..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bilin ruhun sesidir, tutkular ise bedenin. -Rousseau
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Ak ve Romantizm > Ya Irmak

1 Kasm 2023
"Bir Daha Sevebilir Miyim?"  
Ya Irmak
Btn insanlar olmasa da ou insan unutur. nsan unutan varlktr nk. Her insann balanma kapasitesi farkldr. Kalbi sarma andran baz nadir insanlarn unutmasnn zor olacan kendimden biliyorum ama oumuz iin gerek olan, kalbin bakasna gnln kaptrabileceidir.

:AEE:
Gzlerinden okunan mahcubiyet, iini dolduran sevincin da tamasna mni oluyordu. Belki de bana yle geliyordur. Merakm zor olsa da bir ekilde bastrmtm.
Ah bir an nce anlatsa
Yoksa?..
Yok canm, daha neler?! Geri benim iin srpriz olmaz ama Bu ilk ahit olmam deil ki son olmayacak

Yaklak drt ay nce; Duygular da dnya gibi fanidir, bugn var yarn yok olabilir, insan kalbi bu, neye ve kime karar verecei hi belli olmaz, bir bakmsn bakasn sevmisin, merak etme demitim.

Bunu syledikten hemen sonra ne kadar bo konuan biri olduumu dndm. Kendim sylemi kendim dinlemi gibi hissetmekten artk nefret eder oldum! Zira szlerime duvarlar bile hak vermiti de bir tek o; Hadi canm sizde, kalbimden zerre kadar haberiniz yok! dercesine, inanmaz baklarla karlk vermiti szlerime Elbette bozulmutum. Belki azdan biraz daha fazlaca yani..

lesiye umutsuzdu.. Sahip olduu tek eyi kaybetmi gibi.. k olduu ahs karabatak misali bir kayboluyor bir ortaya kyor; bir seviyorum diyor, bir ben sana layk deilim diye yan iziyordu. Anlalan o ki, delikanl da gnl olmayanlarn klasik repliine sarlmt.

Bakt ki delikanl delikanl olamyor, o yaa gelmi hl ne istediini bilmiyor, Bundan m bana koca olacak? deyip ayrlm, bir daha da yzne bakmamt. Kesin ayrldn m? diye sormutum. Evet, demiti dikleerek! Bu sefer kesin abi. Ayrldna inanmtm szcklerin stne basarak syleyiindeki o koyu kararl havadan. Bu sreci rahat atlatmam iin ne nerirsin? diye soruundan.

Sfr iliki, sfr iletiim demitim.

Ne demek bu, dercesine yzme bakmt Aklamtm. O da dinlemi bu nerimi, Allahtan. Hi mesaj yazmam. Hi mail atmam. Hibir telefonunu amam, deli gibi zlese de barna ta basm, iletiim hi kurmamt. Bana bir telefon borcun var abi demiti sonrasnda glmseyerek. Bir akam zlemine yenilip de gsz dmken ve tam arad arayacakken, duvara frlatt telefonu krk bir kalp gibi parampara olmu..

Evleniyorum, sanrm, diyor gzleri yerde.

Daha drt ay ncesine kadar bir daha kimseyi sevemeyeceinden dem vuran kz m imdi bu karmdaki?

nsan, bir kere mi sever?

Hani iki ay nce bedbaht bir ekilde oturup da bir yandan burnunu silip bir yandan da i ekip alayarak; Onun gibi birini bulacam sanmyorum. nsan bir kez sever, bunu biliyorum. Sevdiimle evlenme ansn kardm diye yana yakla alayan kzla ayn kii mi bu?

nsan, bir kere mi sever? Doru cevab nedir bu sorunun? Sktm zamanlarda bavurduum referansa bavurmutum o an iimden. Efendimiz (sav) birden fazla sevmedi mi? nsan olmann en kamil noktasndaki bir insan iin geerli olan dierleri iin neden geerli olmasn, demitim iimden. Ama o gn ona bunu sylememitim..

Ak bir yanlsamadr. k olduumuz kiinin dnyann en muhteem kiisi olduunu sanma yanlsamasdr bu. Muhayyilede kurgulanan mauk En yakkl, en zeki, en elenceli, en efkatli erkektir, ya da o en gzel, en anlayl, en gzel glen, en tatl kadndr. Enlerle talandrlm, allanp pullanm bu muhayyel sevgili tasavvuru, bulunmaz Hint kumadr. n buna ihtiyac vardr. Maukun acizliklerini grdke duygularn ykseklii der, normalleir iyi ki..

Ak gzeldir, gerek daha gzeldir, demitim de dudak bkerek sende mi abi ya demiti.

nemli olan, bir insan btncl olarak, tm zaaflaryla kabul etmeye raz msn, deil misin?

Soruma verdii cevap netti. Sevdiimse raz olurum.

Duygular nankrdr, demitim de bir azar iitmediim kalmt daha ay nce.

Btn insanlar mutlaka unutur mu? diye sormutu sonra akn gzlerle.

ou insan unutur

Btn insanlar olmasa da ou insan unutur. nsan unutan varlktr nk. Her insann balanma kapasitesi farkldr. Kalbi sarma andran baz nadir insanlarn unutmasnn zor olacan kendimden biliyorum ama oumuz iin gerek olan, kalbin bakasna gnln kaptrabileceidir.

te bugn bambaka bir insan var karmda. ay nceki muhabbetimizden bu yana ne kadar ok ey deimi Aknn ebediyete kadar sreceini, onu hi unutamayacan, baka birini sevemeyeceini iddia eden kz gitmi, kalbinde gller aan ve ok yaknda biriyle evleneceini syleyen biri duruyor artk

Heyecanla anlatyor Sanki kelimeler dilinin ucunda sraya girmi, sabrszlkla kacaklar vakti bekliyorlar: Grc usulyle tanmlar ama her ikisi de birbirini grd anda, ite tam istediim kii demi. Yok, onu, son grmemizde syledikleriyle yzletirerek mahcubiyetini artrmak niyetinde deilim. Kader bunu benim yerime ok daha gzel bir ekilde ve memnuniyetle yapm belli ki.

Sanrm haklydn, duygular nankrm. Braktm ahs imdi nianlandm ahsla tantm an silindi gitti, ona dair ne varsa unuttum. Bunda bir anormallik var m?

Ne kimse bizim iin vazgeilmezdir ne de biz kimse iin vazgeilmezizdir dedim.

Yani?

Yani, diyorum, derin bir nefes alp, nsan iin vazgeilmez tek bir varlk vardr, o da Mutlak Varlktr.

Yani? diye soruyor yeniden.

Yani, Said Nursinin tabiriyle: Btn- kalbyine-i Sameddir ve Ona mahsustur. Er ya da ge kalp bunu idrak eder.

Yani, diye atlyorum tekrar, ondan nce davranarak, Zevale mahkm, hakiki gzel olamaz, denir ve bundandr ki kalp kimseye tm yaam boyu ayn tutkuyla bal kalamaz.

Yani? diyor.

Yani, diyorum

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak ve romantizm kmesinde bulunan dier yazlar...
Drtnala

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Aldanyor Muyuz? Aldatyor Muyuz?
Balatl Deli Behram Kaybettik
Ehram Yokuu, Beikta
Bir ey
Esre n, Hr n
Mavi Deniz Marmara ve Sen
Bir Ziyafet
Kim Bilir?
Tarziye / تَرْضِيَه
oka Pnarn Bandaym

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Kehribar Gzlm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.