, Handan iimde kaldramadm perdenin arkasnda gizli.

Boyumun eriemeyecei baka bir rafta Hseyin Rahmi Grpnarn romanlar var. psevdi, Kuyruklu Yldz Altnda Bir zdiva, galiba Utanmaz Adam. Bunlar, yanl hatrlamyorsam Hilmi Kitabevinin 1940lardan kalma yaynlar zira tm kapaklar resimsiz, daha dorusu, hepsinin kapa bir rnek, ortada Hseyin Rahminin kk bir portresi, tabi her birinin rengi farkl

Kitapevinde kitaplara bakan baka bir kitapsever de Hseyin Rahmi hayran sanyorum. Ben birine uzanmaya altka ben de bakabilir miyimler Kitab kartrrken kendi kendine konumalarnn arasna Hseyin Rahminin kiilerinden benzetmeler yapp duruyor. rnein filan komumuz hanm, bilmem ne romanndaki kocakar olup kar, bu benzeyiten, bu benzetmenin neyinden holanp haz duyuyor bu da benim iin ayr bir merak konusu Yzmde zoraki bir glmseme ile iyi okumalar deyip baka raflarn yanna getim.

Bu rafta da tek tk ciltli romanlar var. Arif Bolat Yaynevinden Croninler, mehur Yeil Yllar, yine mehur Pembe Yllar, hanmlarn o dnemlerdeki sevgili kitab Karanfilli Kadn. Zamannda ok sevilmi olan Cronini bugn ne kimse bilir, ne de tanr Az ilerdeki raflarda da aheser Romanlarn, Yldz Romanlarn kaln kaln kitaplar var. Hepsini gzmn nnde grdke ve roman dendi mi, roman dediin aha byle kaln olur diyesim gelir. Bu kitaplarn kendine zg kokusu baz geceler ryalarma girer. Bazen ryamda, Hseyin Rahmiyi byle kara kuru ama evik, hareketli biri olarak gryorum. Eski ahaptan bir kitapln ortasnda yazar bir kasann iini bir ey ararken gryorum.. Sanyorum moda olmayan baz romanlarn gizli bir hayat var.. ekyatalt romanlarn yurdu, sadece bu sahafta hatrlanmaz elbette. Beyolunda o kadar ok kitap ve sahaf var ki hepsi birbirinden ilgin, birbirinden sevimli, birbirinden gzel. nsann buralardan kas gelmiyor. Yolda yrrken, stanbula geldiim ilk yllarm dnyorum. Marmara Di Hekimliinin, Beiktataki kampsnde Beyolu Kitap Sarayndan aldm ilk romann sayfasna 18/5/1998 diye tarih ve imza atmm. mzam, bugnk gibi okunaksz deil, zene bezene byk harfle balayp son harfin zerine iki nokta koyarak bitirmiim. eyrek yzyl nce, Mays ortasnda aldm bu kitap, benim kendi bama setiim ilk romand! Yakup Kadri Karaosmanolunun Hep O arksn ounuz hatrlarsnz. Ben onu ilk okul retmenim Atilla Tekenin krtasiye dkkanndan bu yana bilir, tanrm. Kk bir ocuk olmama ramen retmenimin elindeki Yaban kitabn uzun sre ay ve sigara eliinde okuduunu hi unutmuyorum. Sanyorum ilk gurbete km olmann ruhuma katt o garip hznle benim de bir Yakup Kadrim olsun istemitim. Hep O arky Varlk Yaynlar okura kazandrmt. Varlkn gzelim, eski, cep kitaplarndan biri Arka kapakta, roman gerekten okumu, zmsemi, hakiki bir editrn kaleme alm olduu da belliydi. Zira tantm yazsnda: Yakup Kadrinin son eseri olan Hep O arky teki romanlarndan ayran balca zellik, vakasnn geen yzyln ortalarnda geiidir. Byk romancmz, imdiye kadar bize hep bildii, tand insanlar, muhitleri anlatmt. Burada hayalini, yetimedii alara kadar uzatarak, saf ve masum bir eski zaman aknn evresinde artk bsbtn tarihe karm bir an hznl iirini bize duyurmaya alyor.

Ama bu ok ahsiyetli eserin bir baka cephesi var: O a yaam olan kadnlarmzn nasipsizliini ve bahtszln da bize kuvvetle duyuruyor.

Arka kapak yazsn, sanyorum Yaar Nabi yazm. Yaar Nabi Nayrn Varlk dergisinin ve yaynlarnn kurucusu, sahibi olduunu bir dostumdan renmitim. Varlk Yaynlar arasnda km her kitab dikkatle okuduunu da yakn dostlar gazetelerde yazar izerlerdi. Bugn, bu zellii hibir yayncmzda gremeyiz sanyorum.. Zira herey bir ticari meta her ey para

Evet, Hep O arky yanmzdaki iletiim fakltesinin bahesinde okurdum genelde. Bizim kampste kimyasal kokular yznden ok fazla duramyordum. Ya Fulyadan sporcular caddesinin sonuna kadar gidip Akaretlerde sahil kenarnda ya da tam tersi istikametindeki Hilton Otelin oradaki parkta kitab okumaya alyordum. Gnlerce sren bu bulumalarda kitapla aramda garip bir ba olutu. Bu dostluu bugn hatrlaynca garip bir glmseme belirdi yzmde Romann o alt bal ok ekici gelmiti; Bir eski devir hanmnn defterinden. Sonra ilk cmlesi yznden yazmaya yelteneceim, svanacam gnlere bir rneklik tekil edecekti; Meer roman yazmak ne g bir imi! te elimde kalem, nmde defter, saatlerden beri evirip eviriyorum, iki cmleyi bir araya getiremiyorum. Ben de getiremedim. Hep O ark belki de gurbette olmann verdii arlk yznden o zamana kadar okuyup da haz duyduum, keyif aldm, ba kurduum tek romand. Szlerinin birounu ilk okuduumda anlamam olsam da kitabn gnl penceresinin bana ak olduunu sezmitim. rnein, Rahmetli Sultan Abdlmecidin onuncu cls enlii gecesi dnyaya gelmi Mnire Hanm ile kampste tanmamzdan bugne, yarm yzyla yakn zamandr, anlarla ykl habersiz bir dostluk kurmuum. Bu yal, sekin hanmefendiyle olan dostluuma hibir zaman halel getirip glgelemedim. Zaten yle eyler pek de yapmda yoktur.

te, Hep O arky okuduka, Roman diyordum kendi kendime, silinip gitmi, herkesin artk unutmu olduu aclar anlatmal Niye peki? Bilmiyordum niyesini, nedenini, nasln Bakalarnn fark etmedii, hissedemedii aclar yzlerine arpmak houma gidiyordu belki de, kim bilir

Kaln salcakla.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn anlar kmesinde bulunan dier yazlar...
ekyatalt Romanlar
Ver Elini Gidelim
Sevgin Yreimde Mihenk Ta
Gel - Git Zaman
Olup Bitenler
Kendi (M) ile Tanmak

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
stanbulu Dnmek
lenmemi Cevherler lkesi: Trkiye
O Kelime!
Hallerinden Memnun Cevherlerimiz
ki Burlu Bir Kale: Zaman!
"Bu Dnya i Oyundur Oyun"
Elma, Yldrm
Aa Deyip Geme!
Bir lk
Duann Gizemli Yolculuu

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gzbebei Turusu [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Szn iei [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Bilemezsiniz [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.