..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Ik verirseniz, karanlk kendiliinden yitecektir. -Erasmus
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ocuk > Serdar Yldrm

7 Eyll 2023
Yakkl Geyik  
Serdar Yldrm
YAKIIKLI GEYK Tibet munann Hani adnda bir papaan vard. Munak, Haniyi satmak istiyordu fakat kimse Haniyi almaya yanamyordu. te, az nce tavann biri Haniyi satn almak istemi ama Hani olur olmaz yerde sze kararak bu sat engellemiti.

:ABF:

Tibet munann Hani adnda bir papaan vard. Munak, Haniyi satmak istiyordu fakat kimse Haniyi almaya yanamyordu. te, az nce tavann biri Haniyi satn almak istemi ama Hani olur olmaz yerde sze kararak bu sat engellemiti. Tavan gittikten sonra, onlarn arasnda u konuma geti: Kzma be Munak.. Ne olmu yani iki ift de sz biz ettiysek. Ben sadece kendimi tantmaya altm. Bunun iin eitli konularda fikir ileri srp, yorum yaptm. Kime ne zarar var benim fikirlerimin. Beyinsel fonksiyonlarmn bir rn bu fikirler, yani ileyen beyin fikir retiyor, fikir sz eklinde azdan kyor. Tavan beni beenmediinden deil, seninle olmam ok daha faydal olaca iin, beni satn almad ve tavan beni satn almad diye bana kzmak hakkna sahip deilsin.

Bunun zerine Munak, Haninin bulunduu kafese sarld: Canm Hani, seni satmak benim zoruma gitmiyor mu sanyorsun? Yreim paralansa da seni satmaya mecburum. Tavan ok zengindi, sper para teklif etti. Bir ev alr, iini dayar der, kalanla i kurardm, hayatm kurtulurdu. Keke her sze limon skp tavan vazgeirmeseydin.
Tamam, Munak. Beni sevdiini ispatladn. imdi bir adm geriye git de, havasz kalmaktan kurtulaym. ki adm demedim yakkl geyik, bir adm dedim. Bir adm ileri gelirsen syleyeceklerimi daha yakndan dinlemek ve daha iyi anlamak ansna kavuursun. Eee ne diyordun, beni satp dayal - deli ev alyordun, i kuruyordun. Ya ben ne oluyorum?
Ne demek, ben ne oluyorum? Sen zengin birinin yanna gidiyorsun ve lks iinde yayorsun. Yeni sahibin seni altn bir kafese koyar. Hayatn deiir, gerek mutluluk neymi renirsin.
Altn kafes ve gerek mutluluk. Altn kafesi anladm da, gerek mutluluk ne demekmi? u mutluluk denen olgunun gerei nasl oluyor?
Bak Hani, imdiye kadar sevinli olduumuz, mutlu olduumuz zamanlar vard. Arada mutsuz olduumuz durumlar bulunuyor. Bazen ne mutluluu, ne mutsuzluu dnmeden yaarz. te, bu mutluluk hayali mutluluktur; bir grnr, bir yok olur. Gerek mutluluk ise, sregelir yani hep mutlu olursun.
Zengin tavan beni alm olsayd, altn kafese koymu olsayd, en gzel yiyeceklerle besleseydi gerek mutluluk neymi renemezdim, nk sen yanmda yoksun diye mutsuz olurdum.
Haninin byle konumas zerine Munak derinden etkilendi. i cz etti. Onu satarsam mutsuz olacak, diye dnd. Satmasa ne kaybederdi? Yatacak yeri vard. Yiyecek, iecek ormanda boldu. Hani gibi bir dostu arasan bulamazdn. Syledikleri ise, yabana atlr cinsten deildi. Anlayana ok ey retirdi. Munak, seni satmaktan vazgetim deyince Hani bir sevindi, bir sevindi ki, sormayn.

Aradan aylar geti. Sonbaharn son gnleriydi. Havalar soumaya balamt. Tibet Dalarnda yaayan geyiklerin blge temsilcilerinin toplanp, k iin gerekli hazrlklar konuacaklar gn gelmiti. Toplant alanna geyikler l gruplar halinde geliyordu. Munak ise, Haniyi maarada brakmt. ki arkadayla birlikte toplant alanna gelince geyiklerin sevgi gsterisiyle karland. Munak toplant bakanl iin aday olduunu aklad. Hani maarann dnda grltler duydu. Kulak kabartt. Pek ok ayak sesi gittike yaknlat ve duruldu. Artk tek bir ses duyuluyordu. O da, bir insan sesiydi. Ses zet olarak, geyiklerin yaptklar toplantnn baslacan ve btn geyiklerin kurunlanacan sylyordu. Gelenler, yarm saat sonra gidince, Hani toparland. Bunlar kt insanlard. Bir katliam yapacaklard. Oysa Munak giderken neeliydi. Bakan seilirim diyordu. Munak lmemeliydi, hibir geyik lmemeliydi. Yazkt onlara. Katliam olmayacakt. Kafesten kar, uarak gider, duyduklarn syler, onlar kurtarrd. Hani ok urat demir kafesin kilidini krmak iin. Kanatlanp kanatlanp kafesi ta duvara arpt. Her taraf yara-bere iinde kald. Tyleri birer birer kopup yere dyordu. Haninin bu inanlmaz g gsterisine kilit dayanamad ve krld. Kafesten frlayp, maara dna kt. Bir trl umay baaramad. Yardma koamad. Bunda Haninin kafeste doup bymesinin rol vard. Zaten Hani hayat boyunca hi umamt. Kt insanlarn yapt katliam korkun oldu. Geyiklerin ou toplant alannda can verdi. Sadece Munak ve drt Barasinga geyii kurtulmay baard.

Munak, Barasinga geyikleriyle birlikte, maaraya geldiinde Haniyi bulamad. Demir kafes yerde, kilidi krlm, maara Haninin gzelim tyleriyle doluydu. Munak dar knca ayak izlerini fark etti. nsanlarn ayak izlerini. Oysa bu izler maarada yoktu. zler aadan geliyor, toplant alanna doru gidiyordu. Demek ki, insanlar burada mola vermilerdi ve Hani konumalar duyup yardma gelmek amacyla kafesin kilidini zorlukla krmt. Hani uamazd, yardma gelemezdi, o zaman neredeydi? Munak nce Haniyi bulacak ve sonra baarlmas olanaksz gibi grnen plann uygulayp, toplant bakan seildii anda ortal kan glne eviren, masum geyikleri katleden insanlar cezalandracakt. Munak, ayak izlerini takip ederek, Haniyi buldu. Zaten fazla uzaa gidememi, biraz ilerideki allarn dibinde baygn yatyordu. Yaralar sarldktan sonra maaraya brakld.

Munak ve Barasinga geyikleri gece yars toplant alann rahata grebilecekleri bir tepeye karak durum deerlendirmesi yaptlar. nsanlar, adrlarda uyuyorlard. Sadece nbeti brakmlard. Munak iin bu gece bitmesini istiyordu. Fakat Barasinga geyikleri yarn le vakti, gndz gzyle diyorlard. Munak, onlarla fazla tartmad. Tamam, sizin dediiniz olsun, diyerek sz balad. Daha sonra geyikler bir maaraya girip yattlar. Barasinga geyikleri uyur, Munak uyumazd. Sessizce maaradan karak, toplant alanna geldi. Nbetileri kollayarak adrlara yaklat. stn koku alma gcn kullanarak cephanelik adrn buldu. Kapdaki nbetiyi bayltarak adra girdi. Dinamit dolu antayla bir kutu kibrit alarak kat. Munak tepeye kt. Oradaki gln toplant alanna bakan yamalarndaki kayalarn arasna dinamitleri yerletirdi ve fitili ateledi. Biraz sonra patlayan dinamitler byk kaya paralarn ve tonlarca suyu toplant alanna indirdi.

Munak sabah olunca toplant alanna yle bir bakt. adrlar yoktu, ortalkta insan grnmyordu. nsanlarn hepsi lm myd? Sa kalanlar varsa garanti peine deceklerdi. O zaman Barasinga geyiklerini yanna alarak tepenin arkasndaki batakla snacakt. Munak, Barasinga geyiklerini maarada buldu. Onlar, gece yars yer sarsnts olduunu zannetmiler ve dar kmamlard. Olanlar Munaktan dinleyince ok kzdlar. Drd birlik olup Munakn stne yrdler. Munak maaradan kendini dar zor att. Barasingalar, laf anlamyordu. Ama, hunharca ldrlen geyiklerin intikamn almak deil miydi? te, intikam alnmt. Bu nefret nedendi? Gndz gzyle zaten bir ey yaplamazd. Barasingalarn belli bir plan yoktu. Gpegndz eli silahl onca insann stne tekme-yumruk yryemezdin ya. Bol bol yiyip, bel bel baknmakla intikam alnamazd. Masum geyiklerin kan yerde kalrd. Birbiri ardnca patlayan silahlar anlamsz tartmaya son verdi. Munak ve Barasingalar, hzla tepeyi ap, batakla doru katlar. Pelerinde byk patlamadan sa kalan insan vard.

Bataklkta Munakla Barasingalar arasnda yeni bir anlamazlk kt. Barasingalar, insandan kamay gururlarna yedirememiti. Onlarn silahlar varsa bizim boynuzlarmz var diyorlard. Geri dnp saldracaklard. Munak ok diretti dnmeyin diye ama dinletemedi. Munakn bo bulunduu bir anda onu batakln amurlu sularna ittiler. Munak ar ar batakla gmlrken, bir kez olsun yardm edin demedi. Barasinga geyikleri byle deildi ama bu drt terso nasl bir araya gelmiti, hayret!.. Barasingalar, batakln knda namlulara hedef oldular ve birer birer cansz yere serildiler.

Aradan alt ay geti. nsanlar gitmi, olanlar unutulmutu. Papaan Hani iyilemi, umay renmiti. Munak aryordu, neredeydi Munak? Hani, bir gn bataklktaki aalarn birinin stnde dinleniyordu. Uzaklarda bir geyik grd. ster misin bu Munak olsundu? Hani, heyecan iindeydi, yakndaki bir aaca kondu. Artk emindi, Munak karsndayd. Hani, sevin lklar atarak, Munakla kucaklat. Munak ise, Haniye hi beklemedii bir anda kavumutu. Olan, biteni anlatt. Barasingalar tarafndan batakla itildikten sonra hayattan mit kestiini syledi.
Bunun zerine Hani: Peki, nasl kurtuldun? diye sordu.
Munak: Kurtulmadm, kurtarldm dedi.
Seni kim kurtard?
Su ylan Rave. Drt metre boyunda, iri bir su ylan. Beni yeniden hayata dndrd. Onunla ok iyi arkada olduk. Gl bir karakter yapsna ve salam bir iradeye sahip. Azndan krc sz duyamazsn, yalan sylemez, ktlk bilmez.
Rave imdi nerede?
Buralardadr. Bazen benden ayrlr, yle bir dolap geleyim, der gider. ki, saat ortada grnmez. Nereye gider, ne yapar bilmem.
Sorsan ya, arkada neredeydin, diye.
O kadar da fazla. zel hayatna karamam. Dostlar, arkadalar vardr, onlarn yanna gidiyordur. Herhalde btn zamann bana ayracak deildi.
Gel Munak, takip edelim u Raveyi. Bakalm nerelere gidiyor, neler yapyor?
Takip edelim de, ayp etmi olmaz myz? Belki bizim bilmememiz gereken durumlar vardr. Hem Rave, takip edildiini fark ederse bize kzabilir.
Kzmaz, kzmaz. Yardma ihtiyac olabilir Ravenin, ama bunu sana syleyememitir. Aniden ortaya karz, Rave sevinir. Eer yanl yapmsak su benim, seni ben zorladm. Sen beni krmamak iin, bu ie girdin. Tamam m?
Tamam deil. Senin nsezilerine gvenirim. Bouna konumazsn. Macera olsun diye hibir ie kalkmazsn. Garanti Ravenin yardma ihtiyac vardr. Dikkat ediyorum da, son gnlerde daha az konuur oldu. Gittii yerden dnnce hep dnceli oluyor, dalp gidiyor. Ben konuuyorum, o dinliyor. Aradan birka saat gemeden kendine gelemiyor. Raveyi takip ederiz ama bir artla: Yanla dersek su ikimizin olur.
Aslanm Munak, seni seviyorum, artn kabul ediyorum.
Munak daha sonra hayatn borlu olduu su ylan Raveyi Hani ile tantrd. Hani ilk anda ekindi Raveden. Ne kadar kocamanm. Falso yaparsak ve bir kzarsa yutar beni bu Rave, diye dnd. Plan, kusursuz olmalyd. Rave hibir eyin farkna varmamalyd. Kolay deildi, Munak lmden dnmt. Daha tam olarak toparlanamamt. O, bataklkta kslp kalacak bir geyik olamazd. Bataklktaki yaam eski Munaktan pek ok eyi alp gtrmt. Yrmesi yavalamt, hzl koamyordu. Neredeydi o rzgrla yaran geyik? Zayflamt azck, eskisi gibi heybetli deildi. Ayrca boynuzunun biri ortadan krkt. Munak, Barasingalar maarada kendisine saldrdnda boynuzunun krldn sylemiti. Munak bu ie fazla kartrmadan Ravenin durumunu aratrmal, yardma ihtiyac varsa yardm etmeli, Munakn Raveye can borcu denmeli ve Munak bataklktan kurtarp ormana gtrmeliydi. te, o zaman Munak yine rzgrla yarrd. Eer Munak isterse, yeniden bir kafese girer, Munakn onu iyi bir fiyata satmasn beklerdi. Yeter ki, Munak bataklktan kurtulsundu. Arkadalk dediin byle olurdu.

Bir gn Hani bann ardn syleyerek bataklktaki maarada kald. Munak ile Rave gezmeye kt. Bir saat sonra Rave, yle bir dolap geleyim, dedi ve Munaktan ayrld. Rave bataklk suyuna girdi ve yzmeye balad. Hani ise, gkyznde ykseklerde uarak, Raveyi izliyordu. O, bugn Ravenin nereye gittiini, ne yaptn renmeye kararlyd. Rave uzun sre yzdkten sonra kk bir adaya kt. Yanna kendi kadar bir su ylan ve on tane yavru su ylan geldi. ki saate yakn onlarn yannda kalan Rave, daha sonra geldii yoldan Munak brakt yere doru yzmeye balad. Hani, Raveden nce, Munak buldu. Olanlar anlatt. Her ey apak ortadayd. Rave eini ve yavrularn grmeye gidiyordu. Munak, Rave gelince, artk ormana gitmek istediini, orman zlediini syledi. Rave srar etti Munaka kal diye ama Munak, kesin kararn verdiini, gideceini, ara sra ziyarete geleceini syledi. Daha sonra Munak ile Hani, Raveye bol ans dileyerek ayrldlar. Munak ormanda birka ayda kendine geldi. Glendi. Hzl komaya balad. Hem yle hzl komaya balad ki, Hani uarak Onu gemekte zorlanyordu.

SON

Yazan: Serdar Yldrm

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ocuk kmesinde bulunan dier yazlar...
Konuan Leylek
Lepistes - Beta ve Gromi'ye Kar
Atatrk'n lkokul Anlar
Kelolan Mcevher Aac
Ahtapot
Korkak Tavan
Karde Ali - yilik Timsali
Sivrikoz Zamana Kar
Katil Sakz
Dev Hamsi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Simiti ocuk - Serdar Yldrm
800 ve 1500 Metre Trkiye ampiyonuydu
Erdemli Olmak
Solar Gezegeni - Serdar Yldrm
Sepeti le Zengin Adam
Ressam Van Gogh le Serdar Yldrm
Timsah Kk le Hacer
Gezgin ehmuz le Vezir Cambaz Ali
Karagz le Hacivat: Ayakl Ktphane
Karagz le Hacivat: Matiz

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Milli Boksr Mustafa Gen le lgili Bir Hikaye [iir]
Devrimci Olmak stiyorum - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk lkeleri - Serdar Yldrm [iir]
Ben Mustafa Kemal Olsaydm - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk' Sevmek Zorundasn - Serdar Yldrm [iir]
Taarruz Kemal - Serdar Yldrm [iir]
Ya Atatrk Olmasayd? - Serdar Yldrm [iir]
Kahraman Mustafa Kemal - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk Bir Deha - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk Gibi Olmak - Serdar Yldrm [iir]

Serdar Yldrm kimdir?

Hikaye ve masallarm 7'den 77'ye herkesin okuyup keyif alabilecei bir biimde ve maceral olarak yazmaya altm.

Etkilendii Yazarlar:
Kerim Korcan, mer Seyfettin, Hasan Kyafet

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Serdar Yldrm, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.