..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Trkiye Cumhuriyeti'nin temeli kltrdr -Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Polisiye > MUSTAFA ESER

10 Austos 2023
Bereli 29  
MUSTAFA ESER
17/25 ARALIK

:BGE:
5 Kasm 2013 Sal

Karaahin Holding Ali Abdullah Karaahinin Ofisi.

Karaahin Holding Ba Mali Maviri Hzma Karaahin Yksek glerek odaya girdi.
-Gnaydn aabey.
-Gnaydn Hzma. Hayrdr sabah sabah?
     Hzma koltua oturdu.
-Mdrlerle falan bir toplant yapalm demitin aabey.
-Ne zaman toplanyoruz?
-Bu hafta sonu planladm aabey. Mavirlerle grtm. Kasm ba itibaryla geici hesaplar hazrlanacak. Gayri resmi bir bilgilendirme toplants olacak. Tamam dersen ve kimlerin katlmasn istiyorsan haber vereceim.
-Holding bnyesindeki irket yneticilerine haber ver Hzma. Vakfn durumunu da sen anlatacaksn. Hava iyi olursa bahede, olmazsa evde toplanalm. Babama da haber verelim. Hem kahvalt hem le yemei iin hazrlk yaplsn. Sabah dokuzda toplanalm. Resmiyet istemiyorum Hzma.
-Tamam aabey. Ben haber veririm.

10 Kasm 2013 Pazar

Ali Abdullahn talimatyla Pazar sabah 08.45 te Karaahin holding bnyesindeki irketlerin yneticileri Abdlkadir Karaahinin evinin bahesine gelmilerdi. Dar serin ama souk deildi. Rutin aile toplants iin gelen aile fertlerinin ve yneticilerin arabalaryla otopark tamamen dolmutu. Ali Abdullah zel dizayn siyah minibsten inerken gzne bir arabadan inen takm elbiseli drt kii dikkatini ekti. Bunlar holdingin kl drtlsyd. Fevzi, Burhan, Serhat ve Rstem. Her zaman kibar, her zaman kontroll, her zaman titiz drtl. Ali Abdullah ofr Hasan Karaya ayrlmamasn iaret etti, drtlye yaklap seslendi.
-Rstem gelsene.
     Nakliyenin mdr Rstem Doan aceleyle yaklat.
-Buyurun Abdullah Bey.
-Etrafna baksana Rstem.
     Rstem Doan aknlkla etrafna bakt. Sorudan bir ey anlamamt.
-Sizden baka takm elbiseli kimse var m?
     Rstem tekrar etrafa gz gezdirdi. Otoparktan kanlar arasnda takm elbiseli, kravatl kendilerinden baka kimse yoktu.
-Yok efendim. Biz..
-Hzma resmiyet istemediimi sylemedi mi size?
-Syledi Abdullah Bey. Biz
     Ali Abdullah la havle ekti.
-Sivil dedim Rstem sivil. Anlamadnz m? Yemek masasnda ceket kravat istemiyorum.
     Ali Abdullah baka bir ey sylemeden dnd. Hasan Kara arabann yannda bekliyordu.
-Hasan. Kibar Hanm, Murat ve Yasemin kahvaltdan sonra kacaklar. Yanlarndan ayrlma.
-Peki Abdullah Bey. Lokantaya m?
-Evet Hasan. Yarn aacaklarm. Hazrlk varm lokantada. Halledersiniz.
-Tamam Abdullah Bey.
     Bu gne zel baheye fazladan masalar karlmt. Rutin aile geleneinde bir eksiklik vard. Orhan Metin yannda bir kadnla gelmiti. Abdlkadir Karaahin masada tek banayd. Kz kardeleri yoktu.
-Baba halalar nerede?
-Memleketi zlemiler olum. Gittiler.
-Yalnz m kaldn?
-Yalnz deilim olum. Evde bir sr alan var. Merak etme.
     Kahvalt ncesinde Orhan Metin yanndaki kadnla evlenmeyi dndn ve bir ocuklarnn olduunu syleyip Sevcan aileye tantt. Kahvalt bittiinde Abdlkadir Karaahinle birlikte Sevcan, Kibar, Oylum, Murat, Yasemin, brahim Hakknn ocuklar ve Orhan Metinin kk olu eve doru uzaklatlar. alanlar masay toplayp ayrlnca ofr ve korumalar aylar tazeleyip, mangallarn yannda beklemeye baladlar. Masadakilerin baklar Ali Abdullahn stndeydi. lk defa byle bir toplant yaplyordu. Ali Abdullah ayndan bir yudum iip konumaya balad.
-ocuklar bu toplantnn gayri resmi bir toplant olduunu Hzma size iletti. Biraz nce aklma geldi. Hzma?
-Efendim aabey.
-Yeni ylda ki ilk ynetim kurulu toplantsndan sonra yeniden toplanalm. Daha kalabalk olsun.
-Tamam aabey. Ayarlarm ben.
-Dediim gibi bu resmi bir toplant deil ocuklar. Gayri resmi bir bilgilendirme toplants. Holdingimizin genel durumu hakknda hepimizin bilgi sahibi olmasn arzu ettim. Hepiniz yeteri kadar bilgi sahibisiniz ama birinci azdan bilgi sahibi olmak her zaman iyidir. irketlerden nce vakf hakknda bilgilendirme istiyorum. Seni dinliyoruz Hzma.
     Hzma Karaahin yerdeki antasndan kard bir tomar plastik dosyalardan birini kendine ald. Dierini Ali Abdullaha uzatt. Dier dosyalar elden ele azalarak dolat.
-Hepinizin bildii gibi Karaahin vakf holdingimizin onursal bakan ve babamz Abdlkadir Karaahin tarafndan kuruldu. Vakf tzmz gerei en nemli faaliyet alanmz her kademede okuyan fakir ve baarl rencilere eitim bursu vermek. Bir ksm stanbul da olmak zere Diyarbakr, Mardin, Gaziantep ve anlurfa illerimizde tespit edebildiimiz rencilere karlksz burs veriyoruz. Eitim burslarnn yannda staj ve lisansst eitim destei verdiimiz rencilerimiz de var. Burs verdiimiz rencilerimizin bir ksmn kendi iyerlerimizde istihdam ediyoruz. Bu bakmdan kalifiye alan sknts yaamyoruz. Burs bavurularnda ncelii kendi alanlarmza ayrdmz syleyebilirim. kinci byk faaliyetimiz gda ve sosyal yardmlar. Fakir olduklarn tespit ettiimiz kiilerin gda ve salk harcamalarn karlyoruz. Ayrca cami inaatlarna yardm, bavuran blgemiz stk larnn faaliyetlerine de katk salyoruz. Vakfn finansmanna gelecek olursak
     Hzma zmbal katlarn son sayfasn at.
-Vakf gelirlerimiz birka farkl kalemden olumakta. Vakf onursal bakanmz, babamz Abdlkadir Karaahinin menkullerinin tm kira ve sat gelirleri irket hisselerinden elde ettii tm gelirler, holding ve irket ynetim kurullar karar gerei aabeyimiz Ali Abdullah Karaahin ve aile fertlerinin huzur haklar, Karaahin holding bnyesindeki irketlerin aylk brt cirolarnn % iki lik ksm.
     Ali Abdullah Hzmann bakndan bir sorun olduunu anlamt.
-Vakfla ilgili bir sorun mu var Hzma?
-Sorun mu deil mi bilmiyorum aabey ama demeler konusu.
     Hzma baklarn kardelerinin stnde gezdiriyordu.
-Ak konuur musun Hzma?
-Her ayn ilk haftas muhasebeden brt cirolar renip havale istiyorum aabey. Baz mdrlerden ikayetler geliyor.
-Ne gibi ikayetler Hzma?
     Bu srada lafa Helin girdi.
-Konumann buraya geldii iyi oldu aabey. Hzmann sylemek istedii tam olarak u. Her ayn ilk haftas muhasebeden arayp Hzmann vakf iin havale istedii sylendii iin biz yani ben, lhan ve Nuri itiraz ettik. Kazandmz paray neden vakfa aktardmz merak ediyoruz.
-Hzma biraz nce vakf faaliyetlerinden bahsetti ya Helin. Ynetim kurulu karar.
-O karar alnrken ben yoktum aabey. Merak ettiimiz isteimiz dnda neden paramzla birilerini finanse ediyoruz. Herkes alp ocuunu okutsun bize ne? nsanlar evlenip ocuk yaparken bize mi gvendiler?
     Helinin bu kyla masada souk bir rzgar esti. Helin ayn irretlikle devam etti konumasna.
-kinci merak ettiimiz ise irkette anlaamadm biri var. Daha dorusu birka kii var. ten atn diyorum Hzma engel oluyor. Neymi efendim engelli altrmak zorundaymz. Eli yz dzgn insanlarla alamayacak myz aabey? Hzma kendinden dolay
Hzma titrek sesle konumaya alt.
-Helin abartmyor musun? Ne demek kendinden dolay?
Helin baklar Hzmann stnde sesini biraz daha ykseltti.
-Evet Hzma doru duydun. Kendi engelinden dolay empati yapp irketleri engellilerle dolduruyorsun.
     Hzmann duyduklar karsnda alamaya baladn fark eden Ali Abdullah dayanamayp haykrd.
-Helin kes sesini!!!
     Helin aabeyinin byle bir tepki vereceini beklemiyordu. Devam edemedi. Ali Abdullahn yz aslm, kalar atlmt.
-Kardelerinle birlikte merak ettiiniz eylere gelirsek Helin. Bir. Evet insanlar bize gveniyor bizde insanlara yardm ediyoruz. Yardm etmeye devam edeceiz. ki. Orhan ve ben hari hepiniz ya vakftan burs aldnz veya ayn mantkla verdiimiz paralarla okudunuz. . Sen ve Nuri yllardr vakf ilerinden para kazanyorsunuz. En byk mteriniz vakf. yle deil mi Nuri?
-Evet aabey.
-Drt. Vakf yardmlarmz sayesinde bu gn tam bir aile irketiyiz. Tm alanlarmz holdingimize aidiyet duygusuyla bal. Gelelim ikinci konuya. Yasal olarak alanlarmzn % 2 sinin engelli olma mecburiyeti var. kincisi irketlerimizde altrdmz engelli insanlarn ou memleketlerimizin insanlar ve bir ksm da dorudan veya dolayl olarak akrabamz. .
     Ali Abdullah baklarn Heline dikti. Helin ban edi.
-stekleri dnda insanlara ve en nemlisi de ablana sylediklerin iin imdi Hzmadan zr dile ve masadan kalk. Toplantya sen olmadan devam edeceiz Helin Hanm.
     Helin cevap vermeden sandalyeden kalkt.
-Helin! Dediimi duymadn m? Hzmadan zr dile masadan yle kalk!
     Helin sandalyesine geri oturdu. Hzma titrek sesle konumaya alt.
-zr dilemeye gerek yok aabey.
     Ali Abdullah sesi artk daha sertti.
-Sen karma Hzma! Helin zr dileyip masadan kalkacak.
     irretliini herkese kabul ettiren Helin bu tepkiyi beklemiyordu. lk defa aile masasndan kovuluyordu. Gzleri suland, sesi titredi.      
-zr dilerim Hzma dedi. Hzla masadan kalkp eve doru kotu.
     Ali Abdullahn eli titriyordu. aret parmayla masay takip eden korumalara iaret etti.
-ocuklar aylar tazeleyin.
     aylar tazelenene kadar konumad. Korumalar uzaklanca devam etti konumasna.
-Szlerim masadaki aile fertlerine. Birincisi: Vakfa aktardnz paralarla hi biriniz ekonomik zarara uramyorsunuz. rnek vermem gerekirse ben nakliye ve akaryakt dndaki irket ortaklklarmdan elde ettiim gelirleri vakfa aktaryorum. Benim kat ve emlak iinden, Orhann haddehane ve atlye, brahim Hakknn yapp satt villalardan, lhann tamirhanesinde modifiye ettii, satt arabalardan, Nurinin sosyal medyadan kazand paralardan pay istemiyoruz. Herkes arlk hissesine sahip olduu irket gelirlerinden deil dk hisseyle ortak olduu irket gelirlerinden pay aktaryor. kincisi biz bir aile irketiyiz. Hepimiz birbirimizi, aile olarak ta ortak paramzla vakf finanse ediyoruz. ncs ve en nemlisi ise vakf babam ve benim krmz izgimiz. Bu saatten sonra krmz izgimden taviz vermem. Yeni yla kadar dnn vakf paylarna itiraznz devam ederse herkesin holdingden ayrlma ve bamsz olma hakk var. Vakf payn vermek istemeyen irketlerdeki ortaklm sonlandrma karar aldm. Yeni yldaki ilk ynetim kurulu toplantsnda bu konu gndeme alnacak. Hisselerimi deeri karl isteyene devrederim.
     Bu cmleler masadakilere ikinci oku yaatt. Ali Abdullah kimse bu kadar kararl ve fkeli grmemiti. Orhan Metin hari. Masadakiler nc oku Orhan Metinin szleriyle yaad.
-fkeyle mantksz konuuyorsun aabey. Mesele paraysa ocuklarn paylarn bundan sonra ben derim.
     Orhan Metinin paray ne kadar sevdiini holding te alan herkes bilirdi.
-Mesele para deil Orhan. Herkes kendi payn kendi verecek. Vermek istemeyen benim param verecek.
     Ali neredeyse toplantnn bandan bu yana Ali Abdullah baklaryla takip ediyordu.
-Bir ey mi sylemek istiyorsun Ali?
-Evet Abdullah Bey. Holding bnyesinde bir bilgisayar-biliim irketinin olmamasn merak ettim.
     Masadakiler rahatlayp ilerinden bir oh ektiler. Konumann seyrinin deimesi iyi olmutu.
-Bu gzel bir soru Ali. Neden bilgisayar irketimiz yok? nk aile fertlerimiz arasnda bilgisayarc yok. Ama dediin gibi bu holding adna byk bir eksiklik. Hzma bunu aratrman istiyorum. Akrabalar veya burslu rencilerimiz arasnda bilgisayarc varsa arn grelim.
-Tamam aabey.
     Ali Abdullahn toplant hevesi kamt.
-Toplant bitti ocuklar. Baka program olanlar gidebilir. steyenler yemee kalabilir. Hazrladnz katlar birletirip dosyalayn. Akam ben inceler gerekirse size dnerim. Orhan sen beni brakr msn?
-Elbette aabey de.
-Kibar yengen yarn lokantasn aacakm. Hasan onlar gtrecek birazdan.
     Orhan Metin sesli sesli gld. Cebinden kard puroyu yakt. Masa boalmt.
-Seninle biraz gezelim o zaman aabey. Konumak istediim konular var. Mdr Fevzinin gittii bir mantc varm. Bol sarmsakl mant smarlarm sana. erdekiler daha Sevcan hesaba ekecekler. Bu gn, eve erken gidemeyiz.
     Gltler.
-Babamn yalnz kalmas kt oldu Orhan. Dier eve de ben mi tansam diyorum.
-Yok artk aabey. Babam kendi bana idare ediyor. Dzenini bozmak niye?
-Tek mesele babamn yalnz kalmas deil Orhan. Skldm biraz. sterlerse benim evde Murat ile Yasemin kalrlar. Biraz deiiklie ihtiyacm var sanki.
-Sen asl sorundan bahset aabey. Helin deil mi?
     Ali Abdullah arabalarna doru gidenleri iaret etti.
-Gidenlere bak Orhan. lerinde her ay vakfa ba yapanlar var. Minnet borlarn demek istiyorlar. Bir de bizimkilere bak. Tm insani deerlerden yoksun gibiler sanki. Bir yerde hata yaptk ama nerede?
     Orhan Metin eskiden beri babasndan bahsetmeyi sevmezdi.
-Babam da sende hata yapmadnz aabey, merak etme. Yapmanz gerekenden ok fazlasn yaptnz. zlmeye gerek yok.
-zlmemek elde mi Orhan? Engelli diye bir insan hele de ablan aalar gibi konumak ne demek? Madem yle herkes bann aresine baksn o zaman. Biz hatay batan yaptk Orhan. ocuklarn eline hazr i, yanlarna kalifiye eleman verdik. aba harcamadan ellerine geenlerin kymetini bilmez oldular. Neyse. Hadi gidelim.

Soner Alinin arabasna binmiti.
-Soner senden bir ey isteyeceim karde.
     Soner ilgiyle Aliye bakt.
-Ne istersen Ali, syle.
-Orhan beyin gvenliine ok dikkat etmeni istiyorum.
-Dikkat ediyoruz zaten Ali. Hayrdr? Bir sorun mu var? Bir ey mi duydun?
-Bir ey duymadm Soner ama kafamda soru iaretleri var.
     Ali susunca Soner srar etti.
-atlatma adam Ali syleyecek misin?
-Kendilerine camia diyen adamlar Bijon Suphiyi koruyor. Karabulut denen istihbarat bizi Saddamn elinden kurtard. Camia eer Karaahin holdinge bir ekilde kmek istiyorsa hedeflerinde Orhan Bey var Soner. Aklma baka bir ey gelmiyor.
-Abdullah Bey varken hedefe Orhan Beyi koymalar mantksz deil mi Ali?
-Bana sorarsan son derece mantkl Soner. Abdullah Bey holdingin beyni doru ama yllardr ailenin korumas Orhan Bey de deil mi? Orhan Beyin ad bile pek ok kiiyi engellemiyor mu? Engelliyor. Orhan Beyin pasife dmesi Abdullah Beyin elini kolunu balar. stemedii ortaklklara mecbur kalr m? Kalr. Bir irkete kmenin en garantili yollarndan biri bu deil mi? stenmeyen ortaklklar ve bor.
     Soner olaya hi bu adan bakmamt. Ali haklyd. Orhan Beyin bulunduu yerde kimse bir halt edemezdi ama Orhan Bey olmazsa?
-Dnyorum da haklsn Ali. Son derece haklsn. Yllardr Karaahinlere yaplan veya yaplmas dnlen tm saldrlar Orhan Bey engelledi. ocuklar iyice tembihlemek lazm. Bekirin ay bahesine gidelim Ali. Bir eyler ieriz.
-Bende oraya gidiyorum zaten Soner.

Kibar Karaahin, Yasemin ve Murat saat 11 gibi yeni aacaklar lokantaya gelmilerdi. Bir haftadr ustalar lokantada tadilat yapyorlard. Elektrik ve su tesisat yenilenmi, deme deitirilmi, esnafa ve resmi dairelere el ilanlar datlmt. Kibar Karaahin alta hibir eksik istemiyordu. Lokantann demirbalar getirilip yerletirilmiti. Kk bir alanda byk ve rahat bir alma alan oluturmaya alyorlard. Kibar Karaahinin anlap ie ald iki gen a onlar bekliyordu. Kibar Karaahin alk lisesi mezunu genlerden memnun kalmt. Bir haftadr alanlara yemek yapyorlard. Elleri lezzetliydi. Kendilerinden gemi bir halde alrlarken vaktin nasl getiini anlamadlar. le ezan okunurken alar herkesi yemee ardlar. Murat her zamanki gibi itahla yemeini yerken Kibar Karaahin cam kenarndan yolu seyrediyordu.
     Klasik mafyaclar gibi dikkat eken beyaz kakollu elleri tespihli drt kii lokantaya yaklat. kii darda beklerken biri glerek ieri girdi.
-Afiyet olsun beyler kolay gelsin dedi ylk bir tavrla. Burann sahibi kim?
     Kibar Karaahin sandalyesinde ayaa kalkt.
-Buyurun benim.
-Memnun oldum hanm teyze. Buras iin izin aldnz m?
-Her trl resmi izini aldk.
-Onu sormadm hanm teyze. Rfk aabeyden izin aldnz m?
-Rfk kim? Belediye bakan falan m?
     Ylk tavrl gen kahkahalarla glmeye balad. Glmesi bitince ciddi bir ifade taknd.
-Rfk aabeyim buralarn sahibidir hanm teyze. Buralarda dkkan amak isteyen hediyesini verir iznini alr. Baka trl olmaz bu iler. Anladn m?
     Murat sandalyesinden kalkp yengesinin yanna yaklat.
-Anlamadm diye cevap verdi Kibar Karaahin ylk ylk glen gen mafya bozuntusuna. Konumanzdan bir ey anlamyorum kusura bakmayn. Daha ak olursanz
     Gen mafya bozuntusu elindeki tespihi Kibar Karaahinin yzne doru uzatt.
-Anlaysz insanlar Rfk aabeyim sevmez, ben de sevmem hanm teyze. Daha basit anlataym. Al iin haracmz sonra haftalk harlmz vereceksin ki zarar uramadan alp para kazan. Anladn m?
     Kibar Karaahin yannda hareketlenmeye hazr Muratn elini tuttu. Cevap vermedi.
-Sana bir 5 gn msaade haftaya cuma gn gelir hediyemi alrm. Yoksa seni burada barndrmam hanm teyze. Bunu iyice kafana sok.
     Kibar Karaahin adamn arkasndan gitmek isteyen Murat engelledi. Kendisini izleyen alanlara bakt.
-Yemeinizi bitirdiyseniz i bana genler. Yapacak ok iimiz var. aylarnz alrken iersiniz. Haydi bakalm i bana.

Ali Abdullah kardeiyle gzel vakit geirmiti. Eski gnlerdeki gibi hissetmiti. Bir ara karsnn aaca mekan ziyaret etmeyi dndyse de vaz geti. Varlyla alanlar etkileyebilirdi. Onun yerine Orhan Metine kendisini evine brakmasn syledi. Kafas rahat deildi. Halalarn memlekete dnmesiyle babas yalnz kalmt. Bundan sonra daha sk babasn ziyaret etmeli veya babasnn evinin bitiiine yaptrd mtemilat olarak kullanlan eve tanmay dnmeliydi. Tanma fikrine Kibar Hanmn verecei tepkiyi merak ediyordu. Bunlar dnrken salondaki kanepenin stnde uyuya kald. Mutfaktan gelen seslerle uyandnda saat 18,30 olmutu.
     Evin kaps alnca uzand kanepede uyanan Ali Abdullah lavaboda yzn ykayp mutfaa geti. Kars ve yeenlerinin yorgunluklar yzlerinden okunuyordu. Buzdolabndan kard malzemelerle sucuklu yumurta hazrlarken du alan aile fertleri yemek masasna oturmulard. Konumadan karnlarn doyurdular.
     Kibar Karaahin kocasnn moralinin bozuk olduunu fark etmiti. Kocasn tanyordu. Evine asla i getirmemek gibi bir prensibi olan Ali Abdullah can skkn olsa bile karsn konumaya tevik ederdi. Merakn gidermek iin Yasemin ve Muratn izin isteyip odalarna gemelerini bekledi.
-Hayrdr Ali Bey? Seni bu kadar morali bozuk grmemitim. Heline mi moralin bozuldu? Ayrntsn bilmiyorum ama bizden sonra masada vakfla ilgili bir tartma olmu galiba?
     Ali Abdullah taze skm portakal suyunu bir yudumda iti.
-Vakf gelirleriyle ilgili problem birka yldr var hanm. Helin, Nuri ve lhann her zamanki halleri. Canm skan onlarn tavr deil. Halalar memlekete dnmler. Babam yalnz kalaca iin skntlym biraz. Babam yetmiine merdiven dayad. Evde alanlar var ama yine de kafam kurcalyor.
     Karsnn syledikleri 30 yllk meslek hayatndan sonra artk hibir eye armayacan dnen Ali Abdullah gerekten artt.
-Ali Bey istersen, biz babann yanna tanabiliriz
-Sen ciddi misin hanm?
     Kibar Karaahin fincanlara hazrlad aylardan birini kocasnn nne koyup karsna oturdu.
-Elbette ciddiyim Ali Bey. stersen babann yanna tanabiliriz. Abdlkadir babann evi yeterince byk deil mi?
-aknlm ho gr hanm. Senden byle bir ey duymay beklemiyordum.
-Sence de bu ev bizim iin ok byk deil mi? Sadece odasn kullandmz, 300 metre karelik bir evde oturan iki kiiyiz. Lokanta ama fikrinden sonra kafam biraz kark dorusunu istersen. Lokantaya erken gidip ge dneceim. Benim alkanlklarm var Ali Bey. Yllardr ailemin sabah kahvalts ve akam yemeini hazrlamak gibi vaz geemeyeceim alkanlklar. Yarn lokantay erken amamz lazm. e gittiimde aklm sende kalmasn istiyorum. Kahvaltsz evden karsan kendimi kt hissederim. Baban zaten vaktini odasnda geiriyor. Benim iin sorun olmaz. stersen tanabiliriz.
     Ali Abdullahn iinden bir sevin dalgas kabard. Ayaa kalkp karsn kucaklad.
-ok teekkr ederim Kibar Hanm. Beni ok mutlu ettin. Eminsin deil mi?
-Elbette eminim Ali Bey. Biz aile deil miyiz? Senin mutlu olacan yerde bende mutlu olurum merak etme.
     Ali Abdullah sevgiyle karsna bakt. Kibar Karaahinin merak ettii baka eyler vard.
-Bu ev, ocuklar ne olacak Ali Bey?
-Yaseminle Murat isterlerse burada kalrlar, isterlerse bizimle gelirler. Babamn ev hepimize yeter. Buray yaptrrken bamsz eve blnebilecek ekilde yaptrmtm. Bizim alanlardan oturacak birilerini buluruz.

11 Kasm Pazartesi 2013

Hatice ayl otele geldiinde babas lobide gazeteleri okuyordu. Hatice mantosunu ve antasn garsonlardan birine verip odasna gtrmesini rica etti. Kahve syleyip babasna yaklat.
-Selamn Aleykm baba. Gnaydn.
-Aleykm Selam kzm. Gel.
-Baba bir problem mi var?
-Yok kzm nereden karyorsun?
-Evin nndeki korumalar deitirmisiniz. Bir sknt m oldu?
-Hibir sknt yok kzm merak etme. Alinin syledikleri mantma yatt. Gvenlii deitirdik.
     Hatice babasna cevap ister gibi bakyordu. Caner ayl aklamaya alt.
-Camiayla aramn bozuk olduunu biliyorsun kzm. Ali bana saldr olabileceini syledi. Dnnce mantkl geldi.
-Baba neler sylediinin farknda msn? Hayatn vakfettiin camiann byle bir ey yapabileceini nasl dnrsn?
-Camia iin iindeyse artk her eyi normal gryorum kzm. Beni hrszlk etesiyle ortak yaptktan ve yl kirli paray tattktan sonra var gerisini sen dn.
     Hatice cevap veremedi.
-Kendini tehlikeye atmak yerine devlete mi?
-Bir ara bende dndm kzm ama camia devletin her yerinde. Onlardan habersiz bir ey yapmak mmkn deil. Otelde ka adamlar alyor bilmiyor musun?
-Dorusun baba ama bir yol olmal.
-Ali bunun iin yanmzda ya kzm. Bizi korumas iin. u anda koruma istemeyeceim tek yer istihbarat. Byle bir ey yaparsam hem daha fazla tehlikeye gireriz. Hem de bunu mterilerimize izah edemeyiz. spiyoncu durumuna dmek daha kt ve tehlikeli. Aliyle arkada oldunuz sanki.
     Hatice glmsedi.
-Ortada bir tiyatro var. Ali ve ben rolmz iyi oynamaya alyoruz baba. Asl ben senin iin endieleniyorum.
-Endielenme kzm. Hayatma yn veren kitaplarda yle bir cmle vardr. nsan bir yolcudur. Yolculuk ise alemi ervahtan, rahmi maderden, genlikten, ihtiyarlktan, kabirden, berzahtan, hairden, kprden geen ebedl abad tarafna bir yolculuktur. Ana rahmine dtmz gn lmeye balamyor muyuz? Rabbim beni ve benim gibi insanlar kandranlardan bir nebze de olsa intikal almay nasip ederse ne mutlu bana. Gerisi laf gzaf. Kahvaltya geelim mi kzm?
-Geelim baba.    

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn polisiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Bereli 25
Bereli 28
Bereli 30
Bereli 33 Final
Bereli 21
Bereli 32
Bereli 31
Bereli 23
Bereli 24
Bereli 22

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Mankurt simli Romanm
Terk Edilmi Romanlar Bitenlerden Daha Vaatkr.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
slam Felsefesi - slamn Felsefesi - Mslmann Felsefesi [Deneme]
Selefiler - Reformcular [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - Reform - slamda Reform [Deneme]
Kelimeler - Kavramlar - Oryantalistler [Deneme]
Amatr Yazarn ilesi [Deneme]
Yaratc - Yaratma [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - Kelam lmi [Deneme]
Zafer Toprak Syleisi - Tarih [Deneme]
Elfaz - I Kfr [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - nsan Anlatan Bir Kelimedir [Deneme]

MUSTAFA ESER kimdir?

50 YAINDAYIM. MEMURUM. K OCUUM VAR.

Etkilendii Yazarlar:
HERKESTEN VE H KMSEDEN

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | MUSTAFA ESER, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.