..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsan glmsemeyle gzya arasnda gidip gelen bir sarkatr. -Byron
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bireysel > Serdar Yldrm

1 ubat 2024
Hikaye Yazar mer Seyfettin le Serdar Yldrm  
Serdar Yldrm
HKAYE YAZARI MER SEYFETTN LE SERDAR YILDIRIM Tarih 4-Austos-2023 Bursa'da bir kitap maazasnda ok deerli yazarlarmzdan mer Seyfettin ile beraberim: " Sayn mer Seyfettin, bakn buras katl bir kitap sat maazas. inde binlerce kitap var. mer Seyfettin: " Ya Serdar, beni buraya neden getirdin? Ben 1920 yln hatrlyorum. O zamanlar 36 yandaydm. stanbul'da bir lisede retmenlik yapyordum. "

:BAJ:

HKAYE YAZARI MER SEYFETTN LE SERDAR YILDIRIM
Tarih 4-Austos-2023 Bursa'da bir kitap maazasnda ok deerli yazarlarmzdan mer Seyfettin ile beraberim: " Sayn mer Seyfettin, bakn buras katl bir kitap sat maazas. inde binlerce kitap var.
mer Seyfettin: " Ya Serdar, beni buraya neden getirdin? Ben 1920 yln hatrlyorum. O zamanlar 36 yandaydm. stanbul'da bir lisede retmenlik yapyordum. "
" Evet doru, bunlar ben de biliyorum ama sizin bilmediiniz bir ey var. 1920 dediniz. O zamandan imdiki zamana 103 yl geti. 103 yl sonra siz neredesiniz, hikayeleriniz nerede? "
" Ben o hikayeleri yazdm, durdum. Bir stanbul gazetesinde bunlar her gn tefrika halinde yaynlanrd. Biliyor musun Serdar, yurdumuzu dmanlar istila ettiinde ben subaydm. anakkale taraflarnda askeri ciple gidiyorduk. Gkyznde bir yaz belirdi. Fethun karib. ( anakkaleye cephesini ziyarete giden heyeti edebiye ierisinde bulunan mer Seyfettin, yolda karlatklar fevkalade bir hadiseyi Mjde adn verdii hikayesinde anlatmtr. Gn aardnda heyet gkyznde ince bir duman ile fethun karib yazdn mahede etmitir. Fethun karib, yakn bir fetih anlamndadr. ) 1915 yl balaryd. Ne oldu? Neler oldu? Yolda gelirken ben Trkm dedin. Trkiye Cumhuriyeti dedin. Trkiye Cumhuriyeti'ne bravo da Osmanl ne oldu? Brak Osmanl mparatorluu'nu Anadolu ne oldu? "

" Mustafa Kemal 19-Mays-1919 tarihinde Samsun'a kt. "
" Bunu biliyorum. "
" Trk Ordusu ve Mustafa Kemal bir buuk yl Sakarya Irma dousunda konuland. Mustafa Kemal onlara sava retti. Trk Ordusu Mustafa Kemal nderliinde ileri atldnda yunan askerleri ehirleri, kyleri yakarak kat. Kurtulu Sava'n kazanan Mustafa Kemal, Trkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Tarihe ismini altn harflerle yazdrd. "
" Mustafa Kemal adn daha nce defalarca duymutum. Cumhuriyet yllarna mrm vefa etmedi. u an ok sevinliyim ve ok mutluyum. "
" Mustafa Kemal kurduu Trkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbakan oldu. 10-Kasm-1938 'e kadar 15 yl bu grevini devam ettirdi. 24 Kasm 1934 ylnda Atatrk soyadn ald. Artk O Mustafa Kemal Atatrk't. "
" Serdar, Atatrk hakknda kitaplar var m burada? "
" Evet var. "

Atatrk kitaplar reyonuna gittik ve mer Seyfettin'e kitaplarda yazlanlar okudum. Her iki dakikada bir mer Seyfettin tarafndan, Atatrk ayakta alkland. Daha sonra birlikte mer Seyfettin kitaplar reyonuna yneldik. ki elime birer kitap aldm. Bakn, dedim, bu kitapta Kaa hikayeniz var. Bu kitapta da Ktk hikayeniz bulunuyor.
mer Seyfettin: " Vay benim canlarm, cierlerim. Aradan 103 yl gemi ve hikayelerim unutulmam. Bir yazar aradan 50 yl gemi ve hatrlanyorsa unutulmam demektir. Artk o yazar olmutur. Ey Serdar Yldrm, ben artk yazar oldum mu? "
" Evet oldunuz, hem de ok deerli, unutulmaz bir yazar oldunuz. "
" Yaasn, ben imdi ok mutluyum. "
mer Seyfettin tansiyon ve eker hastasyd. Atina'da 10 ay esir kald. stanbul'a geldikten sonra tansiyon ilalar kullanmaya balad ama eker ilac yoktu. 6 Mart 1920 ylnda aramzdan ayrldktan 2 yl sonra eker ilac icat edildi. u eker ilacn 4-5 yl nce icat etseydiniz olmaz myd? mer Seyfettin size nice yeni hikayeler armaan ederdi.

SON

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bireysel kmesinde bulunan dier yazlar...
Erdemli Olmak

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Atatrk'n lkokul Anlar: Kaplan
Atatrk'n ocukluk Anlar: Byk Kurtarc
Simiti ocuk - Serdar Yldrm
Korkak Tavan
Solar Gezegeni - Serdar Yldrm
Karde Ali - yilik Timsali
Karagz le Hacivat: ki Elin Nesi Var
Karagz le Hacivat: Karagz Bilmece Soruyor
Konuan Leylek
Karagz le Hacivat: Harami

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kardelik Hikayeleri [iir]
23 Nisan ve Cumhuriyet iirleri [iir]
Milli Boksr Mustafa Gen le lgili Bir Hikaye [iir]
Ben Mustafa Kemal Olsaydm - Serdar Yldrm [iir]
Devrimci Olmak stiyorum - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk lkeleri - Serdar Yldrm [iir]
O Cesur Yrekte Yzlerce Aslan Yatar - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk' Sevmek Zorundasn - Serdar Yldrm [iir]
Ya Atatrk Olmasayd? - Serdar Yldrm [iir]
Kahraman Mustafa Kemal - Serdar Yldrm [iir]

Serdar Yldrm kimdir?

Hikaye ve masallarm 7'den 77'ye herkesin okuyup keyif alabilecei bir biimde ve maceral olarak yazmaya altm.

Etkilendii Yazarlar:
Kerim Korcan, mer Seyfettin, Hasan Kyafet

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Serdar Yldrm, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.