..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Konu ki seni greyim. -Aristoteles
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Toplum ve Birey > Ya Irmak

24 Mays 2024
nsan Bu "Xtir Git" Diyesi de Gelir  
Ya Irmak
Olumsuzluk ieren yukardaki cmleleri olabildiince oaltabilir, sayfalar dolusu olumsuz cmlelerden dnyann en yce dan oluturabilirsiniz.

:BJF:
nsan robot deildir. nsan hayvan deildir; bitki deildir, ta deildir, smr arac deildir, bilgi deposu deildir, ey deildir, kullanlp atlan bir meta ya da mal da deildir
nsan aklsz, ruhsuz, deersiz deildir.
nsana zarar verilmez, eziyet edilmez, saygszlk yaplmaz
nsan, muhatabnsa susulup duvar muamelesi yaplmaz.

Olumsuzluk ieren yukardaki cmleleri olabildiince oaltabilir, sayfalar dolusu olumsuz cmlelerden dnyann en yce dan oluturabilirsiniz.
Peki nedir o halde insan?
Bunu anlat da biz de dinleyelim bakalm! Ya da olumlu bir ka tane cmle kur da grelim.
Demokraside unlar olmaz, bunlar olmaz diye sayp dkyorsun.
Ne varm senin anladn u demokraside syle de biz de renelim, bilelim!..
Merak ediyorum gerekten neler olur, neler olmal bahsettiin demokraside?
t yok! Bu fasl bildiiniz zaman kayb nk bo, bombo ii
Ayn hl tipik slamclar iin de geerli
Bunlar slmda olamaz. Bunlar slmla badamaz. slm bu deildir; btn slm anlaylar yanltr. e hadi anlat da onu da senden dinleyelim bakalm.
Ne olduunu, nasl anlalmas gerektiini anlat.
Anlatmaz, anlatamaz.
nk olumsuzluu dile getirmek ok daha kolaydr.
Gerekten negatif bak as olan bu insanlarn hepsinin adeta bir asalak gibi hayat yaadklarna ahit oluyorum yiye, gzele, umuda dair hibir emare gstermeyen bu insanlarn hemen hemen hepsi asalaklar gibi yaam sryorlar dnyada
Zira olumsuz szlerine yle deil, byledir denilince, izah dahi istenmiyor.
Niye? Almlar da ondan! lerine de gelmiyor dorusu. Ve herkesi kendileri gibi bo, bombo sanyorlar
Yaplmas gerekenler yaplmaynca; yaplmamas gerekenleri engellemeye kimsenin gc yetmiyor ite. Srekli olarak onlar konuur, hibirini de dzeltemezsin.
Demek ki nce, yaplmas gerekenler yaplacak; yaplmamas gerekenler, onlarn verdii gle ve imkanla engellenecek.
Nedir demokrasi?
Nasl var olur?
lleri, var olu unsurlar, gelimesini salayc yap talar, temellenmesini mmkn klan deerleri nelerdir?
Demokrasiyi insanlara getirirsiniz, uygulama balar!
Hayr efendim!
Demokrasi insanlarn emekleriyle, gayretleriyle, katklaryla, liyakatleriyle var olur.
Demokrasinin, sorumluluk bilincine sahip bireyleri ve aydnlar olacak.
Dnen bireyleri ve aydnlar olacak
Salkl ve dengeli bir toplumu olacak.
O toplumun manevi-medeni-kltrel bir normallii olacak
Esnaf esnaf gibi, niversitesi niversite gibi, rencisi renci gibi, retmeni retmen gibi olacak; sanayicisi sanayici gibi, ehirleri ehir gibi, ailesi aile gibi, sanats sanat gibi olacak
Getirilen-gtrlen, kurulan-bozulan, durdurulan-balatlan, iine gelenin hatrlayp iine gelmeyenin hatrlamad bir ey deildirki demokrasi. Demokraside bu olmaz diyen birok kiiye Demokraside senin gibi aydn, senin gibi profesr, senin gibi yazar da olmaz! diye haykrdm dn bir toplamada.
Artk arkada ortamlarna filan da gidesim gelmiyor hi! Hususiyle kart grl diye muhattap olmak zorunda olduum insanlara zerre kadar tahamml edemiyorum
Avrupadaki gibi demokrasi olsunmu.
Peki sen, Avrupadaki gibi bir gazeteci misin abiciim?
Avrupadaki gibi bir akademisyen misin kardeim?
Avrupadaki gibi bir aydn msn cierim?
Canm ben yle deilim ama, demokrasi Avrupadaki gibi olsun!
Haydi; Xtir git diyesi geliyor insann da o da olmuyor. Olmuyor ite gzel kardeim olamyor
Belki bana Batdaki demokrasi de yetmiyor; daha iyisi, daha salam, daha ufuklusu lazm! Yani mevcut ahvalimizle bile demokrasi bize bol geliyor; dik duramyor, canl kalamyor, nefes alp veremiyor. Bizi hafife alp, durmadan ev devi verir gibi abuk sabuk eyler istemenizin sebebi; onlara ciddiyet ve sayg telkin edebilen bir olgunluk ve dolgunluk duruu sergileyemeyiimiz ki artk buna da iyice kani oldum.
Onlara benzemeye ve yaranmaya almak bile bizim iin nimettir, gelime sebebidir kanaatindeyseniz, bunu da aka sylyorsanz; sayg ve ciddiyet telkin eden gerek bir muhtap yerine hi bir zaman konulmayacaksnz.
Demokrasiden anlad Krt sorunu, Ermeni sorunu, aznlklar sorunu olan biriyle ne diye zaman harcyaym ki? Yapacak baka bir iim mi yok?, Dnecek baka bir mevzum mu yok?
Bu sorunlar; her eyi onlardan ibaretmi, demokrasiyi bunlardan ibaretmi saydnz iin zlmyordur belki
Siz baka bir ey bilmez misiniz?
nsan meseleniz, eitim meseleniz, aile meseleniz, sorumluluk ahlk meseleniz, aydn meseleniz, toplum meseleniz, dnya meseleniz ve benzeri meseleleriniz yok mudur hi?
Peki demokrasi meseleniz, nasl ve ne kadar var olabilir acaba!
Lf gzaf laf olsun torba olsun diye konuan mr zengini lkem solcularnn u aydnz tavrnn ta iine tkreyim... Aydn deil, kzsnz. Hepsi bu.
Her trl entelektellik libasn srtnda tandn sanan konuabilen eeklerin bo laflaryla iirdikleri balonlarn patlamasndan rahatszlk duysak da bizim duygumuzun bile onlarn nezdinde bir nemi yok.
Szleriyle iini dolduramadklar hayatlarnda sadece gten, kuvvetten ve dedeleri gibi insanlar sindirerek i yaptrmakla nl bu tiplerin; akademisyeninden, aydnndan, rencisinden, ev hanmndan, gencinden, i insanndan, iisinden, esnafndan, memurundan, brokratndan, gazetecisinden tik-si-ni-yo-rum!..
Bu sol kesim gerekten nato mermer nato kafa olmak zorunda m?
Cahillikleri, irretlikleri ve saygszlklar Avrupada dahi gndem olan lkem sol cenahn slah edecek bir Mesih beklemekten baka aremiz yok sanyorum.
Sevimeyi, rak imeyi, iftlemeyi, gezmeyi, marka giyinmeyi, zenginlii, apknl; yaam biimi, hayat felsefesi sanan; ruhsuz, kksz, dinsiz, imansz, ahlaksz kim varsa evremde dn akamki toplamamzdan hemen sonra tek tek Xtiri ekip stlerini izdim.
nk cahillie, grgszle, bencillie, kendini beenmilie ve stten bakan gzlerinize ve dncelerinize tahamml edemiyorum

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplum ve birey kmesinde bulunan dier yazlar...
Milletlerin Ruhunu Taklit ldrr
Neyimizi Kaybettik
No Comment
Her te Bir Hayr Vardr
Penis Bilgelii
Memelerin Srprizi
Ar ve Hafif Erkekler! Biraz da Adalet
Sempati ve Antipati
Teknik Yaklam Kullanamayan Erkeklere thafen
Affeder Misiniz?

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kilidi Amak
Chpnin Psikopatolojisi
Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen
Seviye
Chp, Gerekten demokrat Mdr?
Sinema Kltrel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?
Yarn Bekleyebilir iir Kitab zerine
Bir atma Zemini Olarak Kltr
Sorumlulua Davet
Dikkat Bu Bir Siyasi Yazdr!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Bilemezsiniz [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.